Ciekawe filmy na wieczór, które wprowadzą Cię w dobry nastrój. Gdzie oglądać i co wybrać?

Co zrobić, kiedy lista rozrywek kurczy się razem z lockdownem? Najlepiej byłoby przenieść się do innej rzeczywistości. Niestety teleportacja i podróże w czasie nadal są nieosiągalne. Ale do dyspozycji wciąż mamy filmy. W tym temacie nie można narzekać na monotonię. W zależności od nastroju i towarzystwa możemy sięgnąć po klasyki gatunku z gwiazdami starego Hollywood, odbyć podróż po Skandynawii lub skusić się na lekką jak piórko francuską komedię. Dobry film na wieczór jest niczym podróż międzykontynentalna (jakie czasy, takie podróże). Kluczem do sukcesu jest obranie dobrego kierunku.

Dobry film na wieczór z polskimi realiami w tle

Jak najdalej stąd (2020 rok)

Na początek warto jest zrobić rozeznanie na rodzimym podwórku. Na polskiej mapie nie brakuje tytułów, które w niczym nie odstają od tych kręconych poza granicami. W ostatnim czasie pojawiło się kilka interesujących pozycji. Jedną z nich jest produkcja Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”. To kino społeczne, dlatego jeśli ktoś chce postawić na dobry film obyczajowy na wieczór – ten tytuł z pewnością spełni wymagania.

Reżyser, podobnie jak w przypadku debiutanckiej „Cichej nocy”, nie stroni od trudnych polskich realiów. Znów powraca do tematu emigracji, ale w centrum stawia młodą 17-latkę i jej relację z ojcem. De facto rodzinna więź zaczyna budować się dopiero po jego tragicznym wypadku. Ola jedzie do Irlandii, by tam odkryć, co tak naprawdę działo się z jej ojcem przez wszystkie lata. To kino drogi, w którym czuć inspirację twórczością brytyjskiego twórcy Kena Loacha. Film jest dostępny w serwisie VOD player.pl

Sala samobójców. Hejter (2020 rok)

„Sala samobójców. Hejter” to kolejny polski film, który z całą pewnością jest warty obejrzenia. Najnowszy tytuł Jana Komasy, to tak jak w przypadku „Bożego ciała” owocna współpraca z młodym scenarzystą Mateuszem Pacewiczem. Tym razem dostajemy historię młodego chłopaka, który wgłębia się w mroczną stronę wirtualnej rzeczywistości.

Dostępny na platformie Netflix od 6 marca „Hejter” jest pozycją obowiązkową, dla tych, którzy jakimś cudem jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z filmem. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule: „Hejter” trafił na polskiego Netfliksa.

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy (2020 rok)

O tej historii słyszał każdy. Tomasz Komenda został niesłusznie skazany za gwałt i zabójstwo nastolatki. W więzieniu spędził 18 lat. Jego życie doczekało się filmowej ekranizacji. Ten ciężar wziął na siebie Jan Holoubek – to historia o ludzkim dramacie, krzywdzie i wielkim cierpieniu całej rodziny. Film jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim.

Mocne kino gatunkowe, zrealizowane z pieczołowitą dokładnością. Bez ubarwień i melodramatycznych ujęć. Ciężkie, przytłaczające i w pełni prawdziwe. Na uwagę zasługuje genialna rola Piotra Trojana, który wszedł w postać na absolutnie mistrzowskim poziomie. Tego aktora warto obserwować. Film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” jest dostępny na platformie VOD.

Filmy o polskiej rzeczywistości, którymi również warto się zainteresować:

  • „Wszystko dla mojej matki” (2019 rok), reż. Małgorzata Imielska
  • „Cicha noc” (2017 rok), reż. Piotr Domalewski
  • „Yuma” (2012 rok), reż. Piotr Mularuk
  • „Wesele” (2004 rok), reż. Wojciech Smarzowski
  • „Kret” (2010 rok), reż. Rafael Lewandowski

Warte przypomnienia pozytywne polskie filmy

Król życia (2015 rok)  

Szukając dobrego filmu na wieczór z kategorii tych lżejszych, warto przejrzeć też nieco starszy repertuar. Wciąż pozostajemy w kręgu polskich produkcji, ale na rodzimej scenie nie brakuje tytułów wartych polecenia. Jednym z nich jest komedia wyreżyserowana przez Jerzego Zielińskiego. Możemy zobaczyć ją na Netfliksie.

W rolę Edwarda – sceptyka, który pod wpływem groźnego wypadku postanawia zupełnie przeorganizować swoje dotychczasowe życie – wciela się Robert Więckiewicz. Prosta, a momentami wręcz banalna fabuła, zostaje ubarwiona zabawnymi scenami, które powoli prowadzą nas do morału. A ten jest bardzo prosty. Zacznijmy w końcu cieszyć się z tego, co mamy i przestańmy narzekać. Lekkie kino, które nastraja pozytywnie.

Plan B (2018 rok)

Tutaj z lekkością będzie trochę gorzej, ale zabawnych i wzruszających momentów też nie zabraknie. Ten, kto zna twórczość Kingi Dębskiej, doskonale wie, że reżyserka lubi uciekać jednoznacznym kwalifikacjom. Dlatego jej filmy to połączenie komedii i dramatu. Taki twist znajdziemy też w jej wcześniejszym filmie „Moje córki krowy” albo jednej z najnowszych pozycji „Zabawa, zabawa”.

O czym opowiada „Plan B”? To chwile wzlotów i upadków, które obserwujemy na przykładzie kilku ludzkich historii. Bohaterów poznajemy w najgorszym możliwym momencie ich życia. Nie zabraknie trudnych tematów, ale też prostych rozwiązań (bo przecież zawsze jest jakieś wyjście awaryjne). Ten tytuł również odszukamy w bibliotece Netfliksa.

Inne polskie filmy z pozytywnym akcentem to:

  • „(Nie)znajomi” (2019 rok), reż. Tadeusz Śliwa
  • „Mój rower” (2012 rok), reż. Piotr Trzaskalski
  • „Chłopaki nie płaczą” (2000 rok), reż. Olaf Lubaszenko
  • „Vinci” (2004 rok), reż. Juliusz Machulski
  • „Motór” (2005 rok), reż. Wiesław Paluch

Optymistyczne filmy o przyjaźni i miłości

Sokół z masłem orzechowym (2019 rok)

Z Polski przenosimy się prosto do Stanów Zjednoczonych. „Sokół z masłem orzechowym” to typowy film na poprawę nastroju. Jest w nim wszystko, czego potrzeba, by zapomnieć o rzeczywistości dookoła – dynamiczna akcja, humor, wątek miłosny i happy end. Jeden z głównych bohaterów Zak jest chłopcem z zespołem Downa, który marzy o tym, by dostać się do szkoły wrestlingu. Aby przezwyciężyć monotonię, codziennie ogląda kasety VHS z walkami swoich ulubionych zawodników.

W końcu postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i ucieka z ośrodka, w którym mieszka. Jego cel to Floryda. Po drodze spotyka Tylera, młodego buntownika, który z powodu sporów z miejscowymi również musi znaleźć dla siebie nowe miejsce. Ich losy splatają się w historię o przyjaźni, sile walki, przezwyciężaniu ograniczeń i zdefiniowaniu siebie na nowo. To dobry, lekki film na wieczór pełen zabawnych zwrotów akcji i wzruszających momentów. Na szczęście wszystko podane w odpowiednich proporcjach, bez przesadnego sentymentalizmu. Wątek miłosny uzupełnią Shia LaBeouf i Dakota Johnson. „Sokół z masłem orzechowym” obejrzymy m.in. na platformie HBO Go. O tym jak założyć tam konto i czy warto to zrobić można przeczytać w artykule: HBO GO – cena, najlepsze seriale i najważniejsze informacje. 

Życie przed sobą (2020 rok)

Kolejny etap filmowej podróży przenosi nas do Włoch. Chociaż film gatunkowo przypisany jest do dramatu, nie przytłacza ciężarem opowieści. To historia o przyjaźni, która rodzi się między starszą kobietą niosącą na barkach ciężar życiowych doświadczeń, a 12-letnim drobnym złodziejaszkiem Momo. Los splata ich ze sobą i dobrze wie, co robi. Ich znajomość zaczyna się burzliwie, ale z czasem zamienia się w relację pełną wzajemnej troski, empatii i uważności. 

Film z 2020 to jednocześnie adaptacja książki Romaina Gary’ego i remake filmu z 1977 roku. W pierwszej wersji w roli Madame Rosa – byłej żydowskiej prostytutki, opiekującej się porzuconymi dziećmi, wcieliła się Simone Signoret. We współczesnej odsłonie oglądamy Sophie Loren, która stanęła przed kamerą swojego syna. Reżyserem filmu jest Edoardo Ponti. Film obejrzymy na Netfliksie.

Kocha, lubi, szanuje (2011 rok)

Ryan Gosling i Emma Stone – z tego duetu musiało powstać coś dobrego. A kiedy dorzucimy do tego jeszcze szczyptę romansu, garść dobrych żartów i przemyślaną fabułę – wychodzi nam przepis na komedię idealną. To dobry film na wieczór we dwoje – lekki, zabawny i ze szczęśliwym zakończeniem.

W komedii znajdziemy też inne wielkie gwiazdy kina. W jedną z głównych ról wcielił się Steve Carell (szerzej znany z serialu „Biuro” i oczywiście filmu „40-letni prawiczek”). Tym razem wciela się w postać mężczyzny, który jest załamany zakończeniem wieloletniego związku. W końcu bierze się w garść i postanawia znów umawiać się na randki. Pomaga mu w tym ekspert od uwodzenia kobiet Jacob – i tutaj wkracza Ryan Goslin. Jego dotychczasowy styl życia odmienia spotkanie Hannah (Emma Stone). Komedia z 2011 roku to zapowiedź ich późniejszej współpracy w musicalu „La La Land”. Możemy obejrzeć ją na Netfliksie albo HBO Go.

Filmy o przyjaźni i miłości, z którymi warto się zapoznać:

  • „Tylko kochankowie przeżyją” (2013 rok), reż. Jim Jarmusch
  • „Matthias i Maxime” (2019 rok), reż. Xavier Dolan
  • „Emma.” (2020 rok), reż. Autumn de Wilde
  • „Portret kobiety w ogniu” (2019 rok), Céline Sciamma
  • „Malcolm i Marie” (2021 rok), reż. Sam Levinson

Bajki dobre na wszystko, czyli film na wieczór dla całej rodzinki

Scooby-Doo! (2020 rok)

Dobry film na wieczór, który pogodzi całą rodzinę? Na familijny seans poleca się Scooby Doo. Osobiście nie znam nikogo, kto nie przepada za przygodami tego uroczego, trochę głupiutkiego psiaka i jego kompana Kudłatego. To coś, co sprawdzi się nie tylko dla najmłodszych członków rodziny, ale dostarczy wiele radości także dorosłym.

Jest to pierwszy animowany film o Tajemniczej Spółce, w którym odkryjemy historię Scooby Doo. Poznamy jego przeszłość i dowiemy się, jak wyglądały jego początki przyjaźni z Kudłatym. Nie zabraknie też wielkich emocji, bo najnowsze śledztwo młodych detektywów okaże się jednym z najtrudniejszych zadań w ich całej karierze. Ten rozczulający, pozytywny film animowany brzmi jak dobry plan na wieczór. O miło spędzone chwile zadba Youtube.

Osobliwy dom Pani Peregrine (2016 rok)

Tim Burton to mistrz baśniowej narracji, dzięki któremu każdy dorosły może choć na chwilę zatracić się w magicznym świecie i znów poczuć się trochę jak dziecko. Genialny twórca, który dał nam takie tytuły, jak: „Batman”, „Edward Nożycoręki”, „Charlie i fabryka czekolady” oraz „Sok z żuka” teraz proponuje podróż w głąb tajemniczej wysypy, w której nie istnieje czas, a zamieszkujące ją osoby są obdarzone nadzwyczajnymi, czy też osobliwymi umiejętnościami. Film jest adaptacją powieści Ransoma Riggsa.

Baśniowy świat stworzony przez mistrza kina zahipnotyzuje zarówno dorosłych, jak i trochę młodszych widzów, czytaj – nastolatków. Zdecydowanie nie jest to jednak film dla dzieci, bo Burton zręcznie miesza tu groteskę z nutką grozy i pięknymi zdjęciami. W rolę Pani Peregrine wciela się tutaj fantastyczna Eva Green. Podróż do jej osobliwego świata umożliwia platrofma VOD.

Dobry film na wieczór dla całej rodziny to także:

  • „Rodzeństwo Willoughby” (2020 rok), reż. Kris Pearn
  • „Zwierzogród” (2016 rok), reż. Byron Howard/Rich Moore
  • „Gnijąca panna młoda” (2005 rok), reż. Tim Burton
  • „O czym marzą zwierzęta” (2019 rok), reż. Ricard Cusso
  • „Trolle 2” (2020 rok), reż Walt Dohrn

Filmy z humorem – czas na komedię

Małe szczęścia (2020 rok)

Każda kobieta marzy o podróży do Paryża. Klimat Francji z pewnością udzieli się podczas oglądania komedii „Małe szczęścia”. Dlatego dla wszystkich panów szukających dobrego filmu na wieczór z żoną, ta pozycja jest warta polecenia. Zabawne dialogi i morał podany lekko niczym francuski deser.

O czym jest film „Małe szczęścia”?  To historia przyjaźni, która zostaje wystawiona na próbę po tym, jak Léa jedna z bohaterek osiąga sukces jako pisarka. Do tej pory cicha i skromna, nagle skupia wokół siebie całą uwagę. Kreatywni postanawiają być również jej przyjaciele i mąż, którzy szybko zaczynają szukać w sobie pokładów twórczych sił. Film zaskakuje nie tylko świetnym humorem, ale też doborową  obsadą. Odkryjemy tu inne oblicze Vincenta Cassela i zapoznamy się z fenomenalną komediantką Florence Foresti. „Małe szczęścia” znajdziemy w repertuarze wielu kin studyjnych zrzeszonych w ramach wirtualnej platformy Moje eKino.

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie (2016 rok)

Znów wracamy do Włoch. Tym razem w klimacie słodko-gorzkim, bo o ile podczas seansu nie zabraknie powodów do szerokiego uśmiechu, to czasem zdarzą się też  poważniejsze momenty. Koniec końców włoska produkcja i tak nastraja pozytywnie. Z ręką na sercu można wpisać ten tytuł na listę pozytywnych, dobrych filmów na wieczór.

To opowieść, która łączy w sobie cechy komedii i lekkiego dramatu. Cała akcja rozgrywa się w ciągu jednego wieczoru. Grupa przyjaciół postanawia udowodnić sobie nawzajem, że ich sumienia są czyste jak łza. Wyciągają telefony na stół i odtąd każdy mail, połączenie i sms są odczytywane na głos. Co z tego wyniknie? Na pewno nie obejdzie się bez skrajnych emocji. Film można zobaczyć na platformie VOD player.pl

Za jakie grzechy, dobry Boże? (2014 rok)

I powrót do Francji. Wracamy do kraju, w którym serwuje się najlepsze na świecie desery i komedie. „Za jakie grzechy, dobry Boże?” to zabawna opowieść o tym, jak odnaleźć się w wielokulturowej rodzinie i nie zwariować. To szczególnie trudne zadanie dla Claude i Marie – małżeństwa o poukładanych, konserwatywnych poglądach, którzy chcą wydać za mąż swoje cztery córki. Tak się składa, że do ich rodzinnego kręgu dołączają po kolei: Żyd, Arab i Chińczyk. Na tym nie koniec niespodzianek, bo na ślubnym kobiercu niedługo stanie ich ostatnie dziecko – Laure.

Chociaż komedia ma już kilka ładnych lat, to dla wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji jej zobaczyć może okazać się pozytywnym zaskoczeniem. To po prostu dobry film na wieczór i gwarancja świetnie spędzonych godzin (z wielkim uśmiechem na twarzy). A dla wszystkich ciekawych dalszych losów rodziny mamy dobrą wiadomość. Jest druga część filmu – „I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!”. Tym razem nadopiekuńczy rodzice zrobią wszystko, by zatrzymać córki blisko siebie i utrudnić przeprowadzkę. Obie są dostępne na platformie VOD player.pl  

Inne komedie, które warto obejrzeć:
  • „Co robimy w ukryciu” (2014 rok), reż. Jemaine Clement/ Taika Waititi
  • „Rzeź” (2011 rok), reż. Roman Polański
  • „O północy w Paryżu” (2011 rok), reż. Woody Allen
  • „Najgorsze wiersze świata” (2018 rok), reż. Gábor Reisz
  • „Arab blues” (2019 rok), reż. Manele Labidi

Pozytywny film na wieczór? Postaw na filmowe klasyki

Rzymskie wakacje (1953 rok)

A dla miłośników czarno-białego kina, domowa kwarantanna może okazać się czasem na to, by odświeżyć kultowe tytuły ze Złotej Ery Hollywood. Zamiast współczesnych komedii romantycznych możemy sięgnąć po klasykę z prawdziwymi ikonami kina. Jeśli szykuje się typowo damskie towarzystwo – „Rzymskie wakacje” będą dobrym filmem na wieczór z przyjaciółką.

Tej pozycji chyba nie trzeba przedstawiać nikomu. To oczywiście cudowne lata 50. i historia księżniczki Anny, która wymyka się spod opieki dworu i cieszy chwilami wolności w słonecznym Rzymie. A przy okazji natrafia na dziennikarza, który oferuje jej pomoc. W głównych rolach wspaniała Audrey Hepburn i Gregory Peck. Filmowy klasyk możemy wypożyczyć lub kupić na Youtube.

Pół żartem, pół serio (1959)

Dobry film na wieczór z Marilyn Monroe? Polecam zacząć od „Pół żartem, pół serio”. Komedia w kolorach czerni i bieli wciąż ma w sobie magię, o którą tak bardzo starają się współcześni twórcy. Ten klasyk kina ogląda się lekko i przyjemnie. Film dostał Oscara za najlepsze kostiumy. Bo to właśnie na przebierankach w damskie ciuchy oparta jest cała fabuła. Dwaj muzycy – Joe i Jerry – w wyniku niefortunnego splotu wydarzeń szukają ucieczki przed gangsterami i swoimi dłużnikami. Los chce, że trafiają do żeńskiej orkiestry. Tam poznają piękną Sugar Kane Kowalczyk.

Film idealny na poprawę nastroju i rozwianie wszelkich smutków. Przez dwie godziny można zupełnie zatracić się w historii pechowych muzyków i podziwiać fenomenalną grę aktorską. W końcu mamy tu gwiazdy światowego formatu z piękną Marilyn Monroe na czele. Gdzie szukać filmu? Poleca się Youtube.

Inne filmowe klasyki to:

  • „Śniadanie u Tiffany’ego” (1961 rok), reż. Blake Edwards
  • „Słomiany wdowiec” (1955 rok), reż. Billy Wilder
  • „Flip i flap w krainie cudów” (1934 rok), reż. Gus Meins/Charley Rogers
  • „Człowiek orkiestra” (1970 rok), reż. Serge Korber

Kino grozy  

Midsommar. W biały dzień (2019 rok)

Określany mianem folk horroru „Midsommar. W biały dzień” to nietypowa propozycja, jeśli szukamy dobrego filmu na wieczór z nutką grozy. Niby większość scen rozgrywa się za dnia i to w sielankowej scenerii szwedzkiej wioski, ale ta jasność wprowadza widza w prawdziwy dysonans. Niedługo potem można się przekonać, że reżyser wcale nie ma zamiaru oszczędzić nas przed mocnymi emocjami. Świeża, oryginalna produkcja szwedzko-amerykańsko-węgierska jest dostępna na przykład na platformie VOD player.pl.

Psychoza (1960 rok)

Znajdzie się też coś dla fanów kina grozy w starym, dobrym stylu. Warte odświeżenia jest jedno z najpopularniejszych dzieł Alfreda Hitchcocka. „Psychoza” niezmiennie od dziesięcioleci powoduje dreszcze na plecach. Słynną scenę pod prysznicem zna nawet ten, kto ani razu nie oglądał filmu od początku do końca. Ten klasyk również jest dostępny na Youtube.

Lśnienie (1980 rok)

Do listy najlepszych filmów grozy nie sposób nie dopisać „Lśnienia”. Stanley Kubrick stworzył luźną adaptację powieści Stephena Kinga. Oba tytuły – i książka, i film to niezaprzeczalne klasyki, które po prostu wypada znać. A jak już się je pozna, to trudno wyjść z zachwytu, a jeszcze trudniej przestać się bać. Po seansie w pamięci na długo pozostaje obłąkany wzrok Jacka Nicholsona i ta muzyka… brrrr. Dla fanów horrorów i mocnych, filmowych wrażeń „Lśnienie” to prawdziwa wisienka na torcie. Film można obejrzeć na Youtube.  

Inne propozycje dla fanów horrorów to:
  • „Koko-di Koko-da” (2019 rok), reż. Johannes Nyholm
  • „Funny Games” (2007 rok), reż. Michael Haneke
  • „Coś” (1982 rok), reż. John Carpenter
  • „Ptaki” (1963 rok), reż. Alfred Hitchcock

Dobry film na wieczór obejrzysz na: