Ranking: najlepsze polskie filmy na Netfliksie. Który warto obejrzeć?

Zastanawiasz się, który polski film obejrzeć? Bogatą bazę produkcji z naszego rodzimego podwórka znajdziesz w serwisie Netflix. Czekają tu polskie perełki filmowe nagradzane na filmowych festiwalach oraz docenianie przez widzów i krytyków. Baw się i wzruszaj, a kiedy trzeba postaw na solidną dawkę skrajnych emocji. Sprawdź subiektywny ranking polskich filmów dostępnych na Netfliksie i postaw na dobre kino we własnym domu.

Najlepsze polskie filmy w serwisie Netflix

  • Zimna Wojna
  • Bogowie
  • Boże Ciało
  • Cicha noc
  • Plac zabaw
  • Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa 
  • Sala samobójców. Hejter
  • Fuga
  • Drogówka
  • Miasto 44
  • Kler

Polska na platformie Netflix

Oferta polskich filmów na Netfliksie ma się całkiem nieźle i sukcesywnie rośnie. Nie to jest jednak najważniejsze. To, na co warto zwrócić uwagę, to jej różnorodność.

W serwisie Netflix znajdziemy cały wachlarz kategorii filmowych, z których każdy fan kina wybierze coś dla siebie. Od nawiązujących do najważniejszych wydarzeń na kartach polskiej historii produkcji, przez filmy, które skutecznie bawią i wzruszają, aż po obrazy poruszające ważne dla egzystencji każdego z nas kwestie, często określane mianem tematów tabu i zmuszające do refleksji. 

Nic więc dziwnego, że od lat entuzjaści filmowych maratonów konsekwentnie sięgają po polskie filmy dostępne w Netfliksie – jednym z najpopularniejszych serwisów VOD na świecie.

oglądanie Netfliksa filmy

Ranking: który polski film obejrzeć na Netfliksie?

Zimna wojna (2018)

Numer jeden na naszej liście to historia, która sukces ma wpisany w swoje DNA. Opowiada o miłości, której towarzyszą wydarzenia budujące tło powojennego świata lat 50-tych.

Fabuła Zimnej Wojny opiera się na losach muzyka Wiktora i pięknej dziewczyny po przejściach, ale o niebywałym talencie – Zuli. Ich drogi na przestrzeni lat na zmianę przecinają się i urywają – głównie przez prywatne ambicje obojga bohaterów oraz przenikające do każdej sfery życia aspekty polityczne. Czy będą w stanie przezwyciężyć przeciwności losu, aby w końcu cieszyć się sobą i uczuciem, jakim się darzą? 

Film łączy w sobie elementy melodramatu i musicalu. Został przedstawiony w biało-czarnych kadrach, co czyni jego odbiór wyjątkowo klimatycznym.

Zimna Wojna w reżyserii Pawła Pawlikowskiego to jeden z najbardziej docenionych na świecie obrazów. W rolach głównych zobaczymy Joannę Kulig i Tomasza Kota. Pawlikowski na Festiwalu Filmowym w Cannes odebrał za ten tytuł statuetkę dla najlepszego reżysera. Z kolei sama produkcja była też wielokrotnie nagradzana w Polsce.

Zimna wojna zdobyła również nominację do Oscara w trzech kategoriach – najlepsza reżyseria, najlepsze zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny.

Bogowie (2014)

Kolejna propozycja w zestawieniu najlepszych polskich filmów na Netfliksie to prawdziwa historia profesora Zbigniewa Religi – pierwszego człowieka, który przeprowadził udany przeszczep serca w Polsce. 

Obraz opowiada o buntowniczej naturze, wybitnym talencie i niezwykłych medycznych dokonaniach Polaka, które dzięki udanej transplantacji serca, zapoczątkowały nową erę w rodzimej kardiochirurgii. Obserwujemy, jak w 1985 roku dochodzi do tego historycznego momentu – pomimo wielu przeciwności. Widzimy, jaki wpływ na rozwój wydarzeń ma życie prywatne profesora oraz  biurokratyczna i nieprzychylna Rzeczpospolita Ludowa lat 80-tych.

W rolę tytułową wcielił się fenomenalny Tomasz Kot. Był za nią z resztą wielokrotnie nagradzany. Sam film również cieszył się przychylnością krytyków – został uhonorowany m.in.: Złotymi Lwami i Orłami – nagrodami Polskiej Akademii Filmowej.

Boże Ciało (2019)

Boże Ciało traktuje o historii Daniela – chłopaka z poprawczaka, który przechodzi duchową przemianę i pragnie zostać księdzem. Niestety, jego niewygodna przeszłość staje mu na drodze. Młodzieniec postanawia więc wziąć sprawy w swoje ręce i zaczyna… udawać duchownego w małej miejscowości. W swoim podejściu do posługi kapłańskiej jest jednak dość kontrowersyjny, przez co wzbudza szerokie zainteresowanie. Sprawa jednak najbardziej komplikuje się, gdy odwiedza go stary znajomy z poprawczaka. 

Boże Ciało to obraz czerpiący z prawdziwej historii. Idealna pozycja dla fanów psychologicznych łamigłówek- zarówno tych wierzących, jak i nie.

Film fabularny z 2019 roku wyreżyserował Jan Komasa, a w główną rolę wcielił się Bartosz Bielenia. Obok niego zobaczymy znanych i lubianych aktorów, np. Aleksandrę Konieczną, Leszka Lichotę, czy Łukasza Similata.

Produkcja była nominowana do Oscara w kategorii: najlepszy film międzynarodowy – niestety nie zdobyła nagrody. Została za to uhonorowana wieloma wyróżnieniami i pozytywnymi recenzjami na rodzimym rynku.

Cicha noc (2017)

Film fabularny, który opowiada historię Adama. A właściwie historię jego tajemniczego planu, który z całą pieczołowitością zamierza wdrożyć w życie. To właśnie dlatego, zupełnie niespodziewanie, wraca do rodzinnego domu na święta Bożego Narodzenia. Początkowo pomysł zrodzony w jego głowie ma być tajemnicą, ale stopniowo angażuje w jego realizacje kolejnych członków rodziny. Punkt kulminacyjny całej sprawy ma natomiast miejsce podczas wigilijnego wieczoru, kiedy to okazuje się także, że Adam zostanie… ojcem.

Wybitna gra aktorska jest najczęściej wymienianym pozytywem Cichej Nocy. W rolach głównych zobaczymy tu m.in.: Dawida Ogrodnika, Tomasza Ziętka, Arkadiusza Jakubika, czy Marię Dębską. Produkcja była wielokrotnie nagradzana na polskich festiwalach filmowych.

Plac zabaw (2016)

Następna propozycja to film, który zapada w pamięć. Opowiada traumy i ich konsekwencje dotyczące życia trzech przypadkowych nastolatków kończących szkołę podstawową – Gabrysi, Szymka i Czarka. Widzimy, w jaki sposób funkcjonują dzieci, które zwykle pod płaszczykiem porządności, skrywają swoje najokrutniejsze demony. Film podzielony jest na kilka części, z których każda traktuje o kolejnych problemach, skutecznie budując w widzu napięcie. 

Reżyser filmu Bartosz M. Kowalski wielokrotnie podkreślał, że historia przedstawiona w Placu Zabaw wydarzyła się naprawdę w Wielkiej Brytanii, i nic, co zobaczyliśmy nie było w żadnym stopniu wyolbrzymiane, a sam film ma uwrażliwić nas na to, co dzieje się z dziećmi, szczególnie tymi, które przechodzą przez okres dojrzewania. Ponadto, mając na uwadze ostatnią scenę z udziałem tej zepsutej do szpiku kości młodzieży, trzeba przyznać, że nie ma osoby, która przejdzie obok tej produkcji obojętnie.

Na szczególne docenienie zasługuje tu gra młodych aktorów – amatorów wcielających się w główne postacie. Obraz został nagrodzony wieloma nagrodami w Polsce, m.in. Złotymi Lwami. 

Uwaga: nie jest to dobra propozycja dla osób nadwrażliwych i o słabych nerwach. 

Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (2019)

Szukasz kina gangsterskiego w polskim wydaniu? Postaw na Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa. Fabuła filmu dostępnego na Netlifksie opiera się na życiu jednego z polskich gangsterów i jest opowiadana z jego perspektywy. 

Z upływem kolejnych minut filmu poznajemy, jak wyglądały jego początki i pierwsze kroki stawiane w mafijnym świecie, aż do momentu, kiedy stał się jednym z najdłużej nieuchwytnych bandytów w historii Polski. Oprócz wątków sensacyjnych, jest to też film o przyjaźni i miłości w czasach i okolicznościach, które takich słabości nie akceptują. 

Film, tuż po swojej premierze na Netfliksie, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. W rolę główną wcielił się Marcin Kowalczyk, znany m.in. z roli Magika w Jestem Bogiem. Z kolei Tomasz Włosok, grający przyjaciela głównego bohatera, otrzymał za swoją rolę Złotego Lwa.

Sala samobójców. Hejter (2020)

Kolejna propozycja to stosunkowo świeża produkcja, będąca spin-off’em filmu Sala samobójców z 2011 roku. 

Film opowiada historię Tomka – bardzo zdolnego studenta prawa, którego na studiach utrzymuje zamożna rodzina Krasuckich. Kiedy okazuje się, że zostaje on wydalony z uczelni, odwracają się oni od chłopaka i rozdzielają go z Gabi – ich córką, będącą jednocześnie wieloletnią miłością Tomka. Od tej pory rozżalony chłopak knuje zemstę, do której wykorzystuje potencjał sieci, a dokładniej gry komputerowej. Z czasem jego działania zaczynają nieść za sobą daleko idące i zatrważające konsekwencje. 

W roli głównej zobaczymy Macieja Musiałowskiego, okrzykniętego jednym z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Obok niego w filmie pojawia się śmietanka polskich gwiazd, m.in.: Danuta Stenka, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Jacek Koman czy młodziutka Vanessa Aleksander.

Fuga (2018)

Film opowiada o Agnieszce, która w wyniku niewyjaśnionych okoliczności traci pamięć – cierpi na tzw. fugę. Po dwóch latach zostaje odnaleziona przez rodzinę, ale nie pamięta ani męża, ani synka, a każda próba przypomnienia sobie dawnego życia kończy się fiaskiem. Budzi to frustracje zarówno w niej, jak i w jej otoczeniu. 

Z czasem Agnieszka doznaje pojedynczych retrospekcji, które zdają się nieść za sobą tajemnicę jej przypadłości. Jak się później okazuje, jest ona mroczniejsza, niż mogłoby się wydawać. Pełen niesamowitych, skrajnych i prawdziwych emocji obraz na temat walki o własną tożsamość z motywem ucieczki od przeszłości w tle to zdecydowanie godna polecenia polska produkcja na platformie Netflix.

W roli Agnieszki występuje Gabriela Muskała, która jest też autorką scenariusza. Thiller psychologiczny wyreżyserowany został przez Agnieszkę Smoczyńską, reżyserkę  wielokrotnie nagradzanych Córek dancingu.

Drogówka (2013)

Następny film w zestawieniu opowiada o kilku policjantach, którzy żyją w idealnej symbiozie – poza pracą łączy przyjaźń, hobby (szybkie samochody) i wspólne imprezy.

Wszystko to zmienia się z dnia na dzień, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich, a o morderstwo oskarżany jest sierżant Ryszard Król. Z całą stanowczością zaprzecza on tym zarzutom, ale nikt nie chce go słuchać. Postanawia więc na własną rękę udowodnić swoją niewinność. Okazuje się jednak, że świat, który próbuje zdemaskować zahacza o najwyższe szczeble władzy. Czy mimo wszystko uda mu się dowieść prawdy?

Film został nakręcony przez jednego z najbardziej charakterystycznych polskich reżyserów – Wojtka Smarzowskiego, który jest też autorem scenariusza. Główna rola przypadła fenomenalnemu Bartłomiejowi Topie. Obok niego zobaczymy też: Arkadiusza Jakubika, Eryka Lubosa, Jacka Braciaka, czy Marcina Dorocińskiego. Produkcja z 2013 roku zdobyła: Orły, Złote Lwy i wiele innych nagród.  

Miasto 44 (2014)

Jedyny film historyczny w tym rankingu. Opowiada o czasach Powstania Warszawskiego oraz żyjących wówczas młodych ludziach. Produkcja ta stanowi powiew świeżości w nieco oklepanej już tematyce wojennej i w zupełnie inny sposób podchodzi do tego tematu. 

Miasto 44 to opowieść o dojrzewających Polakach, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Wyjątkowa w swym rozmachu i skrupulatności produkcja porusza wątki uczuciowe – miłości, przyjaźni i pragnień. Fabuła skupia się wokół Stefana, jego rodziny i przyjaciół, do których zbliża go wspólna walka o przetrwanie.

Film z 2014 roku został wyreżyserowany przez Jana Komasę, słynącego z sięgania po nietuzinkowe formy przekazu. Sceny batalistyczne, efekty specjalne, kostiumy i choreografie są tu zatem na światowym poziomie i budzą realny podziw. Miasto 44 było też wielokrotnie nagradzane na polskich festiwalach filmowych. 

Wśród aktorów zobaczymy gwiazdy młodego pokolenia: Józefa Pawłowskiego, Annę Pruchniak, Zofię Wichłacz, czy Tomasza Schuchardta.

Kler (2018)

Kolejna perełka ze stajni Wojtka Smarzowskiego. Reżyser znany z poruszania najważniejszych problemów, tym razem oddaje widzowi opowieść fabularną o księżach, a konkretniej o wydarzeniach mających miejsce w kurii i różnych parafiach – zarówno na wsi, jak i w mieście.

Mimo całej prześmiewczej, komediowej otoczki jest to film traktujący o ułomnościach kościoła i jego przedstawicieli, a także kryzysie wiary w ogóle. Pełen prowokacji, czasem nawet bulwersujących scen, a także zmuszający do głębokiej refleksji obraz ma jedno zadanie – wstrząsnąć widzem. I genialnie mu się to udaje.

Kontrowersje związane z obnażeniem prawdy o księżach w Polsce trwały na długo przed premierą filmu – produkcja nie mówi o żadnej sytuacji wprost, ale można powiązać pewne fakty. Smarzowski nie uległ jednak presji i finalnie film wszedł do kin w 2018 roku, a później zebrał mnóstwo nagród i pozytywnych recenzji. 

W rolach głównych występują niezastąpieni: Jacek Braciak, Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik i Janusz Gajos.  

Polecane TV do Netfliksa:


Sięgnij również po pełną ofertę paneli TV w sklepie x-kom

Źródło: filmweb.pl, wikipedia.pl, opracowanie własne