Najlepsze filmy młodzieżowe. Ranking polecanych produkcji dla nastolatków

Kino młodzieżowe jest dość trudnym i wymagającym dla twórców tematem. Głównie ze względu na to, że opowiada o blaskach i cieniach życia osób, które dopiero wkraczają w dorosłość. Musi zatem być przedstawione z perspektywy młodych bohaterów. Co za tym idzie, można powiedzieć, że to właśnie jej odpowiednie wyczucie stanowi klucz do sukcesu. Jaki film dla młodzieży jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych filmów młodzieżowych.

Najlepsze filmy młodzieżowe 

  1. Młodzi gniewni 
  2. Stowarzyszenie umarłych poetów
  3. Szkoła uczuć
  4. Zakochana złośnica
  5. Szansa na sukces
  6. Do wszystkich chłopców, których kochałam
  7. Łatwa dziewczyna
  8. Twój Simon
  9. Gwiazd naszych wina 
  10. Bling Ring

Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się więcej. 

Filmy dla młodych o młodych?

Mogłoby się wydawać, że produkcje filmowe o młodzieży, to wyłącznie beztroskie kino komediowe. Nic bardziej mylnego. Znajdziemy tu także pełno trudnych i ciężkich tematów. Życiowe rozterki, pierwsze miłości i bunt na otaczającą rzeczywistość – to tylko kilka z motywów zamkniętych w filmach stworzonych z myślą o młodzieży. Pojawiają się tu więc także m.in. dramaty, romanse, czy filmy sensacyjne.

Mówiąc więc wprost, misją filmów dla młodych ludzi jest pomoc w zrozumieniu otaczającej ich rzeczywistości i rządzących nią zależności.

Co ciekawe, dobrze opowiedziany i nakręcony film młodzieżowy jest w stanie zainteresować i chwycić za serce nie tylko osoby w wieku dojrzewania, ale również niejednego dorosłego. Sprawia to, że niemal każdy odnajdzie w tym gatunku filmowym perełkę dla siebie. Sprawdźcie poniższe zestawienie i przekonajcie się sami!

filmy młodzieżowe grupowe selfie

Ranking najlepszych filmów młodzieżowych

Młodzi gniewni (1995)

Na pierwszy ogień proponujemy dramat filmowy, ale i jeden z największych klasyków amerykańskiego kina w ogóle. Młodzi gniewni to doskonała opowieść o trudach dojrzewania wśród ludzi, którzy nie mają w życiu lekko. Film porusza mnóstwo trudnych tematów, jak np. kwestię przynależności etnicznej, ubóstwa, czy patologii społecznej. 

Młodzi gniewni to niezwykle trafiony tytuł. Film opowiada bowiem byłej oficer Marines, która  postanawia zostać nauczycielką w jednej ze szkół Los Angeles. Otrzymuje jednak do wychowania bardzo trudną i wymagającą uwagi młodzież. Mimo początkowej niechęci, udaje jej się z czasem zdobyć zaufanie swoich uczniów, a nawet zrozumieć ich punkt widzenia.   

Co ciekawe, produkcja z 1995 roku, z Michelle Pfeiffer w roli głównej, powstała na motywach autentycznej historii. Od ponad 20 lat film porusza kolejne pokolenia widzów. Jeśli jeszcze nie widzieliście, pora to nadrobić!

Stowarzyszenie umarłych poetów (1989)

Kolejna propozycja wśród filmów dla młodzieży to kultowe Stowarzyszenie umarłych Poetów z Robinem Williamsem w roli głównej.

Film dla młodzieży z 1989 roku opowiada historię nauczyciela, który trafia do liceum, cieszącego się nienaganną opinią i trzymającego się sztywnych, żeby nie powiedzieć surowych, zasad. Niepokorny i dość ekscentryczny pedagog stara się namówić swoich uczniów do obcowania z poezją i – w myśl idei carpe diem – do czerpania z życia garściami. Wszystko to wbrew bezdusznym zasadom systemu edukacji panującego w niniejszej szkole. Co może z tego wyniknąć?

Produkcja obfituje w genialną grę aktorską, inteligentne dialogi i wartką fabułę. Skutecznie wzrusza i skłania do przemyśleń na temat tego, co w życiu jest rzeczywiście ważne.

Szkoła uczuć (2002)

Czy człowiek jest w stanie się zmienić? Czy druga osoba może nam pokazać, jak warto żyć? Na te i wiele innych pytań odpowiada następna propozycja wśród filmów dla młodzieży, czyli Szkoła uczuć z 2002 roku.

Amerykańska produkcja została nakręcona na podstawie bestsellerowej powieści Nicolasa Sparksa i szybko stała się światowym przebojem. Film opowiada historię dwójki ludzi, których dzieli niemal wszystko – sytuacja rodzinna, towarzystwo, podejście do życia i do wiary. Okazuje się jednak, że w wyniku niespodziewanych okoliczności, główni bohaterowie muszą zacząć ze sobą przebywać i współpracować – a to sprawia, że mają szansę spojrzeć na siebie z zupełnie innej perspektywy. Jak potoczy się ich historia? Warto sprawdzić!

W rolach głównych zobaczymy Mandy Moore i Shane’a Westa. Aktorka zaśpiewała też większość piosenek pojawiających się w filmie.  

Zakochana złośnica (1999)

Kolejny film o młodych i dla młodych zakrawa o komedię romantyczną. Mowa o Zakochanej złośnicy z 1999 roku.

Opowiada historię dwóch sióstr i dwóch przyjaciół. Młodsza z dziewczyn chce chodzić na randki, ale jej ojciec się nie zgadza. Stawia warunek, że zgodzi się, ale starsza siostra też musi zacząć się umawiać. Widząc rozwój sytuacji, zakochany w młodszej siostrze chłopak namawia swojego kolegę, szkolnego łobuza, aby poderwał drugą siostrę i pomógł mu tym samym w widywaniu się ze swoją wybranką. Sprawa nie jest jednak taka prosta, bo dziewczyna jest dość … sceptycznie nastawiona do randkowania.

Pełna śmiechu i wzruszeń historia o tym, że nie zawsze wszystko jest takie, jak nam się wydaje. Skutecznie przypomina o tym, że pozory mylą, a ludzie w danych okolicznościach potrafią zachowywać się zupełnie inaczej, niż moglibyśmy przypuszczać. Polecamy!

Szansa na sukces (2004)

Kolejny film to opowieść o spełnianiu marzeń i wytrwałym dążeniu do celu nawet wbrew przeciwnościom losu. Mowa o Szansie na sukces z 2004 roku.

Amerykańska produkcja dla nastolatków opowiada historię Terri, która uwielbia śpiewać. Jej marzeniem jest dostanie się do szkoły muzycznej. Niestety w wypadku samochodowym traci brata. Wywiera to na niej ogromną traumę i sprawia, że nie chce więcej próbować swoich sił w muzyce. Okazuje się jednak, że przed wypadkiem, zmarły brat wysłał zgłoszenie DVD, a Terri została przyjęta do szkoły muzycznej w Los Angeles. Chcąc spełnić wolę brata, Terri rozpoczyna naukę, poznaje nowych ludzi i stara się ponownie odnaleźć drogę do siebie.

W rolę główną wciela się Hilary Duff. To także ona wykonuje większość piosenek, które usłyszymy w filmie.

Do wszystkich chłopców, których kochałam (2018)

Miejsce szóste w naszym zestawieniu zajmuje film Do wszystkich chłopców, których kochałam, nakręcony na podstawie powieści Han Jenny o tym samym tytule.

Produkcja Netfliksa z 2018 roku opowiada historię nieśmiałej romantyczki Lary. Dziewczyna nie ma odwagi zawalczyć o siebie i swoje uczucia, dlatego potajemnie pisze listy do kolejnych chłopców, którzy jej sie podobają. Są to jednak wyznania, których nigdy nie wysyła. Pech chce, że pewnego dnia, w wyniku dziwnego zbiegu okoliczności, wszystkie listy trafiają do swoich adresatów, a życie Lary, jak można słusznie przypuszczać, nieco się komplikuje. 

Komedia romantyczna dla nastolatków podbiła serca widzów na całym świecie i po dziś dzień cieszy się dużym zainteresowaniem. Co ciekawe, jednym z producentów filmu jest amerykański aktor Will Smith. 

Łatwa dziewczyna (2010)

Następna propozycja wśród filmów dla nastolatków to komedia romantyczna Łatwa dziewczyna. 

Amerykański film z 2010 roku traktuje o przygodach nastoletniej Olive, która przez niewinne kłamstewko, ściąga na siebie falę nieszczęść. Postanawia jednak wziąć sprawy w swoje ręce i wykorzystać niechlubną plotkę, by poprawić swoja pozycję w szkole. Tym bardziej, że jest pewien chłopak, na opinii którego najbardziej jej zależy. 

W główną rolę w filmie z 2010 roku wcieliła się młodziutka wówczas Emma Stone. I trzeba przyznać, że wyszło jej to fenomenalnie!

Twój Simon (2018) 

Ósme miejsce w naszym zestawieniu filmów dla młodzieży zajmuje film Twój Simon z 2018 roku. 

Film opowiada historię młodego chłopaka, który ukrywa się z tym, że jest gejem. Stara się też zrozumieć, dlaczego świat rządzi się bezlitosnymi w tym zakresie prawami. Na szkolnym czacie poznaje bratnią duszę – chłopaka, który znajduje się w podobnej sytuacji. Obserwujemy dylematy i rozterki bohaterów. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem i w ułamku sekundy cała szkoła dowiaduje się prawdy o Simonie. Jak młody chłopak poradzi sobie z tą sytuacją?

Przyjemnie nakręcona produkcja łączy w sobie cechy komedii, dramatu i romansu, ale przede wszystkim porusza bardzo ważną i delikatną kwestię homoseksualizmu i tolerancji.

Gwiazd naszych wina (2014)

Następny punkt naszego zestawienia to niezwykle wzruszający i dający nadzieję film Gwiazd naszych wina. 

Amerykański melodramat dla nastolatków opowiada o parze nastolatków, która poznała się na  spotkaniu grupy wsparcia dla chorych na raka. Ona ma zdiagnozowany nowotwór, on jest koszykarzem, któremu amputowano nogę. Mimo tego, że los ich nie oszczędza obserwujemy, jak wspólnie potrafią doceniać życie i cieszyć się każdą chwilą. 

Film powstał na podstawie powieści Johna Greena o tym samym tytule. Przed seansem, osobom wysoko wrażliwym, rekomendujemy przygotować paczkę chusteczek!

Bling Ring (2013)

Ostatnie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje film Bling Ring, opowiadający o autentycznych wydarzeniach. 

Lubicie kryminały? Jeśli tak, to ten tytuł z pewnością przypadnie Wam do gustu. Produkcja z 2013 roku opowiada o grupie nastolatków, którzy włamywali się do domów gwiazd, by choć na chwilę zbliżyć się do ich świata. Stworzyli grupę Bling Ring, po to, aby poczuć się niczym hollywoodzcy celebryci, poważnie igrając przy tym z prawem. Jak jednak wiadomo, wszystko ma swoje konsekwencje. Ta historia przed nimi ostrzega i pokazuje, że mogą być one nawet bardzo poważne. 

Historią nastoletnich włamywaczy żyła swego czasu cała Ameryka. Jedną z głównych ról gra Emma Watson, znana z sagi o Harrym Potterze. Polecamy!

Polecane urządzenia TV i audio

Sprawdź sprzęt idealny dla kinomaniaków:


Sięgnij po pełną ofertę TV i audio w x-kom 

Źródło: filmweb.pl, wikipedia.pl, opracowanie własne