Najlepsze filmy o wampirach. Sprawdź polecane produkcje o legendarnych krwiożercach

Filmy o wampirach to jedne z najchętniej wybieranych produkcji wśród fanów kina grozy. Swoją tradycją sięgają niemal do początków kinematografii, a mimo to nadal cieszą się niesłabnącą popularnością. Przerażają, budzą strach i skrajne emocje, a przy tym wszystkim niezmienne fascynują. Czemu właściwie zawdzięczają swój fenomen? Sprawdźmy to. Wybieramy najlepsze filmy o wampirach.

Motyw wampirów w filmach

Biorąc na tapetę temat wampirów w filmach nie sposób nie wspomnieć o najsłynniejszym krwiopijcy świata, czyli Draculi. Mowa o arystokracie, pochodzącym z Transylwanii. Pierwsze wzmianki o tym charakterystycznym wampirze pojawiły się w irlandzkiej powieści z końcówki XIX wieku. To właśnie Dracula uznawany jest za symbol wampiryzmu jako takiego i inspirację w tym temacie, która na stałe weszła w kanon popkultury i skutecznie go spopularyzowała.

Kim jest wampir raczej nie trzeba nikomu tłumaczyć. Jego postać przedstawiana była wielokrotnie nie tylko w filmach, ale i legendach, wierzeniach, czy książkach. Z kolei filmy o demonicznych postaciach, żywiących się ludzką krwią, to bardzo szerokie spectrum produkcji, które zyskały uznanie najpewniej przez to, że w sposób najbardziej realistyczny oddają ich przerażającą naturę.

Film o wampirach – czego się spodziewać?

Wampiry w filmach są przedstawiane w różny sposób i co ciekawe – nie tylko jako potwory i niewzruszone bestie. Oczywiście w znaczącej większości tak jest, ale wiele produkcji porusza też ludzką stronę ich natury, a przy tym rozterki egzystencjonalne znane każdemu z nas. W kanonie filmów grozy z wampirami w roli głównej spotkamy więc opowieści o ludzkich słabościach, żądzy władzy, niespełnieniu własnych ambicji, a nawet miłości.

Warto zaznaczyć też, że z czasem na motywach opowieści o wampirach, powstały też historie o innych, ale nawiązujących do nich upiorach. Mowa tu m.in. o dhampirach, wilkołakach, czarownicach, czy transformujących się hybrydach (wykazujących kilka cech jednocześnie). Często zdarza się, że motywy te przeplatają się ze sobą, dostarczając na ekranie całe mnóstwo napięcia i sporą dawkę grozy, tworząc przy tym ciekawy dla widza i niezwykle wciągający obraz.

Ranking: najlepsze filmy o wampirach

Lista produkcji o wampirach jest bardzo długa i nie sposób odnieść się do wszystkich. Niemniej poniżej znajdziecie subiektywne zestawienie TOP 10 filmów o wampirach, które naszym zdaniem są koniecznością, jeśli celujecie w ten rodzaj kina i skutecznie chcecie poczuć dreszcz emocji.

Dracula / Bram Stoker’s Dracula (1992 rok)

Pierwsza pozycja w naszym zestawieniu to film na podstawie kultowej powieści, o której wspomniałam we wstępie. Jej autorem jest irlandzki pisarz Bram Stoker (stąd oryginalna nazwa). 

Fabuła filmu dotyczy losów hrabiego Vlada III, który w wyniku śmierci swojej ukochanej wyrzeka się Boga i od tej pory żyje na ziemi jako wampir. Kilka wieków później poznaje mężczyznę, którego narzeczona do złudzenia przypomina jego utraconą miłość. Jak dramatyczne wydarzenia może to spowodować? Jak potoczą się losy całej trójki?

Film Dracula to trzymający w napięciu horror, który pod przykrywką przerażających scen, zła i gniewu, traktuje o wartości nadrzędnej, czyli nieszczęśliwej miłości. Wspaniałe widowisko dla fanów filmów tego gatunku potęguje fakt, że główne role grają wybitni aktorzy, w tym: Gary Oldman, Keanu Reeves, Anthony Hopkins i młodziutka wówczas Winona Rayder. 

Produkcja zdobyła aż 3 Oscary, w kategoriach: najlepsze kostiumy, charakteryzacja i efekty dźwiękowe.  

Wywiad z Wampirem / Interview with the Vampire (1994 rok)

Kolejny film jest historią oparta na motywach powieści Anne Rice o tym samym tytule. Kultowa dzisiaj produkcja w reżyserii Neila Jordana opisuje losy wampira Louisa, a konkretniej jego życie u boku wampira, który go przemienił w demona – Lestata. Główny bohater zupełnie nie potrafi jednak odnaleźć się w nowym wcieleniu i cierpi jeszcze bardziej niż dotychczas. 

Produkcja z 1994 roku opowiada o ich wspólnej drodze, rozterkach i namiętnościach, które potrafią doprowadzić do obłędu. Dziś Wywiad z wampirem uchodzi za klasyk wśród filmów poruszających tę tematykę. Wszystko między innymi przez wzgląd na znakomitą grę głównych aktorów: Brada Pitta oraz Toma Cruise’a. W 2002 roku powstała nawet kontynuacja, nawiązująca do losów Lestata, pt. Królowa potępionych

Blade: wieczny łowca / Blade (1998 rok)

Następny film w tym zestawieniu opowiada o specyficznej postaci. Blade to hybryda człowieka i wampira, która walczy z przedstawicielami mroku w obronie ludzi. Wieczny łowca służy gatunkowi ludzkiemu, zwalcza żądne krwi upiory, a jego opiekunem jest mistrz wiedzy tajemnej – Abraham Whistler. Motywacją Blade’a do wyeliminowania wampirów jest nie tylko obrona ludzi, ale również chęć pomszczenia śmierci jego matki, która umarła wskutek ukąszenia przez jednego z nich.  

Film z 1998 roku uznawany jest za jeden z klasyków, m.in. dlatego, że łączy w sobie elementy horroru i znakomite kino akcji. Produkcja powstała na podstawie serii komiksów z Marvel Studios i doczekała się dwóch kontynuacji. Tytułowego bohatera zagrał z kolei Wesley Snipes.

Underworld / Underworld (2003 rok)

Film opowiada o wojnie pomiędzy światem wampirów a wilkołaków. Opowieść oparta jest na losach pięknej Selene, która jest wojowniczką i wampirem jednocześnie. Jej główną misją jest zlikwidowanie Lykanów, czyli wilkołaków, którzy chcąc się bronić ściągają do eksperymentów człowieka – Michaela. Gdy Selene się o tym dowiaduje, przejmuje zakładnika i chce za wszelką cenę dowiedzieć się, co planują jej wrogowie. Skutkuje to odkryciem wielu niewygodnych faktów, które będą kluczowe dla dalszego rozwoju sytuacji.

Niniejsza propozycja obejmuje w zasadzie całą serię filmów, z których pierwszym jest właśnie Underworld. Po niebywałym sukcesie produkcji z 2003 roku, w kolejnych latach powstały jeszcze 4 odsłony historii. Horror akcji skutecznie wciąga swoją fabułą, jest zrealizowany z rozmachem i może zaciekawić widza. W główną rolę wciela się fenomenalna Kate Beckinsale.

Van Helsing / Van Helsing (2004 rok)

Kolejna propozycja to opowieść o Van Helsingu – człowieku, który jest wyszkolonym agentem i łowcą potworów. Wraz z piękną Anną Valerious, na zlecenie Watykanu, chce zniszczyć nieuchwytnego dotychczas hrabiego Draculę – wampira arystokratę, który od dawna sieje spustoszenie w Transylwanii i wraz ze swymi krwiożerczymi towarzyszami zabija całe mnóstwo niewinnych ludzi.

W rolach głównych występują: Kate Beckinsale, Hugh Jackman oraz Richard Roxburgh. Zdjęcia do filmu powstawały m.in. na terytorium Czech, a akcja historii, wyreżyserowanej przez Stephena Sommersa, osadzona jest w drugiej połowie XIX wieku, co nadaje jej bardzo klimatycznego wydźwięku.

Zmierzch / Twilight (2008 rok)

Romans człowieka z wampirem? To możliwe. O tak niebywałej i specyficznej historii miłosnej opowiada produkcja, oparta na bestsellerowej powieści Stephenie Meyer pt. Zmierzch

Mamy tu przedstawioną historię 17-letniej Belli Swan, która po zamieszkaniu z ojcem poznaje Edwarda – tajemniczego chłopaka z sąsiedztwa. Odtąd jej życie staje się zupełnie nieprzewidywalne, a sama Bella poznaje świat i uczucia, o których do tej pory czytała jedynie w książkach. Niestety, nie jest dane jej się długo tym cieszyć, bo szybko okazuje się, że przez znajomość z Edwardem i jego rodziną, grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo.

Film stał się niebywałym sukcesem komercyjnym na całym świecie. W rolach głównych występują Kristen Stewart i Robert Pattinson, którzy po premierze filmu, spotykali się również w normalnym życiu. Film doczekał się trzech kontynuacji: Zaćmienie, Księżyc w nowiu, Przed świtem.

Byzantium / Byzantium (2013 rok)

Kolejna produkcja to opowieść o matce i córce, które są wampirami-uciekinierami. Ukrywają się przed żądnymi zemsty przedstawicielami swojego gatunku, bo wcześniej złamały zasady ich egzystencji. Próbują wieść normalne życie, ale z czasem niewygodne fakty zaczynają wychodzić na jaw, a do tego obie kobiety muszą stale bronić się przed demonicznymi i pozbawionymi litości oprawcami. Jak się okazuje ich decyzje i i dalsze losy przyniosą za sobą szereg dramatycznych wydarzeń, których geneza sięga nawet kilkuset lat wstecz.

W role główne wcieliły się: Saoirse Ronan oraz Gemma Arterton. Thiller fantasy opowiadający o wampirach spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na całym świecie. Film był kręcony m.in. w Anglii i Irlandii.  

O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu / A Girl Walks Home Alone at Night (2014 rok)

W irańskim miasteczku Bad City dzieją się niewyjaśnione rzeczy. Jest to miejsce pełne przestępczości i prostytucji, a mieszkańcy są prześladowani przez samotnego wampira. A konkretniej tajemniczą wampirzycę. 

Wszystko ma szansę się mienić, gdy rzeczona kobieta-upiór poznaje młodego Arasha – ciężko pracującego chłopaka, który mieszka i opiekuje się swoim uzależnionym od heroiny ojcem. Czy dwa zupełnie inne światy mogą ze sobą funkcjonować? Czy w zepsutym do szpiku kości świecie jest miejsce na wyższe uczucia?

Film pokazano po raz pierwszy na Festiwalu Filmowym Sundance w 2014 roku. Zdjęcia powstawały w Kalifornii, a w główną rolę wcieliła się Sheila Vand – amerykańska aktorka i performerka. Specyficzna produkcja ma za zadanie analizować najciemniejsze zakątki ludzkiej psychiki, rozterek i słabości.

Dracula. Historia nieznana / Dracula. Untold (2014 rok)

Horror fantasy opowiada o genezie pojawienia się na Ziemi pierwszego wampira – Draculi. Konkretniej obrazuje historię księcia Włada Tepeša, który zawiera umowę z siłami ciemności, aby ocalić przed okrutnym sułtanem swoją rodzinę i podwładnych. W ten sposób staje się pierwszym krwiożerczym stworem na świecie. 

Zrobiony z pełnym rozmachem film opowiada o tym, że nie zawsze wszystko jest tak oczywiste, jak się wydaje i skłania do refleksji nad tym, co jesteśmy w stanie zrobić, aby ochronić swoich najbliższych?

W rolach głównych występują: Luke Evans, Dominic Cooper oraz Sarah Gadon. Produkcja z 2014 roku chwalona jest głównie za efekty specjalne, grę aktorską i niejednoznaczną fabułę. 

30 dni mroku / 30 Days of Night (2007 rok)

Akcja filmu rozgrywa się w mieście Barrow na Alasce, gdzie od około miesiąca nie dociera słońce, przez ekstremalnie złe warunki pogodowe. Sytuacja ta staje się idealnym polem do łowów dla żyjących w ciemnościach wampirów. Szeryf miasteczka, jego żona i ocaleni dotychczas mieszkańcy muszą zrobić wszystko, aby przetrwać spotkanie z demonicznymi drapieżnikami. Czy im się uda?

Horror reżyserowany przez David Slade’a powstał na podstawie miniserii komiksowej 30 dni nocy. W rolach głównych zobaczymy: Josha Hartnetta, Bena Fostera, Danny’ego Hustona oraz Melissę George. Na pochwałę zasługuje tu w szczególności scenografia i charakteryzacja, tworząca mrożący krew w żyłach klimat.

Polecane telewizory i sprzęt audio dla kinomaniaków

Nasze propozycje: