Pierwsze recenzje Fantastycznych zwierząt 3. Ile jest magii w Tajemnicach Dumbledore’a?

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów pierwszej połowy 2022 roku. David Yates po raz trzeci stanął za sterami – czy udało mu się przywrócić magię znaną z Harrych Potterów, czy może zamiast magii są kolejne jęki zawodu? Przysłowie mówi, że do trzech razy sztuka. Czy Fantastyczne zwierzęta 3 to udany film? Przeczytaj pierwsze recenzje Tajemnic Dumbledore’a.

Czy Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a to dobry film?

W Fantastycznych zwierzętach 3 zaczyna robić się poważniej. Gellert Grindelwald (Mads Mikkelsen) chce przejąć kontrolę nad magicznym światem. W obronie staje Albus Dumbledore (Jude Law), który zleca Newtowi Scamanderowi ważną misję. Bohater musi zebrać uzdolnionych czarodziejów, którzy będą w stanie walczyć z potężnym czarnoksiężnikiem, i zniweczyć jego plany.

jude law jako albus dumbledore w filmie fantastyczne zwierzęta 3

Tajemnice Dumbledore’a są przeznaczone dla nieco starszych widzów, podobnie jak zresztą późniejsze odsłony Harrych Potterów, które stawały się z odsłony na odsłonę coraz mroczniejsze i poważniejsze. Czy to wpływa dobrze na jakość samego filmu? Czy może znowu coś poszło nie tak? Sprawdź pierwsze opinie na temat Fantastycznych zwierząt 3.

Recenzje Fantastycznych zwierząt: Tajemnic Dumbledore’a. Czy warto obejrzeć?

Nie mam dobrych wieści. Pierwsze recenzje Fantastycznych zwierząt 3 nie zwiastują niczego udanego. Znowu jest bardzo przeciętnie, a pod wieloma względami zabrakło pomysłu (np. co zrobić z niektórymi postaciami). Po poprzednich częściach, które wyróżniała przede wszystkim nijakość, trudno było mieć wysokie oczekiwania, ale fani z pewnością łudzili się, że może tym razem się uda. Niestety, rezultat znowu wzbudził bardzo mieszane odczucia.

We wcześniejszych Fantastycznych zwierzętach brakowało skupienia na jednym wątku, szczególnie było to widać w chaotycznych Zbrodniach Grindelwalda. W „trójce” jest zdecydowanie większe skupienie na głównej osi fabularnej, która jest całkiem ciekawa. W dodatku postać Grindelwalda pasuje do mroczniejszego tonu opowieści. Mikkelsen wypada w tej roli podobno najlepiej z dotychczasowych aktorów (wcześniej wcielili się w niego Colin Farrell i Johnny Depp) i autentycznie budzi grozę wtedy, gdy powinien.

główni bohaterowie filmu fantastyczne zwierzęta: tajemnice dumbledore'a

Jednocześnie nowy główny wątek fabularny stwarza problemy: co zrobić z postaciami z poprzednich części, które zaczynają nie pasować do filmu? Stają się one zbędne i scenarzyści chyba nie wiedzieli do końca, jak to rozegrać, i skończyło się podobnie jak wcześniej, tylko może nie w tak mocnym stopniu. Udało się rozwiązać ten problem zatem tylko połowicznie.

Jedyne, co trudno zarzucić filmowi, to strona techniczna, która stoi na wysokim poziomie. Starcia z użyciem magii robią wrażenie, choć Fantastyczne zwierzęta 3 nie są nimi przeładowane.

Fantastyczne zwierzęta 3 to jedno duże rozczarowanie?

Ogólny wniosek: źle nie jest, ale dobrze wcale. Tajemnice Dumbledore’a sprawiają wrażenie, że nie wiadomo, czym chcą być. Z jednej strony poważne, mroczniejsze kino, a z drugiej trzeba zrobić coś z postaciami, które wprowadzały do filmu lekkość i humor. Ile ma być polityki w filmie, a ile stricte rozrywkowej przygody w magicznym świecie?

Ktoś by rzekł: przeciętny film, słaby Harry Potter. Co prawda Fantastyczne zwierzęta nigdy nie miały nim być, ale w produkcji Davida Yatesa brakuje magii, która cechowała filmy bazujące na powieściach J.K. Rowling. I pod tym względem Tajemnice Dumbledore’a nie wprowadzają szczególnych zmian. Jest przeciętnie, niekiedy nijako, a niekiedy na tyle dobrze, że można ubolewać nad niewykorzystanym potencjałem. Reżyser kolejny raz udowodnił, że tkwi w przeciętności i Fantastyczne zwierzęta 3 nie są filmem, który przeniósłby go do wyższej ligi.

fantastyczne zwierzęta 3 plakat

Co sądzą o Fantastycznych zwierzętach 3 recenzenci? Poznaj opinie krytyków

Oto, co do powiedzenia mają wybrani krytycy z zagranicznych serwisów:

Trzecia odsłona prequeli filmów o Harrym Potterze w reżyserii Davida Yatesa nadal jest przepełniona postaciami i wątkami pobocznymi, ale jednocześnie unika część zgrzytów, jakie cechowały poprzednie odsłony. Ponownie położono nacisk na magiczne stworzenia, a także wybrzmiewa w większym stopniu polityczny wydźwięk. Seria uderza w mroczniejsze tony, pokazując jednocześnie czarującą, głupkowatą stronę.

USA Today

Film zawiera wystarczająco dużo powalających efektów specjalnych i uroczych zwierzątek, by zapewnić Ci dobrą rozrywkę przez 2,5 godziny.

Arizona Republic

Tajemnice Dumbledore’a nie do końca rzuca czar na miarę Harry’ego Pottera, ale dzięki solidnym scenom akcji i urzekającym momentom dostarcza choć odrobinę światła w najczarniejszej godzinie czarodziejskiego świata.

Empire

Tajemnice Dumbledore’a oferują najbardziej porządną dotąd fabułę w całej serii, nawet jeśli brakuje w niej istotnych szczegółów, które sprawiłyby, że nowe elementy czarodziejskiego świata odpowiednio by wybrzmiały w filmie.

FILM

Trzecia część serii popełnia te same błędy, co poprzednie filmy, oferując niezgrabne i najczęściej niepokojące połączenie powagi z dziecinnością. Film jest jeszcze bardziej niezrozumiały z powodu zbyt wielu wątków pobocznych i postaci oraz tonu, który zbacza z kursu przy każdym możliwym zakręcie.  

IndieWire

Długo oczekiwana trzecia odsłona serii jest mniej wypchana rozpraszającymi uwagę szczegółami niż poprzednie części. Jednak nawet bardziej dopracowana fabuła nie uchroni ponad dwugodzinnego filmu przed wrażeniem, że jest to tak naprawdę test na wytrzymałość widzów.

The Hollywood Reporter

Oceny Fantastycznych zwierząt 3. Czyżby znowu było mało magii w magicznym świecie?

Średnia ocen Tajemnic Dumbledore’a w agregatorze Metacritic obecnie kształtuje się na poziomie 47% (na podstawie 21 recenzji). Przykro to pisać, ale jest ona niższa nawet od Zbrodni Grindelwalda (52%), nie mówiąc o pierwszych Fantastycznych zwierzętach (66%).

W serwisie Rotten Tomatoes udało się zebrać zdecydowanie więcej opinii (49 w chwili pisania), ale i to nie przekłada się zbytnio na lepsze noty. Pozytywnych ocen jest tylko 59% (50% w przypadku kluczowych krytyków), a średnia obecnie nie przekracza 5,9/10 (6,1/10).

Fantastyczne zwierzęta: Tajemnice Dumbledore’a to najgorzej oceniany film Davida Yatesa ze świata Harry’ego Pottera. Poznaj wybrane noty od recenzentów:

 • USA Today – 7,5/10
 • The Playlist – 7,5/10
 • Empire – 6/10
 • GamesRadar (Total Film) – 6/10
 • Variety – 6/10
 • The Guardian – 6/10
 • Screen Rant – 5/10
 • IndieWire – 5/10
 • The Wrap – 4,4/10
 • The Hollywood Reporter – 4/10
 • IGN – 4/10
 • Polygon – 2/10

Tajemnice Dumbledore’a w kinach. Czy będą Fantastyczne zwierzęta 4?

Fantastyczne zwierzęta 3 zadebiutują w polskich kinach już jutro – 7 kwietnia 2022 roku, wcześniej niż m.in. w USA. Po 45 dniach powinny pojawić się w serwisie HBO Max (prawdopodobnie pod koniec maja, zapewne licząc od premiery w Ameryce Północnej).

premiera filmu fantastyczne zwierzęta 3

Co dalej z marką? Warner Bros. miało od początku w planach pięć części Fantastycznych zwierząt. Na razie nie trwają żadne prace nad czwartą odsłoną. Fantastyczne zwierzęta 4 powinny ukazać się w kinach do listopada 2024 roku. Dużo też zależy od sukcesu finansowego nowej odsłony. Nie najlepszy odbiór Zbrodni Grindelwalda sprawił, że Warner Bros. dało twórcom więcej czasu na dopracowanie produkcji, co niestety nie zaowocowało niczym dobrym.

David Heyman, jeden z producentów, dał nadzieję, że akcja Fantastycznych zwierząt 4 może przenieść się nawet do Japonii, choć pomysł ten koniecznie musi dojść do realizacji. Jednak wybór Kraju Kwitnącej Wiśni byłby sposobnością, by ukazać kolejne fantastyczne zwierzęta, odmienne od tych, które już poznaliśmy w dotychczasowych filmach z magicznej serii.

To jednak wybieganie w przyszłość, która może nigdy nie nadejść. Teraz pozostaje samemu przekonać się, czy Fantastyczne zwierzęta 3 faktycznie wywołują jęki zawodu, zamiast zachwytów nad magicznym światem, który do tej pory sprawiał wrażenie mało magicznego. Czy nadal zamierzasz wybrać się do kina na Tajemnice Dumbledore’a, mimo niezbyt przychylnych opinii? A może poczekasz na premierę w HBO Max?

Źródło: Metacritic, Rotten Tomatoes, opracowanie własne

Zobacz również:

Gry i zabawki ze świata Harry’ego Pottera znajdziesz w sklepie al.to