Najlepsze filmy na podstawie komiksów. Superbohaterowie i nie tylko

Adaptacje komiksów zdobią duży ekran od ponad 70 lat. Jednak w ostatniej dekadzie Marvel i DC zdominowały gatunek filmów komiksowych. W gąszczu słabych i przeciętnych produkcji udało mi się wybrać 15 filmów, które powinieneś znać. Lista jest różnorodna, a do jej wykonania wybrałem po jednym przedstawicielu z danej serii.

Zaczęło się od Supermana – pierwsze adaptacje komiksów superbohaterskich

Filmowe adaptacje komiksów są niezmiennie popularne w kinach całego świata. Swoją sławę zawdzięczają najpopularniejszemu komiksowemu superbohaterowi, czyli Supermanowi. Już w latach 40. XX wieku powstała przełomowa animacja, a następnie godne uwagi adaptacje aktorskie, takie jak Przygody Supermana z George’em Reevesem w roli głównej.

Po Supermanie przyszła kolej na następnego ulubieńca publiczności, człowieka-nietoperza. Batman Zbawia Świat to film z Adamem Westem, który wzbudził ogromne zainteresowanie w połowie lat 60. W podobnym okresie swojej pierwszej adaptacji filmowej doczekał się też Hulk. Choć teraz większość z tych filmów nie wywoła efektu opadającej szczęki, a raczej narastające poczucie żenady.

Batman i Robin 1966

Ale o co chodzi z tą żenadą? W skrócie adaptacje komiksów z tamtego okresu są mocno przejaskrawione. Bohaterowie ubierają się w tandetne stroje, a rozwiązanie fabularne są kiczowate. W dużej mierze było to spowodowane ograniczeniami technicznymi i finansowymi. Dopiero w latach 90. filmy z tego gatunku zaczynały wyglądać dużo lepiej.

Najlepsze adaptacje filmowe komiksów

Lista godnych uwagi tytułów mogłaby w zasadzie mieć nawet 50 pozycji. Wybrane 15 produkcji to filmy najbliższe mojemu sercu. Na liście oprócz flagowych produkcji, Marvela i DC znajdują się kilka ekranizacje o których mało kto wie, że są adaptacją komiksu. Oto lista:

Maska (1994)

Maska to dość stara produkcja, jednak opowieść o pechowym i nieśmiałym pracowniku banku Stanleyu Ipkissie nadal potrafi rozbawić. Dużo efektownej muzyki, tanecznej ekwilibrystyki i popisów Jima Carreya to świetna rozrywka na sobotni wieczór. Szkoda tylko, że filmowa adaptacja została mocno złagodzona pod względem brutalności w stosunku do komiksowego pierwowzoru.

Maska Jim Carrey

Faceci w czerni (1997)

Faceci w czerni to film mojego dzieciństwa. Błyskotliwy scenariusz, imponujące efekty specjalne i charakteryzacja, a przede wszystkim kapitalne role Willa Smitha i Tommy’ego Lee Jonesa stały się przepisem na ponadczasowy sukces produkcji. Mimo względnie podeszłego wieku, jak na produkcję science fiction, film nie zestarzał się nawet odrobinę.

Faceci w czerni 1997 Will Smith i Tommy Lee Jones

Blade: Wieczny Łowca (1998)

W tym filmie wampiry to nie przyjemniaczki o świecącej skórze, tylko mordercze bestie. Jest jednak jeszcze ktoś, kto budzi w nich strach. To Blade — pół-człowiek, pół-wampir. Jeżeli kochasz produkcje o krwiopijcach tak samo, jak ja, na pewno będziesz zadowolony. Wizualna brawura, błyskotliwa narracja historii i świetna rola Wesleya Snipesa. 

Film Blade Wieczny Łowca 1998

Hellboy (2004)

Hellboy w reżyserii  Guillermo del Toro, to prawdziwa klasyka gatunku. Film opiera się na komiksie Hellboy: Seed of Destruction autorstwa Mike’a Mignoli. W ekranizacji demoniczny superbohater potajemnie pracuje nad ochroną świata przed paranormalnymi zagrożeniami. W 2019 roku fani otrzymali reboot serii, niestety nie jest on tak udany jak oryginał.

Film Hellboy 2004

300 (2006)

300 to film akcji oparty na serii komiksów z 1998 roku o tej samej nazwie autorstwa Franka Millera. Zrealizowana przez Zacka Snydera historia o bitwie pod Termopilami, jest w zasadzie świetną opowieścią o szaleństwie, ponieważ garstka spartańskich wojowników broni górskiej przełęczy przed potężną armią perską.

Film 300

Iron Man (2008)

Pierwsza część Iron Mana utorowała drogę do sukcesu filmowego Uniwersum Marvela. To typowe origin story opowiadające o początkach miliardera i wynalazcy Tony’ego Starka. W tytułową rolę wcielił się Robert Downey Jr., który idealnie pasuje do roli geniusza, biznesmena, filantropa i playboya. Nie będę ukrywał, jest to moja ulubiona część przygód stalowego bohatera.

Robert Downey Jr. w filmie Iron man

The Dark Knight (2008)

Mroczny Rycerz to moim zdaniem najlepszy film z Batmanem w roli głównej. Dla wielu jest to również najlepsza część trylogii Batmana w wydaniu Christophera Nolana. Zmagania Bruce Wayne’a z psychopatycznym Jokerem zagranym przez Heatha Ledgera to naprawdę sztuka sama w sobie. Jeśli ktoś już oglądał tę część, ten wie, jak mocno w psychice pozostaje szaleńczy śmiech Ledgera.

Joker i Batman w filmie The Dark Knight

Kick-Ass (2010)

Kick-Ass oparty jest na powieści graficznej Marka Millara oraz Johna Romity Jr. Zaczyna się jak wiele innych, czyli jest naiwną historyjką o chłopcu, który chce zostać bohaterem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie masa przemocy i wulgarności, w komediowym filmie. Matthew Vaughn bawi się konwencją komiksu w sposób umiejętny i stylowy, przez co Kick-Ass to jeden z tych filmów, które są tak głupie, że aż fajne.

Plakat filmu Kick-Ass (2010)​

Snowpiercer: Arka przyszłości (2013)

Snowpiercera Bong Joon-hot to świetna metafora walki klasowej. Produkcja osadzona jest w postapokaliptycznej przyszłości, w której garstka pozostałej przy życiu ludzkości okrąża świat pociągiem. Wewnątrz pociągu panuje system klasowy. Bogaci pasażerowie luksusowych wagonów żyją na koszt biednej większości. W serwisie Netflix niedawno ukazał się równie dobry serial o tej samej nazwie.

Film Snowpiercer: Arka przyszłości

Kingsman - tajne służby (2014)

Film bazuje na komiksie Dave’a Gibbonsa i Marka Millara. Jest świetnie nakręcony, jeszcze lepiej zagrany, a ponadto wręcz przesiąknięty brytyjską elegancją. Historia opowiedziana w produkcji skupia się na super tajnej organizacji, która werbuje prostego, lecz obiecującego dzieciaka i poddaje go specjalnemu programowi, szkoląc na swojego agenta.

Film Kingsman - tajne służby (2014) ​

Deadpool (2016)

Już za pierwszym razem, kiedy usłyszałem o ekranizacji Daedpoola, wiedziałem, że może to być świetny film. Ryan Reynolds pokazał, że kinowy Wade nie musi być gorszy od tego z kartek komiksu. Deadpool jest postacią w różnych odcieniach szarości i takie też podejmuje decyzje. Jest bardzo sarkastyczny, brutalny i momentami wręcz okrutny, a niektóre sceny wyglądają, jakby były inspirowane filmami Tarantino.

Film Deadpool (2016)

Logan: Wolverine (2017)

O ile filmy z serii X-Men nie wpasowały się w mój gust, tak sama postać Wolverine’a jest świetna. Logan: Wolverine to doskonałe zwieńczenie jego historii. Jeśli jesteś ciekaw alternatywnej wersji historii Logana, sięgnij po komiks Wolverine: Old Man Logan. To opowieść o podstarzałym już Wolverinie, który jest już zmęczony wieloletnią wojną ze złem, raz jeszcze staje do walki, odkrywa swą przeszłość i przeznaczenie.

Film Logan: Wolverine (2017)​

Spider-Man: Homecoming (2017)

W nowej serii przygód w postać Spider-Mana wciela się Tom Holland, najmłodszy w historii aktor, który dostąpił zaszczytu zagrania tego kultowego superbohatera. Nie jest to jednak debiut Hollanda w produkcji Marvela, ten miał miejsce w filmie Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów. Jeżeli spodobała Ci się pierwsza część koniecznie obejrzyj pozostałe. 

Film Spider-Man: Homecoming (2017)

Thor: Ragnarok (2017)

Nie przepadam zbytnio za nordyckim bogiem piorunów, ale Ragnarok jest naprawdę świetny. Masa humoru, zwariowanych postaci i specyficznego retro klimatu robi swoje. Taika Waititi stworzył niepodważalnie najlepszą część Thora. Moim zdaniem jest to również najlepsza produkcja, jaka powstała w ramach serii filmów MCU.

Marvel Thor: Ragnarok (2017)

Joker (2019)

Każde wcielenie Jokera ma swoje zagorzałe grono fanów. Film Todda Phillipsa wywarł na mnie naprawdę ogromne wrażenie i pozwolił w zupełnie inny sposób spojrzeć na postać Jokera. Phillips skupił się na pokazaniu widzowi przemiany Artura Flecka, który przez swoją nietypową przypadłość został zepchnięty na margines społeczeństwa.

Film Joker (2019)