Najlepsze filmy o porwaniach. Sprawdź polecane produkcje, które do końca trzymają w napięciu

Lubisz skrajne emocje? Bardziej od ckliwych historii, wolisz kino akcji ze skomplikowaną zagadką w tle? Sprawdź zupełnie subiektywne zestawienie najlepszych filmów o porwaniach. Znajdziesz tu produkcje, z którymi na pewno nie będziesz się nudzić, a ich pełna zwrotów akcji fabuła z pewnością na długo pozostanie w Twojej pamięci. Oto trzymające w napięciu filmowe perełki.

Kino, które trzyma w napięciu? Postaw na filmy o porwaniach

Produkcje, których głównym motywem jest porwanie, najczęściej kwalifikuje się do szeroko pojętego kina akcji. 

Charakteryzuje je wartka, często pełna dynamicznych zwrotów akcji historia, która ma za zadanie trzymać widza w napięciu niemal do samego końca. Zazwyczaj bowiem dopiero wtedy okazuje się, czy porwany bohater zostanie odnaleziony, a czasem nawet, czy w ogóle żyje. Niemniej często przeplatają się w nich również motywy poboczne, jak np. zdradzona przyjaźń, miłość, wojna, czy rodzinny sekret.

Pobudki, którymi kierują się porywacze w filmach są bardzo różnorodne – od najbardziej oczywistych, jak pieniądze czy wpływy, po poruszające najbardziej wrażliwe strefy, np. seksualność lub handel żywym towarem. Różne są też osoby uprowadzone. Widzieliśmy już mnóstwo produkcji o porwaniach dorosłych, dzieci, a nawet określonych grup ludzi, czy najbardziej wpływowych osób, np. prezydentów.

Filmy o porwaniach dzielą się też na produkcje inspirowane faktami i te, które są całkowitą fikcją. Warto przy tym zaznaczyć, że ten pierwszy rodzaj jest bardzo chętnie wybierany przez widzów. Powód? Najpewniej strach i emocje związane ze świadomością, że dana sytuacja miała miejsce w rzeczywistym świecie, co jeszcze bardziej potęguje wrażenia związane z odbiorem konkretnego obrazu.

fot. kadr z filmu "Nikomu ani słowa" 2001

Ranking filmów o porwaniach

Poniżej znajdziesz polecane filmy o porwaniach. Zestawienie jest całkowicie subiektywne i ma za zadanie zainspirować do zapoznania się z proponowanymi materiałami. Czytaj, oglądaj i baw się świetnie z dobrą dawką adrenaliny i ciekawych historii, które od teraz masz skondensowane w jednym miejscu.

Nikomu ani słowa / Don’t Say a Word (2001 rok)

Dr Conrad jest docenianym nowojorskim psychiatrą. Wiedzie spokojne życie wraz z kochającą żoną Aggie i córką Jessie, która wkrótce zostaje porwana. 

Powód? Bandyci chcą, aby lekarz wyciągnął od jednej ze swoich pacjentek pewne istotne dla nich informacje. Problem w tym, że rzeczoną pacjentką okazuje się młoda, pogrążona w traumie dziewczyna, z którą kontakt jest niemal niemożliwy. Czy dr Conrad będzie w stanie do niej dotrzeć, zdobędzie informacje i ocali swoje dziecko?

Nikomu ani słowa to przepełniona emocjami produkcja z 2001 roku, która trzyma w napięciu do samego końca. W rolach głównych zobaczymy brawurowo grających: Michaela Douglasa, Brittany Murphy, Famke Janssen oraz młodziutką wówczas Skye McCole Bartusiak.  

Zaginiona bez śladu / The Vanishing (1993 rok)

Tytuł ten na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco przestarzały, ale to absolutne must have dla fanów tego typu gatunku. 

Zaginiona bez śladu opowiada historię kobiety, która wraz ze swoim partnerem wybiera się na wakacyjną wyprawę i robiąc zakupy znika w niewyjaśnionych nigdy okolicznościach. Po latach, jej chłopak, nie mogąc poradzić sobie z traumatyczną sytuacją, postanawia sprawdzić jeszcze raz wszystko na własną rękę. To do czego doprowadza go indywidualne śledztwo może już na zawsze odmienić jego życie. 

Co tak naprawdę stało się z dziewczyną? Została uprowadzona czy po prostu go zostawiła? Warto się dowiedzieć.

Kino z nutką nostalgii, które zostało bardzo dobrze zrealizowane. W głównych bohaterów wcielają się: Sandra Bullock, Jeff Bridges, Kiefer Sutherland oraz Nancy Travis

Okup / Ransom (1996 rok)

Tom Mullen wraz z rodziną wiedzie szczęśliwe i dostatnie życie. Jako właściciel linii lotniczych nie narzeka bowiem na brak pieniędzy. Wydaje się, że nic nie jest w stanie zaburzyć równowagi do jakiej doszedł ciężką pracą. Wszystko zmienia się, gdy podczas rodzinnego festynu zostaje uprowadzony jego 9-letni syn. Powód? Okup. A konkretniej 2 miliony dolarów. Właśnie tyle żądają porywacze. Mullen jest jednak zdania, że z bandytami się nie negocjuje. Czy odbije się to na jego dziecku? Jak zareaguje jego zrozpaczona żona?

Film z 1996 roku mimo swojego stażu wciąga kolejne pokolenia i wzbudza niesamowite emocje. W rolach głównych zobaczymy Mela Gibsona, Rene Russo, a także Brawley’a Nolte’a.

Air Force One / Air Force One (1997 rok)

Amerykański samolot prezydencki Air Force One zostaje uprowadzony wraz z głową państwa, członkami prezydenckiej rodziny i pracownikami państwowymi na pokładzie. Inicjatorami wydarzenia są rosyjscy terroryści, którzy żądają uwolnienia Ivana Radka – przestępcy i generała o nacjonalistycznych poglądach. Bez skrupułów zapowiadają, że jeśli USA nie spełni ich oczekiwań, co pół godziny będą zabijać jednego z zakładników. 

Prezydentowi udaje się ukryć. Wymyśla plan i ryzykując niemal wszystko łączy się z Białym Domem, biorąc sprawy w swoje ręce.

Nawet jeśli nie lubi się politycznych klimatów, film ten warto obejrzeć ze względu na mocne kino akcji oraz brawurową grę Harissona Forda, Gary’ego Oldmana i Glenn Close.

Uprowadzona / Taken (2008 rok)

Kolejny film sensacyjny opowiadający o tym, że ojciec dla swojej córki jest w stanie zrobić dosłownie wszystko. Kiedy okazuje się, że 17-letnia Kim podczas wakacji w Paryżu zostaje uprowadzona przez gang Albańczyków, handlujących żywym towarem, jej ojciec Bryan Millis nie zastanawia się ani chwili i rusza w pogoń za bandytami, aby ją uratować.

Trzymająca w napięciu produkcja została ubarwiona faktem, że główny bohater to były agent służb specjalnych i używa dość „niekonwencjonalnych” metod negocjacji z porywaczami.

Jeden z najbardziej kasowych thrillerów w historii kina i klasyk gatunku, który doczekał się dwóch kontynuacji: Uprowadzona 2 (2012) i Uprowadzona 3 (2014). W roli głównej występują Liam Neeson, Maggie Grace i Famke Janssen.  

Połączenie / The Call (2013 rok)

Pracowniczka infolinii alarmowej odbiera telefon od dziewczyny, która zostaje zaatakowana we własnym domu. Przez swoją nieuwagę, nieumyślnie doprowadza do jej śmierci i mierzy się z wynikającą z tego traumą. Wcześniej jednak słyszy głos zabójcy. Kilka miesięcy później sytuacja się powtarza. Gdy na infolinię dodzwania się kolejna dziewczyna, tym razem zamknięta w bagażniku, okazuje się, że porwał ją ten sam mężczyzna.

Konsultantka spod numeru alarmowego 911 za punkt honoru stawia sobie wówczas uratowanie nastolatki i krok po kroku usiłuje jej pomóc w wydostaniu się z rąk oprawcy, bez reszty angażując się w historię, którą obserwujemy z jej perspektywy.

Połączenie to trzymające w napięciu i pełne zwrotów akcji kino. Główne role zagrali: Halle Berry, Abigail Breslin i Michael Eklund. Osobiście, oglądając ten tytuł nie odeszłam od odbiornika nawet na chwilę.

Pokój / The Room (2015 rok)

Ten film to mieszanka inspiracji w temacie kobiet, które zostały  porywane, a następnie latami przetrzymywane.

Opowiada historię 24-letniej Joy i jej synka, który poza tytułowym „pokojem” nie zna świata zewnętrznego. Jego mama będąc młodą dziewczyną została porwana i jest regularnie napastowana przez swojego oprawcę, wynikiem czego są narodziny chłopca. 

Pewnego dnia, Joy zbiera się na odwagę i opowiada synowi o tym, że oprócz ich pokoju istnieje świat zewnętrzny i wymyśla plan, który ma przechytrzyć Starego Nicka, zapewniając im wolność. Czy uda się go zrealizować i na zawsze oswobodzić się z rąk psychopaty?

Pokój to opowieść o strachu, determinacji i trudach poznawania tego, co nieznane. W rolach głównych zobaczymy nagrodzoną Oscarem za tę rolę Brie Larson oraz fenomenalnego jak na swój wiek JacobaTremblay’a.

Alpha Dog / Alpha Dog (2006 rok)

Film z porwaniem w tle inny niż wszystkie, bo porwana osoba nie do końca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Mowa o Zacku, który zostaje uprowadzony w wyniku zatargu przedstawicieli gangu narkotykowego z jego bratem. Porwanie, mające być nauczką dla jego rodziny, staje się dla niego nowym doświadczeniem, z którego zaczyna czerpać przyjemność, nie zdając sobie sprawy, jak desperacko jego najbliżsi próbują wpłynąć na porywaczy i zaistniałą sytuację.

Pierwowzorem głównego bohatera jest Jesse James Hollywood, handlarz narkotyków odsiadujący karę dożywotniego więzienia. W rolach głównych występują: Emilie Hirisch, Justin Timberlake, Ben Foster, Anton Yelchin i Bruce Willis.

Oszukana / The Changeling (2008 rok)

Lata ’20 minionego wieku w Anglii sprawiają, że Oszukana to film wprawiający w niesamowity klimat już samą oprawą. 

Opowiada historię Christine Collins, która wychodzi do pracy zostawiając Waltera, swojego kilkuletniego syna w domu. Gdy wraca dziecka już nie ma. Zrozpaczona matka wraz z policją rozpoczyna poszukiwania chłopca. Po jakimś czasie służby zwracają jej dziecko. Ona jednak jest przekonana, że padła ofiarą politycznego spisku, a dziecko, które jej przekazano nie jest jej. Przeczuwa też, że Walterowi może w tym samym czasie może dziać się prawdziwa krzywda. Rozpoczyna walkę o prawdę i swoje dziecko.

Genialna gra Angeliny Jolie, która z resztą właśnie za tę rolę została po raz kolejny nominowana do Oscara. Pełna wzruszeń, łez i determinacji historia oparta na autentycznych wydarzeniach z tamtych czasów. Obok Jolie w filmie zobaczymy też m.in. Jeffrey’a Donovan’a, Michaela Kelly’ego oraz Gattlin’a Griffith’a.

24 godziny / Trapped (2002 rok)

Kolejny film, który opowiada o porwaniu dziecka i produkcja, którą zdecydowanie warto objerzeć. Tym razem uprowadzona zostaje 8-letnia córka bogatej rodziny Jenningsów – Abby. Jej porywacze są doświadczonymi zawodnikami i żądają niemałego okupu. Dodatkowo matka dziewczynki musi zmierzyć się z problemem niemal sama, bo jej mąż jest na służbowym wyjeździe. Ze wszystkich sił i wszystkimi dostępnymi metodami stara się zatem przejąć kontrolę nad zainstniałą sytuacją. Czy jej się uda?

Ciekawy, wciągający i pełen niespodziewanych rozwiązań film. W rolach głównych występują: Charlize Theron, Kevin Bacon, Dakota Fanning oraz Stuart Townsend.

Dobre kino obejrzysz na:


Bogatą ofertę telewizorów znajdziesz w sklepie x-kom

Źródło tekstu: wikipedia.pl, filmweb.pl, opracowanie własne