Jeśli chodzi o efekty przestrzenne, to S800B generuje je inaczej, a końcowy efekt również różni się od belek z serii Q. Ogólnie rzecz biorąc, jakość efektów jest różna, zależnie od ich rodzaju. Na przykład efekty zlokalizowane w płaszczyźnie poziomej były słyszalne, ale rozłożystość sceny dźwiękowej była mniejsza niż w Q60B czy Q600B, nie mówiąc o rewelacyjnym w tej konkurencji modelu S61B. Z kolei efekty wykorzystujące głośniki wysokościowe były niezłe – np. w filmie Sully (2016) mewa w 0:02:13 wypadła całkiem dobrze, chociaż była mniej krzykliwa i donośna oraz ciut gorzej zlokalizowana niż u najlepszych rywali. Pomimo tego słyszałem ją całkiem dobrze jakieś 2-2,5 m na prawo od prawej krawędzi belki. Z kolei scena z fotografami (gdy Sully wychodzi z hotelu) i ich głośnymi lustrzankami (0:18:10) była węższa, niż być powinna i moim zdaniem mało przekonująca. Z kolei niektóre subtelne, lecz znakomite efekty jak „ruchomy telewizor” z 0:03:18 praktycznie nie zaistniały, bowiem belka nie była w stanie skutecznie przerzucać tego obiektu dźwiękowego z centrum, potem w lewo, a potem na prawo.
Z drugiej strony komunikat stewardessy (0:30:42) wychodzący na przemian, a to z głośników podsufitowych samolotu, a to bezpośrednio z ust ww. kobiety został oddany całkiem poprawnie – było słychać, że głośniki „górne” (bo tak w aplikacji je nazywa producent) robią przyzwoitą robotę. Tak więc, pod względem efektów przestrzennych S800B jest moim zdaniem dostateczny i musi uznać wyższość Q-belek z roku modelowego 2022 (seria B). Co innego na muzyce – tu S800B rządzi.
Ciekawy soundbar. Panie Tomaszu. Czy model ten będzie współpracował z głośnikami tylnimi ? Jeśli tak, to jaki model głośników wchodzi w grę ? Z góry dzięki za odpowiedź.
tylne głośniki SW-9500s – info z głównej strony Samsunga
Witam… Bardzo ciekawy artykuł.
Szkoda tylko, że nic na temat podłączenia kablem HDMI i braku obsługi eARC.
Niestety nie mam TV od Samsunga, może połączenie po Wi-Fi z TV Samsung robi całkiem dobrą robotę… może połączenie kabelkiem mikro HDMI do TV z obsługą eARC mocno ogranicza tą grajtyczkę 😉 z gniazdem ARC.
Ponieważ to jedyny model, który zmieścił się na mojej półce, nie miałem alternatywy, ale spodziewałem się większego WOW.
Samsung mocno reklamuje ten model jako bezprzewodowe Dolby Atmos, ale niestety podobno działa tylko z nowszymi telewizorami od Samsunga ;-( I teraz nasuwa się pytanie czy to bezprzewodowe połączenie przez Wi-Fi jest „lepsze” od połączenia przewodem HDMI ARC? Tzn. czy bezprzewodowo działa „prawdziwe” bezstratne Dolby ATMOS?
Z tego co wiem, to ARC nie pozwala na przesyłanie strumieniowe pełnowymiarowych kodeków wysokiej jakości, takich jak Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio lub ścieżki dźwiękowe DTS: X, które można znaleźć na Blu-ray i Blu-ray 4K. A czy ten soundbar potrafi takie treści odtworzyć po Wi-Fi?
Co by nie mówić to i owszem… do usług przesyłania strumieniowego, takich jak Netflix, Disney Plus i Amazon Prime Video, jest jak najbardziej OK. Usługi te osadzają Dolby Atmos w stratnym formacie DolbyDigital Plus, który ARC może obsłużyć.
O ile brak złącza optycznego i gniazda mikro zamiast pełnowymiarowego HDMI można jakoś wytłumaczyć… to zastosowanie złącza ARC zamiast eARC w najnowszych soundbarach marki jest co najmniej dziwne.
A może powinienem się przed zakupem doszkolić… i wiedzieć co oznaczają poszczególne systemy dźwięku i że Dolby Atmos to nie to samo co Dolby Atmos ;-). Nic to… tymczasem wyczekuję jakiejś cudownej aktualizacji oprogramowania, która naprawi te niedoskonałości… i obsługę Chromecast również. 😉
Pozdrawiam…
Mam dokładnie ten sam problem, już miałem kupować tego soundbara ale myślę sobie : poczytam na innych stronach. I tu rozczarowanie które rozbiło mnie( bo nie mam tak dużej wiedzy) nie ma eARC a z tego co zrozumiałem to ARC nie wystarczy do dolby atmos. A nie mam tv Samsunga tylko Philips z eARC . Myślałem jeszcze o Denon DHT-S517 ale tamten nie ma Wi-Fi.
ciekaw jestem jak ma się S800B do Q800B bo taki właśnie mam dylemat 🙂 W artykule nic nie ma ten temat, częste odniesienia do niższych modeli Q, zamiast do modeli w podobnej cenie
A czy w zestawie jest kabel micro HDMI- HDMI? Czy trzeba dokupić?
Czy są jakieś tryby dedykowane Grze? Jak wypada w grach?
Ma ktoś może go pod C1 od LG, zastanawiam się czy będzie „pasował” pod tak wąski prześwit.
Panie Tomaszu. Dylemat w postaci wyboru pomiędzy Denon 517, a właśnie ten Samsung s800 ?
Z jednej strony nie chce się zawieść na braku niskich tonów „bass” a z drugiej strony wspaniałej góry mowa o „puree” w demonie. Jestem ciekawy serio co według Pana będzie lepszym rozwiązaniem, zaznaczę że mam TV LG C1.
Mam nadzieję, że mi Pan odpowie 🙂
Trudne pytanie, bo oba są udanymi urządzeniami. Z drugiej strony są też między nimi spore różnice: Samsung jest częściowo usieciowiony (Wi-Fi, SpotifyConnect), a Denon nie. Ponadto, a może raczej, przede wszystkim, Oba urządzenia mają zupełnie inne konstrukcje subwoofera: Denon ma suba z basrefleksem (norma w tej klasie), a Samsung z membraną bierną (rzadkość w tej klasie). Nie wiem, czy zna Pan różnice w brzmieniu pomiędzy tymi układami rezonansowymi, ale dla czułego ucha są one znaczące. Żadne rozwiązanie nie jest idealne i wybór należy do użytkownika – po prostu dobrze byłoby obu posłuchać przed zakupem. Oba urządzenia mają też typowe wady dla konstrukcji dzielonych, w tym „bilokację głosów”. Osobiście skłaniałbym się raczej do Samsunga, chociaż zgodzę się z Panem, że tryb „pure” w Denonie jest jednym z jego głównych atutów (w Samsungu dźwięk będzie ciut bardziej „przetworzony”). A może warto by się jeszcze zastanowić nad soundbarami innych marek? Mnie osobiście w obu modelach trochę przeszkadzałby brak wielofunkcyjnego wyświetlacza …
Co do Chromecasta w Q800B to autor się pomylił – on go nie ma. Z tego powodu zwróciłem go do sklepu. Jedynie Q700A miał Chromecasta (choć wg. producenta nie powinien mieć). Tego zwróciłem z powodu dudniącego, rezonansowego basu. Wersje zachodnioeuropejskie i azjatyckie są wyposażone w Chromecast, my jesteśmy skazani na wersje okaleczone.
Pański wpis potwierdza, że do specyfikacji podawanych przez producentów sprzętu RTV (zwłaszcza Samsunga) nadal trzeba podchodzić z dużą ostrożnością. Jak Pan zapewne wie, modelu Q800B jeszcze nie testowałem, natomiast Q700B już tak i on miał Chromecasta na 100%. Powtarzam: testowany przeze mnie Q700B Chromecasta miał i działał on znakomicie. Niestety, wbrew obietnicom S800B Chromecasta nie miał, co wypomniałem producentowi w recenzji. Z kolei modelu Q800B jeszcze nie testowałem, ale jeżeli się potwierdzi, że Q800B, będąc droższym i wyżej pozycjonowanym modelem od Q700B, został Chromecasta pozbawiony, obiecuję Panu, że wtedy to pisemnie poproszę producenta o wyjaśnienie tej dziwacznej polityki produktowej.