Filmy na faktach. Najlepsze historie oparte na prawdziwych wydarzeniach

Czasami prawda jest dziwniejsza i bardziej fascynująca niż fikcja. Doskonale zdają sobie z tego sprawę filmowcy, którzy bardzo chętnie sięgają po scenariusze oparte na prawdziwych wydarzeniach. Jeśli lubisz oglądać historie, które wydarzyły się naprawdę, sprawdź nasze zestawienie najciekawszych filmów opartych na faktach.

Filmy na faktach. Ranking najlepszych produkcji

Mówi się, że życie pisze najlepsze scenariusze i wiele filmów opartych na prawdziwych wydarzeniach udowadnia tę tezę. Założę się, że każdy choć raz miał sytuację, kiedy oglądał film opowiadający jakąś niesamowitą historię i na końcu nie mógł uwierzyć widząc zdjęcia osób, które stanowiły pierwowzór bohaterów tej opowieści, co świadczyło o tym, że to wszystko, co widać było na ekranie, wydarzyło się kiedyś naprawdę.

Jeśli lubicie filmy, które pokazują jak niesamowite, zaskakujące, zabawne, a czasem niestety także okrutne potrafi być prawdziwe życie, sprawdźcie poniższe zestawienie najciekawszych produkcji tego typu.

Wszystko za życie/ Into the wild (2007)

Film, który odkryłam przez przypadek wiele lat temu. Teraz jest na mojej liście filmów, do których wracam najchętniej i najczęściej.

Jest to oparta na faktach wciągająca opowieść o duchowej podróży jednego człowieka przez świat przyrody. Film jest kroniką podróży Christophera McCandlessa , idealistycznego absolwenta college’u, który wyrzeka się swojego dobytku, porzuca materialistyczne społeczeństwo, przekazuje całe swoje oszczędności o wartości 24 000 USD na cele charytatywne i przemierza amerykański Zachód autostopem, zapuszczając się samotnie na Alaskę. Podczas tej duchowej podróży Alex uczy się wielu lekcji o swoich potrzebach samotności i towarzystwa, o urokach i niebezpieczeństwach natury, o tym, co wie, a czego nie.

Into the Wild odzwierciedla wiele konfliktów i problemów, które trapią osoby, które nie potrafią odnaleźć się w materialistycznym świecie. Opiera się na pragnieniu wolności i niezależności, ucieczki od norm społecznych i odkrycia transcendencji w naturze. 

Za reżyserię i urzekającą filmową adaptację książki autorstwa Jona Krakauera jest tu odpowiedzialny Sean Penn. Na uwagę zasługuje tu także, dodająca niesamowitego uroku, ścieżka dźwiękowa z piosenkami i dodatkową muzyką Eddiego Veddera i Kaki Kinga.

Film jest teraz dostępny na platformie HBO GO

Złap mnie, jeśli potrafisz / Catch me if you can (2002)

Leonardo DiCaprio i Tom Hanks grają tu główne role i to już zapowiada kawał dobrego kina. Złap mnie, jeśli potrafisz to biografia kryminalna w reżyserii Stevena Spielberga, oparta na prawdziwej historii. Leonardo DiCaprio gra tu nastoletniego oszusta będącego ekspertem od fałszerstw i przebieranek, któremu udało się wielokrotnie przekonać ludzi, że jest pilotem linii lotniczych, lekarzem i prawnikiem, jednocześnie wyrabiając i spieniężając sfałszowane czeki na całym świecie.

Co najbardziej imponujące, zrobił to wszystko przed swoimi 19. urodzinami, a jedynym powodem jego działań było ponowne sprowadzenie do siebie rodziców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i w konsekwencji się rozeszli. Film łączy komiczne sceny z dynamiczną akcją i doskonałą grą aktorską, co patrząc na obsadę, nie powinno dziwić.

Film jest dostępny obecnie na platformie Amazon Prime

Piękny umysł / A Beautiful Mind (2001)

Kolejnym filmem na faktach jest nagrodzony wieloma nagrodami Piękny umysł, będący biografią Johna Forbesa Nasha Jr., znakomitego amerykańskiego matematyka i ekonomisty.

Nash, grany przez Russella Crowe, cierpiał na schizofrenię paranoidalną, przez którą w wieku 31 lat trafił na oddział zamknięty. Choroba niewątpliwie utrudniała mu pracę naukową, co jednak nie przeszkodziło mu w zdobyciu w 1994 r. nagrody Nobla za teorię gier.

Historia Nasha opowiedziana w filmie jest dowodem na to, że często istnieje cienka granica między czystym geniuszem a szaleństwem. Widzowie przyglądają się bliżej życiu tej niezwykle uzdolnionej osoby, cierpiącej na chorobę, która dodatkowo silnie wpłynęła na jego życie osobiste, relacje z rodziną i przyjaciółmi oraz pracę.

Film jest teraz dostępny w serwisie HBO GO

Teoria wszystkiego / The Theory of Everything (2014)

To film, w którym niezwykłe życie Stephena Hawkinga opowiedziane jest z perspektywy jego związku – od zakochania się, przez ślub, aż do rozwodu – z Jane Wilde (film oparty jest na jej wspomnieniach). 

Eddie Redmayne zdobył nagrodę Akademii dla najlepszego aktora za rolę genialnego fizyka, który pomimo wszelkich przeciwności stał się jedną z najbardziej legendarnych postaci w historii.

Film dostępny jest w serwisie Netflix


Jak zostać królem / The King’s Speech (2010)

W 2010 roku The King’s Speech zdobył Oscara za najlepszy film i zarobił na całym świecie ponad 414 milionów dolarów. Film przyniósł też Colinowi Firthowi Oscara dla najlepszego aktora. Historia przedstawia złożony portret króla Jerzego VI, który nieoczekiwanie wstępując na tron ​​po abdykacji brata, zmuszony jest znaleźć rozwiązanie dla swojego problemu jakim jest jąkanie, z którym boryka się od wielu lat. Z pomocą przychodzi mu niekonwencjonalny logopeda, w którego rolę wcielił się Geoffrey Rush.

Zanim film został nakręcony, scenarzysta Seidler znalazł dziennik Logue’a i włączył elementy z dziennika do filmu. Jednak mimo to historyczna prawdziwość filmu była kwestionowana, a nawet szeroko krytykowana.

Mimo zarzutów ogólnie film jest historycznie dokładny. Pokazuje współczesnemu widzowi wpływ leczenia wady wymowy u króla na jego panowanie. Ten film oddaje również prawdziwe poczucie niepokoju w Wielkiej Brytanii w latach 30. XX wieku i szeroko oddaje historyczny kontekst koronacji Jerzego VI. 

Relacja między Logue (logopedą) a monarchą jest również w dużej mierze dokładna. Jest to jednak film, a potrzeba rozrywki oznacza pewne nieścisłości, zwłaszcza dotyczące szczegółów, takich jak traktowanie króla. Jednak na tle innych dramatów historycznych film jest bardzo realistyczny.

Erin Brockovich (2000)

Film opowiada o pechowej, dwukrotnie rozwiedzionej matce trójki dzieci. Jako skromna urzędniczka w małej, prywatnej firmie prawniczej, przypadkowo trafia na poważny przypadek zatrucia wodą, który doprowadził do wielu chorób nowotworowych w jej mieście. Zaczyna na własną rękę badać sprawę i przekonuje swojego pracodawcę do zajęcia się sprawą. 

Z pomocą szefa kancelarii kieruje sprawę do sądu, który po długiej walce, przyznaje reprezentowanym przez nią klientom odszkodowanie w wysokości 333 milionów dolarów, największe w historii amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Sama Brockovich dostaje czek na 2 miliony dolarów.

Dla Julii Roberts występ w produkcji okazał się jedną z najważniejszych ról w jej życiu. Ten film odmienił także życie prawdziwej Erin Brokovich, która z samotnej matki trójki dzieci, ledwo wiążącej koniec z końcem, przeistoczyła się w znaną na całym świecie obrończynię uciśnionych i jedną z najważniejszych aktywistek działających na rzecz ochrony środowiska.

Po premierze Brockovich stała się celebrytką środowiska prawniczego, zapraszaną  jako gość do znanych talk-shows, prowadzącą własne programy w telewizji, piszącą książki i jeżdżącą po świecie z serią wykładów.

Film dostępny na platformie player.pl oraz w Apple TV.


Mój przyjaciel Hachiko (2009)

Przed rozpoczęciem tego filmu koniecznie musicie zaopatrzyć się w spora ilość chusteczek. Nie ma chyba osoby, która nie uroniłaby tu choć jednej łzy.

Mój przyjaciel Hacjiko to remake japońskiego filmu z 1987 roku. Jest to opowieść o wielkiej miłości i szacunku między profesorem college’u a szczeniakiem, którego ratuje w śnieżną noc. Między nimi nawiązała się niesamowita więź. Pies codziennie odprowadzał swego pana o tej samej godzinie na dworzec, a później po niego przychodził. Kiedy profesor niespodziewanie zmarł, jego wierny towarzysz kontynuował tę rutynę i przez kolejnych 10 lat każdego dnia, aż do swojej śmierci.

W filmie przedstawiono autentyczną historię psa rasy akita o imieniu Hachikō, który zasłynął z ej tniezwykłej wierności i lojalności. W miejscu, w którym czekał pies, stoi teraz posąg z brązu. 

To wzruszający obraz, który wyciska łzy z oczu i uwrażliwia na czworonogów. Pokazuje, jak wiernymi towarzyszami są psy i jak wiele dla nich znaczymy.

Przeczytajcie także nasze zestawienie TOP 10 filmów o psach

W pogoni za szczęściem / The Pursuit of Happyness (2006)

Tytuł biograficznego filmu: „W pogoni za szczęściem” (ang. „The Pursuit of Happyness” – celowo pisane z błędem) nawiązuje do zapisu w amerykańskiej konstytucji. Chodzi o fragment, który mówi, że każdy człowiek ma prawo do życia, do wolności, do własności oraz prawo do poszukiwania szczęścia (a nie prawo do szczęścia).

W przypadku bohatera filmu – Chrisa Gardnera, w którego wcielił się Will Smith, to poszukiwanie zmienia się w tytułową pogoń. W momencie, gdy go poznajemy, doświadcza bardzo wielu trudnych sytuacji i musi o swoje szczęście bardzo mocno zawalczyć.

Kiedy Linda, matka 5-letniego Christophera ugina się pod ciężarem finansowych trudności i opuszcza rodzinę, mężczyzna musi poradzić sobie ze znalezieniem dobrze płatnej posady oraz zapewnieniem dziecku dachu nad głową. Po wielu próbach Chris otrzymuje propozycję odbycia bezpłatnego stażu w prestiżowej firmie brokerskiej. Zdesperowany, bez środków do życia, Gardner decyduje się skorzystać z propozycji.

Dzięki pewności siebie i miłości synka, Chris Gardner przezwycięża trudności, stając się jedną z legendarnych postaci Wall.

Historia oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, a Will Smith, przygotowując się do swojej roli, zapuścił włosy i schudł 12 kilogramów. Dokładając do zmiany wyglądu bardzo dobrą grę, uzyskujemy naprawdę zapadającą w pamięć kreację aktorską, która zapracowała sobie na nominacje do Złotego Globa i Oscara.

Pianista /  The Pianist (2002)

Scenariusz „Pianisty”, oparty na wspomnieniach Władysława Szpilmana , był wspólnym dziełem Ronalda Harwooda i Romana Polańskiego. W roli Szpilmana występuje Adrien Brody, któremu udało się stworzyć tak przekonujący portret pianisty, że ostatecznie zdobył za tę rolę Oscara dla najlepszego aktora.

Pianista w reżyserii Romana Polańskiego, z Adrienem Brodym w roli głównej, to film o polsko-żydowskim muzyku Władysławie Szpilmanie, który walczy o przetrwanie zagłady warszawskiego getta podczas II wojny światowej. Ten uznany przez krytyków film zdobył trzy Oskary, Złotą Palmę i wiele innych znaczących nagród.

Brody ujawnił później, że film wymagał ogromnego wysiłku fizycznego i psychicznego. W trakcie kręcenia filmu Brody miał zaledwie 29 lat. Aby spróbować być jak najbardziej wiarygodnym w budowaniu postaci Szpilmana, Brody został zmuszony do grania określonych fragmentów na pianinie przez co najmniej cztery godziny dziennie. Jednak poza ćwiczeniem gry na fortepianie, Adrien Brody dokonał wielu osobistych poświęceń. W okresie ucieczki Szpilman znacznie stracił na wadze, Brody by uczynić swoją kreację bardziej wiarygodną schudnąć do roli około 14 kilogramów.

Ta niesamowita rola oraz sposób przekazania historii  sprawiły, że Pianista nadal pozostaje jednym z najlepszych filmów, poruszających tematykę Holokaustu.

Film jest teraz dostępny na player.pl

Rain Man (1988)

Rain Man to kultowy klasyk z 1988 roku z Tomem Cruisem i Dustinem Hoffmanem w rolach głównych. Film opowiada historię dealera samochodowego Charliego Babbitta (w tej roli Tom Cruise), który odkrywa, że ​​jego niedawno zmarły ojciec zostawił swoją fortunę o wartości 3 milionów dolarów szpitalowi psychiatrycznemu, w którym mieszka Raymond Babbitt (w tej roli Hoffman), osoba z autyzmem, która okazuje się być starszym bratem Charliego.

Babbitt jest początkowo motywowany pieniędzmi, więc wymeldowuje swojego brata Raymonda z instytucji, aby wrócić do LA. Jak się jednak okazuje wyrusza w znacznie ważniejszą podróż, która zmienia jego życie i podczas której między braćmi tworzy się niesamowita więź.

Nie chce mi się wierzyć, że ktoś mógł jeszcze nie widzieć tego filmu do tej pory. Jednak warto sobie go przypomnieć, choćby ze względu na doskonałe kreacje aktorskie i dlatego, by uświadomić sobie, jakie uczyniliśmy postępy, jeśli chodzi o wiedzę na temat autyzmu.  

Film jest obecnie dostępny m.in. na player.pl oraz w serwisie Apple TV.


Obywatel Milk / Milk (2008)

Kiedy w 1978 zamordowany został Harvey Milk, w opinii wielu osób świat stracił jednego z największych wizjonerów i przywódców walczących o sprawiedliwość. Zdobywca wielu nagród, Gus Van Sant, wraz z niezrównanym Seanem Pennem i plejadą gwiazd w rolach drugoplanowych przedstawiają historię życia tego niezwykłego człowieka.

Jeśli nie znasz Milka, jednego z pierwszych otwarcie gejowskich urzędników, niech to będzie twoim punktem wyjścia; jeśli znasz jego historię, uczcij jego dziedzictwo, oglądając ten film. Film potrzebny, a do tego brawurowo zagrany przez mistrza Seana Penna.

Snajper / American Sniper (2014)

Snajper to pochodząca z 2014 r. produkcja w reżyserii Clinta Eastwooda, która opowiada o losach żołnierza (w tej roli wystąpił Bradley Cooper) zmagającego się z powojenną traumą.

Tytułowy bohater Chris Kyle w trakcie wojny w Iraku zyskał sławę najlepszego snajpera w historii elitarnej jednostki Navy SEALs. Jego wybitne umiejętności snajperskie pozwoliły uratować wiele żyć i uczyniły go żywą legendą. Jednak kiedy został w końcu zwolniony z obowiązku wojny i wrócił do domu, Kyle starał się uciec przed nawiedzającym cieniem wojny i śmierci i miał trudności z ponownym nawiązaniem kontaktu z żoną i dziećmi.

Ten dramat wojenny, który zarobił na całym świecie ponad pół miliarda dolarów i zdobył sześć nominacji do Oscara, w tym dla najlepszego filmu. 

Film jest dostępny teraz m.in. w serwisie Netflix, HBO Go oraz na Apple TV.

Green book (2018)

W filmie wyreżyserowanym przez weterana komedii Petera Farrelly’ego występują Viggo Mortensen i genialny Mahershala Ali. Historia przedstawiona w filmie rzeczywiście chwyta za serce i po raz kolejny potwierdza, że najlepsze historie piszą się same.

Green book jest„inspirowany” prawdziwą przyjaźnią Tony’ego Vallelonga, włosko-amerykańskiego szofera/ochroniarza z Bronxu, i Dona Shirleya, czarnego pianisty Vallelonga, który został wynajęty do prowadzenia i ochrony podczas trasy koncertowej po konserwatywnym południu w 1962 roku. Mimo wielu różnic, obu mężczyzn połączyła przyjaźń.

Widzowie na całym świecie pokochali tę historię, obraz został nominowany do Oscara w pięciu kategoriach, z czego zdobył trzy statuetki, w tym za scenariusz adaptowany oraz dla aktora drugoplanowego i w kategorii najlepszy film.

Film jest dostępny w serwisie Apple TV.

Dlaczego tak lubimy filmy oparte na faktach?

Filmowcy bardzo lubią historie oparte na faktach, a widzowie bardzo lubią takie produkcje. Dlatego wielkie kino jest często zakorzenione w rzeczywistości, dzięki czemu fabuła jest dla widza bardziej niezwykła.

W przypadku filmów opartych na życiu sławnych ludzi lub prawdziwych bohaterów, widzowie interesują się szczegółami ich życiorysów, a tego typu filmy często zdradzają wiele nieodkrytych dotąd historii.  Co prawda stopień odwzorowania prawdziwych wydarzeń zależy od twórców danej produkcji, ale wiele historii pokazało, że wcale nie trzeba wzbogacać opowieści fikcyjnymi sytuacjami, by i tak stwierdzić że życie tworzy najlepsze scenariusze.

Powyższe zestawienie jest tego przykładem, choć i tak oczywiście bardzo wiele tytułów nie zostało tutaj przywołanych. Jakie filmy oparte na prawdziwych wydarzeniach należą do Waszych ulubionych?