Najlepsze musicale wszechczasów. TOP 10 filmów, które zachwycą Cię muzyką i tańcem

Musicale filmowe od początku swojego istnienia posiadają stałe grono swoich wielkich fanów. Co ich przyciąga? Zdecydowanym plusem tego wyjątkowego gatunku filmowego jest niebanalna, pełna kolorytu i inspiracji, muzyczna forma. W musicalach znajdziemy mnóstwo ponadczasowych przebojów i tańca, a przy tym historii, które nie raz i nie dwa potrafią chwycić za serce. Sprawdź nasze zestawienie TOP10 najlepszych musicali filmowych wszechczasów.

Jakie musicale filmowe warto obejrzeć?

  1. Deszczowa piosenka
  2. Amerykanin w Paryżu
  3. Czarnoksiężnik z Oz
  4. Skrzypek na dachu
  5. West Side Story
  6. Blues Brothers
  7. Grease
  8. Moulin Rouge!
  9. Chicago
  10. La La Land

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj cały artykuł. 

grease film
fot. Grease (1978) / Paramount Pictures

Musical – gatunek inny niż wszystkie

Jako gatunek, musical łączy w sobie śpiew, taniec, dialogi i muzykę. Co najważniejsze, znany jest nie tylko ze swojej filmowej odsłony. Bardzo często pojawia się też w operze lub teatrze, z którego z resztą się wywodzi – najsłynniejsze spektakle muzyczne pochodzą przecież z londyńskiego West Endu czy amerykańskiego Brodway’u. Musical jako środek wyrazu artystycznego pokochali także członkowie mniejszych kół teatralnych, niosących za sobą alternatywę do ogólnego mainstreamu.

Musical filmowy jest więc pochodną teatralnego pierwowzoru. Nazywany jest zamiennie filmem muzycznym albo widowiskiem tanecznym. Obecnie stanowi jeden z najbardziej rozpoznawanych rodzajów kina na świecie. Muzyka i taniec są jego głównym trzonem, stanowiącym formę przekazu – potrafią ekspresyjne wyrazić emocje lub np. zbudować adekwatne do sytuacji napięcie. Dzięki temu musical może poruszać pełne spectrum tematów – od lekkich i banalnych, po skomplikowane i problematyczne.

Polecane musicale filmowe – TOP 10 propozycji

Deszczowa piosenka (1952 rok)

Pierwsza propozycja w naszym zestawieniu pochodzi z USA. Deszczowa piosenka to film, który pokochały całe pokolenia widzów. Znacie utwór Singing in the Rain? Jest on właśnie z tego filmu. Co więcej, oprócz doskonałej gry aktorskiej i sporej dawki dobrej muzyki, musical filmowy z 1952 roku oferuje jedną z najpiękniejszych opowieści o miłości w historii kina. Warto sprawdzić!

Amerykanin w Paryżu (1951 rok)

Kolejny musical wszechczasów to zdecydowanie Amerykanin w Paryżu. Film z 1951 roku został nagrodzony aż 5 Oscarami i wieloma innymi prestiżowymi nagrodami. Opowiada historię amerykańskiego żołnierza, który tuż po zakończeniu II Wojny Światowej osiada na stałe w Paryżu i planuje zostać malarzem. Wkrótce, pod wpływem poznanych tu osób, jego życie i podejście do zakładanych planów nieco się zmienia. A to wszystko w akompaniamencie dobrej muzyki i ogromu tańca.

Czarnoksiężnik z Oz (1939 rok)

W zestawieniu najsłynniejszych musicali nie mogło też zabraknąć Czarnoksiężnika z Oz. Mowa o filmowej adaptacji bajki dla dzieci i dorosłych, którą ze znakomitym efektem przedstawiono w muzycznej formie. To właśnie tej produkcji zawdzięczamy hit wszechczasów pt. Somewhere Over the Rainbow. Co ciekawe, film został wyróżniony przez Watykan za promowanie szczególnych wartości religijnych, moralnych i artystycznych. Będziecie oglądać?

Skrzypek na dachu (1971 rok)

Kolejna propozycja wśród najlepszych musicali to amerykański Skrzypek na dachu – nagrodzona trzema Oscarami ekranizacja jednego z najsłynniejszych musicali świata. Mimo kilku wesołych scen, bliżej mu jednak do dramatu, niż do komedii. Opowiada bowiem historie ludzi, którzy godzą się z losem i przyjmują wszystko, co dostają od życia, a ono niestety często nie jest dla nich zbyt łaskawe. Z filmu pochodzi przebój If I were a rich man, znany również dobrze w polskiej wersji językowej. 

West Side Story (1961 rok)

Następne miejsce zarezerwowane jest dla West Side Story – amerykańsko-brytyjskiej produkcji filmowej z 1961 roku. Fabuła musicalu w całości inspirowana jest dramatem Williama Szekspira pt. Romeo i Julia. Spektakularne widowisko muzyczno-taneczne i analogiczna do klasyka historia o zakazanej miłości to mieszanka wybuchowa, która (jak można się łatwo domyśleć) z góry skazana jest na sukces.

Blues Brothers (1980 rok)

Oprócz tańca i muzyki interesuje Was też spora dawka śmiechu i rozrywki? Postawcie na kultową komedię Blues Brothers. W produkcji z 1980 roku występują największe gwiazdy światowej muzyki, w tym m.in. Aretha Franklin, Ray Charles, czy James Brown. Sam film opowiada zabawną i pełną przewortnych sytuacji historię braci Blues, którzy mają niecodzienny talent do pakowania się w kłopoty. 

Grease (1978 rok)

Następna propozycja to kultowy musical filmowy z Johnem Travoltą i Olivią Newton-John w rolach głównych, czyli Grease. Pełna muzycznych przebojów produkcja opowiada historię ludzi z dwóch, kompletnie różnych światów, których połączyło silne uczucie. Czy uda im się zrozumieć drugą stronę i choć odrobinę zmienić dla niej swoje dotychczasowe nawyki? Ścieżka dźwiękowa do Grease, z takimi przebojami jak: You are the one that I want czy Summer nights, szybko stała się światowym hitem, a jej melodie nucone są po dziś dzień. 

Moulin Rouge! (2001 rok)

Kolejny musical w naszym zestawieniu opowiada o o miłości pisarza i artystki kabaretowej (w tej roli niesamowita Nicole Kidman). Moulin Rouge! z 2001 roku to olśniewające widowisko muzyczne, taneczne i emocjonalne, odgrywające się w paryskiej scenerii – a konkretniej w tytułowym klubie nocnym, będącym jednym z najsłynniejszych i najbardziej kontrowersyjnych miejsc w Paryżu. Sporą dawkę rozrywki i dobrego kina macie tu gwarantowaną!

Chicago (2002 rok)

Następna filmowa propozycja to adaptacja broadwayowskiego przedstawienia muzycznego o tym samym tytule. Musical filmowy Chicago z 2002 roku zdobył aż 6 z 13 Oscarów, do których był nominowany. Jest to zasługą nie tylko genialnej historii kryminalnej, okraszonej muzyką i tańcem, ale również znakomitej obsady aktorskiej, wśród której trzeba wyróżnić m.in.: Renée Zellweger, Catherine Zetę-Jones oraz Richarda Gere. 

La La Land (2016 rok)

Na koniec perełka z Emmą Stone i Ryanem Goslingiem w rolach głównych, czyli hitowy La La Land z 2016 roku. Musical opowiada historię jazzmana Sebastiana i początkującej aktorki Mii. Ich drogi krzyżują się na drodze do realizacji swoich marzeń. Film muzyczny jest nakręcony lekko i przyjemnie, pozwala na relaks oraz oderwanie się od szarej i ponurej rzeczywistości, zapewniając przy tym sporą dawkę dobrej muzyki i spektakularnego widowiska. Nic więc dziwnego, że otrzymał aż 6 Oscarów. Sprawdźcie koniecznie!

Sięgni po sprzęt idealny dla kinomaniaków:


Źródło: filmweb.pl, wikipedia.pl, youtube.com, opracowanie własne