Twoje okno na świat. Najważniejsze informacje ze świata audio oraz telewizorów. Przełomowe rozwiązania, najnowsze technologie i długo wyczekiwane premiery sprzętu. Chcesz wiedzieć, jak zmienia się rynek i jaka jest przyszłość telewizorów i sprzętu grającego? Regularnie śledź nasze newsy RTV.
Na komfort oglądania filmów, seriali, koncertów, programów telewizyjnych i innego rodzaju rozrywki na telewizorze wpływa nie tylko przekątna i jakość ekranu. Wielkość TV powinna być także optymalnie dobrana do pomieszczenia i odległości, jaka dzieli go od kanapy, narożnika lub fotela. Jak dobrać rozmiar telewizora do pokoju, by uniknąć twierdzenia „mogłem kupić większy”?
W kalendarzu i na termometrach lato, więc trwa gorączka premierowych urządzeń od najpopularniejszych producentów elektroniki. Z nowymi propozycjami zaprezentował się także lider w sprzedaży telewizorów w Polsce i na świecie – Samsung. Zobacz ofertę telewizorów Samsung na 2023 rok, w tym nowe modele z serii QLED, Neo QLED oraz OLED, a także telewizory premium z linii Excellence Line.
Na wiosnę wyrastają nie tylko kwiaty, ale także premierowe produkty. Trend ten nie ominął rzecz jasna telewizorów LG, których ofertę na 2023 roku poznaliśmy osobiście w warszawskim showroomie. Wizyta ubiegła przede wszystkim pod znakiem dziesięciolecia telewizorów OLED, których pionierem jest LG. Jakie nowości czekają nas w tym sezonie i jakie innowacje zaserwuje nam koreański gigant? Mamy dla Was informacje z pierwszej ręki!
W dniach 22-23 lutego firma Sony pokazała wybranym europejskim dziennikarzom branżowym najnowsze telewizory Bravia na rok 2023. Pokaz fizyczny miał miejsce 22 lutego w siedzibie Sony Europe w podlondyńskim Weybridge, natomiast paneuropejska konferencja online odbyła się dzień później. Embargo informacyjne obowiązywało do 1 marca do godziny 16:00 naszego czasu. Czy warto było czekać na nowe telewizory Bravia? Moim zdaniem tak.
Zakup telewizora to prawie jak wybór samochodu. Ma służyć przez lata, działać niezawodnie, spełniać nasze potrzeby i po prostu dostarczać mnóstwo przyjemności. Na rynku nowoczesnych smart TV prym wiodą niepodzielnie dwaj koreańscy giganci. LG czy Samsung – którego z nich wybrać? Poznaj najważniejsze informacje o telewizorach tych producentów i wybierz sprzęt, który zostanie z Tobą na długo.
Na komunikaty o aktualizacjach oprogramowania wiele osób reaguje alergicznie i unika ich jak ognia. Warto jednak wiedzieć, że aktualizacja telewizora niesie ze sobą wiele korzyści, a jej przeprowadzenie wcale nie jest straszne. Dowiedz się, jak zrobić aktualizację telewizora Samsung i poznaj zalety instalowania najnowszej wersji oprogramowania systemowego.
Pod koniec listopada 2022 roku rozpoczynają się w Katarze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Wydarzenie to będzie stanowić bodziec, powód, a może i doskonałą wymówkę do zakupu nowego, lepszego telewizora. A zatem jeśli zastanawiasz się, jaki telewizor kupić do oglądania sportu, a w szczególności piłki nożnej, niniejszy poradnik nie tylko podsunie Ci kilka najlepszych (naszym zdaniem) modeli, lecz także wskaże, na co zwrócić szczególną uwagę, aby wymarzony telewizor do piłki nożnej spełnił pokładane w nim oczekiwania.
Firma TCL, która jeszcze kilka lat temu była słabo znana w naszym kraju, skutecznie powiększa rozpoznawalność i pozyskuje nowych klientów. Na jej niewątpliwy sukces składa się wiele czynników, spośród których – co ciekawe – nie wszystkie są zasługą TCL. W tym artykule przyjrzymy się sytuacji rynkowej TCL oraz szansom i zagrożeniom, przed jakimi stoi ten chiński producent.
Nie da się ukryć, że w ofercie rynkowej telewizory określane mianem „120 Hz” stanowią zdecydowaną mniejszość. W zależności od rynku ich udział waha się od kilku do kilkunastu procent. Inaczej mówiąc, przeciętny konsument kupuje telewizor klasy 60 Hz i takie właśnie dominują w sklepach. Powstaje pytanie: czy większość ma rację? Czy telewizory klasy 120 Hz to tylko zabawka dla bogatych snobów? Czy może jednak mają one swoje zalety? Spróbujmy się temu przyjrzeć.
W roku 2017, kiedy to Samsung pokazał światu pierwsze telewizory QLED, pośród sprzedawców sprzętu RTV krążyła historia o konsumencie, który przyszedł do jednego ze sklepów i zapytał o „tego nowego OLED-a od Samsunga”. Chociaż Samsung nie miał wtedy w ofercie tego typu telewizorów, ta podobno autentyczna historia mówi wiele o zamieszaniu, jakie kiedyś panowało( i być może nadal panuje) wśród konsumentów. A zatem co jest lepsze: OLED czy QLED?
Fachowe pomiary parametrów obrazu niezbicie wykazują, że ustawienia fabryczne telewizora są z reguły dalekie od optymalnych. W związku z tym warto zapoznać się z niniejszymi wskazówkami, które wyjaśnią, do czego służą niektóre ustawienia obrazu i które opcje warto aktywować, a których nie.
Analizując rynkową ofertę telewizorów, nietrudno natknąć się na różne określenia w rodzaju 4K, PQI, MEMC, DCi, SDR, HDR. Terminy te są niejednokrotnie trudne do rozszyfrowania dla konsumentów i nie ułatwiają im wyboru telewizora. W niniejszym poradniku zajmiemy się wyjaśnieniem, czym jest HDR, dlaczego warto kupić telewizor z takim rozwiązaniem i jak wybrać dobry model.
Znamy już szczegóły dotyczące rządowego wsparcia finansowego w zakupie odbiornika zgodnego ze standardem DVB-T2. Zakwalifikowane gospodarstwo domowe może otrzymać albo warty 100 zł bon na dekoder DVB-T2, albo 250 zł na telewizor zgodny z nowym standardem telewizji naziemnej. Co ważne, procedury ograniczono do minimum, a sam kod wsparcia dostaje się w chwilę po wypełnieniu wniosku. I dobrze, bo zmiany są już w toku. Sprawdźcie więc, jak otrzymać dofinansowanie na DVB-T2.
Tak się składa, że z punktu widzenia jakości obrazu fabryczne ustawienia telewizora są często dalekie od optymalnych. W związku z tym warto zapoznać się z niniejszymi wskazówkami, które wyjaśnią, do czego służą niektóre ustawienia obrazu i które opcje warto aktywować, a których nie.
Z punktu widzenia jakości obrazu, fabryczne ustawienia telewizora są często dalekie od optymalnych. W związku z tym warto zapoznać się z niniejszymi wskazówkami, które wyjaśnią, do czego służą niektóre ustawienia obrazu i które opcje warto aktywować, a których nie.
Bez wzmacniacza się nie obejdzie. Jeżeli chcemy budować nasz domowy system audio, musimy zaopatrzyć się w ten element, bo wzmacniacz to serce systemu audio. Istnieje sporo rodzajów wzmacniaczy na rynku, dlatego ten artykuł możemy traktować jako poradnik, bazę wiedzy i wstęp do pięknej, audiofilskiej choroby psychicznej, za sprawą której znienawidzą nas wszyscy nasi sąsiedzi.
Po poradnikach Co to jest soundbar? oraz Gdzie ustawić soundbar? (linki do obu znajdziecie poniżej) pora na zajęcie się tematyką łączenia soundbara z telewizorem. Sposobów jest wiele i często dają one różne efekty i odmienną jakość brzmienia. W niniejszym poradniku przeanalizujemy tylko trzy najbardziej popularne.
Chociaż zniesiony został obowiązek noszenia maseczek ochronnych, to w powietrzu wciąż czai się zagrożenie – smog. Trapi on mieszkańców coraz większej liczby dużych i mniejszych miast, a Polska bryluje w rankingach krajów z najgorszym powietrzem na świecie. Na ratunek śpieszy znany z fikuśnych oczyszczaczy powietrza Dyson, który zaprezentował właśnie Dyson Zone – słuchawki z wbudowanym oczyszczaczem powietrza. Czy to ma prawo się udać?
Zaplanowana na połowę roku 2022 (tj. 1 lipca) rewolucja techniczna w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej budzi zrozumiałe emocje wśród telewidzów. Czy konieczna będzie wymiana starego odbiornika na nowy? Co zrobić, jeżeli nie chcemy kupować nowego telewizora? Czy jakość obrazu rzeczywiście się poprawi? Sprawdźcie, co zmieni DVB-T2 i kiedy zostanie wprowadzony.
Podczas konferencji, która miała miejsce 15 marca, Xiaomi zaprezentowało kilka ciekawych nowości. Główne role zagrały oczywiście najświeższe flagowe smartfony tej chińskiej marki, ale na scenie znalazło się też miejsce dla słuchawek TWS. Tym razem Xiaomi przedstawiło dwa modele dokanałowe – Xiaomi Buds 3 oraz Xiaomi Buds 3T Pro. Sprawdźcie, co mają do zaoferowania.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już od 27 czerwca na terenie całej Polski telewizja naziemna będzie nadawana w nowym standardzie. Wbrew pozorom czasu wcale nie zostało wiele, bo proces przełączania nadajników przebiegać będzie stopniowo. Dlatego już teraz upewnijcie się, że Wasz sprzęt jest gotowy na tę zmianę. Sposobów na to jest kilka, a żaden z nich nie zajmie Wam więcej niż kilka minut. Zobaczcie więc, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2.
Hama to niemiecka marka, która żadnej pracy się nie boi. W jej ofercie znajdziecie dziesiątki przydatnych akcesoriów i gadżetów – takich, co to mają wszystko i robią wszystko (hat alles, macht alles). Obok radioodbiorników, myszek, powerbanków czy osłonek na kable swoje miejsce znalazły także słuchawki. Właśnie tym ostatnim przyjrzymy się nieco bliżej. To dlatego, że do sprzedaży trafiły dokanałowe Hama Spirit Pocket, obok których premiery nie mogłem przejść obojętnie. Wszystko za sprawą dołączonego do słuchawek etui.
Wybór telewizora nie jest rzeczą ani prostą, ani łatwą, zwłaszcza, że rynek obfituje w różnorodne modele. Sytuacji nie ułatwia brak regulacji prawnych, które nakładałyby na producentów obowiązek podawania rzeczywistych parametrów technicznych sprzedawanych ekranów OLED i LCD. Uzupełniając lukę na rynku, jak jedni z nielicznych publikujemy zestawienie polecanych telewizorów z ekranami o przekątnych od 43 do 65 cali, wraz ze zmierzonymi parametrami.
Dobrze dzieje się w państwie duńskim. Niespełna rok po premierze pierwszej wersji Beoplay Portal firma Bang & Olufsen zaprezentowała nową odsłonę swojego gamingowego headsetu. Ulepszenia są raczej kosmetyczne, ale produkt jest kierowany do innej grupy odbiorców. Tym razem na pełną kompatybilność mogą liczyć użytkownicy PC, PlayStation oraz różnych urządzeń mobilnych, także Switcha. Na najlepsze wrażenia z gry może więc przygotowywać się całkiem spora grupa osób. A mnie (jako niegrającemu) pozostało sprawdzić, co oferuje nowa wersja Beoplay Portal.
Jak często w telewizorach mamy do czynienia a czymś zupełnie nowym? Czymś, co mocno popycha całą branżę do przodu? Cztery lata temu jeden z producentów ogłosił, że rewolucję na rynku zrobi Micro LED. Niestety, były to czcze zapowiedzi, a po czterech latach Micro LED-ów nadal nie ma sklepach (są za to luksusową zabawką dla milionerów). Czy QD OLED-y spotka ten sam los? Pożyjemy, zobaczymy.
Słuchawki TWS mają sporo ograniczeń. Z punktu widzenia autora tym najbardziej uprzykrzającym życie jest nieco zbyt krótki czas pracy i wynikająca z niego konieczność częstego ładowania zestawu. Na szczęście rozwiązanie tego problemu znalazła Audio-Technica. I jest ono banalnie proste. Japończycy wydłużyli czas pracy swoich nowych słuchawek – czyli ATH-CKS50 – do, uwaga, uwaga, aż 20 godzin na jednym ładowaniu. Z etui czas ten ma być dłuższy nawet o 30 godzin. Co jeszcze oferują nowe TWS od Audio-Techniki?
Kiedy niemal wszyscy producenci słuchawek TWS rywalizują pod kątem efektywności ANC, Sony próbuje czegoś nowego. Najświeższa propozycja od japońskiej marki, czyli Sony LinkBuds, ma dość nieoczywistą konstrukcję. Każda słuchawka jest bowiem podzielona na dwie części. Ta, którą umieszcza się przy wlocie kanału słuchowego, ma kształt pierścienia. Wszystko po to, żeby osoba używająca słuchawek miała bezpieczny kontakt z otaczającym ją światem. Chętnych na sprawdzenie tego w praktyce raczej nie braknie. A jak Sony LinkBuds wyglądają w teorii?
Sony ogłosiło, że wkrótce wprowadzi na rynek dwa nowe DAP-y. Urządzenia zastąpią wiekowe już modele, które marka zaprezentowała w 21016. I choć w technologii sześć lat to dużo, nowe Sony NW-WM1AM2 i Sony NW-WM1ZM2 raczej nie przyniosą rewolucji. No chyba że mówimy o wyglądzie. W tym aspekcie drugi z modeli zdecydowanie się wyróżnia. Jego ramka (wykonana z beztlenowej miedzi) będzie bowiem pokryta złotem o wynoszącej 99,99% czystości. Oprócz prestiżu ma to poprawiać także brzmienie. Co jeszcze do zaoferowania mają nowe Walkmany od Sony?
Są tacy, którzy używają telewizora w ustawieniach fabrycznych. Inni – zmieniają, regulują, kalibrują, chcąc wycisnąć z ekranu najwyższą jakość obrazu. A jak to wygląda w telewizorach marki Xiaomi? Czy przyjeżdżają z fabryki ustawione idealnie, czy też nie? Jeśli chcesz poznać prawdę – czytaj dalej.
Plotki o tym, jakoby oferta Sonosa miała rozszerzyć się między innymi o słuchawki bezprzewodowe, pojawiają się na branżowych portalach już od jakiegoś czasu. I w sumie nie powinno to dziwić. Znana z produkcji świetnej jakości głośników multiroom marka mogłaby przecież stanowić mocną konkurencję dla największych graczy. Tak się akurat składa, że najnowsze doniesienia potwierdzają, że coś jest na rzeczy. Sonos kupił bowiem T2 Software, czyli startup rozwijający technologię łączności Bluetooth dla urządzeń audio.