Najlepsze filmy animowane. Jakie pełnometrażowe animacje warto obejrzeć?

Filmy animowane od pokoleń podbijają serca widzów. Ten dedykowany zarówno dzieciom, jak i dorosłym gatunek filmowy stanowi nie tylko źródło wspaniałej rozrywki, ale przede wszystkim niesie za sobą pouczający morał, który wpaja widzom najważniejsze wartości. Barwne obrazkowe kino sprawia, że wybór najlepszych propozycji nie jest prosty. Mimo wszystko podejmuje to wyzwanie i zostawiam Wam – zupełnie subiektywnie wybrane – najlepsze filmy animowane.

Film animowany od dziesięcioleci podbija serca widzów

Wzruszają, uczą, bawią i zachwycają formą – takie właśnie są filmy animowane. I choć mówi się, że bajki w tej postaci przeznaczone są wyłącznie dla dzieci, to dzisiejsze animacje potrafią równie skutecznie zainteresować także nie jednego dorosłego. Wszystko dzięki technologii, która sprawia, że produkcje te są jeszcze bardziej atrakcyjne wizualnie niż kiedykolwiek.

Uważa się, że za sukcesem filmów animowanych stoją niesamowite historie. Piękne animacje, wsparte mistrzowskim dubbingiem i urzekającą oprawą muzyczną, jedynie podkręcają ich atrakcyjność. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że filmy animowane to takie małe dzieła sztuki. Doczekały się przecież własnej kategorii w najważniejszych nagrodach filmowych, czyli Oscarach.

Pierwsze filmy animowane na szeroką skalę powstały około 100 lat temu. W ciągu tego czasu filmowe animacje zmieniały swoją formę, sposób powstawania i w końcu metody opowiadania konkretnych historii. W związku z tym, naprawdę trudno jest wybrać najjaśniejsze perły bajkowej kinematografii i ująć je w jednym zestawieniu. Mając to na uwadze, swoje propozycje podzieliłam na okresy, w których powstawały. Dodatkowo, wyszczególniłam również propozycje TOP of the TOP, których nie sposób pominąć w ogóle. Zestawienie jest całkowicie subiektywne. Miłego oglądania!

źródło: Disney

Najlepsze filmy animowane z lat 90-tych

Piękna i Bestia/ Beauty and the Beast (1991 rok)

Jedna z tych baśni, do których chce się wracać. Piękna i Bestia to opowieść o tym, że najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu i nie warto wierzyć pozorom. Film animowany z 1991 roku opowiada historię Belli, dziewczyny z małego miasteczka, która marzy o wielkiej miłości, rodem z powieści w książkach. Po nagłym zaginięciu ojca, dziewczyna wyrusza na jego poszukiwania i trafia do tajemniczego zamczyska. Od tej pory jej życie nigdy nie będzie już takie samo. Ona natomiast nauczy się, że prawdziwe piękno człowieka tkwi w jego wnętrzu.

Film doczekał się dwóch kontynuacji: Piękna i Bestia. Zaczarowane święta Piękna i Bestia. Zaczarowany świat Belli. W 2017 roku powstała filmowa wersja opowieści z Emmą Watson w roli głównej, która odniosła wielki sukces komercyjny.

Toy Story / Toy Story (1995 rok)

Film animowany produkcji studia Pixar zasługuje na uwagę głównie przez to, że jest pierwszym komputerowo stworzonym obrazem pełnometrażowym. Animacja w technologii CGI odniosła niebywały sukces nie tylko za sprawą sposobu, w jaki została stworzona, ale i genialnej historii, jaką opowiada.  Nie bez powodu film z 1995 roku doczekał się aż 3 kontynuacji. 

Toy Story to historia o zabawkach chłopca – Andy’ego. Jego zdecydowanym faworytem jest strażnik Chudy. Wszystko jest okej do czasu, aż na horyzoncie pojawia się nowy, atrakcyjny zawodnik – Buzz Astral, w którym chłopiec jest zakochany od pierwszego momentu. Od tej pory Chudy i Buzz, mimo wielu różnic i popełnianych błędów, będą musieli nauczyć się wspólnie funkcjonować. Kto wie, może nawet skończy się to wspaniałą przyjaźnią? Musicie to sprawdzić.

Pocahontas / Pocahontas (1995 rok)

Opowieść o księżniczce Pocahontas to jeden z największych filmowych przebojów z lat 90-tych. Film odniósł niebywały sukces kasowy na świecie i w Polsce. Opowiada o przygodach córki wodza Indian – Pocahontas. Dziewczyna poznaje Johna Smitha, który wraz ze swoimi ludźmi przybywa na ziemie jej ojca w poszukiwaniu złota. Czy te dwa światy mają szansę żyć ze sobą w zgodzie? Czy żądza pieniądza zaważy na czynach ludzi z innego świata? Dla Pocahontas nie ma rzeczy niemożliwych, zatem zrobi wszystko, by tak nie było.

Film z 1995 roku to opowieść o niełatwych wyborach, walce dobra za złem i rdzennych wartościach każdego plemienia. Piosenkę przewodnią w polskiej wersji językowej wykonuje Edyta Górniak. 

Dzwonnik z Notre Dame / The Hunchback of Notre Dame (1996 rok)

Kolejna bajka spod skrzydeł Disney’a, która do dziś cieszy się niebywałą popularnością. Piękna animacja, nawiązująca do francuskich klimatów, opowiada o losach tajemniczego dzwonnika Quasimodo. Będąc dzieckiem został on sierotą i nie ma lekkiego życia, szczególnie, że jego wygląd temu nie sprzyja. Mimo to spotyka na swojej drodze mnóstwo życzliwych dusz. 

Film z 1996 roku to znakomita opowieść o sile przyjaźni i miłości. Do tego produkcja Disney’a obfituje w piękną muzykę. Dzwonnik z Notre Dame również doczekał się swojej kontynuacji, pt. Dzwonnik z Notre Dame II.  

Anastazja/ Anastasia (1997 rok)

Opowieść o losach rosyjskiej księżniczki Anastazji to znakomite kino animowane amerykańskiej produkcji. Akcja obejmuje najmłodsze lata i późniejsze życie następczyni carskiego tronu. Anastazja jest pieczołowicie opowiedzianą historią o poszukiwaniu własnej tożsamości, sile rodziny i przyjaźni. Genialnie obrazuje odwieczną walkę dobra ze złem i daje nadzieję, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć wszystko od nowa.

Oprócz doskonałej animacji, produkcja z 1997 roku zasługuje na pochwałę za znakomitą ścieżkę dźwiękową, za sprawą której film ten przez wielu porównywany jest do gatunku musicalowego.

Herkules / Hercules (1997 rok)

Pełnometrażowa bajka z 1997 roku opowiada historię przygód mitycznego Herkulesa. Historia herosa wyprodukowana przez Disney’a to pełna humoru i zwrotów akcji opowieść. Znalazło się w niej miejsce także na pouczające morały. Pokochały ją nie tylko dzieci, ale i dorośli. 

Herkules opowiada o miłości, która jest silniejsza niż śmierć. Przeplatają się w nim też wątki rodzinne i kwestia tego, jak trudna bywa przyjaźń. Film doceniono na całym świecie nie tylko za świetną animację, ale i znakomitą ścieżkę dźwiękową, która została nominowana do Oscara i Złotych Globów.

Tarzan / Tarzan (1999 rok)

Film animowany z końcówki lat 90-tych to kolejny przebój z wytworni Walta Disney’a. Pięknie skonstruowana bajka opowiada o  losach chłopca, który będąc dzieckiem trafia do dżungli. Odtąd światy ludzi i zwierząt, które nie zwykły żyć z sobą w zgodzie, będą się przeplatać, szukając równowagi. I chociaż nie jest to pierwsza produkcja na motywach tej legendarnej historii, to szczególnie chwyta ona za serce. Wszystko za sprawą pięknie przedstawionych obrazów, znakomitej oprawy muzycznej i pouczającego morału.

Film został nagrodzony Oscarem za piosenkę „You’ll Be in My Heart” w wykonaniu Philla Collinsa i doczekał się kontynuacji – Tarzan 2: Początek legendy.

Polecane produkcje animowane po 2000 roku

Potwory i spółka / Monsters, Inc. (2001 rok)

Po niebywałym sukcesie Toy Story Disney i Pixar postanowili stworzyć kolejną animację w technologii komputerowej. I to był dobry krok, bo Potwory i Spółka to niekwestionowany przebój kinowy początku lat dwutysięcznych. Zabawnie opowiedziana historia o kolorowych stworkach i stojącymi przed nimi wyzwaniach – w tym straszeniu dzieci, które wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać – okazała się strzałem w dziesiątkę.

Realizacja filmu trwała aż 4 lata, ale opłacała się. Po znakomitym przyjęciu w 2001 roku, film doczekał się wersji 3D oraz prequela pt. Uniwersytet Potworny.

Mój brat niedźwiedź/ Brother Bear (2003 rok)

Genialny film animowany, na którym łzę uroni nie tylko dziecko, ale i nie jeden dorosły. Animacja z 2003 roku opowiada o sile braterstwa i konieczności zrozumienia tego, co normalnie może wydawać się nieznane i dziwne. Pełnometrażowa bajka znakomicie pokazuje, że postawienie się na czyimś miejscu i chęć zrozumienia drugiej strony, może pomóc w rozwiązywaniu wielu problemów i stanowi klucz do pojęcia zależności rządzących światem.

Mój brat niedźwiedź to pełna wzruszeń, uśmiechu i nadziei opowieść, która w 2004 roku otrzymała nominację do Oscara.

Madagaskar/ Madagascar (2005 rok)

Film wyprodukowany przez DreamWorks. Opowiada o przygodach kilku przyjaźniących się ze sobą zwierząt, które na co dzień żyją w nowojorskim ZOO i nie mając pojęcia, jak wygląda wolność, wiodą bardzo wygodne życie. Tymczasem, w wyniku intrygi czterech pingwinów, z dnia na dzień znajdują się w tropikalnej dżungli, gdzie muszą stawić czoła nieznanym dotychczas sytuacjom. To właśnie dzięki Madagaskarowi wszyscy dziś wiedzą, jak wyglądają lemury.

Pełna humoru opowieść o ich przygodach podbiła serca fanów na całym świecie i doczekała się dwóch kontynuacji oraz osobnej opowieści – Pingwiny z Madagaskaru.

Jak wytresować smoka/ How to Train Your Dragon (2010 rok)

Akcja filmu z 2010 roku rozgrywa się w świecie wikingów i dzikich smoków. Film twórców Shreka i Madagaskaru to kolejna pełna humoru i pouczających treści animowana propozycja. Jak wytresować smoka to ciepła, wypełniona masą wzruszeń i emocji opowieść o chłopcu, którego wszyscy mają za nic, a on skutecznie udowadnia, że jest wart więcej niż można przypuszczać. W końcu okiełzna największą bestię świata smoków – Nocną Furię.

Bogata gama animacji, znakomite efekty wizualne i fantazyjne obrazy smoków to niebywała zaleta tej produkcji.

Hotel Transylwania / Hotel Transylvania (2012 rok)

Opowieść o najstraszniejszym hotelu na świecie to raczej pełna humoru komedia niż przerażająca bajka. Animacja o hotelu, prowadzonym przez hrabiego Drakulę i jego córkę gwarantuje mnóstwo śmiechu dla małych i dużych widzów. Produkcja z 2012 roku może pochwalić się przepiękną grafiką 3D, inspirowaną prawdziwymi postaciami i zabawnymi dialogami, które sprawiają, że wybrani bohaterowie zamiast grozy budzą w nas wyłącznie sympatię.

Hotel Transylwania doczekał się licznych kontynuacji – ostatnią, czwartą wydano na świecie w tym roku, a jej polska premiera jest dopiero planowana.

Kraina Lodu / Frozen (2013 rok)

Film animowany, którego inspiracją była z pewnością baśń o Królowej Śniegu Andersena. Piękna szata graficzna, wpadające w ucho piosenki i bohaterowie, których nie da się nie lubić – to jej największe atuty. Ciekawa, przeplatająca życiowe rozterki i odpowiednią dawkę humoru fabuła i znakomita forma sprawiają, że film od lat urzeka zarówno młodych, jak i starszych widzów.  

Animacja z 2013 roku została uznana za najbardziej dochodową w historii kina i nagrodzona dwoma Oscarami – za najlepszy długometrażowy film animowany oraz za najlepszą piosenkę.

Zwierzogród / Zootopia (2016 rok)

Jedna z moich ulubionych bajek ostatnich lat. Film animowany z 2016 roku przedstawia przygody Judy Hoops, która zostaje pierwszym policjantem w historii królików. Odtąd będzie musiała stawić czoła wielu przeciwnościom losu, w tym swoim przełożonym, którzy twierdzą, że nie nadaje się do poważnych spraw. Ona sama jednak marzy o chwytaniu prawdziwych przestępców. 

Czy jej się uda? Z pomocą przychodzi lis Nick, który uświadamia jej, że rola przyjaźni i wartości, którymi warto kierować się w życiu, są ważniejsze niż sława czy własne ambicje. Warto zobaczyć!

Vaiana: skarb oceanu / Moana (2016 rok)

Całkiem wdzięczna animacja, która opowiada o losach nastoletniej córki wodza maoryskiego plemienia – Vaianie. Los postawi na jej drodze półboga Mauiego, z którym szybko się zaprzyjaźnia i udowadnia, że siła mięśni nie jest wszystkim, co się w życiu liczy. Odtąd razem stawiają czoła kolejnym wyzwaniom, a przy tym odkrywają swoje wewnętrzne „ja” i prawa rządzące otaczającym ich światem. 

Pięknie opowiedziana obrazami historia została wzbogacona doskonałą ścieżką dźwiękową.

Coco/ Coco (2017 rok)

Podobał Wam się Hotel Transylwania? Jeśli tak, koniecznie obejrzyjcie również Coco. Film animowany z 2017 roku opowiada historię dwunastoletniego chłopca Miguela, który pragnie zostać muzykiem, ale jego rodzina nie chce się na to zgodzić. W wyniku późniejszych zdarzeń rozżalony chłopiec trafia do krainy zmarłych i poznaje ciekawą historię swojej rodziny oraz pochodzenia. Dopiero ona otwiera mu oczy.

Piękna animacja, genialna fabuła okraszona humorem i wzruszeniami oraz mnóstwo dobrej muzyki to zdecydowane atuty animacji, która potrafi podbić serca młodszych, jak i starszych widzów. Warto!

The best of, czyli najlepsze filmy animowane wszechczasów

Pinokio / Pinocchio (1940 rok)

Pełnometrażowy film animowany sprzed ponad 80 lat to klasyk, który opowiada o losach wystruganego z drewna pajacyka, którego największym marzeniem jest być normalnym chłopcem. Czy mu się uda?  Pinokio to pełna zwrotów akcji, niesamowitych wzruszeń i emocji opowieść o tym, że zawsze warto marzyć. A w imię miłości do najbliższych warto jest poświęcić niemal wszystko, nawet jeśli okoliczności ku temu nie sprzyjają.

Zakochany kundel / Lady and the Tramp (1955 rok)

Kolejna propozycja w zestawieniu to znakomite animowane kino familijne. Historia z 1955 roku opowiada o losach bezpańskiego psa Trampa oraz poznanej przez niego suczki Lady, pochodzącej z dobrego domu. Pięknie przedstawiona animacja pokazuje, jak ścierają się dwa światy – jeden wolny i niczym nieograniczony i drugi, w którym wszystko z zasady jest poukładane. Do tego wszystkiego dochodzi uczucie między głównymi bohaterami. Czy będzie silniejsze niż przeciwności losu?

Kultowa bajka z wytworni Disney’a doczekała się kontynuacji Zakochany kundel II: Przygody Chapsa, opowiadającej o losach kolejnego pokolenia piesków, a w 2019 roku pojawiła się wersja filmowa tej łapiącej za serce opowieści.

101 dalmatyńczyków/ One Hundred and One Dalmatians (1961 rok)

Kultowa bajka Disney’a, opowiadająca historię porwania piętnastu dalmatyńczyków przez złą Cruellę De Mon oraz perypetie ich rodziców – Pongo i Cziki – którzy chcą je uratować przed złą kobietą. Był to pierwszy film studia Disneya animowany szkicową techniką, a mimo to do dziś podbija serca kolejnych pokoleń. Okraszona piękną muzyką i doskonałą fabuła animacja to znakomite kino familijne.

Produkcja doczekała się kontynuacji i dwóch filmowych adaptacji: 101 dalmatyńczyków, 102 dalmatyńczyki oraz nawiązującego do fabuły filmu: Cruella, wydanego w tym roku.

Wszystkie psy idą do nieba / All dogs go to heaven (1989 rok)

Amerykańsko-brytyjski film animowany, który po swoim wielkim sukcesie, w 1996 roku doczekał się kontynuacji. Główną zaletą tej produkcji jest barwna animacja, doskonała muzyka i wspaniały scenariusz, który zainteresuje nawet opornego widza. 

Film animowany z 1989 roku to pełna wzruszeń historia o przyjaźni, ale i pokonywaniu przeciwności i ciągłej nauce tego, co w życiu każdego z nas powinno liczyć się najbardziej.  Szczególnie polecam fanom piesków!

Król Lew / The Lion King (1994 rok)

Animowany film ze studia Walta Disney’a to nieśmiertelny klasyk. Fabuła bajki ukazuje losy Simby, który ma być następcą lwiego tronu. Niestety, najpierw będzie musiał pokonać wiele przeszkód, wrogów i przeciwności losu. 

Film animowany z 1996 roku bawi, wzrusza i poucza na temat najważniejszych wartości, którymi warto kierować się w życiu. Doczekał się kontynuacji Król Lew II: Czas Simby oraz Król Lew III: Hakuna matata. W 2019 roku, po ponad 20 latach premierę miała również filmowa wersja bajki, zrealizowana w technologii komputerowej.

Muzykę do pierwowzrou bajki napisał Elthon John i Hans Zimmer, a utwór przewodni „Can you feel the love tonight” otrzymał dwa Oscary w kategoriach: najlepsza oryginalna muzyka filmowa i najlepsza oryginalna piosenka filmowa.

Kosmiczny mecz / Space Jam (1996 rok)

Co prawda nie jest to animacja w czystej postaci, ale trudno pominąć ten film rozmawiając o animacjach w ogóle. Kosmiczny mecz to totalny hit, który skradł serca milionów widzów na całym świecie. Jako pierwszy łączy komputerową animację postaci ze Zwariowanych Melodii wytwórni Warner Bros z grą prawdziwych aktorów i postaci ze świata sportu, w tym m.in. Michaela Jordana.

Fabuła produkcji opowiada o kosmitach, którzy chcą porwać postacie kreskówek i zabrać je na Górę Kretynów. Ci jednak, w ramach obrony, wyzywają przybyszów na mecz koszykówki, który ma zadecydować o ostatecznym rozwiązaniu sprawy.

Przeczytaj: Kosmiczny Mecz 2 – data premiery, zwiastun, obsada, informacje

Mrówka Z / Ant Z (1998 rok)

Pierwszy film w technologii komputerowej wypuszczony przez studio DreamWorks. Podobnie do Toy Story w swoich czasach budził niemałe zainteresowanie. Do dziś warto go obejrzeć – nie tylko ze względu na animację, ale i ciekawą i bardzo pouczającą historię mrówczego życia. Produkcja potrafi rozbawić, ale wzruszyć widzów w różnym wieku. Pokazuje najważniejsze wartości i uczy pokory. Genialne dialogi i doskonały scenariusz idą w parze ze znakomitą animacją. I o to chodzi!

Shrek / Shrek (2001 rok)

Bajka o ogrze z bagien i jego kumplu ośle raczej nie sprawdzi się w przypadku małych dzieci. Film animowany Shrek to genialna produkcja, nagrodzona z resztą Oscarem, ale przeznaczona dla nieco starszej publiki. W szczególności, jeśli chodzi o formę, język i kontekst wydarzeń w niej zawartych. 

Niemniej jest to znakomita opowieść, traktująca o przyjaźni, miłości i krążących w świecie stereotypach. Pozwala na chwilę wytchnienia i pokazuje, że ważne jest to, co człowiek ma w sercu. Pełna humoru i znakomitych dialogów produkcja animowana to dobra propozycja, jeśli skutecznie chcecie poprawić sobie humor.

Na uwagę zasługuje też fenomenalny dubbing w polskiej wersji językowej ze Zbigniewem Zamachowskim i Jerzym Stuhrem na czele. Skutecznie nadaje on niepowtarzalnego charakteru głównym bohaterom.

Gdzie jest Nemo? / Finding Nemo (2003 rok)

Film animowany, który opowiada o życiu rybek. Marlin rusza na pomoc swojemu synkowi – niesfornej rybce Nemo, która wydostała się poza bezpieczne terytorium. Towarzyszy mu przyjaciółka Dory. Po drodze napotykają wiele przeszkód, ale chęć pomocy i odnalezienia Nemo jest dla nich ważniejsza niż cokolwiek. 

Produkcja obfituje w piękne animacje, humor i wzruszające momenty. Nie zabraknie też chwil grozy, co czyni ją niezwykle barwną. Od lat bawi i porusza do łez. Warta zobaczenia.

Auta / Cars (2006 rok)

Motyw kolorowych samochodzików urzeknie nie jedno dziecko, a doskonale opowiedziana, pouczająca historia o tym, co w życiu najważniejsze jedynie potwierdzi, że Auta to jeden z największych klasyków, do których wraca się chętnie i przy każdej możliwej okazji. Fenomenalna produkcja studia Pixar to barwne obrazy, świetnie napisane dialogi oraz pełna emocji i adrenaliny akcja, w którą po prostu chce się wejść. Bez względu na wiek. 

Jak ukraść księżyc / Despicable Me (2010 rok)

Pełnometrażowa bajka, w której po raz pierwszy spotykamy kultowe Minionki. To właśnie one zmienią życie Gru, którego głównym zamiarem jest kradzież księżyca. Jest złym człowiekiem i karmi się krzywdą innych. Czy trzy stworki dadzą radę go odmienić?

Jest to znakomita bajka z 2010 roku, która chwyta za serce i obfituje wyszukanym humorem. Minionki skradły serca widzów na całym świecie do tego stopnia, że doczekały się własnych filmów:  Minionki rozrabiają, Gru, Dru i Minionki. Premiera kolejnego filmu, pt. Minionki: Wejście Gru została zaplanowana na ten rok.