Najlepsze filmy o tańcu. Ranking kinowych hitów z motywem tańca

Masz dość nudnych seansów? Szukasz produkcji, która skutecznie poderwie Cię z krzesła? A może po prostu kochasz taniec i wszystko, co z nim związane? Koniecznie przeczytaj nasz subiektywny ranking najlepszych tanecznych filmów. Daj się oczarować magii tańca i przeżywaj historie w zupełnie inny, wyjątkowy sposób. Zobacz, jaki film o tańcu warto obejrzeć w 2021 roku.

Najlepsze filmy o tańcu:

  1. Dirty Dancing / Wirujący Seks (1987)
  2. Step Up / Step Up: Taniec zmysłów (2006)
  3. Flashdance (1983)
  4. Footloose (1984)
  5. Saturday Night Fever / Gorączka sobotniej nocy (1977)
  6. Black Swan / Czarny łabędź (2010)
  7. Honey (2003)
  8. Shall we dance / Zatańcz ze mną (2004)
  9. Take The Lead / Wytańczyć marzenia (2006)
  10. Kochaj i Tańcz (2009)

Taneczne filmy – dlaczego warto je obejrzeć?

Produkcje filmowe z motywem tańca w roli głównej to barwne, pełne różnorodnej muzyki i niesamowitego klimatu historie, które pozostaną w Twojej pamięci na długi czas. 

Motyw tańca w filmach jest jednym z najlepszych i najszlachetniejszych środków przekazu. Wymowna muzyka i towarzyszący jej ruch potrafią z genialnym efektem wyrazić emocje, takie jak smutek, gniew, bunt, ale także zadowolenie, radość, przywiązanie, czy miłość. Wciągając przy tym bez reszty.

Taneczne filmy niemal zawsze niosą za sobą też barwną warstwę artystyczną i niesamowitą dynamikę, przez co już dawno zaskarbiły sobie serca wielu widzów i od lat niezmiennie urzekają kolejne pokolenia. Unikalna formuła filmu, oparta na tańcu i ciekawa, pełna smaczków fabuła to idealny przepis na dobre, rozrywkowe kino z nutą refleksji w tle.

Najlepsze filmy o tańcu dirty dancing
fot. materiały promocyjne filmu "Dirty Dancing" (1987)

Ranking: polecane filmy o tańcu

Dirty Dancing / Wirujący Seks (1987)

Absolutny klasyk, który przynosi mnóstwo tańca (czasem nawet niegrzecznego) i historię skazaną na sukces. 

Mamy tu młodą naiwną dziewczynę, która dopiero poznaje uroki życia. Podczas wakacji jej drogi krzyżyją się z miejscowym przystojniakiem, instruktorem tańca – Johnny’m. Między młodymi naturalnie rodzi się uczucie, ale ze względu na mezalians społeczny jest to jedna z tzw. zakazanych miłości.

Dirty Dancing to historia pełna zwrotów akcji, a także walki o uczucie i własną tożsamość. Okraszono ją doskonałą obsadą aktorską, wybitnymi tancerzami i hitami muzycznymi, jak np. „I’ve had the time of my life” czy „Be my baby”, które po dziś dzień królują na listach przebojów. 

Nic więc dziwnego, że w 1988 roku muzyka do filmu Dirty Dancing została uhonorowana Oscarem i Złotym Globem. 

Co ciekawe, scena finałowa do dziś jest absolutnym tanecznym klasykiem, bardzo często odtwarzanym, np. w formie pierwszego tańca na weselach.

 W rolach głównych wystąpili: Jennifer Grey i Patrick Swayze. 

W 2004 roku powstał remake Dirty Dancing: Havana Nights. Jego fabuła, oprócz tańca, nie nawiązuje jednak do pierwowzoru. W drugiej części gościnnie wystąpił Patrick Swayze.

Step Up / Step Up: Taniec zmysłów (2006)

Pierwsza część serii obejmującej aż 5 filmów i serial telewizyjny to kolejna propozycja na naszej liście muzycznych perełek. 

Step Up: Taniec zmysłów opowiada historię Tylera, który w ramach rekompensaty za wyrządzone dotychczas szkody, odbywa prace społeczne w szkole tanecznej. To właśnie tu poznaje Norę – ambitną i bardzo skoncentrowaną na tańcu studentkę. Nie w głowie jej romanse, a tym bardziej kontakt z okolicznym rozrabiaką – jej celem jest perfekcyjny taniec finałowy i upragniony od dawna dyplom. Los jednak chce inaczej i niespodziewanie stawia tych dwoje na swojej drodze. 

Co z tego wyniknie? Mnóstwo dobrej muzyki, zapierającego dech w piersiach tańca i historia, obok której nie przechodzi się obojętnie.

W rolach głównych oglądamy Jennę Dewan i Channing Tatuma. 

Co ciekawe, tych dwoje poznało się na planie filmu i przez wiele lat tworzyło szczęśliwe małżeństwo. Można więc przypuszczać, że chemia pomiędzy głównymi bohaterami nie była wyłącznie grą aktorską. 

Flashdance (1983)

Film o tańcu, którego główną bohaterką jest młodziutka spawaczka Alex, nocami dorabiająca w klubie tanecznym. Dziewczyna ma jedno wielkie marzenie – dostać się do szkoły baletowej i zostać profesjonalną tancerką. Niestety nic nie wskazuje na to, aby miało ono szansę na spełnienie. W jego realizacji wspiera ją jednak najlepsza przyjaciółka. Czy misja się powiedzie?

Tak naprawdę historia Alex jest tu jedynie bazą i tłem, na którym wyszczególniono piękne choreografie, skomplikowane układy i genialną muzykę – utwór „What a feeling”, który do dziś jest wielkim hitem, został uhonorowany Oscarem za najlepszą piosenkę do filmu.

Główną rolę w Flashdance zagrała niedościgniona Jennifer Beals, a film błyskawicznie stał się tanecznym klasykiem kina, który po prostu trzeba obejrzeć. 

Footloose (1984)

Kolejny film to cieszący się niebywałą sławą w latach 80-tych obraz, opowiadający historię Rena McCormacka, który wraz z rodziną wprowadza się do małego miasteczka, gdzie wprowadzono zakaz tańczenia i słuchania muzyki rockowej. Ren nie zgadza się na taki porządek, buntuje rówieśników i wraz z nimi, mimo zakazów, organizuje bal maturalny. Przedsięwzięcie okazuje się wielkim sukcesem, który jest metaforycznym triumfem muzyki i tańca.

Footloose jest luźno oparty na autentycznych wydarzeniach z 1979 roku, które miały miejsce w małej wiosce w stanie Oklahoma. Głównego bohatera zagrał Kevin Bacon. Co ciekawe, była to też jedna z pierwszych, większych produkcji, w których zagrała Sarah Jessica Parker. 

W 2011 roku powstał remake filmu o tym samym tytule. 

Saturday Night Fever / Gorączka sobotniej nocy (1977)

Kolejny ponadczasowy klasyk z Johnem Travoltą w roli głównej. Tym razem wciela się on w charakterystyczną postać Tony’ego Manero – sprzedawcy farb, który żyje od soboty do soboty z nadzieją na spotkania i tańce w dyskotece. Z biegiem czasu chłopak zaczyna jednak powoli dostrzegać nie tylko blaski, ale cienie tego świata, przechodząc kryzys egzystencjonalny. Czy wybrnie z niego obronną ręką? 

Jedno jest pewne, jego fascynacja tańcem i muzyką autentycznie porusza i jest w stanie realnie udzielić się każdej osobie, która śledzi losy Manero. 

Pod przykrywką rozrywkowej otoczki, film nawiązuje także do ważnych w tamtym okresie (i dziś) tematów, dotyczących m.in.: trudów życia, dyskryminacji i rasizmu. 

Black Swan / Czarny łabędź (2010)

Ten film to znakomity psychologiczny thiller, który bezpośrednio nawiązuje do słynnego „Jeziora łabędzi”. Brak tu cukierkowej oprawy, jest za to cała masa zagadek i trzymających w napięciu sytuacji. 

Film opowiada o Ninie, która jest primabaleriną i ma zastąpić dotychczasową tancerkę w tytułowej roli „Jeziora łabędziego”. I tu zaczynają się schody, bo… pojawia się konkurentka.  Rywalizacja tancerek zmienia się w dziwną relację, ujawniając w Ninie ciemne strony jej osobowości. Destrukcyjny wpływ ambicji wpędza główną bohaterkę w spiralę paranoi i nielogicznych zachowań. Emocje i napięcie w filmie są natomiast skutecznie podgrzewane przez znakomitą muzykę i oprawę taneczną widowiska.

Grająca Ninę Natalie Portman otrzymała za tę kreację Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. Drugą główną rolę zagrała Mila Kunis.

Honey (2003)

Warty obejrzenia film o tym, jaki wpływ na życie ludzi może mieć taniec i gdzie tkwi jego siła. 

Produkcja taneczna z 2003 roku opowiada historię Honey, której największym marzeniem jest wyrwanie się z rutyny codzienności i zostanie profesjonalnym choreografem. Wiąże się to jednak z wieloma przeciwnościami losu. Główna bohaterka w końcu bierze sprawy w swoje ręce. Przekonuje się dzięki temu, że nie tylko ona ma problemy i skomplikowaną drogę do marzeń. Chce jednak walczyć i motywować innych. Czy jej się uda?

W roli głównej występuje Jessica Alba, ale zobaczymy tu też postacie ze świata muzyki: Missy Elliott, Ginuwine’a oraz Tweet’a. Produkcja spodoba się szczególnie fanom czarnych rytmów i hip-hopu.

Shall we dance / Zatańcz ze mną (2004)

Kolejna propozycja to film pokazujący, że nigdy nie jest za późno na spełnianie marzeń. 

Zatańcz ze mną opowiada historię ustatkowanego prawnika, który pod wpływem nieoczekiwanego impulsu postanawia zapisać się na kurs taneczny. Spotka tam instruktorkę Paulinę i ludzi, którzy całkowicie zmieniają jego podejście do życia. Taniec staje się dla niego nową, fascynującą pasją, dzięki której odkrywa swoje prawdziwe potrzeby i to, kim naprawdę chce być. Po brzegi wypełniona niezwykłym klimatem produkcja spodoba się wszystkim, którzy lubią dobrą muzykę i taniec towarzyski.

W rolach głównych występują: Richard Gere i Jennifer Lopez.  

Take The Lead / Wytańczyć marzenia (2006)

Trudna młodzież i taniec? Da się. O jednym z takich połączeń opowiada historia Pierre Dulane’a, który daje bezpłatne lekcje tańca towarzyskiego młodzieży z problemami. Nastolatkowie nie ukrywają swojej niechęci do nauczyciela. Z czasem jednak Dulane wprowadza ich w niezwykły świat tańca, zaraża pasją i pokazuje, jak wspaniałe może być życie prowadzone w rytm muzyki. Młodzi zmieniają zdanie na temat nowych zajęć i wnoszą do tańca towarzyskiego elementy street dance, głównie hip-hopu, tworząc niesamowite połączenie choreografii z różnych światów. 

Historia ujęta w Wytańczyć marzenia oparta jest na faktach. W roli głównej występuje Antonio Banderas, który zgodził się zagrać w filmie dopiero po prośbie samego Dulane’a.

Kochaj i Tańcz (2009)

Jedyna polska produkcja w tym zestawieniu. Tytuł, którego nie można ominąć. Kochaj i tańcz to historia potwierdzająca, że zawsze należy podążać za głosem serca, a taniec jest jedynym z najpiękniejszych gestów miłości.

Film z 2009 roku opowiada o losach Hani i Wojtka. Ona jest ustatkowaną dziennikarką, która nigdy nie miała styczności z tańcem i dopiero go poznaje, a przy okazji odkrywa siebie i swoje potrzeby. On z kolei jest fanem street dance, marzącym o karierze na Broadway’u – mimo że los nie do końca mu sprzyja. Czy uczucie jakie między nimi zaiskrzy przetrwa?  Czy mają szasnę odnaleźć do siebie drogę?

W rolach głównych zobaczymy Mateusza Damięckiego i Izabellę Miko. Do produkcji zaangażowano najlepszych polskich tancerzy, między innymi z programów tanecznych: You Can Dance czy Taniec z gwiazdami.

Polecane TV do oglądania tanecznych filmów