Idealne filmy na Sylwestra 2023/2024. Z jakimi tytułami warto przywitać Nowy Rok?

Już niebawem przyjdzie czas, by zakończyć 2023 rok i z nadzieją wkroczyć w 2024. O tym, jak ważne jest pozytywne nastawienie, napisano już wiele motywacyjnych książek, więc nie będziemy tutaj prawić morałów. Zamiast tego przedstawiamy zestawienie filmów, które ułatwią wejście w nowy rok z wiarą i optymizmem. Zobaczcie, jakie tytuły, naszym zdaniem, idealnie sprawdzą się na Sylwestra 2023/2024.

Filmy na Sylwestra to zawsze (?) dobry pomysł

O tym, że filmy to dobry pomysł na spędzenie sylwestra w domu, pisała już w swoim tekście Malwina. Jako że sama fanką hucznych sylwestrowych imprez nie jestem, przyklaskuje temu pomysłowi i mam własną listę filmów, które lubię w tę niezwykłą noc obejrzeć.

Przygotowując poniższe zestawienie, nie kierowałam się jednak swoimi upodobaniami, a głównie pozytywnym przesłaniem i  zawartym w filmie motywem sylwestrowym. A jest z czego wybierać, bowiem duch refleksji i chęci podjęcia zmian jest popularnym tematem w wielu hollywoodzkich klasykach. Nic więc dziwnego, że Sylwester, który jest naznaczony takimi sentymentalnymi myślami, pojawił się w tak wielu filmach. 

Zatem, jeśli już wyobrażasz sobie zwiastun nadchodzącego roku lub wspominasz najważniejsze wydarzenia z minionych lat, z pewnością znajdzie się dla ciebie idealny film noworoczny. Oczywiście jeśli lubisz hucznie spędzić sylwestrową noc, wybrany film z poniższego zestawienia idealnie sprawdzi się także jako kojący okład po trudach związanych z powitaniem Nowego Roku.

Najlepsze filmy na Sylwestra

Sylwester w Nowym Jorku (2011) – Netflix

Zasadności pojawienia się tego filmu w zestawieniu nie trzeba nikomu wyjaśniać, bo wszystko zdradza już sam tytuł. Zatem jeśli potrzebujecie filmu, który bardzo bezpośrednio opowiada o Sylwestrze i niekoniecznie zależy Wam na wysokiej wartości artystycznej, to jest film idealny. Braki w jakości film nadrabia bardzo bogatą obsadą, w której są po prostu wszyscy, od Roberta DeNiro, przez Bon Joviego, po Ludacrisa.

Carol (2015) – vod.pl

Ten nominowany do Oscara film romantyczny z Cate Blanchett i Rooney Mara opowiada o dwóch kobietach z dwóch zupełnie różnych światów, które zakochują się w sobie. Historia dzieje się w Nowym Jorku, w latach 50., a ich pierwszy pocałunek ma miejsce właśnie 31 grudnia, bo jak wiadomo, nie ma na niego lepszego momentu. Z tego powodu film pojawił się w tym zestawieniu, choć polecam go zobaczyć o każdej porze roku.

Nieoczekiwana zmiana miejsc (1983) – Chili, Apple TV

Jeśli chcecie rozpocząć nowy roku od śmiechu, to warto postawić na sprawdzone klasyki. Jest to historia dwóch braci, którzy prowadzą w Filadelfii pośrednictwo w handlu towarami. Postanawiają oni przeprowadzić eksperyment, zmieniając tożsamość swojego pracownika, Louisa Winthorpe’a III, granego przez Dana Aykroyda, i kanciarza, Billy’ego Raya Valentine’a, granego przez Eddiego Murphy’ego. 

Niezaprzeczalnie jest to klasyka wśród komedii, która sprawdzi się zawsze, gdy potrzebujecie poprawić sobie nastrój. Z racji tego, że jedna z najważniejszych scen filmu rozgrywa się na sylwestrowej imprezie w pociągu, jest to także idealna pozycja na zakończenie roku.

Bezsenność w Seattle (1993) – Apple TV, Premiery Canal Plus

Jeśli chodzi o romantyczne filmy do obejrzenia w Nowy Rok, nie ma lepszej opcji niż ten emocjonalny wyciskacz łez z Tomem Hanksem i Meg Ryan w rolach głównych — zwłaszcza w jednej pięknej, przejmującej scenie, w której postać grana przez Toma Hanksa wyobraża sobie w Sylwestra rozmowę ze swoją zmarłą żoną. Jeśli potrzebujecie mocnej dawki romantyzmu i motywacji do wyznań miłości ukochanej osobie, to jest ten właściwy film.

Ja Cię kocham, a ty śpisz (1995) – Disney Plus

Film idealny, jeśli już wiecie, że Wasz partner prawdopodobnie nie dotrwa do północy i jak co wieczór zaśnie w tracie sensu 😉

Historia przedstawia młodą kobietę graną przez Sandrę Bullock. Lucy jest kasjerką w metrze, która ratuje życie Peterowi. W szpitalu zostaje uznana za jego narzeczoną, a w międzyczasie zakochuje się w jego bracie. Później musi wybierać między prawdziwą a wyobrażoną miłością, a ostatecznie historia odnajduje swój finał w Sylwestra.

Kiedy Harry poznał Sally… (1989) – Apple TV, Chili

Jest to nie tylko jedna z najwspanialszych komedii romantycznych, jakie kiedykolwiek powstały i właściwie wyznaczyły kierunek temu gatunkowi na wiele lat. Oprócz tego film zawiera także jedną z najsłynniejszych scen sylwestrowych. Są to już co najmniej dwa mocne powody, by spędzić ostatni wieczór w roku w towarzystwie Harry’ego i Sally.

Dziennik Bridget Jones (2001) – Apple TV

Macie dość klasyków? Trudno, bez tego tytułu to zestawienie nie miałoby sensu. Chyba po pierwszej pozycji w zestawieniu to najbardziej oczywisty wybór. Dziennik Bridget Jones zaczyna się i kończy w Nowy Rok. W tej romantycznej komedii Renee Zellweger prowadzi pamiętnik zapisując przebieg swoich romantycznych nieszczęść. To po prostu pozycja obowiązkowa.

Pogromcy duchów II (1989) – Netflix, Chili, Apple TV

Po kilku ckliwych klasykach, przyszła kolej na kolejny legendarny film, choć już teraz daleko mu do romantyzmu. Co prawda najlepsza jest oczywiście pierwsza część, ale kiedy pięć lat później ukazała się kolejna, publiczność i tak była zachwycona widokiem Petera, Raya, Egona i Winstona powracających do akcji. 

Zastanawiacie się, co Pogromcy duchów II robią w tym zestawieniu? Film kończy się w Sylwestra, kiedy chór nowojorczyków śpiewa „Auld Lang Syne”, próbując pokonać złego ducha terroryzującego miasto. Chyba nie powiecie, że nie jest to wystarczający powód?!

Czas na miłość (2013) – Netflix, Chili

We wstępie pisałam, że zestawienia nie tworzyłam na podstawie własnych preferencji. Jednak ten tytuł znajduje się w moim TOP5 filmów na sylwestra (i nie tylko), więc jeśli jakimś cudem przegapiliście tę brytyjską komedię romantyczną, serdecznie polecam Wam nadrobienie tego tytułu.

W filmie występują Rachel McAdams i Domhnall Gleeson jako Mary i Tim, para, której historia wciąż jest pisana na nowo dzięki zdolności Tima do podróżowania w czasie. Choć jego morał brzmi mniej więcej tak: „Trawa właściwie nie zawsze jest bardziej zielona”, jedną z najlepszych scen filmu jest sytuacja, w której Tim cofa się w czasie, aby uzyskać idealny sylwestrowy pocałunek.

Forrest Gump (1994) – Netflix, Chili, Apple TV

Chociaż jest tylko jedna scena, która ma miejsce w Nowy Rok, obejrzenie tej poruszającej powieści to zdecydowanie dobry pomysł na rozpoczęcie 2022 roku. Poza tym nie zaszkodzi przypomnieć sobie lekcję, że „życie jest jak pudełko czekoladek”.

Seks w wielkim mieście (2008) – Netflix, Chili, Apple TV

„Sex w wielkim mieście” powrócił do domów w 2021 roku dzięki wydanemu na początku grudnia And Just Like That…” i wśród fanów wzbudził poczucie nostalgii za późnymi latami pierwszej dekady. Sylwester to zatem idealna okazja, by zrobić taką sentymentalną podróż, przypomnieć sobie tę filmową wersję z 2008 roku i powrócić do chwili, gdy Carrie i Miranda spędziły razem Sylwestra.

Pociąg z forsą (1995) – Apple TV, Chili.com, Polsat Box Go

Jest Nowy Rok. Wszyscy są rozkojarzeni… więc czas zaplanować zbrodnię doskonałą. Dwóch przybranych braci, granych przez Wesleya Snipesa i Woody’ego Harrelsona, planuje sylwestrowy napad, by obrabować pociąg, który przewozi dochody z nowojorskiego metra. Co mogłoby pójść źle, zważając na fakt, że dodatkowo zakochują się w tej samej kobiecie? 

Jeśli wolicie spędzić Sylwestra w bardziej imprezowym klimacie sprawdźcie: