W końcu poczujesz się jak samuraj na PC – jakiego komputera jednak potrzebujesz, by cieszyć się zadowalającą płynnością i grafiką w Ghost of Tsushima Director’s Cut? Sony podało wymagania sprzętowe swojego hitu z konsol PlayStation i są one niewygórowane. To dobrze wróży co do optymalizacji! Poznaj zalecane konfiguracje sprzętowe i sprawdź polecane komputery stacjonarne i laptopy do Ghost of Tsushima od studia Sucker Punch.
Samuraje nie takie straszne, jak malują – naprawdę trudno określić Ghost of Tsushima jako wymagającą sprzętowo grę. W końcu to już czteroletnia produkcja, ale nawet jak na produkcję, która ma już tyle lat na karku, ma zaskakująco niskie wymagania sprzętowe. Do najniższych ustawień wystarczy wszak karta graficzna pokroju GeForce’a GTX 960 (!). A to dosłownie model sprzed niemal dekady, a już wtedy przecież nie był to demon szybkości.
W kwestii procesora gra zadowoli się nawet 2-rdzeniowymi lub 4-rdzeniowymi procesorami. Tak naprawdę wyjątkiem w podanych przez Sony konfiguracjach jest 4K, do której potrzebujesz mocnej karty graficznej (ale tylko do wyższego fps – 60+). Ale ta rozdzielczość jest tak wymagająca niezależnie od gry AAA. Sprawdź pełne, oficjalne wymagania sprzętowe Ghost of Tsushima na PC:
Są to wymagania do bardzo niskich ustawień graficznych.
Są to wymagania do średnich ustawień graficznych.
Są to wymagania do wysokich ustawień graficznych.
Są to wymagania do bardzo wysokich ustawień graficznych.
Jaki procesor do Ghost of Tsushima? Tutaj niezłym wyborem będzie CPU pokroju Ryzena 5 5500, a jeszcze lepiej: Ryzena 5 5600 (5 7600X) albo Intel Core i5-12400 (i5-13400/i5-14400).
A jaka karta graficzna do Ghost of Tsushima? Celuj w coś na miarę GeForce’a RTX 4060 (Ti) lub Radeona RX 7600 XT lub RX 7700 XT do niższych rozdzielczości lub ustawień, a do wyższych – w np. RTX-a 4070 Super lub Radeona RX 7900 GRE.
Nixxes Software, które odpowiada za sporą część komputerowych konwersji hitów Sony z PlayStation, dba o graczy pecetowych jak mało które studio. Podobnie jak w Horizon Forbidden West, tak i tutaj spodziewaj się obsługi ultrapanoramicznych monitorów (21:9, 32:9, a nawet 48:9), rozbudowanych ustawień graficznych i szeregu technik:
Do niektórych potrzebujesz karty graficzny NVIDIA (najlepiej serii GeForce RTX 4000, która jako jedyna obsługuje generator klatek z DLSS 3, a ten drastycznie podnosi liczbę klatek na sekundę). Wybór studia do portu Ghost of Tsushima daje nadzieję na dobrą optymalizację i faktycznie niskie wymagania sprzętowe na PC.
Ghost of Tsushima nie ma tak wygórowanych wymagań jak Horizon Forbidden West, co nie powinno dziwić, bo od strony graficznej samurajska przygoda jest ze dwie klasy niżej. Te wydają się – przynajmniej „na papierze” – adekwatne do tego, co zobaczysz na ekranie swojego monitora lub telewizora, przynajmniej do niższych ustawień. Bo zalecane do wysokich rozdzielczości lub detali– przynajmniej pod kątem GPU – wydają się „nieco” na wyrost…
Ghost of Tsushima trafi na PC w idealnym momencie, bo przed premierą Assassin’s Creed Red, którego akcja rozegra się w feudalnej Japonii i który prawdopodobnie wyjdzie przed końcem 2024 roku. Po niej gra Sony mogłaby nie robić już takiego wrażenia. A jak pokazują wymagania sprzętowe, do pełni wrażeń wizualnych nie potrzebujesz mocnego komputera. W końcu tak de facto mowa o grze z 2020 roku, która już w dniu wydania nie zachwycała techniczną stroną oprawy wizualnej.
Byle do 16 maja 2024 roku do godz. 17:00 czasu polskiego, bo właśnie wtedy gra zostanie udostępniona na PC!
Dowiedz się więcej o Ghost of Tsushima Director’s Cut na PC:
Źródło: Sony, opracowanie własne
Przeczytaj również:
Odkryj pełną ofertę laptopów i desktopów (w tym serię G4M3R) do gier w x-komie