Recenzje i testy audio

Sprawdzamy, co w sprzęcie grającym piszczy? Co do filmów, a co do muzyki? Wyciskamy decybele, badamy spectrum dźwięków. Nasze testy i recenzje dostarczą Ci mnóstwo wiedzy o sprzęcie audio.

Wciąż czegoś brakuje. Recenzja słuchawek Sony WF-1000XM5

Wciąż czegoś brakuje. Recenzja słuchawek Sony WF-1000XM5

Wydaje się, że Sony szuka słuchawek doskonałych. Seria WF-1000X stała się istotną częścią półki słuchawek dousznych prawdziwie bezprzewodowych, a model 4 został powszechnie uznany za jeden z lepszych w swojej półce cenowej. I jak ma się do tego model WF-1000XM5? Jakby to powiedzieć… jest lepiej, chociaż Sony stoi w miejscu. A może należy powiedzieć, obstawia przy swoim? Zapraszam do recenzji słuchawek Sony WF-1000XM5.

0
3
Super, ale gdzie ten Chromecast? Test i recenzja soundbara Samsung HW-Q800B

Super, ale gdzie ten Chromecast? Test i recenzja soundbara Samsung HW-Q800B

Kończymy testy soundbarów marki Samsung z serii „B”. Po modelach Q60B, Q600B oraz Q700B, czas na belkę plasującą się jedno oczko wyżej od Q700B. Panie i Panowie, zapraszam do lektury testu i recenzji Samsunga HW-Q800B.

3
2
Lepiej niż dobrze. Test i recenzja soundbara LG SC9S

Lepiej niż dobrze. Test i recenzja soundbara LG SC9S

Ostatni raz testowałem grajbelkę marki LG około roku 2016. Później pomimo wielu starań nie udało się ich pozyskiwać do testów. Na szczęście niedawno sytuacja uległa zmianie. Panie i Panowie, oto test i recenzja LG SC9S – soundbara innego niż wszystkie.

2
3
Superbela z jednym „ale”. Test i recenzja soundbara Sony HT-A7000

Superbela z jednym „ale”. Test i recenzja soundbara Sony HT-A7000

Niniejszą recenzją kończymy sprawdzanie soundbarów Sony z serii „A”. Po testach tańszych modeli A3000 oraz A5000, na warsztat wzięliśmy flagowca, czyli model A7000. Gdy testowane grajbelki wchodziły na rynek, sprzedawcy żartowali, że producent bardzo ułatwił im życie, bowiem cena detaliczna w złotych została niejako „zakodowana” w symbolu. Jednakże od rynkowego debiutu upłynęło już sporo czasu i ceny sporo spadły – nawet o 20-25 procent. Czy flagowa grajbela koncernu z Tokio rzeczywiście jest warta kwoty ponad pięciu tysięcy złotych? A jeśli tak, to czym różni się od tańszego A5000? Która z nich ma lepszy stosunek jakości do ceny? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej w teście i recenzji Sony HT-A7000.

0
4
Rewelacja. I tyle. Test i recenzja soundbara Sennheiser Ambeo Plus z subwooferem Ambeo Sub

Rewelacja. I tyle. Test i recenzja soundbara Sennheiser Ambeo Plus z subwooferem Ambeo Sub

W naszych testach sprzętu audio jeszcze nie sięgaliśmy tak wysoko, tj. na tak wysoką półkę. Testowany zestaw tani nie jest, dlatego ci wszyscy, którzy uważają, że za 10000 złotych lepiej kupić sobie kino domowe lub wielkie zestawy głośnikowe niech po prostu pozostaną przy swoim zdaniu. Z kolei ci, których stać (faktycznie lub potencjalnie) i ci, którzy szukają czegoś naprawdę ekstra, tj. stosunkowo niewielkiej superbelki do mniejszego salonu, drugiego pokoju lub sypialni, ci popełniliby wielki błąd, gdyby nie zapoznali się z niniejszą recenzją. Zaraz, zaraz, ale przecież Sennheiser to słuchawki lub ewentualnie mikrofony, ale żeby soundbary? Okazuje się, że nowicjusz może pokazać zasiedziałym rywalom, gdzie ich miejsce. Krótko mówiąc, oto recenzja znakomitego Sennheisera Ambeo Soundbar Plus z subwooferem.

3
2
Puszka pełna basu. Test i recenzja głośnika Sonos Era 100

Puszka pełna basu. Test i recenzja głośnika Sonos Era 100

Na początku marca 2023 roku Sonos zaprezentował światu dwa nowe głośniki z serii Era. Stanowią one istotne novum dla producenta, a to z dwóch powodów. Primo, stawiają na dźwięk przestrzenny oraz secundo, co jest dość zaskakujące, zrywają z niechęcią inżynierów i strategów tej firmy do przesyłania dźwięku przez Bluetooth. Inaczej mówiąc, są to pierwsze zasilane z sieci elektrycznej (tj. niebateryjne) urządzenia tej marki pozwalające użytkownikowi przesyłać muzykę przez Bluetooth. Testowałem model mniejszy, który gościł u mnie na tyle długo, abym mógł poznać go niemalże od podszewki. Czy go polubiłem, czy nie, tego dowiecie się z recenzji głośnika Sonos Era 100.

0
4
Co dwie membrany to nie jedna. Test i recenzja subwoofera Sony SA-SW5

Co dwie membrany to nie jedna. Test i recenzja subwoofera Sony SA-SW5

Kontynuujemy testy modułowych urządzeń Sony do kina domowego. Po testach soundbarów A3000 i A5000 oraz subwoofera SA-SW3 czas na najbardziej zaawansowane baspudło w gamie Sony: model SA-SW5. Czy większe rozmiary i wyższa cena znajdą usprawiedliwienie w lepszym basie i wyższej jakości brzmieniu? SA-SW5 sprawdziliśmy ze środkową w gamie grajbelką A5000 i okazało się, że zestaw gra lepiej, niż gdy pracował w nim SA-SW3. Czy to jednakże wystarczy do rekomendacji? Przeczytajcie uważnie recenzję subwoofera Sony SA-SW5, to się dowiecie.

0
2
Większy, droższy, lepszy. Test i recenzja soundbara Sony HT-A5000

Większy, droższy, lepszy. Test i recenzja soundbara Sony HT-A5000

Po teście i recenzji udanego soundbara marki Sony, jakim był model HT-A3000, postanowiliśmy pójść za ciosem i wziąć do testów wyższy model HT-A5000. Różnica pomiędzy nimi jest spora i łatwo zauważalna: zarówno w cenie, jak i gabarytach. Co ciekawe, różnicę dało się też dostrzec w brzmieniu i to pomimo podobieństw. A zatem ile nowego wnosi droższy A5000 w porównaniu do A3000? Czy wart jest dość słonej dopłaty? Czy w końcu warto kupić tą grajbelkę? Przeczytajcie nasz test i recenzję Sony A5000, a znajdziecie odpowiedzi na powyższe pytania.

0
2
300 radość. Test i recenzja soundbara JBL Bar 300

300 radość. Test i recenzja soundbara JBL Bar 300

Spośród wielu producentów soundbarów i soundbaroboksów oferta firmy JBL wydaje się jedną z najbogatszych. Konsumenci mogą przebierać w szerokiej gamie: od podstawowego modelu 2.0 do prawdziwego multimedialnego „potwora”, jakim jest Bar 1600 w systemie 11.1.4. Z kolei w nasze ręce wpadł bardzo interesujący soundbar o nazwie Bar 300. Plasuje się on zaraz powyżej modelu 2.0 i jest najbardziej zaawansowaną zintegrowaną grajbelką w całej ofercie firmy JBL. W ubiegłym roku model 5.0 MultiBeam zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie, do tego stopnia, że włączyłem go w poczet redakcyjnych belek wzorcowych. Czy jego następca będzie równie udany? Przeczytajcie recenzję modelu JBL Bar 300, to się dowiecie.

0
3
Wygląd i budowa premium. A brzmienie? Test i recenzja słuchawek Edifier WH950NB

Wygląd i budowa premium. A brzmienie? Test i recenzja słuchawek Edifier WH950NB

Edifier swoim nowym modelem bezprzewodowych słuchawek nausznych WH950NB stara się wejść do klasy premium, zachowując przy tym rozsądną cenę produktu. I rzeczywiście po części się to udaje. Po części, ponieważ ten model bardziej aspiruje do klasy premium niż do niej należy. Co poszło w porządku, a co się nie udało? Zapraszam do recenzji słuchawek Edifier WH950NB.

0
2
Skrzynka pełna mocy. Test i recenzja subwoofera Sony SA-SW3

Skrzynka pełna mocy. Test i recenzja subwoofera Sony SA-SW3

Jak już wspominałem we wcześniejszych recenzjach, soundbary można podzielić na dwie grupy: kompletne soundbaroboksy (tj. zestawy obejmujące soundbar i fabrycznie dopasowany subwoofer) oraz pojedyncze urządzenia. Inaczej mówiąc, urządzenia z drugiej grupy sprzedawane są osobno i to do konsumenta należy decyzja, czy zakupi samą belkę, belkę z subem, czy też cały zestaw kina domowego. Jednym z takich urządzeń jest subwoofer SA-SW3. Podłączyliśmy go do grajbelki A3000 i sprawdziliśmy, jak razem grają. Jak myślicie, czy dźwięk się poprawił? A jeśli tak, to w jakim stopniu? Po odpowiedzi zapraszam do recenzji Sony SA-SW3 poniżej.

1
3
Solidna belka, solidny dźwięk. Test i recenzja soundbara Sony HT-A3000

Solidna belka, solidny dźwięk. Test i recenzja soundbara Sony HT-A3000

Dostępne w krajowych sklepach soundbary można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą dominujące dwuelementowe zestawy składające się z belki i subwoofera. Z kolei do drugiej należą pojedyncze, zintegrowane grajbelki. Tę drugą grupę głośników można jeszcze bardziej podzielić na grajbelki standardowe oraz rozbudowywalne. Do tych ostatnich można dokupić subwoofer i/lub głośniki efektowe (tylne). I właśnie takim urządzeniem jest testowany Sony HT-A3000. Czy warto go kupić? Komu można go polecić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w recenzji poniżej.

0
3
Rayobójca? Niemalże. Test i recenzja soundbara Samsung HW-S61B

Rayobójca? Niemalże. Test i recenzja soundbara Samsung HW-S61B

To już drugi test soundbara marki Samsung ze „stylowej” serii „S”. Ci z Was, którzy śledzą moje recenzje wiedzą, że w kwietniu 2021 roku testowałem S61T (model z roku 2020). To właśnie ten model zapoczątkował serię małych, stylowych, lecz dobrze wyposażonych grajbelek. Po S61T w roku 2021 pojawił się S61A, którego nie miałem okazji testować, a który wg wszelkich informacji, miał na pokładzie jedynie niewielkie zmiany. Z kolei S61B z rocznika 2022 jest już zupełnie inny – zarówno z zewnątrz, jak i, co najważniejsze, wewnątrz. Co oznaczają te zmiany? Mamy postęp czy regres? A może jedno i drugie? Przeczytajcie recenzję Samsunga HW-S61B poniżej to znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

4
2
Grajtyczka z klasą. Test i recenzja soundbara Samsung HW-S800B

Grajtyczka z klasą. Test i recenzja soundbara Samsung HW-S800B

Przed nami dalszy ciąg testów najnowszych soundbarów marki Samsung. Po modelach B450, Q60B, Q600B oraz Q700B czas na coś zupełnie, a to zupełnie innego – recenzję grajproduktu z serii „S”, czyli stylowej. Przyznam, że osobiście bardzo mnie ten produkt zainteresował i to już podczas swego debiutu. Dlaczego? Samsung HW-S800B zdawał się łamać utarte schematy i wychodzić naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy mają specyficzne wymagania zarówno odnośnie do brzmienia czy stylistyki, jak również… wymiarów grajbelki.. Po teście wiem, że S800B bardzo różni się od belek z serii Q. A czy na plus, czy na minus, tego dowiecie się z recenzji poniżej.

9
4
Spełnienie marzeń. Test i recenzja subwoofera Sonos Sub Mini

Spełnienie marzeń. Test i recenzja subwoofera Sonos Sub Mini

Producentów soundbarów można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą ci, którzy sprzedają głównie kompletne soundbaroboksy, tj. zestawy obejmujące grajbelkę (soundbar) i fabrycznie dopasowane baspudło (subwoofer). Z kolei do drugiej, mniej licznej grupy, należą producenci, którzy oferują wyłącznie pojedyncze moduły. Inaczej mówiąc, grajbelki i subwoofery są sprzedawane osobno, a konsument może wybrać, z jakich elementów zbuduje sam zestaw. I tą właśnie drogą od lat podąża amerykański Sonos, który ostatnio rozszerzył swoją ofertę o mały, lecz niezwykle ważny subwoofer Sonos Sub Mini. Jego recenzję znajdziecie poniżej.

2
4
Q700B = Q600B + Wi-Fi ? Test i recenzja soundbara Samsung HW-Q700B

Q700B = Q600B + Wi-Fi ? Test i recenzja soundbara Samsung HW-Q700B

Kontynuujemy testy najnowszych soundbarów marki Samsung. Uważni Czytelnicy wiedzą, że do tej pory opublikowaliśmy recenzje modeli Q60B i Q600B. Nadszedł zatem czas, aby sięgnąć po belkę z wyższej półki. Co ciekawe, testując Q700B, czułem jakby zawitał do mnie stary dobry znajomy. Pomimo tego znajomy ten nie był do końca przewidywalny i w kilku aspektach brzmienia mnie zaskoczył. A jak wypadł w ostatecznym rozrachunku? Przeczytajcie recenzję poniżej, to się dowiecie.

6
3
Opłacalniak. Test i recenzja soundbara Samsung HW-B450

Opłacalniak. Test i recenzja soundbara Samsung HW-B450

W bogatej ofercie soundbarów na rok 2022 firmy Samsung, obok modeli kosztujących kilka tysięcy złotych nie brakuje też belek przystępnych i tanich. Jedną z nich jest model HW-B450, który plasuje się na samym dole oferty. W związku z tym trudno oczekiwać, aby wyposażono go w najbardziej zaawansowane rozwiązania jak głośniki efektowe czy obsługa DTS:X i Dolby Atmos. Pomimo tego B450 jest wart uwagi, a powody przemawiające za zakupem znajdziecie w poniższej recenzji.

4
3
Test i recenzja głośnika bezprzewodowego Bang & Olufsen Beosound A1 2nd Gen, czyli o pustce w sercu na myśl o rozstaniu

Test i recenzja głośnika bezprzewodowego Bang & Olufsen Beosound A1 2nd Gen, czyli o pustce w sercu na myśl o rozstaniu

Jeśli na rynku przenośnego audio istnieje jakaś kategoria sprzętu idealnego, to Bang & Olufsen Beosound A1 2nd Gen na pewno do niej należy. Jak wygląda i jaki dźwięk oferuje ten przenośny głośnik Bluetooth? Zapraszam na test i recenzję.

2
7
Qiller-belka. Test i recenzja soundbara Samsung HW-Q600B

Qiller-belka. Test i recenzja soundbara Samsung HW-Q600B

Czas na ciąg dalszy ciąg naszych testów soundbarów marki Samsung z gamy na rok 2022. Po recenzji niżej pozycjonowanego, lecz całkiem udanego soundbara Q60B czas na bardziej zaawansowany model Q600B. Okazuje się, że pomimo różnic urządzenia te są do siebie bardzo podobne, nie tylko z wyglądu, lecz przede wszystkim pod względem konstrukcyjnym. Ba, główne komponenty są w niemal 80% identyczne. Czy to oznacza, że Q60B i Q600B brzmią identycznie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w recenzji poniżej.

19
3
Test i recenzja słuchawek Shure Aonic 40 ANC BT

Test i recenzja słuchawek Shure Aonic 40 ANC BT

Pojawienie się tych słuchawek na rynku audio zrobiło dość sporo zamieszania. Kiedy dostałam wiadomość, że osobiście mogę je przetestować, nie mogłam przepuścić takiej okazji, w szczególności, że sama z zaciekawieniem podeszłam do informacji o premierze. Poznajcie słuchawki, które wywołały u mnie sporą dawkę najróżniejszych emocji. Zapraszam na test i recenzję Shure Aonic 40 ANC BT.

0
6
Q jak „qompetentny”. Test i recenzja soundbara Samsung HW-Q60B

Q jak „qompetentny”. Test i recenzja soundbara Samsung HW-Q60B

Oferta grajbelek firmy Samsung jest bardzo bogata, a seria „Q” obejmuje modele, z których każdy może się pochwalić obsługą Dolby Atmos. Testy tych interesujących głośników rozpoczynamy od modelu Q60B, który jest najbardziej przystępnym urządzeniem z serii „Q”. Do testu przystępowałem z dużym zainteresowaniem, bowiem ostatnio soundbar z serii „Q” testowałem w lutym 2021 roku i był to model z roku 2020 (HW-Q60T). Byłem po prostu ciekaw, jak zmieniły się od tego czasu grajbelki marki Samsung. A co mnie zachwyciło, a co rozczarowało, o tym przeczytacie w recenzji poniżej.

5
5
Huawei ma nowe, budżetowe TWS, a ja – ból głowy. Test i recenzja Huawei FreeBuds SE

Huawei ma nowe, budżetowe TWS, a ja – ból głowy. Test i recenzja Huawei FreeBuds SE

Czegoś tu chyba nie rozumiem. Kiedy piszę te słowa, w ofercie Huaweia wciąż widzę FreeBudsy 4i – jedne z bardziej udanych casualowych słuchawek TWS. Takie, które przyzwoicie grają, mają ANC, a do tego wyróżniają się długą pracą na jednym ładowaniu. Tymczasem sprawdzane przeze mnie SE okazują się być… dość mocno okrojoną wersją 4i. Czy to w ogóle ma sens? Czy FreeBudsy SE mają jakieś mocne strony? Sprawdźcie w recenzji.

0
4
Bang & Olufsen BeoSound Explore – test i recenzja głośnika Bluetooth

Bang & Olufsen BeoSound Explore – test i recenzja głośnika Bluetooth

No dobra. Wyjeżdżacie na weekend albo wakacje. Załóżmy, że do jakiegoś uroczego domku, który stoi w tak zwanych pięknych okolicznościach przyrody (czytaj: daleko od cywilizacji). Żeby nie było nudno, jedziecie w większym gronie. Macie też ambitne imprezowe plany: trochę śpiewania przy ognisku, trochę śpiewania bez ogniska, dużo tańców, jeszcze więcej swawoli. Czego nie powinno zabraknąć w Waszych plecakach? Nie wiem, o czym pomyśleliście, ale mnie chodziło o dobry głośnik Bluetooth. Czy mógłby to być Bang & Olufsen BeoSound Explore? Sprawdźcie w recenzji.

0
4
Nieoczekiwana zmiana miejsc. Test i recenzja soundbara Denon DHT-S517

Nieoczekiwana zmiana miejsc. Test i recenzja soundbara Denon DHT-S517

Aktualnie na rynku dostępne są dwa soundbary Denona o bardzo podobnych symbolach: DHT-S516H oraz DHT-S517. Wydawać by się mogło, że DHT-S517 jest następcą DHT-S516H: jest od niego nowszy i ma obsługę Dolby Atmos. Z drugiej strony średnia cena starszej grajbelki oscyluje wokół 3000 złotych, podczas gdy rzekomy „następca” kosztuje około … 1500 złotych, czyli dwa razy mniej. Albo więc Denon znalazł cudowny sposób na obniżenie kosztów produkcji, albo DHT-S517 to zupełnie inna konstrukcja z innymi komponentami. Jak jest naprawdę? Gdzie jest prawda? Czytaj dalej, to się dowiesz.

28
3
Test i recenzja słuchawek bezprzewodowych Xiaomi Buds 3T Pro

Test i recenzja słuchawek bezprzewodowych Xiaomi Buds 3T Pro

Rynek bezprzewodowych słuchawek pęka w szwach. Jak dobrać te idealne? Jak powinny wyglądać, co mieć w środku i jaki oferować dźwięk? Poznajcie kolejną odsłonę popularnego modelu. Przeczytajcie test i recenzję słuchawek Xiaomi Buds 3T Pro.

0
8
RAJ-belka dla audiofila. Test i recenzja soundbara Sonos Ray

RAJ-belka dla audiofila. Test i recenzja soundbara Sonos Ray

Wielu miłośników produktów firmy Sonos czekało na coś zupełnie innego. Jedni – na następcę głośnika Play 3. Inni na pierwsze sonosowe słuchawki. Jeszcze inni (w tym autor) na nowy, małogabarytowy subwoofer – lepiej dopasowany do europejskich mieszkań niż obecny Sub Gen3. Tymczasem Sonos nas kompletnie zaskoczył, idąc w zupełnie innym kierunku. Dlaczego postawiono na nowy soundbar? Cóż takiego on oferuje? Czy na zatłoczonym rynku Ray ma w ogóle sens? W poniższej recenzji zdradzę Wam, że jest to (dosłownie i w przenośni) mała rewolucja.

5
2
Oryginalne w prawie każdym calu. Test i recenzja słuchawek Shure Aonic Free

Oryginalne w prawie każdym calu. Test i recenzja słuchawek Shure Aonic Free

Mam ostatnio szczęście do ciekawych słuchawek. Ledwo skończyłem przygodę z Nuraphone’ami G2, a na moim biurku już leżały Shure Aonic Free. I muszę przyznać, że te TWS-y od znanej i cenionej w audiofilskim (pół)światku amerykańskiej marki naprawdę mnie zaskoczyły. Są bowiem takim produktem, który dość mocno idzie pod prąd. A czy przynosi to więcej korzyści, czy problemów, dowiecie się z recenzji Shure Aonic Free.

0
6
AX = Atmos + DTS:X. Test soundbara Polk MagniFi Mini AX

AX = Atmos + DTS:X. Test soundbara Polk MagniFi Mini AX

Założona w roku 1972 roku, a więc 50 lat temu, amerykańska firma Polk ma całkiem bogatą ofertę sprzętu audio, w tym także soundbarów. Te ostatnie dzielą się na dwie serie: podstawową Signa oraz bardziej zaawansowaną – MagniFi. Tym razem do testów dostaliśmy model MagniFi Mini AX i sprawdziliśmy, czy ten MMAX rzeczywiście gra na maksa. Zapraszam do lektury recenzji.

1
4
Słyszysz więcej, czujesz więcej. Test i recenzja Nuraphone G2

Słyszysz więcej, czujesz więcej. Test i recenzja Nuraphone G2

Jasne, oszczędne w dole, ale podbite w średnicy? A może wręcz przeciwnie: ciemne, z masywnym, dosłownie trzęsącym głową basem? Nuraphone G2 mogą być i takie, i takie. Wszystko zależy od Was i od Waszego słuchu. Tak się bowiem składa, że słuchawki analizują reakcję aparatu słuchowego na dźwięk i na tej podstawie przygotowują indywidualny profil dźwiękowy. Jak to działa i czy aby na pewno nie jest to szwindel, powie Wam recenzja słuchawek Nuraphone G2.

0
10
Najlepsze słuchawki gamingowe. Recenzja HyperX Cloud Alpha Wireless

Najlepsze słuchawki gamingowe. Recenzja HyperX Cloud Alpha Wireless

HyperX Cloud Alpha Wireless to powrót legendy w bezprzewodowym wydaniu. Recenzja tych słuchawek będzie jednak całościowa – bez względu na to jaką opinią cieszą się poprzednicy, ten produkt należy oceniać w perspektywie jednostki, a nie lecieć na sławie. Okazuje się jednak, że HyperX Cloud Alpha Wireless to najlepsze słuchawki gamingowe nie tylko w swojej półce cenowej.

0
5