Jaki powerbank wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Powerbank to niezwykły wynalazek i niezastąpiony gadżet, który pomaga uzupełnić poziom energii w Twoich urządzeniach, zawsze kiedy nie masz w swoim zasięgu tradycyjnego gniazdka elektrycznego. Jaką powinien mieć pojemność? Co właściwie możesz nim naładować? Jak wybrać najlepszy wariant tego urządzenia? Poznaj najważniejsze fakty o elektronicznym banku energii.

Powerbank, czyli power is back  

Koniec ze zmniejszaniem jasności ekranu, każdorazowym wyłączaniem wi-fi i przyjaźnią z trybem energooszczędnym, który znacznie ogranicza przyjemność korzystania ze smartfona. Jeśli masz powerbank, bez trudu uzupełnisz poziom baterii w smartfonie i każdym innym sprzęcie, który będzie tego potrzebował – nawet gdy nie masz dostępu do stałego prądu. Ten praktyczny elektroniczny gadżet pozwoli korzystać Ci ze swoich ulubionych urządzeń bez względu na to, gdzie się znajdujesz, bez obaw, że rozładują się w najmniej oczekiwanym momencie. Genialne, prawda? 

Mówiąc wprost, przenośny bank energii przyda się każdemu, kto korzysta z urządzeń elektronicznych napędzanych akumulatorami.

powerbank jak wybrać jaki jest najlepszy geex

Co ważne, kiedyś powerbank był w stanie dostarczyć zasilanie wyłącznie dla smartfonów czy tabletów, które z zasady cechują się baterią o skonkretyzowanej i stosunkowo niewielkiej pojemności. Z kolei dzisiejsze banki energii to gadżety, które skutecznie wesprą działanie o wiele bardziej wymagających sprzętów, takich jak dron, kamera sportowa czy np. gamepada lub słuchawek bezprzewodowych.

Słów kilka o budowie i działaniu powerbanków

Akumulatory w powerbankach

Warto wiedzieć, że powerbanki nie tylko ładują baterie, ale również je posiadają. Decydując się na kupno powerbanku dla swoich potrzeb, możesz postawić na powerbank z akumulatorem litowo-jonowym lub litowo-polimerowym. Pierwszy wybierz, jeżeli wiesz, że z powerbanku będziesz korzystać raczej sporadycznie. Drugi z kolei, ze względu na swoją budowę i wytrzymałość, doskonale sprawdzi się, jeśli często zamierzasz korzystać z jego energetycznego wsparcia.

Aby użyć powerbanka, najpierw musisz go więc naładować, przez co zmagazynujesz w nim zapas energii elektrycznej. O poziomie jego naładowania najczęściej informuje specjalna dioda, którą posiada większość modeli dostępnych na rynku. Tak przygotowany sprzęt będzie pełnił funkcję przenośnego banku energii, który pozwoli na wsparcie innych urządzeń elektronicznych, gdy ich akumulator odmówi posłuszeństwa.

powerbank dioda energii

Przykładowy powerbank z diodą poziomu energii:


Sposób ładowania

Powerbanki różnią się od siebie również sposobem ładowania sprzętu. Możesz wybierać spośród sprzętów z wejściem/wyjściem: USB, USB typu C lub oraz micro USB (służy ono do ładowania powerbanku). Zwyczajowo, za ich pomocą podłączasz do powerbanka dedykowany kabel i tym sposobem łączysz go ze sprzętem, który chcesz naładować.

Ale to nie wszystko. Obecnie na rynku znajdziesz również modele powerbanków z funkcją ładowania indykacyjnego oraz szybkiego ładowania w technologiach m.in.: Fast Charge czy Quick Charge.

Dostępne są również modele bardziej uniwersalne, z podwójnym wyjściem – takie rozwiązanie sprawdzi się, jeśli może zajść potrzeba naładowania jednocześnie dwóch urządzeń. Pamiętaj jednak, że wówczas ładowanie przebiega nieco wolniej.

powerbank ładowanie 2 urządzeń jednocześnie

Przykładowy powerbank z podwójnym złączem:


Przykładowy powerbank z ładowaniem indukcyjnym:


Konstrukcja i dodatkowe atrybuty

Obecnie powerbanki to niewielkie i lekkie urządzenia, które bez problemu wrzucisz w aktówkę, plecak, torebkę, a nawet kieszeń. Są smukłe i zrobione z trwałych, odpornych na czynniki zewnętrzne komponentów.

Niektóre modele oferują również wbudowany przewód, co pozwala na swobodne korzystanie z nich, bez konieczności pamiętania o dodatkowym okablowaniu. Poszczególne wersje powerbanków posiadają także uchwyt, który pozwala na przypięcie ich do paska lub plecaka oraz wbudowaną latarkę.

Przykładowy powerbank z wbudowaną latarką:


Jak wybrać powerbank dla siebie?

Najważniejsza jest pojemność

Pojemność powerbanka to pierwsza i priorytetowa rzecz, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie tego urządzenia. Jest ona wyrażana w miliamperogodzinach. Im jest większa, tym więcej wymagających urządzeń zostanie naładowanych.

Pojemności powerbanków sięgają nawet 20 100 mAh. Najpojemniejsze banki energii, w zależności od urządzenia, pozwolą nawet na jego kilkukrotne zasilenie.

Zakłada się jednak, że przyzwoitym można nazwać powerbank, który pozwala dwukrotnie naładować smartfon do pełna. Aby to zrobić, musi oferować pojemność minimum od 5000 do 6000 mAh.

Weź poprawkę na wydajność

Mówi Ci coś hasło: konwersja energii? Jeśli nie, to masz okazje poznać ją, korzystając z powerbanku. Zjawisko to sprawia, że bank energii nigdy nie przekaże ładowanemu urządzeniu 100% swojej mocy. Każdorazowo następuje jej strata, która zależy od kilku czynników, ale przede wszystkim od potencjału wybranego urządzenia.

W praktyce oznacza to tyle, że warto wziąć pod uwagę sprzęty markowych producentów, których wydajność sięga 80-90%. Tańsze modele być może zachęcają pojemnością, ale ich współczynnik konwersji energii może być o wiele niższy.

Natężenie prądu też ma znaczenie

Bank energii ładuje podłączone do siebie urządzenie z określonym natężeniem prądu. W związku z tym dobrze, aby było ono adekwatne do ładowanego sprzętu. Smartfon naładujesz prądem o natężeniu zaledwie 1 A. Aby naładować tablet, będziesz potrzebować już minimum 2A. W przypadku czytników e-booków, dronów, czy innych, bardziej wymagających sprzętów, wartość ta może być jeszcze większa. W tej kwestii najlepiej posiłkować się indywidualnymi zaleceniami producenta w tym zakresie.

Polecane powerbanki