Pierwsze recenzje The Batman. Mrok, porównania do Siedem Finchera i dlaczego nikt w Gotham nie słyszał o żarówkach

Batman powrócił na ekrany kin. W niespotykanej dotąd formie i stylu, jakiego próżno szukać w jakiejkolwiek innej filmowej ekranizacji przygód Człowieka-Nietoperza. Zupełnie nowa obsada, z Robertem Pattinsonem, Zoe Kravitz i Collinem Farrellem na czele, i świeże spojrzenie Matta Reevesa na ikoniczną postać sprawiły, że obraz zachwycił krytyków. Sprawdź pierwsze recenzje i opinie o The Batman.

Jaki jest nowy Batman? Czy to najmroczniejszy Batman w historii?

The Batman Matta Reevesa to odważne podejście do przedstawienia komiksowej postaci, którą znają i wielbią miliony fanów na całym świecie. Film opowiada o początkach (nie narodzinach!) zakapturzonego obrońcy Gotham (w tej roli chwalony Robert Pattinson, znany z Tenet, Lighthouse czy Zmierzchu), miasta skorumpowanego do szpiku kości.

logo the batman 2022

Bohater tropi jak zwierzyna swoją ofiarę – seryjnego mordercę. Krok po kroku, stawiając na swój – detektywistyczny – instynkt. The Batman jest jak film kryminalny w stylu neo-noir. Mało „batmanowy”, mroczny, o niezwykle gęstym klimacie, który można kroić nożem. W recenzjach przewijają się nie bez powodu porównania do wybitnego Siedem Davida Finchera. Bez zbędnego przedłużania – jaki jest nowy Batman? Jak oceniają go recenzenci?

Recenzje The Batman 2022. Czy warto obejrzeć?

Recenzje The Batman są generalnie dość zgodne. Jest to film bardzo dobry, według niektórych – nawet rewelacyjny. Padły nawet mocne stwierdzenia, że to najlepszy Batman w historii, wypełniony świetnymi kreacjami aktorskimi i przepełniony niespotykanym dotąd mrokiem. Jest mroczniejszy niż Mroczny Rycerz. Są nawet w filmie takie sceny, w których porównuje się go do gatunku (psychologicznych) horrorów. Batman jest poważny jak filmy Nolana, ale jednak zgoła od nich odmienny.

scena z catwoman i batmanem

Z drugiej strony pojawiły się głosy, że film jest zbyt długi, męczący i poważny. Zarzuca mu się też, że reżyser traci niekiedy kontrolę nad bohaterami. Niepotrzebnie również film wyjaśnia pewne niewymagające dopowiedzenia kwestie, sprawiając, że najbardziej subtelna jest opowieść, która dotyczy Batmana i Człowieka-Zagadki. Ponadto zarzuca mu się, że niektóre walki są podobno słabo oświetlone. Tak bardzo, że niektórzy recenzenci zaczęli zadawać pytania: dlaczego nikt w Gotham nie słyszał o żarówkach?

Sprawdź, co jeszcze mają do powiedzenia o filmie Matta Reevesa wybrani krytycy.

Mroczniejszy niż Mroczny Rycerz, bardziej zabójczy niż Nie czas umierać i dłuższy niż Diuna.

Variery – 5/5

W czasach, w których wiele komiksowych franczyz dąży do bycia jeszcze większymi, z istotami z kosmosu i multiwersum, przyziemność w The Batman jest mile widzianym wytchnieniem. Jest to najlepszy film superbohaterski od czasu Avengers: Infinity War.

Reelviews – ocena 88/100

To najpiękniejszy film o Batmanie, jaki widziałem – nawet jeśli nie jest to w ogóle film o Batmanie.

Roger Ebert – 88/100

Mimo że czasem popada w rozczarowującą przesadność, jest w Batmanie zbyt wiele głębi i stylu, by uznać film za coś innego niż sukces.

The Christian Science Monitor – 4/5

Reżyser Matt Reeves połączył mroczną gangsterską opowieść z thrillerem detektywistycznym w klimacie noir. To udało się dzięki niezwykle przerażającemu złoczyńcy, którego stworzył Paul Dano, i odrobinie psychologicznego horroru. Przez większość czasu wychodzi mu to znakomicie.

NME – 4/5

To film pełny obiecujących i frustrujących półśrodków, w których sprytny instynkt Reevesa w opowiadaniu historii i typowe dla kina franczyzowego imperatywy wielokrotnie rywalizują między sobą i żaden z nich nie wychodzi zwycięsko.

Los Angeles Times – 3/5

colin farrell jako pingwin w the batman

Oceny The Batman

W chwili publikacji oceny w agregatorach wyglądają następująco:

Metacritic – 73% (na podstawie 58 recenzji):

 • The Telegraph – 5/5
 • IGN – 10/10
 • Slashfilm – 5/5
 • USA Today – 88/100
 • The Wrap – 88/100
 • The Wall Street Journal – 4/5
 • Empire – 4/5
 • The Hollywood Reporter – 4/5
 • Chicago Sun Times – 75/100
 • IndieWire – 75/100
 • RollingStone – 3,5/5
 • Polygon – 3,5/5
 • Vanity Fair – 6/10
 • The Guardian – 3/5
 • The Washington Post – 37/100
 • San Francisco Chronicle – 25/100

Na Rotten Tomatoes na razie jest 85% pozytywnych recenzji. Średnia ocen wynosi 7,7/10, a od topowych krytyków: 7/10. W sumie do tej pory opublikowano 271 opinii. 

Jak oceniają nowego Batmana widzowie?

Choć The Batman dopiero co wszedł do kin pierwsze oceny od widzów również zaczynają masowo wypływać. Są one nawet jeszcze wyższe od not krytyków!

 • Metacritic – 9/10
 • IMDB – 8,8/10
 • Rotten Tomatoes – 93% od zweryfikowanych użytkowników; 92% pozytywnych od wszystkich widzów (średnia ocen: 4,6/5)

Premiera The Batman w kinach

The Batman Matta Reevesa zadebiutował w polskich kinach dzisiaj, tj. 4 marca 2022 roku. Możesz więc już przekonać się, jaką jakość prezentuje najnowsza produkcja Warner Bros. Film nie jest wyświetlany w 3D. Na HBO Max zadebiutuje po 45 dniach (18 kwietnia 2022 roku).

data premiery the batman w kinach

Według wstępnych prognoz w Box Office nowy Batman zarobi w pierwszy weekend 225-245 milionów dolarów (115-125 mln w Ameryce Północnej i 110-120 mln na pozostałych rynkach). Zapowiedź kontynuacji jest zapewne tylko kwestią czasu, choć na sequela poczekamy sobie jeszcze kilka lat.

Seriale w świecie The Batman

Uniwersum ma być jednak rozbudowane poprzez seriale. Matt Reeves potwierdził, że na razie w planach są dwa. Jeden z nich miał być prequelem poświęconym korupcji w Gotham, ale wyewoluował w opowieść o Azylu Arkham wraz z całą plejadą przestępców. Drugi spin-off ma opowiadać o działaniach Pingwina (Colin Farrell).

Źródło: Metacritic, RT, opracowanie własne

Przeczytaj więcej o Batmanie w różnych wydaniach: