Najlepsze filmy 2022 roku. Na jakie premiery kinowe warto zwrócić uwagę?

Po dwóch nieco chudszych latach w świecie filmów, które były skutkiem pandemii COVID-19, branża kinowa wraca do życia ze zdwojoną siłą. Bieżący 2022 rok zapowiada się zdecydowanie atrakcyjniej, a przecież jeszcze nie wszystkie karty zostały odsłonięte! Będzie to rok kolejnych premier komiksowych adaptacji (nie tylko Marvela, ale też DC Comics), ale kinomaniacy, którzy stronią od tego rodzaju rozrywki, również nie powinni narzekać. Poznaj listę najlepszych, najpopularniejszych i najbardziej oczekiwanych filmów 2022 roku.

Najlepsze filmy 2022 roku. Które obejrzeć?

Przygotowanie listy najlepszych filmów 2022 roku nie było łatwe. Trudno zmieścić je wszystkie w jednym – nawet bardzo obszernym – zestawieniu. Najbliższe miesiące rysują się w bardziej kolorowych barwach, jeśli chodzi o świat kina.

Wiele przesuniętych z powodu pandemii COVID-19 premier wreszcie ujrzy światło dzienne, choć w wybranych przypadkach doszło do kolejnych opóźnień (Aquaman 2, Flash). Poniższa lista nie odsłania wszystkich najbardziej oczekiwanych filmów 2022 roku, ale zamierzam aktualizować temat i dodawać nowo ogłoszone tytuły, na które będzie warto zwrócić uwagę.

scena z flarą z filmu batman 2022

W zestawieniu najlepszych filmów 2022 roku zamieściłem wyłącznie te produkcje, których światowa premiera została zaplanowana na ten rok. W związku z tym nie zobaczysz w nim kinowych premier oscarowych, które wyszły w 2021 roku, a do Polski zawitały dopiero w 2022 roku. Tym samym znajdziesz tu także tytuły, które trafią do rodzimych kin dopiero w 2023 roku. 

Jeśli chcesz poznać więcej wartych uwagi propozycji odsyłam do rankingu najlepszych filmów 2021 roku oraz listy zwycięzców Oscarów 2022.

Najciekawsze i najbardziej oczekiwane filmy 2022 roku

Śmierć na Nilu (Death on the Nile) – premiera 11 lutego

  • Reżyser: Kenneth Branagh
  • Obsada: Kenneth Branagh, Gal Gadot, Armie Hammer, Annette Bening, Rose Leslie

Śmierć na Nilu to kolejna ekranizacja książki Agathy Christie o tym samym tytule. Jest to także kolejna filmowa adaptacja tej konkretnej powieści, wzorem Morderstwa w Orient Expressie. Co więcej, jest to również powtórna ekranizacja utworu królowej kryminałów wyreżyserowana przez Kennetha Branagha (Wiele hałasu o nic, Frankenstein, Belfast). Jakby tego było mało – i tym razem nie obyło się bez doborowej obsady.

Hercules Poirot (Kenneth Branagh) wyrusza do Egiptu na wakacje. Jednak nawet podczas odpoczynku wybitny w swoim fachu detektyw staje przed zagadką tajemniczego morderstwa podczas podróży po Nilu. Na ekranie Branaghowi towarzyszą m.in. Gal Gadot (Wonder Woman), Emma Mackey (Sex Education) , Rose Leslie (Gra o tron) i Armie Hammer (Tamte dni, tamte noce), o którym wszyscy w Hollywood najchętniej by zapomnieli.

Uncharted – premiera 18 lutego

  • Reżyser: Ruben Fleischer
  • Obsada: Tom Holland, Mark Wahlberg, Antonio Banderas, Sophia Taylor Ali

Dobrych filmów na podstawie gier, które można z czystym sumieniem polecić, praktycznie nie ma. Nie da się ukryć, że szczęścia w branży kinowej gry nie mają.  Niektórzy liczyli, że wysokobudżetowe Uncharted, oparte na popularnych przygodach Nathana Drake’a na konsolach PlayStation, odmieni ten obraz.

Niestety, recenzje Uncharted nie są najlepsze – przynajmniej od krytyków. Wielu widzów ocenia film o młodym Drake’u (Tom „Peter Parker” Holland) jednak znacznie pozytywniej. Ale czy na tyle, by można mówić o Uncharted w kategoriach sukcesu? Przekonaj się sam – jeśli nie w kinie, to film trafi prędzej czy później na HBO Max w Polsce. Warto mieć wcześniej na uwadze, że Uncharted nie jest wierną adaptacją konkretnej gry – czerpie tak naprawdę z każdej odsłony serii.

Batman – premiera 4 marca

  • Reżyser: Matt Reeves
  • Obsada: Robert Pattinson, Zoe Kravitz, Jeffrey Wright, Paul Dano, Colin Farrell, John Turturro, Peter Sarsgaard, Andy Serkis

Jeśli istnieje superbohater, który zasługuje na liczne ekranizacje filmowe, to zdecydowanie jednym z nich jest Człowiek-Nietoperz. Batman to ikoniczna postać, której przygody na duży ekran przenieśli z sukcesem Tim Burton i Christopher Nolan. Oczekiwało się, że tego samego dokona Matt Reeves, którego wizja na Batmana jest jednak zgoła odmienna.

I udało się to zrealizować! Reżyser nowej trylogii Planety Małp stworzył obraz niezwykle mroczny, surowy i brutalny, który – niczym Joker – niewiele ma wspólnego z tradycyjnymi „popcornowcami”.

Nowe przygody Mrocznego Rycerza nie opowiadają o narodzinach zakapturzonego obrońcy Gotham. Jest to jego drugi rok wymierzania sprawiedliwości jako Batman. Przy tworzeniu filmu Matt Reeves wzorował się na takich komiksach, jak Batman: Rok pierwszy czy Batman: Długie Halloween. Film jest jednak autorską opowieścią, która przedstawia Człowieka-Nietoperza przede wszystkim jako detektywa. Stawia czoło m.in. Riddlerowi (Paul Dano) i Pingwinowi (trudny do poznania w tej charakteryzacji Colin Farrell).

Zobacz także:

Morbius – premiera 1 kwietnia

  • Reżyser: Daniel Espinosa
  • Obsada: Jared Leto, Matt Smith, Jared Harris, Tyrese Gibson, Adria Arjona, Michael Keaton

Morbius to kolejna po Spider-Manie postać z komiksów Marvela, do której prawa ma Sony. Akcja filmu rozgrywa się w tym samym uniwersum, co Venomów z Tomem Hardym. Miałem nadzieję, że Morbiusowi pod względem jakości będzie bliżej filmom z serii Spider-Man z Tomem Hollandem. Niestety, nic z tego – przynajmniej według dość mocno krytycznych recenzji.

Film opowiada historię chorującego na niezwykle rzadką chorobę krwi naukowca Michaela Morbiusa (Jared Leto). Jednak próby wyleczenia skończyły się na tym, że zamienia się w żądnego krwi wampira. Lekarstwo stało się przekleństwem.

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a (Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore) – premiera 7 kwietnia

  • Reżyser: David Yates
  • Obsada: Eddie Redmayne, Jude Law, Katherine Waterston, Ezra Miller, Mads Mikkelsen

Mimo że filmowa historia o Harrym Potterze, chłopcu, który przeżył, zakończyła się lata temu, to Warner Bros. nie zamierza przystopować z produkcjami w magicznym świecie. Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a to trzecia już część przygód Newta Skamandera (Eddie Redmayne) i wcale nie ostatnia (w planach jest pięć odsłon).

Fabuła Fantastycznych zwierząt 3 przeniesie nas o kilka lat od wydarzeń znanych ze Zbrodni Grindelwalda. Dumbledore (Jude Law) zbroi się do walki z najpotężniejszym współcześnie czarnoksiężnikiem Grindelwaldem. Oby tym razem było więcej magii w magicznym świecie Harry’ego Pottera niż w poprzednich dwóch filmach.

Sprawdź koniecznie:

Wiking (The Northman) – premiera 22 kwietnia

  • Reżyser: Robert Eggers
  • Obsada: Alexander Skarsgard, Anya Taylor-Joy, Nicole Kidman, Ethan Hawke, Willem Dafoe

Reżyser znany dotychczas z horrorów The Lighthouse i The VVitch: A New-England Folktale poszedł tym razem w innym kierunku. Najnowszy film Roberta Eggersa przedstawia wydarzenia na Islandii na przełomie IX i X wieku oraz opowiada o wikingu imieniem Amleth (Alexander Skarsgard). Bohaterem kieruje chęć zemsty na oprawcach, którzy zabili jego ojca.

Doktor Strange w mutiwersum obłędu (Doctor Strange in the Multiverse of Madness) – premiera 6 maja

  • Reżyser: Sam Raimi
  • Obsada: Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Benedict Wong, Rachel McAdams, Chiwetel Ejiofor, Xochitl Gomez

Doktor Strange w mutiwersum obłędu to druga odsłona serii poświęconej tytułowemu doktorowi Stephenowi Strange’owi. Tym razem jednak za kamerą stanął Sam Raimi (oryginalna trylogia o Spider-Manie z Tobym Maguire’em).

Nowy film będzie powiązany fabularnie z serialem WandaVision i ostatnim hitem Sony – Spider-Man: Bez drogi do domu. Doktor Strange – po tym, jak otwierają się drzwi do pełnego niebezpieczeństw wieloświata – będzie musiał stawić czoło nie tylko Mordo (Chiwetel Ejiofor). Szykuje się prawdziwa jazda bez trzymanki dla fanów MCU.

Top Gun: Maverick – premiera 27 maja

  • Reżyser: Joseph Kosinski
  • Obsada: Tom Cruise, Jennifer Connelly, Jon Hamm, Val Kilmer, Jay Ellis, Miles Teller, Monica Barbaro

Top Gun: Maverick, wielokrotnie przesuwany, wreszcie ma zawitać do kin pod koniec maja w miejsce przesuniętego na 2023 roku Mission: Impossible 7, również z Tomem Cruise’em. Główny bohater, Pete „Maverick” Mitchell po przeszło 30 latach służby w amerykańskiej marynarce wojennej jest pilotem, który osiągnął wszystko i cieszy się wielką sławą. Tym razem zmierzy się z demonami przeszłości oraz wyszkoli i wybierze grupę pilotów, którzy wezmą udział w niebezpiecznej misji.

Na stołku reżysera wylądował Joseph Kosinski, który nakręcił wcześniej Niepamięć i Tron: Dziedzictwo. Od premiery oryginalnego filmu Top Gun minie w maju 36 lat. To będzie doskonała okazja ujrzeć zapierające dech w piersiach sceny w powietrzu z pilotującym myśliwiec wiecznie młodym Tomem Cruise’em, który (nie) starzeje się jak Krzysztof Ibisz.

Jurassic World Dominion – premiera 10 czerwca

  • Reżyser: Colin Trevorrow
  • Obsada: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Laura Dern, Sam Neil, Jeff Goldblum, Omar Sy

Jurassic World Dominion rozegra się około pięć lat po wydarzeniach z poprzedniego filmu – Upadłego królestwa. Bohaterowie będą musieli poradzić sobie z ucieczką dinozaurów i nową rzeczywistością. Film przedstawi dwie równoległe historie, które w pewnym momencie skrzyżują się ze sobą. Dawni bohaterowie z oryginalnej trylogii Jurassic Park mają odegrać równie ważną rolę, co postacie wykreowane przez Chrisa Pratta i Bryce Dallas Howard.

No i dinozaury. O nich nie można zapominać. Nie zabraknie niewidzianych wcześniej w filmach z tej serii gatunków, w tym takich, które nie pochodzą z ery mezozoiku (jaszczurowaty Lystrozaur). Oby Colin Trevorrow nie tylko zakończył godnie nową trylogię, ale także zgrabnie połączył fabułę z serią Jurassic Park.

Elvis – premiera 24 czerwca

  • Reżyser: Baz Luhrmann
  • Obsada: Austin Butler, Tom Hanks, Olivia DeJonge, Gary Clark Jr.

Jak sam tytuł wskazuje, film opowie historię przebojowego Elvisa Presleya (Austin Butler), jednej z najjaśniejszych gwiazd amerykańskiego rock’n’rolla. W produkcji Baza Luhrmanna (Moulin Rouge, Wielki Gatsby) fabuła przedstawi nie tylko karierę króla rock’n’rolla, którego popularność błyskawicznie poszybowała w stratosferę, ale także ujrzysz, jaki wpływ na jego życie miała Priscilla Presley (Olivia DeJonge). Opowieść zgłębi również relację Presleya z Tomem Parkerem (Tom Hanks), wieloletnim menadżerem Elvisa.

Thor: Miłość i grom (Thor: Love and Thunder) – premiera 8 lipca

  • Reżyser: Taika Waititi
  • Obsada: Chris Hemsworth, Tessa Thompson, Natalie Portman, Christian Bale, Chris Pratt, Dave Bautista, Karen Gillan

Thor: Love and Thunder zapowiada się na kolejną, niezwykle dużą porcję szalonych pomysłów, jakie tworzą się go w głowie Taiki Waititiego. Reżyser Jojo Rabbit po sukcesie poprzednich przygód boga burzy i piorunów ponownie zaprasza do świata, po ujrzeniu którego nic już nie będzie takie same. Nowy Thor ma być bowiem wariacką przejażdżką bez trzymanki z… nutką romantyczności.

Fabuła Thor: Miłość i grom jest pilnie strzeżoną tajemnicą i tak naprawdę nie wiadomo, czego można się spodziewać się po filmie Waititiego poza tym, że ma być „szalony”. Wiemy za to, że Asgardem będzie rządzić Walkiria (Tessa Thompson), powróci zapomniana Jane Foster (Natalie Portman), a złoczyńcą ma być Gorr Bogobójca odgrywany przez Christiana Bale’a. Szykuje się widowisko pełne fajerwerków!

Nie! (Nope) – premiera 22 lipca

  • Reżyser: Jordan Peele
  • Obsada: Keke Palmer, Daniel Kaluuya, Steven Yeun, Wrenn Schmidt

Jordan Peele zaserwuje nam kolejny – oby trzymający w napięciu! – horror. Po bardzo dobrym Uciekaj! (Get Out) i nieco słabszym To my (Us) otrzymamy jeszcze jeden film z niezwykle krótkim tytułem: Nie! Przedstawi historię mieszkańców wąwozu w środkowej Kalifornii, którzy stają się świadkami nietypowego zjawiska. W głównej roli wystąpi nagrodzony Oscarem za Judasz i Czarny Mesjasz Daniel Kaluuya.

Blondynka (Blonde) – premiera 28 września

  • Reżyser: Andrew Dominik
  • Obsada: Ana de Armas, Adrien Brody, Bobby Cannavale, Julianne Nicholson, Scoot McNairy

Powstał już niejeden film o Marylin Monroe, ale nadchodzący, który realizowany jest dla Netfliksa, może być czymś wyjątkowym. Pomysł na nową filmową opowieść o Normie Jeane Mortenson narodził się w głowie Andrew Dominika już ponad dekadę temu. Reżyser Zabójstwa Jesse’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda szykuje film oparty na książce o tym samym tytule Joyce Carol Oates, która przedstawia bardziej intymny, w dużej mierze fikcyjny i zdecydowanie mniej przesłodzony obraz Marylin.

Film otrzymał najwyższą kategorię wiekową (tylko dla dorosłych), więc można spodziewać się mocniejszych i pikantniejszych scen. Kto tym razem wejdzie w skórę Marylin Monroe? Pierwotnie obsadzona była Naomi Watts, ale obawiała się, że nie sprosta wyzwaniu. Później wybór miał paść na Jessicę Chastain, ale ostatecznie w ikonę kultury popularnej wcieli się Ana de Armas (Na noże, Blade Runner 2049, Nie czas umierać). To jej pierwsza tak duża i poważna rola. Przygotowywała się do niej aż 9 miesięcy.

TAR – premiera 7 października

  • Reżyser: Todd Field
  • Obsada: Cate Blanchett, Nina Hoss, Julian Glover, Noemie Merlant, Mark Strong

TAR to jeden z najbardziej oczekiwanych przeze mnie filmów 2022 roku, a jest to opowieść o Lydii Tar, dyrygentce niemieckiej orkiestry, która uznawana jest za jeden z najwybitniejszych dyrygentek w historii. Dzieło reżysera Małych dzieci i uwielbianego przeze mnie serialu Carnivale jest wychwalane pod niebiosa przez krytyków i wszystko wskazuje na to, że Cate Blanchett, odtwórczyni głównej roli, zmierza po swojego trzeciego Oscara.

Zwiastun tak zaostrzył mój apetyt, że trudno będzie mi wyczekać do polskiej premiery, która odbędzie się dopiero 24 lutego 2023 roku.

Podejrzana (Decision to Leave) – premiera 14 października

  • Reżyser: Chan-wook Park
  • Obsada: Hae-il Park, Wei Tang, Yong-woo Park, Jung-hyun Lee

To kryminał, ale w specyficznym, jak to na Chan-wook Parka przystało, wydaniu, uderzającym momentami dość mocno w melodramatyczne tony. Nie jest to może dzieło tak wybitne jak Służąca, ale zdecydowanie trafiło do mojego TOP3 tego reżysera obok Oldboya. Spodziewaj się wizualnego majstersztyku – od strony formalnej film zachwyca na każdym kroku i nie sposób od niego oderwać oczu.

Jaką historię opowiada? Detektyw Hae-joon prowadzi sprawę podejrzanej śmierci mężczyzny, który spada z górskiego szczytu w Korei Południowej. Cień podejrzenia pada na wdowę zmarłego. Główny bohater zaczyna ją obserwować, popadając wręcz w obsesję. Między nimi tworzy się specyficzna więź obopólnej fascynacji. Film Parka jest ukłonem w stronę kina noir, a jeśli uwielbiasz hitchcockowskie thrillery, to zachęcam do obejrzenia Podejrzanej.

Nie jest to może dzieło wybitne od strony scenariusza i pod niektórymi względami za mocno odbiega od kryminalnego thrillera, ale koniec końców to film nietuzinkowy pod wieloma względami.

Black Adam – premiera 21 października

  • Reżyser: Jaume Collet-Serra
  • Obsada: Dwayne Johnson, Sarah Shahi, Pierce Brosnan, Marwan Kenzari

Black Adam pierwotnie miał pojawić się w komediowym Shazam!, ale ostatecznie nie trafił do niego. Do debiutu tej postaci na dużym ekranie musisz poczekać do nowej, niezależnej produkcji, którą Dwayne Johnson chciał zrealizować już lata temu. Wreszcie stanie się to w tym roku po licznych opóźnieniach. Tytułowy (anty)bohater jest największym wrogiem Kapitana Marvela (Shazama). Wygnany z Ziemi na aż 5 tys. lat za zabicie faraona powraca i chce zyskać władzę.

Duchy Inisherin (The Banshees of Inisherin) – premiera 21 października

  • Reżyser: Martin McDonagh
  • Obsada: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Kerry Condon, Barry Keoghan

Martin McDonagh powraca po kilku latach przerwy z bardziej kameralnym kinem, współpracując kolejny raz z pamiętnym z filmu Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj duetem Colin Farrell i Brendan Gleeson. I opłaciło się. Jest to tragikomiczna historia o Padraicu i Colmie, dwóch przyjaciołach od urodzenia, którzy nagle kończą swoją wieloletnią przyjaźń. W filmie przenosisz się na irlandzką wyspę do lat 20. XX wieku, by odkryć przyczyny końca ich relacji.

Niestety, to kolejny film, który powalczy o Oscary i trafi do kin w Polsce dużo po premierze światowej, bo 20 stycznia 2023 roku. Warto jednak będzie czekać, jeśli wierzyć recenzjom. Martin McDonagh ani myśli obniżyć lotów po doskonałych Trzech bilboardach za Ebbing, Missouri i wysoka średnia ocen w Metacritic (87%) tylko to potwierdza.

Armageddon Time – premiera 28 października

  • Reżyser: James Gray
  • Obsada: Anthony Hopkins, Anne Hathaway, Jeremy Strong

Reżyser Zaginionego miasta Z, Ad Astry i Królów nocy tym razem oferuje widzom swój najbardziej autorski film. To bowiem opowieść autobiograficzna o dzieciństwie i dorastaniu w latach 80. XX wieku w nowojorskiej dzielnicy Queens. To historia młodego chłopca, Paula Graffa (Banks Repeta), goniącego za amerykańskim snem. To także opowieść o relacjach z rodziną (dziadkiem granym przez Anthony’ego Hopkinsa) i przyjacielem Johnnym, który mają duży wpływ na sposób myślenia i działania bohatera.

Armageddon Time to gwiazdorska obsada – w niej znajdziesz nie tylko nagrodzonego Oscarami Anthony’ego Hopkinsa, ale w swoich rolach błyszczą – według recenzji – także Anne Hathaway i Jeremy Strong. W Polsce obejrzysz film na American Film Festival 9 listopada. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dojdzie do pełnej dystrybucji na terenie naszego kraju. Być może nastąpi ona dopiero w 2023 roku.

Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu (Black Panther: Wakanda Forever) – premiera 11 listopada

  • Reżyser: Ryan Coogler
  • Obsada: Letitia Wright, Danai Gurira, Lupita Nyong’o, Angela Bassett, Martin Freeman

Ryan Coogler ponownie za sterami, ale niestety już bez wielkiej gwiazdy pierwszej Czarnej Pantery – ś.p. Chadwicka Bosemana. Według plotek może zastąpić go w tytułowej roli Shuri (Letitia Wright). O fabule wiemy stosunkowo niewiele. Przez długi czas była ona pilnie strzeżona przez Marvela. Jedno jest pewne – szykuje się wielkie widowisko. 

W filmie pojawi się inna ukryta cywilizacja, która ma dostęp do bardzo nowoczesnej i zaawansowanej technologii, czyli Atlantyda. A jedną z nowych postaci będzie książę Namor (Tenoch Huerta), półczłowiek, półpłaz. Mieszkańcy Wakandy ubolewają nad śmiercią króla T’Challi i szukają właściwej ścieżki dla królestwa. Film zakończy 4. fazę MCU.

Do ostatniej kości (Bones and All) – premiera 25 listopada

  • Reżyser: Luca Guadagnino
  • Obsada: Timothee Chalamet, Taylor Russell, Mark Rylance, Michael Stuhlbarg, Chloe Sevigny

Reżyser Tamte dni, tamte noce i nowej Suspirii tym razem zekranizował powieść Camille DeAngelis o tym samym tytule. Jest to ocierająca się o horror historia miłosna o… kanibalach. Nastoletnia Maren (Taylor Russell) w czasie swojej podróży po Ameryce natrafia na buntowniczego Lee (Timothee Chalamet). Jest on, jak odkrywa, podobny do niej – wiecznie spragniony ludzkiego mięsa.

To trudna – dla niektórych może niesmaczna – opowieść o przetrwaniu, akceptacji i miłości zagubionych i samotnych ludzi, którzy muszą chronić siebie nawzajem przed innymi oraz walczyć z nieustępującym głodem.

Guillermo del Toro: Pinokio (Guillermo del Toro: Pinocchio) – premiera 9 grudnia

  • Reżyser: Guillermo del Toro, Mark Gustafson
  • Obsada: Gregory Mann, Ewan McGregor, David Bradley, Tilda Swinton, Christoph Waltz, Cate Blanchett, Ron Perlman, John Turturro

Autorska wersja klasycznej włoskiej opowieści o Pinokiu. Guillermo del Toro i Mark Gustafson postawią na oryginalną formę musicalu opracowanego metodą animacji poklatkowej (przeczytaj o tym, jak powstaje film animowany) w mroczniejszym i bardziej zakręconym tonie niż animacja Disneya.

Akcja rozegra się w faszystowskich Włoszech w latach 30. XX wieku, a tytułowy Pinokio nieustannie będzie płatać figle, sprawiając same kłopoty Geppetto. Ma to być opowieść nie tylko o miłości, ale także nieposłuszeństwie. Tytuł powstaje z myślą o platformie Netflix.

Wieloryb (The Whale) – premiera 9 grudnia

  • Reżyser: Darren Aronofsky
  • Obsada: Brendan Fraser, Sadie Sink, Samantha Morton, Hong Chau

Darren Aronofsky dawno nie uraczył nas żadną produkcją kinową. Ostatnim jego filmem było wzbudzające mieszane opinie mother!. Długo kazał sobie czekać, ale wygląda na to, że było warto. Tym razem przygotował dla nas emocjonalną ucztę. Wieloryb chwalony jest w recenzjach za wielki aktorski popis Brendana Frasera, który wciela się w tym filmie w Charliego, przesadnie otyłego i zmagającego się z depresją nauczyciela. To wzruszający obraz zmagającego się z wieloma trudami człowieka. To zdecydowanie najbardziej intymny i kameralny film Aronofsky’ego.

Wieloryba możesz obejrzeć na American Film Festival we Wrocławiu. Jednak na pełną dystrybucję w Polsce musisz zapewne poczekać do 2023 roku, skoro świata premiera na szerszą skalę odbędzie się dopiero 9 grudnia.

Avatar 2: Istota wody (Avatar 2: The Way of Water)– premiera 16 grudnia

  • Reżyser: James Cameron
  • Obsada: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Kate Winslet, Vin Diesel, Michelle Yeoh, Giovanni Ribisi, Stephen Lang, Edie Falco, Oona Chaplin

Avatar 2 będzie ogromnym wydarzeniem. Pierwsza część nakręcona przez Jamesa Camerona, który również nakręcił kolejne części, do tej pory pozostaje numerem 1 na liście najlepiej zarabiających filmów wszech czasów (na chwilę przebiło ją Avengers: Endgame). Fabuła „jedynki” nie była zbyt oryginalna – do złudzenia przypomina disneyowskie Pocahontas.

Wydarzenia w kontynuacji rozegrają się kilkanaście lat po historii z poprzedniej części. Jake (Sam Worthington) i Neytiri (Zoe Zaldana) mają już trójkę dzieci, ale spokojne, rodzinne życie zaburza wizyta Administracji Rozwoju Zasobów (RDA) na Pandorze. Bohaterowie muszą przenieść się na rafę, a spora część akcji rozegra się w oceanie na księżycu. Szykuj się zatem na podwodną podróż i wizualnie dopieszczone widowisko!

Dowiedz się wszystkiego o Avatarze 2 z naszego podsumowania informacji:

Na noże 2 (Glass Onion: A Knives Out Mystery) – premiera 23 grudnia

  • Reżyser: Rian Johnson
  • Obsada: Daniel Craig, Edward Norton, Janelle Monae, Dave Bautista, Kathryn Hahn, Leslie Odom Jr., Kate Hudson

Na noże Riana Johnsona (Looper, Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi) okazało się bardzo udanym filmem – znacznie lepszym niż ostatnie ekranizacje książek Agathy Christie. Jest to dość klasyczny kryminał, w którym Detektyw Blanc (Daniel Craig), niczym Hercules Poirot, musi rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci bogatego pisarza kryminałów – Harlana Trombleya (Christopher Plummer).

Fabuła drugiej części filmu Netfliksa została zarysowana na klimatycznym zwiastunie – mam tylko nadzieję, że w kontynuacji intryga będzie równie misternie utkana! Film trafi tuż przed świętami Bożego Narodzenia do serwisu Netflix.

Bielmo (The Pale Blue Eye) – premiera 23 grudnia

  • Reżyser: Scott Cooper
  • Obsada: Christian Bale, Gillian Anderson, Charlotte Gainsbourg, Toby Jones, Lucy Boynton

Thriller Scotta Coopera (Szalone serce, Zrodzony w ogniu) na podstawie książki Louisa Bayarda opowiada o sprawie brutalnych morderstw w Akademii Wojskowej West Point w 1830 roku. Rozwiązać próbuje ją doświadczony detektyw (w tej roli Christian Bale), któremu pomaga młody kadet Edgar Allan Poe (Harry Melling). Tak, ten, który stał się wybitnym poetą i pisarzem epoki romantyzmu.

Na 2022 roku zaplanowano tylko ograniczoną dystrybucję w USA, by Bielmo mogło stanąć w szranki z innymi filmowymi tuzami o Oscary. Nie będziesz musiał jednak długo czekać, bo produkcja wyląduje na Netfliksie już 6 stycznia 2023 roku.

Babilon (Babylon) – premiera 25 grudnia

  • Reżyser: Damien Chazelle
  • Obsada: Brad Pitt, Margot Robbie, Olivia Wilde, Tobey Maguire, Jean Smart, Katherine Waterston, Eric Roberts, Samara Weaving

Babylon Damiena Chazelle’a zapowiada się na wielką ucztą z doborową obsadą, ale o czym właściwie ma być nowa produkcja reżysera nagrodzonego Oscarami La La Land, Whiplash i First Man? Akcja rozegra się pod koniec lat 20. XX wieku, gdy dochodzi do przełomowego momentu w historii hollywoodzkiego kina. Jest to okres, w których następuje pożegnanie się z filmami niemymi i zaczyna się rewolucyjna epoka kina dźwięku.

Na marginesie warto dodać, że w produkcji wystąpi polska aktorka Karolina Szymczak. Jest ona żoną Piotra Adamczyka i wystąpiła już wcześniej w amerykańskim filmie, a mianowicie w Herculesie z Dwayne’em Johnsonem. Film trafi do kin w 2022 roku tylko w ramach ograniczonej dystrybucji, by powalczyć o Oscary w 2023 roku. Światowa premiera została ustalona na 6 stycznia 2023 roku, a w Polsce spodziewaj się go 20 stycznia.

Fabelmanowie (The Fabelmans) – premiera 30 grudnia

  • Reżyser: Steven Spielberg
  • Obsada: Michelle Williams, Seth Rogen, Paul Dano, Gabriel LaBelle, Julia Butters, Oakes Fegley, Judd Hirsch

Przyznam, że ostatnie filmy Spielberga (BFG, Czwarta władza, Player One, a nawet nowe West Side Story) nie nastroiły mnie początkowo pozytywnie do Fabelmanów. Ale zwiastun i większa świadomość, czym będzie nowa produkcja reżysera takich hitów, jak Szeregowiec Ryan, Indiana Jones czy E.T., sprawiły, że stała się ona jednym z najbardziej oczekiwanych przeze mnie filmów 2022 roku.

Fabelmanowie to film, który opiera się (luźno) na życiu samego Stevena Spielberga, a jego akcja rozgrywa się w Arizonie po zakończeniu II wojny światowej. To historia o miłości do kina, która przedstawia losy dorastającego Sammy’ego Fabelmana (Gabriel LaBelle), który jest aspirującym filmowcem. W jego rodziców wcielą się Michelle Williams i Paul Dano, a w obsadzie znajdziesz także chociażby Setha Rogena, który zagra wujka głównego bohatera. W żadnym innym swoim filmie Spielberg nie czerpał tak dużo z osobistych przeżyć i doświadczeń.

Film w Polsce zadebiutuje ponad miesiąc po premierze światowej, która nastąpi 23 listopada. Mnie już kupił klimat w trailerze, a bardzo pozytywne reakcje po pokazach filmu na festiwalach i wysokie noty w recenzjach zwiastują wyśmienite kino. Fabelmanowie już teraz rysują się jako jeden z faworytów oscarowych.

Filmy 2022 roku. Co jeszcze warto obejrzeć i na co czekać?

Oprócz wymienionych wyżej premier mniej promowane czy atrakcyjne propozycje mogą także znaleźć grono odbiorców. Sprawdź, jakie jeszcze filmy mogą zainteresować Cię w 2022 roku.

Projekt Adam (The Adam Project) – premiera 11 marca

  • Reżyser: Shawn Levy
  • Obsada: Ryan Reynolds, Jennifer Garner, Mark Ruffalo, Zoe Saldana

To nie wypanda (Turning Red) – premiera 11 marca

  • Reżyser: Domee Shi
  • Obsada: Rosalie Chiang, Sandra Oh, James Hong

Ambulans (Ambulance) – premiera 18 marca

  • Reżyser: Michael Bay
  • Obsada: Jake Gyllenhaal, Yahya Abdul-Mateen II, Eiza Gonzalez

Zaginione miasto (The Lost City) – premiera 1 kwietnia

  • Reżyser: Aaron Nee, Adam Nee
  • Obsada: Sandra Bullock, Channing Tatum, Daniel Radcliffer, Brad Pitt

Wszędzie wszystko naraz (Everything Everywhere All at Once) – premiera 15 kwietnia

  • Reżyser: Dan Kwan i Daniel Scheinert
  • Obsada: Michelle Yeoh, Stephanie Hsu, Jamie Lee Curtis, Ke Huy Quan, James Hong

Sonic 2: Szybki jak błyskawica (Sonic the Hedgehog 2) – premiera 22 kwietnia

  • Reżyser: Jeff Fowler
  • Obsada: Ben Schwartz, James Marsden, Jim Carrey, Idris Elba

Mała mama (Petite Maman) – premiera 20 maja

  • Reżyser: Celine Sciamma
  • Obsada: Gabrielle Sanz, Josephine Sanz, Margot Abascal, Nina Meurisse, Stephane Varupenne

Men – premiera 20 maja

  • Reżyser: Alex Garland
  • Obsada: Jessie Buckley, Rory Kinnear, Gayle Rankin, Paapa Essiedu

Chip’n’Dale Rescue Rangers – premiera 20 maja

  • Reżyser: Akiva Schaffer
  • Obsada: John Mulaney, Andy Samber, KiKi Layne, J.K. Simmons, Will Arnett, Erica Bana

Pan Wilk i spółka (The Bad Guys) – premiera 27 maja

  • Reżyser: Pierre Perfiel
  • Obsada: Sam Rockwell, Awkwafina, Craig Robinson, Marc Maron

Rzut życia (Hustle) – premiera 8 czerwca

  • Reżyser: Jeremiah Zagar
  • Obsada: Adam Sandler, Queen Latifah, Robert Duvall, Ben Foster, Juancho Hernangomez

Buzz Astral (Lightyear) – premiera 17 czerwca

  • Reżyser: Angus MacLane
  • Obsada: Taika Waititi, Keke Palmer, Chris Evans, James Brolin, Uzo Aduba

The Forgiven – premiera 17 czerwca

  • Reżyser: John Michael McDonagh
  • Obsada: Jessica Chastain, Ralph Fiennes, Abbey Lee, Matt Smith, Christopher Abbott

Minionki: Wejście Gru (Minions: The Rise of Gru) – premiera 1 lipca

  • Reżyser: Kyle Balda
  • Obsada: Steve Carell, Pierre Coffin, Taraji P. Henson, Russell Brand, Alan Arkin

Morska bestia (The Sea Beast) – premiera 8 lipca

  • Reżyser: Chris Williams
  • Obsada: Jared Harris, Dan Stevens, Kathy Burke, Karl Urban

Szary człowiek (The Gray Man) – premiera 22 lipca

  • Reżyser: Joe Russo, Anthony Russo
  • Obsada: Ryan Gosling, Chris Evans, Ana de Armas, Jessica Henwick, Billy Bob Thornton

Bullet Train – premiera 5 sierpnia

  • Reżyser: David Leitch
  • Obsada: Brad Pitt, Aaron Taylor-Johnson, Joey King, Zazie Beetz, Michael Shannon

Samaritan – premiera 26 sierpnia

  • Reżyser: Julius Avery
  • Obsada: Sylvester Stallone, Javon Walton, Martin Starr, Dascha Polanco

Three Thousand Years of Longing – premiera 31 sierpnia

  • Reżyser: George Miller
  • Obsada: Tilda Swinton, Idris Elba, Lachy Hulme

Pinokio (Pinocchio) – premiera 8 września

  • Reżyser: Robert Zemeckis
  • Obsada: Tom Hanks, Benjamin Evan Ainsworth, Cynthia Erivo, Joseph Gordon-Levitt, Keegan-Michael Key, Luke Evans, Lorraine Bracco

Królowa wojownik (The Woman King) – premiera 16 września

  • Reżyser: Gina Prince-Bythewood
  • Obsada: Viola Davis, Thuso Mbedu, Lashana Lynch, Sheila Atim, John Boyega

Nie martw się, kochanie (Don’t Worry Darling) – premiera 23 września

  • Reżyser: Olivia Wilde
  • Obsada: Florence Pugh, Olivia Wilde, Gemma Chan, Chris Pine, Harry Styles

Halloween Ends – premiera 14 października

  • Reżyser: David Gordon Green
  • Obsada: Jamie Lee Curtis, Judy Greer, Nick Castle, Andi Matichak

Amsterdam – premiera 14 października

  • Reżyser: David O. Russell
  • Obsada: Margot Robbie, Anya Taylor-Joy, Christian Bale, Zoe Saldana, Robert De Niro, Rami Malek, Timothy Olyphant, Michael Shannon

Aftersun – premiera 21 października

  • Reżyser: Charlotte Wells
  • Obsada: Paul Mescal, Francesca Corio, Celia Rowlson-Hall

Dobry opiekun (The Good Nurse) – premiera 26 października

  • Reżyser: Tobias Lindholm
  • Obsada: Jessica Chastain, Eddie Redmayne, Noah Emmerich, Kim Dickens

Weird: The Al Yankovic Story  – premiera 4 listopada

  • Reżyser: Eric Appel
  • Obsada: Daniel Radcliffe, Evan Rachel Wood, Julianne Nicholson, Toby Huss, Rainn Wilson

Most (Causeway) – premiera 4 listopada

  • Reżyser: Lila Neugebauer
  • Obsada: Jennifer Lawrence, Brian Tyree Henry, Stephen McKinley Henderson

Osobliwość (The Wonder) – premiera 16 listopada

  • Reżyser: Sebastian Lelio
  • Obsada: Florence Pugh, Ciaran Hinds, Toby Jones, Niamh Algar

Menu – premiera 18 listopada

  • Reżyser: Mark Mylod
  • Obsada: Ralph Fiennes, Anya Taylor-Joy, Nicholas Hoult, Hong Chau

Jednym głosem (She Said) – premiera 25 listopada

  • Reżyser: Maria Schrader
  • Obsada: Carey Mulligan, Zoe Kazan, Patricia Clarkson, Andre Braugher

Women Talking – premiera 2 grudnia

  • Reżyser: Sarah Polley
  • Obsada: Rooney Mara, Jessie Buckley, Ben Whishaw, Claire Foy, Frances McDormand

Wyzwolenie (Emancipation) – premiera 9 grudnia

  • Reżyser: Antoine Fuqua
  • Obsada: Will Smith, Ben Foster, Mustafa Shakir, Charmaine Bingwa

Imperium światła (Empire of Light) – premiera 9 grudnia

  • Reżyser: Sam Mendes
  • Obsada: Olivia Colman, Colin Firth, Toby Jones

Biały szum (White Noise)  – premiera 30 grudnia

  • Reżyser: Noah Baumbach
  • Obsada: Adam Driver, Greta Gerwig, Don Cheadle, Jodie Turner-Smith

Jeśli szukasz więcej propozycji filmowych, koniecznie zapoznaj się z naszymi rankingami filmów: