Zastanawiasz się, co znaczy LCD, OLED, QLED albo Hi-Fi? Chcesz wiedzieć, jak działają technologie upłynniania ruchu w telewizorach? Potrzebujesz dokładnego wyjaśnienia, czym różnią się poszczególne rodzaje HDR-u? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w naszym słowniczku pojęć RTV.
Gdy wchodził na rynek, obiecywał wiele: wyższą jakość obrazu i zupełnie nowy, lepszy poziom domowej rozrywki. Czy po niemal 10 latach obecności w telewizorach HDR jest nadal zrozumiały? Jakie mity i stereotypy pokutują na jego temat?
Wydawać by się mogło, że podłączenie jakiegoś urządzenia do telewizora za pomocą kabla HDMI jest dziecinne proste: wkładamy wtyczki do obu gniazd, a automatyka robi za nas całą resztę. Powstaje jednakże pytanie, czy automatyczne ustawienia są najlepsze? Czy sprawdzają się w każdych okolicznościach? A co, gdy pojawiają się problemy? Co zrobić, gdy automatyka działa źle? Jeżeli chcesz o HDMI dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz poradnik.
Od kilku lat na rynku telewizorów koegzystują ze sobą modele ze starszym HDMI 2.0 oraz nowszym HDMI 2.1. Mówi się, że nowszy standard zawsze jest lepszy, ale czy na pewno go potrzebujesz? A może HDMI 2.0 zupełnie wystarczy do Twoich zastosowań? Przeczytaj niniejszy poradnik, aby dowiedzieć się, na czym polegają różnice i które HDMI jest dla Ciebie.
Zakup telewizora to nie tylko wybór konkretnego modelu z określonym typem wyświetlacza (LCD, OLED) i wynikająca z tego wyboru taka, a nie inna jakość obrazu. To także wybór systemu operacyjnego, od którego zależą funkcje multimedialne telewizora, na przykład dostępność aplikacji VoD. W tym poradniku omówimy podstawowe kwestie, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.
Żyjemy w bardzo interesujących czasach. W sklepach mamy mleko, które krowy „nie widziało”, a w samochodach kierownice i siedzenia pokryte „skórą”, która ze zwierzęcą nie ma nic wspólnego. Tego typu „paradoksy” nie omijają także świata telewizorów, a jednym z przykładów jest tzw. złącze „HDMI 2.1”. A jak rozpoznać pełne HDMI 2.1 dowiesz się w tym artykule.
Analizując rynkową ofertę telewizorów, nietrudno natknąć się na różne określenia w rodzaju 4K, PQI, MEMC, DCi, SDR, HDR. Terminy te są niejednokrotnie trudne do rozszyfrowania dla konsumentów i nie ułatwiają im wyboru telewizora. W niniejszym poradniku zajmiemy się wyjaśnieniem, czym jest HDR, dlaczego warto kupić telewizor z takim rozwiązaniem i jak wybrać dobry model.
Udając się do stacjonarnego sklepu RTV, znajdziemy tam cały szereg różnych modeli telewizorów: HD Ready, Full HD, 4K UHD, a nawet 8K. Nie da się ukryć, że dominują modele 4K, ale czy to oznacza, że opanowały już one rynek? Co tak naprawdę oznacza termin 4K? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym poradniku.
Firmy Apple nie trzeba szerzej przedstawiać, bowiem jej produkty, jak np. iPhone, iPad czy iMac, mówią same za siebie. W swojej bogatej ofercie kalifornijski producent ma jednak pozycje, które są nieco mniej znane niż sztandarowe produkty. Panie i Panowie, przed Państwem Apple TV.
Jeżeli wierzyć informacjom z rynku, większość użytkowników telewizorów korzystających z telewizji kablowej używa zewnętrznych dekoderów. Tymczasem zaszyfrowany sygnał z kablówki można dekodować w wygodniejszy i zabierający znacznie mniej miejsca sposób.
Jedną z oryginalnych funkcji w telewizorach jest PiP oraz pokrewny mu PaP. Funkcje te dają dodatkowe możliwości, dzięki którym dwie lub więcej osób może oglądać jednocześnie różne treści na ekranie tego samego telewizora. Sprawdziliśmy zatem, dlaczego PiP-em i PaP-em warto się bliżej zainteresować.
Jedną z bardzo przydatnych funkcji współczesnych urządzeń elektronicznych jest DLNA. W niniejszym poradniku wyjaśniamy pokrótce najważniejsze kwestie z tym związane.
Choć OLED-y są na rynku od około sześciu lat, nie wszyscy wiedzą, czym dokładnie są i czym różnią się od pozostałych rodzajów wyświetlaczy. Nasz krótki poradnik wyjaśnia najważniejsze terminy i pojęcia związane z tą niezwykle ciekawą i wielce obiecującą technologią.
Technologia QLED jest na rynku od dobrych kilku lat. Niestety, nie wszyscy wiedzą, czym jest naprawdę. Zdarzają się też przypadki, w których QLED mylony jest nawet z technologią OLED. W związku z tym, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, wyjaśniamy, czym jest QLED, jak działa i czego można się spodziewać po telewizorach, które noszą miano QLED-ów.
Jedną z funkcji dostępnych w telewizorach jest Ambilight. Choć wielu konsumentów o niej słyszało, a niektórzy używają jej nawet codziennie, warto zapoznać się z możliwościami, historią oraz korzyściami, jakie niesie ze sobą to ciekawe rozwiązanie.
Wybierając telewizor, nie sposób nie natrafić na mniej lub bardziej techniczne terminy, które nie zawsze są oczywiste. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Czytelników Geex oraz Klientów sklepu x-kom, przygotowaliśmy słowniczek, który pomoże lepiej zrozumieć zastosowane w telewizorach technologie i rozwiązania.
Mnogość oferowanych przez producentów opcji przy wyborze telewizora sprawia, że bardzo łatwo się w nich zgubić. Oprócz ogólnego designu oraz obrazu w przyzwoitej jakości, warto pomyśleć o wnętrzu i potencjale sprzętu. Slogany reklamowe krzyczą, że im bardziej sprzęt jest Smart tym lepiej. Smart, czyli właściwie jaki?
Sprzedawcy ze sklepów ze sprzętem RTV, mający na co dzień kontakt z różnymi rodzajami klientów, wiedzą, że dla wielu z nich telewizor musi być „duży, tani i smart”. Choć określenie „Smart TV” funkcjonuje już dobrych parę lat, nie zawsze oczywistym jest, co się za nim kryje. W niniejszym poradniku wyjaśniam różnice i podpowiadam, na co zwrócić uwagę przy zakupie.