Ranking: najlepsze filmy o kosmosie

Wszechświat od wieków fascynuje nie tylko naukowców, ale i zwykłych ludzi. Nic więc dziwnego, że stał się doskonałym tłem do opowiadania ciekawych historii na ekranie, czego doskonałym przykładem może być kultowa już saga Gwiezdnych Wojen. Ale nie tylko! Jeśli zastanawiasz się, po którą produkcję z tego gatunku sięgnąć, to koniecznie sprawdź nasz subiektywny ranking filmów o kosmosie i przenieś się w inny wymiar rozrywki.

Najlepsze filmy o kosmosie

 1. Gwiezdne wojny – saga 
 2. 2001: Odyseja kosmiczna
 3. Ad Astra
 4. Apollo 13
 5. Interstellar
 6. Marsjanin
 7. Armageddon
 8. Gravity
 9. WALL-E
 10. Kontakt
 11. Strażnicy Galaktyki
 12. Star Trek

Jakie są filmy o kosmosie?

Jeżeli myślisz, że filmy o kosmosie to mało ambitne kino o UFOludkach, to jesteś w dużym błędzie. Kosmos i jego potencjał gwarantują produkcje, które obfitują w efekty specjalne i niesamowite historie. 

Podbój kolejnych planet, walka o przetrwanie, odkrywanie nowych cywilizacji i chęć zapanowania nad wszechświatem – to tylko kilka z kosmicznych motywów, które do tej pory z doskonałym efektem zobrazowano na ekranie. Niektóre filmy o kosmosie swoją fabułą potrafią nawiązywać do autentycznych wydarzeń. Inne są zupełną fikcją, zbudowaną na ludzkich historiach. Ale wszystkie, jak jeden mąż, od dziesięcioleci fascynują entuzjastów wszechświata i since fiction. 

Już sama tematyka wszechświata i rządzących nim zależności jest dla szarego człowieka dość odrealniona, a przez to ciekawa, pociągająca i pełna niewyczerpanego potencjału do tworzenia coraz to ciekawszych filmowych przygód, które odbywają się w kosmicznej czasoprzestrzeni. 

człowiek spogląda w kosmos

Ranking polecanych filmów o kosmosie

Saga Gwiezdnych Wojen 

Pierwszy film z wieloczęściowej sagi kultowej już space opery powstał w 1977 roku. Od tego czasu Star Wars stały się światowym fenomenem, który na stałe wpisał się w kanony kosmicznej popkultury. 

Co więcej, na przestrzeni lat powstało całe uniwersum filmów, seriali oraz gier wideo, których akcja rozgrywa się „dawno temu w odległej galaktyce”. Produkcja doczekała się też licznych spin-off’ów, w tym np. The Mandaloriana

Do dziś fabuła i ciekawa forma Gwiezdnych Wojen fascynuje całe pokolenia widzów, stanowiąc absolutny klasyk wśród produkcji z kosmicznym motywem w tle. Najlepszym dowodem świadczącym o niebywałym sukcesie Gwiezdnych Wojen jest fakt, że produkcja ta zajmuje drugie miejsce w rankingu najbardziej dochodowych serii filmowych wszechczasów.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

E.T.

Druga propozycja w naszym zestawieniu to równie klasyczny obraz nawiązujący do kosmitów, w reżyserii Stevena Spielberga z 1982 roku. E.T. opowiada o ufoludku, którego towarzysze omyłkowo pozostawiają na Ziemi. Samotny stworek poznaje w ten sposób Elliotta, chłopca z przedmieścia. Owocuje to niesamowitą przyjaźnią. Chłopiec próbuje pomóc niecodziennemu przybyszowi skontaktować się z jego planetą. Czy im się uda?

E.T. to ponadczasowy klasyk z kosmosem w tle, który bawi i wzrusza po dziś dzień. Został nagrodzony aż 4 Oscarami: za najlepszą muzykę oryginalną, najlepsze efekty specjalne, najlepszy dźwięk i montaż dźwięku.

2001: Odyseja kosmiczna

Kolejna propozycja to film Stanley’a Kubricka z 1968 roku. 2001: Odyseja kosmiczna w bezpretensjonalny sposób opowiada o kontakcie człowieka z obcym bytem i życiem pozaziemskim. Inspiracją scenariusza była powieść Arthura C. Clarke’a, a sam film dzieli się na trzy części, nawiązujące do różnych momentów i wydarzeń w czasoprzestrzeni.

Co ważne, legendarny już film o kosmosie został doceniony przez recenzentów i krytyków na całym świecie – nie tylko poprzez wzgląd na  fabułę, ale i nietuzinkową, jak na tamte czasy, formę pokazywania wydarzeń. Produkcja otrzymała też wiele nagród, w tym najbardziej prestiżową, czyli Oscara – w kategorii: najlepsze efekty specjalne.  

Film doczekał się też kontynuacji pt. 2010: Odyseja kosmiczna.

Ad Astra

Następne miejsce w naszym zestawieniu zajął amerykański film z 2019 roku z Bradem Pittem w roli głównej.

Ad Astra opowiada historię astronauty, który podróżuje przez kolejne zakątki układu słonecznego, aby odnaleźć zaginionego przed 20 laty ojca. Czy mu się uda? Warto to sprawdzić. 

Trzeba też wspomnieć, że Ad Astra z gatunku since fiction skutecznie wciąga fabułą i formą. Stawia także pod znakiem zapytania sens i możliwość przetrwania ludzkiego gatunku. 

Film spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem – zarówno ze strony widzów, jak i krytyków. Najpewniej przez to, że wybitnie cieszy oko, a gra aktorów skutecznie nadaje mu atrakcyjności. Produkcję po brzegi wypełniono też przepięknymi zdjęciami i filmami, które pomagają widzowi zbliżyć się do odległej galaktyki i gwarantują unikalny dla tej tematyki nastrój

Apollo 13

Oparta na faktach opowieść o jednej z najsłynniejszych misji kosmicznych: Apollo 13. Wydarzenia z filmu opisują lot w kosmos, który całkowicie zmienia przebieg po niespodziewanej eksplozji zbiornika z tlenem. Nie tylko uniemożliwia ona lądowanie członków misji Apollo 13 na Księżycu, ale także zmusza ich do walki o przetrwanie w obliczu nadchodzącej katastrofy statku kosmicznego. Czy uda im się bezpiecznie wrócić na Ziemię?

Film katastroficzny z 1995 roku z Tomem Hanks’em w roli głównej obfituje w mnóstwo zwrotów akcji. To właśnie w tej produkcji po raz pierwszy usłyszymy legendarne już: „Huston, mamy problem!”. Apollo 13 to filmowa adaptacja z kosmosem w tle, która została uhonorowana aż dwoma Oscarami – za najlepszy montaż i dźwięk.

Interstellar

Kolejna perełka w zestawieniu filmów o kosmosie to Interstellar z 2014 roku. Nagrodzona Oscarem za efekty specjalne produkcja opowiada o grupie naukowców z NASA, którzy w wyniku swoich badań odkrywają tunel czasoprzestrzenny, pozwalający na przełomową podróż międzygwiezdną. Korzystając z tej możliwości, wyruszają więc z misją odnalezienia nowego miejsca do życia w odległej galatyce. Powód? Na Ziemi może być ono wkrótce zagrożone poprzez zmiany klimatyczne. 

W rolach głównych superprodukcji zobaczymy m.in. Matthew McConaughey’a i Anne Hathaway. Fabuła Interstellara jest oparta na teorii naukowej opracowanej przez fizyka z Caltech Kipa Thorne’a i była skrupulatnie konsultowana z astrofizykami. 

Marsjanin 

Marsjanin to historia członka ekspedycji na Marsa, który w wyniku niespodziewanych wydarzeń zostaje na planecie całkiem sam. Ma przy tym szczątkowe zapasy żywności i powietrza. Czy przetrwa? Film z 2015 roku pokazuje, jak Mark samotnie rozpoczyna walkę o przetrwanie. Jest to jeszcze bardziej skomplikowane, gdy okazuje się, że wszyscy członkowie ekipy i baza w Huston uważają go za zmarłego. 

Akcja filmu dzieje się w 2035 roku, a w rolę kosmonauty genialnie wciela się Matt Damon. Produkcja powstała na podstawie powieści Andy’ego Weira o tym samym tytule i otrzymała mnóstwo prestiżowych nagród. 

Armageddon 

Klasyk z 1998 roku, który do dziś wzrusza całe pokolenia widzów. Opowiada historię grupy ludzi, którzy udają się w misję uratowania świata przed kolosalną asteroidą, która niebawem ma uderzyć w Ziemię i doszczętnie ją zniszczyć. Obfitująca w liczne zwroty akcji produkcja traktuje o odwadze, niebywałym męstwie, ale i prywatnych tragediach, z nutą miłości w tle – zarówno damsko-męskiej, jak i rodzicielskiej. 

W rolach głównych zobaczymy niesamowitych: Bruce’a Willisa, Bena Afflecka i Liv Tayler. Film zasługuje na pochwałę za niesamowitą ścieżkę dźwiękową, z piosenką przewodnią „I don’t want to miss a thing” (wyk. Areosmith), która do dziś króluje na listach przebojów. 

Grawitacja 

Fantastycznonaukowy film z 2013 roku przedstawia historię dwójki astronautów – Ryan i Matta, którzy walczą o przetrwanie w czasoprzestrzeni po tym, jak ich wahadłowiec ulega zniszczeniu. Z pozoru standardowa misja przeradza się w trzymające w napięciu widowisko – tym bardziej, że zapasy tlenu wyczerpują im się w bardzo szybkim tempie. 

Grawitacja otrzymała aż 7 Oscarów, w tym m.in. za najlepszą reżyserię, dźwięk, montaż czy efekty specjalne. W rolach głównych występują gwiazdy wielkiego formatu: Sandra Bullock i George Clooney. 

WALL·E

Jedyna animowana propozycja w tym zestawieniu. Film z 2008 roku opowiada historię sympatycznego robota Wally’ego i wizję przyszłości Ziemi, kiedy na świecie nie będzie już ludzi.

Życie głównego bohatera, polegające dotąd na samotnym sprzątaniu resztek po ludziach, niespodziewanie odmienia się, gdy nieopodal jego domu zjawia się urocza Eve, będąca robotem z odległej galaktyki. Co wyniknie w tej przyjaźni?

WALL·E został w 2009 roku nagrodzony Oscarem w kategorii: najlepszy długometrażowy film animowany. Otrzymał też pierwsze miejsce na liście „Best Movies of the Decade”, największego amerykańskiego tygodnika TIME. 

Kontakt

Film z 1997 roku to luźna adaptacja powieści Carla Sagana, która opowiada o pierwszym w historii kontakcie z pozaziemską cywilizacją. Produkcja z gatunku since fiction traktuje o Ellie Arroway, która przez całe życie prowadzi badania na temat obcych bytów we wszechświecie. Angażuje się w nie jeszcze bardziej, gdy pewnego dnia odczytuje sygnał, który prawdopodobnie jest wiadomością od pozaziemskich istot. 

Co przyniesie to zdumiewające odkrycie? Okazuje się, że jest ktoś, kto zechce jej pomóc zbadać tę sprawę.

W rolach głównych występują fenomenalni: Jodie Foster i Matthew McConaughey. 

Strażnicy Galaktyki 

Film fantastycznonaukowy, ktory powstał na bazie amerykańskiej serii komiksów Marvela o tym samym tytule. Opowiada perypetie i zwariowane przygody pewnej grupy gwiezdnych bohaterów. 

Szczególnie poznajemy tu awanturnika Petera Quilla, który staje się celem Ronana, pragnącego wywołać wojnę w galaktyce. Aby przeżyć, Quill łączy swoje siły z czterema innymi bohaterami i rozpoczyna walkę o przetrwanie.

Cała akcja dzieje się w przestrzeni kosmicznej, która jest bardzo atrakcyjnym i wielobarwnym tłem. Wraz ze Strażnikami Galaktyki widz otrzyma więc mnóstwo zwrotów akcji, humoru, rozrywki i dynamicznej fabuły w prawdziwie kosmicznej otoczce.  

Star Trek 

Ostatnia propozycja w naszym zestawieniu to film since fiction o przygodach młodej załogi na pokładzie statku kosmicznego U.S.S. Enterprise. Głównym zadaniem niniejszej ekipy jest powstrzymanie zła, które czyha na ludzkość w otchłani wszechświata. 

Charakterystyczna dla produkcji forma potrafi skutecznie rozbawić widza, ale również, kiedy trzeba, z niesamowitym efektem trzymać w napięciu.

Trzeba też wspomnieć, że Star Trek to kultowa seria licznych filmów, seriali, opowiadań, powieści i komiksów. Wszystkie zachowują charakterystykę uniwersum stworzonego w latach 60-tych przez Gene’a Roddenbery’ego. 

Produkcja z 2009 roku otrzymała Oscara w kategorii: najlepsza charakteryzacja. 

Rekomendowane panele TV do filmów:


Sprawdź pełną ofertę telewizorów w sklepie x-kom 

Źródło: filmweb.pl, wikipedia.pl, opracowanie własne