Co dwie membrany to nie jedna. Test i recenzja subwoofera Sony SA-SW5

Kontynuujemy testy modułowych urządzeń Sony do kina domowego. Po testach soundbarów A3000 i A5000 oraz subwoofera SA-SW3 czas na najbardziej zaawansowane baspudło w gamie Sony: model SA-SW5. Czy większe rozmiary i wyższa cena znajdą usprawiedliwienie w lepszym basie i wyższej jakości brzmieniu? SA-SW5 sprawdziliśmy ze środkową w gamie grajbelką A5000 i okazało się, że zestaw gra lepiej, niż gdy pracował w nim SA-SW3. Czy to jednakże wystarczy do rekomendacji? Przeczytajcie uważnie recenzję subwoofera Sony SA-SW5, to się dowiecie.

O subwooferze Sony SA-SW5 i SA-SW3

Firma Sony ma aktualnie w swojej ofercie dwa niezależne, tj. sprzedawane osobno, subwoofery: mniejszy i tańszy SA-SW3 oraz większy i droższy SA-SW5. 

SA-SW3 i Sony SA-SW5
źródło: Sony

Budowa i funkcje 

Sony SA-SW5 (dalej zwany „SW5”) jest subwooferem w prostopadłościennej obudowie. 

Widok pod kątem Sony SA-SW5

Podobnie jak jego mniejszy brat (SW3), również i SW5 ma łagodnie wyprofilowane rogi obudowy oraz bardzo ładną okleinę z tworzywa sztucznego o fakturze przypominającej skórę. 

SW5 ma wysokość 409 mm, szerokość 277 mm i głębokość 422 mm (dane za producentem). Inaczej mówiąc SW5 jest:

  • wyższy o 26 mm, 
  • szerszy o 76 mm, 
  • głębszy o 20 mm,

… od mniejszego SW3. 

Testowany subwoofer ma następującą konstrukcję: 

Głośnik Sony SA-SW5
źródło: Sony
  • jedna okrągła membrana o średnicy 180 mm (20 mm więcej niż w SW3); 
  • niestety nie podano, z jakiego materiału wykonano membranę; 
  • górne zawieszenie ma charakterystyczne nacięcia, które, według producenta „kompensują naprężenia wewnątrz i na zewnątrz zawieszenia; rezultat to większa symetria amplitudy pionowej, niezbędna do uzyskania czystego dźwięku”; 
Membrana głośnika Sony SA-SW5
źródło: Sony
  • producent zachwala, że w konstrukcji przetwornika niskotonowego wykorzystano tzw. „obwód magnetyczny Σ (sigma)”; cytuję „(jest) to firmowa technologia Sony, która zapewnia mocny, głęboki bas dzięki wzmocnieniu siły magnetycznej pobudzającej cewkę drgającą. W standardowych obwodach magnetycznych znaczna część tego oddziaływania ucieka na zewnątrz”;
  • przetwornik pracuje w obudowie z membrana bierną w kształcie toru wyścigowego; membranę ułożono w poziomie i wypromieniowuje ona falę dźwiękową przez otwory w cokole; 
  • wzmacniacz ma moc całkowitą 300W (100W więcej niż w SW3). 

Nie podano, z jakiego materiału wykonano obudowę. Podejrzewam, że jest to płyta wiórowa lub pyłowa (MDF, HDF). Podczas opukiwania obudowa wydaje się lepiej wytłumiona od tej z SW3. 

Sony SW5 dostępny jest tylko w jednym kolorze: ciemnografitowym. Do wykonania i wykończenia subwoofera SW5 nie mam żadnych istotnych uwag: to po prostu naprawdę solidna skrzynka. 

Testowany egzemplarz subwoofera SW5 wyprodukowano w Malezji, a udostępnił nam go polski oddział firmy Sony.

Tabliczka znamionowa Sony SA-SW5

Łączność 

SW5 ma tylko jedno gniazdo – zasilania. 

Widok z tyłu Sony SA-SW5

Sygnał fonii SW5 otrzymuje bezprzewodowo z soundbara. 

Instalacja, funkcje i obsługa subwoofera Sony SW5 

Podobnie jak w przypadku SW3, instalacja SW5 jest dziecinnie prosta. Włączamy soundbar, z którym SW5 ma współpracować, a następnie podłączamy SW5 do prądu. Zapala się dioda na przedniej ściance, a subwoofer sam paruje się z soundbarem. Proces ten przebiegł szybko i sprawnie – niemalże w mgnieniu oka. 

Częstotliwość podziału ustawiana jest automatycznie, a użytkownik nie ma nią wpływu: ani podczas instalacji, ani podczas późniejszej obsługi. 

Poziom wysterowania subwoofera regulujemy przyciskami SW+ i SW- na pilocie od grajbelki. Suba można też kontrolować z poziomu aplikacji Music Center (tej samej, która obsługuje soundbary Sony). 

Poziom wysterowania suba dostępny w aplikacji jest taki sam jak za pomocą pilota, czyli od 0 do 12 (max). Domyślna wartość to 8.  

Suwak regulacji basem Sony SA-SW5

Jakość brzmienia subwoofera Sony SW5 

Pomiar bliskiego pola, tj. gdy mikrofon ustawiono przed przetwornikiem niskotonowym, wykazał, że bas gra bardzo równo w zakresie od ok. 60 do 88 Hz. Zakładając dopuszczalny spadek o 6dB, okaże się, że niskie tony schodzą do 40Hz. To bardzo dobry wynik. 

charakterystyka częstotliwościowa Sony SA-SW5

Membrana bierna generuje niższe ciśnienie akustyczne niż główny przetwornik, co jest zrozumiałe, jeśli sprawdzimy jej budowę – jest bardzo sztywna i ma dość sztywny resor. Pomimo tego razem z przetwornikiem tworzą zgrany duet, który ma jedną przewagę nad rozwiązaniem z tańszego SW3. Otóż brak tu szumów przepływu przez port basrefleksu. Na swojej stronie internetowej producent w dość zabawny sposób opisuje zalety membrany biernej. 

Membrana bierna Sony SA-SW5

W subiektywnej ocenie bas gra bardzo dobrze i już od pierwszych chwil słychać, że inaczej niż w SW3. Niskie tony z SW5 są lepiej rozciągnięte, mają większą swobodę, lepszą artykulację i ładniejsze wybrzmiewanie. Zgodnie z oczekiwaniami SW5 generuje wyższe ciśnienie dźwięku niż SW3. Krótko mówiąc, jest głośniejszy. 

W tym miejscu muszę przyznać, że chociaż staram się zachować obiektywność, to nic nie poradzę na to, że mam swoje preferencje, w związku z czym wolę brzmienie subów z obudową zamkniętą lub z membraną bierną. SW5 jest tym drugim i dlatego też sposób, w jaki generuje i rozprowadza bas, bardzo mi się podobał. 

Widok z boku Sony SA-SW5
źródło: Sony

Oprócz wyższej głośności największe wrażenie robi dużo lepsze rozciągnięcie i równomierność basu z SW5, bez typowej dla subów z basrefleksem „górki”. Podobał mi się także sposób, w jaki SW5 reaguje na mocne basowe impulsy – ten sub ma po prostu niezłego wykopa. 

Sony SA-SW5
źródło: Sony

Podsumowanie testu Sony SA-SW5

SW5 jest kolejną udaną skrzynką z gamy subwooferów Sony. Dopłacając do niego, zyskujemy bardziej równomierny, lepiej rozciągnięty i głośniejszy bas — w sam raz dla tych, którzy mają większe pomieszczenia. Instalacja i współpraca z soundbarem A5000 była bezproblemowa, a ze względu na swoje walory brzmieniowe SW5 sprawdzi się nie tylko na filmach, lecz także na muzyce, nawet tej bardziej wymagającej. W związku z tym SW5 polecam jeszcze bardziej niż SW3. 

geex rekomendacja

Minusy

Plusy

Subwoofery Sony oraz soundbary Sony znajdziesz w x-komie