Najpiękniejsze filmy o miłości. Wyciskacze łez, które warto obejrzeć

Miłość ma swoje blaski, jak i cienie, przez co idealnie nadaje się do opowiedzenia barwnej historii. I nie mam tu na myśli wyidealizowanych komedii romantycznych, które z zasady kończą się happy endem. W tej kwestii stawiam na melodramaty, które pokazują życie takie, jakim jest – pełne rozterek, przeciwności, ale także i wzruszeń oraz walki o to wyjątkowe uczucie. Jeśli też wolicie taki przekaz, sprawdźcie polecane wyciskacze łez, które niezmiennie chwytają za serce.

Wyciskacze łez są potrzebne każdemu

Motyw miłości od zawsze wykorzystywany jest w sztuce, literaturze i filmach. Wszystko dzięki temu, że jako jeden z niewielu, mimo swojej niezaprzeczalnej wyjątkowości, dotyczy każdej ludzkiej istoty. Bez względu na to, czy jesteś kobietą, czy mężczyzną, w kategorii wzruszających filmów miłosnych z pewnością znajdziesz coś dla siebie. I owszem, zdaję sobie sprawę, że ktoś kto lubi kino grozy czy tematykę wojenną, nie stanie się z dnia na dzień fanem ckliwych historii, ale zaręczam, że nie jeden twardziel, uroni łzę oglądając filmy z poniższego zestawienia. Jak to możliwe?

Otóż melodramaty miłosne, popularnie nazywane wyciskaczami łez, stanowią idealny sposób przypomnienie sobie wagi słowa „kocham” oraz genialną weryfikację światopoglądu i wartości, jakimi kierujemy się w życiu. Forma ich opowiadania i historie „z życia wzięte” daja pewność, że dawka dostarczanych emocji wywrze gigantyczny wpływ na każdego odbiorcę. Bo przecież zgodzimy się wszyscy, że fundamentalną potrzebą każdego z nas jest pragnienie miłości i spełnienia, prawda?

W tym miejscu muszę też zaznaczyć, że w przeciwieństwie do maksymalnie skomercjalizowanych komedii romantycznych, krzyczących do nas z kinowych bilbordów, proponowane w tym zestawieniu tytuły nie dotyczą motywu miłości wyłącznie w kontekście stosunków damsko-męskich. Znajdziesz tu również wzruszające opowieści o przyjaźni, rodzinie i poszukiwaniu własnej tożsamości. Zazanczam, że zestawienie to jest też całkiem subiektywne.

Filmy do płakania z romansem w tle 

Szkoła uczuć / A walk to remember (2002 rok)

Niniejszy tytuł powstał na podstawie bestsellerowej powieści amerykańskiego mistrza romansów – Nickolasa Sparksa. Szkoła uczuć opowiada o nieoczywistej relacji Jamie – poukładanej dziewczyny z dobrego domu – oraz Landona – przystojnego łobuza z sąsiedztwa. Splot wydarzeń powoduje, że los stawia ich na swojej drodze i zmusza do zbudowania relacji, której wynikiem ma być licealne przedstawienie. W miarę upływu czasu, jesteśmy świadkami, jak pomiędzy dwoma osobami z „zupełnie innych planet” rodzi się uczucie silniejsze niż przeciwności losu, które – jak się okazuje- mają dopiero nadejść. 

Film jest klasykiem w swoim gatunku i mimo że nakręcono go prawie 20 lat temu, jego przekaz pozostaje aktualny po dziś dzień. 

Na szczególną uwagę zasługuje w nim także ścieżka dźwiękowa, wykonywana przez aktorkę grającą główną bohaterkę, z przebojem „Only hope” na czele.

P.S. Kocham Cię / P.S. I love you (2007 rok)

Jeżeli lubisz nieoczywiste formy przedstawiania historii, to P.S. Kocham Cię będzie idealnym wyborem. Film z 2007 roku, podobnie do poprzednika, powstał na podstawie książki, opowiadającej o młodym małżeństwie, które teoretycznie darzy się wielkim uczuciem i zna się na wylot, ale za nic nie wykorzystuje tego na co dzień. Bohaterowie uparcie skupiają się za to na troskach i niedoskonałościach. Nagle jednak głowa rodziny umiera, a los zmusza młodą wdowę do uczenia się życia na nowo. Na szczęście okazuje się, że nie zostaje z tym pojedynkę. Czy jej się uda? 

Ta pełna wzruszeń i refleksji historia została opowiedziana z wykorzystaniem irlandzkich plenerów i muzyki, co nadaje jej oryginalności i specyficznego klimatu. Pokazuje również, jak ludzie z dwóch światów mogą genialnie uzupełniać się nawzajem. Sprawdź zwiastun:

Słodki listopad / Sweet november (2001 rok)

Film, który opowiada o losach przystojnego i odnoszącego sukcesy Nelsona oraz jego przypadkowo poznanej znajomej. Ci dwoje od razu wpadają sobie w oko i decydują się na romans bez zobowiązań. Wraz z upływem czasu Nelson zaczyna jednak coraz bardziej angażować się w znajomość z dziewczyną, ale ona stanowczo trzyma go na dystans, mimo że chłopak też nie pozostaje jej obojętny. Co jest powodem? Okazuje się, że tajemnica, którą skrywa bohaterka wywróci życie obojga do góry nogami.

Trwający niespełna dwie godziny film jest doskonałą lekcją na temat tego, co w życiu jest najważniejsze. Powstał jako remake produkcji z 1968 roku, a w rolach głównych występują znakomici: Charlize Theron oraz Keanu Reeves.

Jeden dzień / One day (2011 rok)

Jedna z moich ulubionych filmowych propozycji w tym klimacie. One day opowiada historię Emmy i Dextera, którzy znają i przyjaźnią się ze sobą niemal przez całe życie. Nawet, kiedy po zakończeniu studiów ich drogi się rozchodzą, przyjaciele postanawiają, że co roku znajdą jeden dzień aby się spotkać –  jest to zawsze 15 lipca. To właśnie wtedy zostawiają wszystko, mają czas dla siebie i dzielą się swoimi rozterkami, sukcesami, ale i żalami. Każda przyjaźń ma przecież swoje cienie i blaski. Ponad wszystko oboje pragną jednak miłości, którą jak można się domyślić mają cały czas pod ręką. Czy kiedy to odkryją nie będzie za późno?

Opowieść o ponad 20-letniej znajomości porusza do głębi i fantastycznie pokazuje zagmatwane koleje życia. Potrafi momentami także skutecznie rozbawić. Szczególnie, że w rolach głównych występują wybitni aktorzy: Anne Hathaway oraz Jim Sturgess.

Uwierz w ducha / Ghost (1990 rok)

Powiało starością, ale mam wrażenie, że w tym kontekście propozycja ta jest po prostu nieśmiertelna. Uwierz w ducha opowiada o historii Sama i Molly, którzy są szczęśliwym małżeństwem. Sielanka trwa do czasu, aż pewnego wieczoru zostają napadnięci, w wyniku czego mężczyzna umiera. Okazuje się jednak, że dopóki nie wyjaśni tajemnicy swojej śmierci pozostanie uwięziony na ziemi pod postacią ducha. Musi też ostrzec ukochaną, której jak się okazuje nadal grozi niebezpieczeństwo. Czy jest to w ogóle możliwe?

Wyciskacz łez w oldskulowym klimacie, w którym główne role zagrali Patrick Swazey, Demi Moore i niedościgniona Whoopi Goldberg (nagrodzona z resztą właśnie za tę rolę Oscarem). Pozycja obowiązkowa każdego, kto chce nazywać się koneserem kina.

Wzruszające filmy obyczajowe

Jutro będziemy szczęśliwi / Demain tout commence (2016 rok)

Życie miejscowego kobieciarza i imprezowicza zmienia się, gdy pewnego dnia u jego drzwi staje przypadkowo poznana dziewczyna i twierdzi, że od teraz on ma zająć się ich córką Glorią, o której dotychczas nie miał pojęcia. Zdezorientowany mężczyzna wyrusza w podróż, aby odszukać matkę dziewczynki, ale ślad po niej ginie. Nie mając wyboru, całkowicie zmienia swoje życie i zajmuje się wychowaniem Glorii, poznając przy tym wady i zalety bycia ojcem. Kiedy mała ma 8 lat i sytuacja wydaje się być względnie wyprostowana, wraca matka marnotrawna, która chce kontaktu z córką. Jak potoczą się dalsze losy rodziny?

Ten francuski film jest pełną wzruszeń opowieścią o odkrywaniu relacji międzyludzkich. Przybliża też temat wartości rodziny i bezwarunkowej miłości na linii rodzic-dziecko.  Jednym słowem zagwarantuje porządną dawkę emocji, łez i … śmiechu. Tym bardziej, że w roli głównej występuje genialny Omar Sy, znany z filmu Nietykalni.

Siedem dusz / Seven Pounds (2008 rok)

Niebywale wzruszająca produkcja z 2008 roku. Film opowiada o losach Bena, który za wszelką cenę chce odmienić życie siedmiu, najbardziej potrzebujących w swojej opinii osób. Robi to zupełnie bezinteresownie i jak się okazuje jest gotów w tym celu posunąć się do największych poświęceń. Co go motywuje? Okazuje się, że nie bez znaczenia pozostają jego przeżycia i trauma z przeszłości, którą próbuje na swój sposób odpokutować. Tłem historii są zagmatwane związki i zależności międzyludzkie oraz różnego rodzaju problemy, z którymi mierzą się ludzie na całym świecie.

Amerykański melodramat z Willem Smithem w roli głównej to dobre kino psychologiczne i trzymająca w napięciu historia z zaskakującym finałem. Zdecydowanie warta obejrzenia.

Bez mojej zgody / My sister’s keeper (2009 rok)

Wybierając tę propozycję, przygotujcie się na ogromną dawkę emocji. My sister’s keeper to historia o sile rodziny, wspólnej walce z przeciwnościami losu i skali poświęcenia się dla drugiego człowieka. Film powstał na podstawie książki, opowiadanej z perspektywy jednej z dwóch sióstr, która dowiaduje się jakie były motywy jej poczęcia i dlaczego jej życie pełne jest sprzecznych, często trudnych decyzji. Pełno w niej wątpliwości, żalu i pytań o własną tożsamość, która de facto została jej odebrana z chwilą poczęcia. O czym właściwie mowa? Musicie to obejrzeć, ale radzę nie zasiadać do seansu bez paczki chusteczek.

Genialna gra Cameron Diaz oraz skrupulatnie opowiedziana historia rodziny z masą problemów to moim zdaniem największe atuty filmu Bez mojej zgody z 2009 roku. Sprawdź zwiastun:

Cuda z nieba / Miracles from Heaven  (2016 rok)

Ten film jako jedyny z mojego zestawienia oparty jest na faktach, przez co mam wrażenie, że  porusza jeszcze bardziej, niż reszta propozycji. Miracles from Heaven opowiada historię dziewczynki, której nikt nie dawał szansy na zdrowe i spokojne życie. Od najmłodszych lat była hospitalizowana, a później jak na złość uległa groźnemu wypadkowi, z którym w normalnych okolicznościach nie poradziłoby sobie nawet zdrowe dziecko. Ona jednak przeżywa. A co więcej, jej życie odmienia się o 180 stopni. 

Można wierzyć, że cuda się zdarzają lub nie, ale tę niesamowitą i pełną wzruszeń historię, bazującą na znakomitej książce Christy Beam warto obejrzeć.  Produkcja z 2016 roku niesie światło i nadzieję, kiedy wszystko inne zdaje się zawodzić. Film obejrzysz m.in. na Netflixie.

Lista Schindlera / Schindler’s List (1993 rok)

Na koniec znów zabrnęłam do nieco starszego filmu, ale nie wyobrażam sobie tego zestawienia bez Listy Schindlera. W kategorii poruszających filmów mocniejszego tytułu raczej próżno szukać. Jest to klasyk, który trzeba obejrzeć bez względu na to, czy lubi się ten rodzaj kina, czy nie. Film z 1993 roku opowiada historię przedsiębiorcy, który wraz z żoną przyjeżdża do okupowanego Krakowa, zakłada fabrykę i ratuje przed śmiercią w obozach zagłady około 1000 Polaków i Żydów. Pełna bezsilności i okrucieństwa, a do tego wstrząsająco opowiedziana historia o czasach II Wojny Światowej przeplata się z nadzieją i wiarą, której ludzie nieprzytomnie łaknęli w tamtym okresie.

Lista Schindlera otrzymała 7 Oscarów, a nominowana była aż do 12. Reżyserią zajął się  niedościgniony Steven Spielberg. Plenery natomiast były kręcone w Polsce. Produkcja została okrzyknięta jednym z najważniejszych filmów w historii kina w ogóle. W roli głównej występuje genialny Liam Neeson. Koniecznie zobacz odświeżony niedawno zwiastun: