Komputerowe i konsolowe hity. Sprawdź najciekawsze gry dla 9-latków

Obiegowe, stereotypowe opinie o grach komputerowych i konsolowych często utożsamiają je z bezrefleksyjną rozrywką, która ogłupia odbiorców, szczególnie tych najmłodszych. Czy słusznie? Oczywiście, że nie. Odpowiednio dobrane tytuły mogą nie tylko bawić, ale też uczyć i wspierać rozwój młodego gracza. Przygotowaliśmy nawet zestawienie wartościowych gier dla 9-latka, które potwierdzają tę tezę.

Sprzęt gamingowy i gry jako prezent na Komunię?

Zbliża się maj, a wraz z nim sezon Pierwszych Komunii Świętych. To specyficzny czas – nie tylko dla dzieci, ale także dla ich rodziców chrzestnych i bliskich, którzy często stają przed dylematem, jaki prezent wybrać na tę szczególną okazję.

W ostatnich latach do „komunijnej mody” na prezenty weszły sprzęty gamingowe wraz z grami. Choć taki zestaw może budzić pewne wątpliwości, warto przyjrzeć mu się bliżej.

Odpowiednio dobrany sprzęt i gry nie muszą służyć jedynie do bezmyślnego spędzania czasu przed ekranem. Wręcz przeciwnie – wiele współczesnych tytułów ma spory (często nieoczywisty) potencjał edukacyjny i może wspierać rozwój dziecka na wielu płaszczyznach.

Dziecko gra na komputerze

Gry potrafią uczyć logicznego i analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów, a nawet podstaw programowania. Rozwijają kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, umiejętności strategicznego planowania, a nawet wspierają koordynację „ręka-oko”. Poza tym wspólna gra może być doskonałą okazją do budowania relacji z rówieśnikami i bliskimi.

Oczywiście gra grze nierówna, dlatego kluczem jest wybór odpowiednich tytułów, dostosowanych do wieku i zainteresowań młodego gracza. Na szczęście na rynku nie brakuje propozycji, które łączą doskonałą rozrywkę z walorami edukacyjnymi.

Zanim jednak przedstawimy polecane gry na 9-latków, zachęcamy do zapoznania się z ofertą laptopów Gigabyte. Ze względu na kapitalny stosunek ceny do jakości wykonania i wydajności mogą stać się świetnym prezentem komunijnym, który pomoże rozwinąć zainteresowania 9-latka i to nie tylko te gamingowe. Duża moc obliczeniowa laptopów Gigabyte pozwala rozwijać się również w innych dziedzinach, na przykład w programowaniu, projektowaniu graficznym czy edycji wideo.

Sprawdźcie również pełną ofertę laptopów Gigabyte w sklepie x-kom

Wartościowe gry dla 9-latka. Co warto sprawdzić?

W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę gry z różnych platform. Propozycje są subiektywne. Jeśli uważacie, że zabrakło wśród nich jakiegoś istotnego tytułu, podzielcie się nim w komentarzach.

Minecraft (różne platformy)

Powiedzieć, że Minecraft to popularna gra, to jak nic nie powiedzieć. Tytuł ten niezmiennie od lat cieszy się uznaniem graczy w różnym wieku, w tym także wśród dzieci. Jej fenomen, najogólniej rzecz ujmując, polega na oferowaniu niemal nieograniczonych możliwości kreatywnej zabawy w otwartym, wirtualnym świecie.

W trybie kreatywnym Minecrafta gracz otrzymuje do dyspozycji różnorodne bloki, z których może budować praktycznie wszystko, co podpowie mu wyobraźnia – od prostych schronień, przez wymyślne budowle, aż po całe miasta czy imponujące dzieła sztuki. Ten aspekt gry znakomicie rozwija kreatywność, wyobraźnię przestrzenną oraz umiejętności planowania i projektowania.

Minecraft Dżungla

Minecraft oferuje także tryb przetrwania, w którym gracz musi pozyskiwać surowce, tworzyć narzędzia i broń, a także stawiać czoła wyzwaniom, takim jak wrogowie czy noc pełna potworów. To z kolei uczy zaradności, zarządzania zasobami i strategicznego myślenia.

Co ważne, Minecraft wspiera także naukę podstaw programowania. Dzięki wbudowanemu systemowi redstone gracz może tworzyć proste maszyny i układy logiczne.

Przeczytajcie również:

Animal Crossing: New Horizons (Nintendo Switch)

Urocza gra symulacyjna, dostępna ekskluzywnie na konsolę Nintendo Switch. Gracz wciela się tu w postać, która przeprowadza się na bezludną wyspę, by rozpocząć nowe życie w otoczeniu antropomorficznych zwierząt.

Głównym zadaniem gracza jest rozbudowa i upiększanie wyspy. Można to robić poprzez zbieranie surowców, crafting przedmiotów, projektowanie i budowanie mebli, a także aranżację terenu – od tworzenia ścieżek i klombów kwiatowych po stawianie budynków użyteczności publicznej. Ten aspekt gry uczy kreatywności, planowania przestrzennego i dbałości o estetykę otoczenia.

Ważnym elementem Animal Crossing jest także interakcja z mieszkańcami wyspy – różnorodnymi postaciami zwierzęcymi, z których każda ma unikalną osobowość i zainteresowania. Gracz może z nimi rozmawiać, wymieniać przedmioty, a nawet zaprosić do swojego domu. Te interakcje uczą empatii, budowania relacji i dbania o więzi społeczne.

okładka animal crossing new leaf

Gra wprowadza także prosty system ekonomiczny – gracz może zarabiać wirtualną walutę poprzez sprzedaż przedmiotów, łowienie ryb, łapanie owadów czy wykopywanie skamielin. Zarobione pieniądze można potem inwestować w rozwój wyspy i spłatę kredytu zaciągniętego na dom. To z kolei uczy podstaw zarządzania finansami i podejmowania decyzji ekonomicznych.

Co ważne, w Animal Crossing nie ma sztywnych celów ani ograniczeń czasowych. Gracz może działać w swoim tempie, a gra dostosowuje się do rzeczywistego czasu i pór roku, oferując sezonowe aktywności i wydarzenia. To sprawia, że tytuł ten pozwala się zrelaksować, nie generuje frustracji, a jednocześnie uczy cierpliwości i pokazuje, że na efekty niektórych działań trzeba po prostu poczekać.

Overcooked (PC, konsole)

Zabawna i dynamiczna gra kooperacyjna, dostępna na różnych platformach, w tym na PC i najpopularniejsze konsole. Gracz wciela się tu w rolę kucharza, który wraz z innymi graczami (lub solo, kontrolując kilka postaci jednocześnie) musi przygotowywać i serwować posiłki w coraz to bardziej szalonych i wymagających warunkach.

Głównym celem w Overcooked jest realizacja zamówień składanych przez klientów. Gracze muszą zbierać składniki, kroić je, gotować, a następnie układać na talerzach według określonych przepisów i serwować na czas. Brzmi prosto, ale diabeł tkwi w szczegółach – kuchnie w grze to istne tory przeszkód, pełne ruchomych platform, przepaści i innych utrudnień, które trzeba pokonywać, jednocześnie pilnując, by posiłki nie przypalały się na patelni.

Gra wymusza ścisłą współpracę między graczami. Żeby osiągnąć sukces, trzeba się komunikować, dzielić zadaniami i koordynować swoje działania. To znakomita lekcja pracy zespołowej, pokazująca, że każdy członek grupy ma do odegrania ważną rolę, a efekt końcowy zależy od sprawnej komunikacji i synchronizacji.

tryb kooperacji w Overcooked

Overcooked uczy także działania pod presją czasu. Zamówienia muszą być realizowane w określonych ramach czasowych, co wymaga dobrej organizacji, ustalania priorytetów i efektywnego wykorzystania zasobów. To cenne umiejętności, przydatne nie tylko w wirtualnej kuchni, ale także w realnym życiu.

Co ważne, mimo czasami szaleńczego momentami tempa, gra pozostaje przyjazna i dostępna dla młodszych graczy. Kolorowa, kreskówkowa grafika, humor i możliwość dostosowania poziomu trudności sprawiają, że jest to tytuł, przy którym 9-latek będzie się świetnie bawić, a jednocześnie uczyć ważnych umiejętności społecznych.

Pokémon: Let’s Go, Pikachu! / Eevee! (Nintendo Switch)

Dwie wersje tej samej gry, dostępne wyłącznie na konsolę Nintendo Switch. Jest to jedna z nowszych odsłon popularnej serii gier RPG, w której gracz wciela się w trenera Pokémonów.

Warto podkreślić, że Let’s Go to odsłona z najniższym progiem wejścia w całej serii Pokémon. Oznacza to, że jest to gra przyjazna dla nowych graczy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą serią. Mechaniki gry są uproszczone w porównaniu do głównych odsłon serii, co czyni ją bardziej przystępną dla młodszych graczy.

pokemon let's go pikachu screen

W Let’s Go gracz przemierza kolorowy, otwarty świat, eksploruje różne środowiska, zbiera przedmioty i – co najważniejsze – łapie i trenuje Pokémony. Proces łapania stworków został uproszczony w porównaniu do innych gier z serii – zamiast walczyć z dzikimi Pokémonami, gracz po prostu rzuca w nie Poké Ballami, używając kontrolerów Joy-Con do wykonywania rzutów.

Złapane Pokémony można następnie trenować, aby zwiększać ich siłę i uczyć nowych umiejętności. Jest to aspekt gry, który uczy strategicznego myślenia i planowania: gracz musi zdecydować, które Pokémony włączyć do swojej drużyny, jak je rozwijać i jakie ruchy będą najskuteczniejsze w starciach z innymi trenerami.

Gra wprowadza także elementy przywiązania i troski o wirtualne stworzenia. Gracz może interaktywnie bawić się ze swoimi Pokémonami, głaskać je za pomocą ekranu dotykowego konsoli, a nawet zabierać na spacery, korzystając z funkcji krokomierza w Joy-Conach. To uczy odpowiedzialności i empatii w stosunku do „podopiecznych”, nawet jeśli są oni tylko wirtualnymi bytami.

Stardew Valley (PC i konsole)

Stardew Valley to niezależna gra rolnicza z elementami RPG, dostępna na PC oraz wszystkich popularnych konsolach. Gracz wciela się tu w postać, która porzuca korporacyjne życie w mieście, aby przejąć podupadłą farmę dziadka w tytułowej dolinie Stardew.

Głównym zadaniem gracza jest odbudowa i rozwój farmy. Obejmuje to uprawę roślin, hodowlę zwierząt, rybołówstwo, górnictwo i rzemiosło. Te różnorodne aktywności uczą planowania, zarządzania zasobami i cierpliwości. Gracz musi rozważnie decydować, co zasadzić, kiedy zebrać plony, jak zainwestować zarobione pieniądze. Sukces przychodzi z czasem, co uczy, że na efekty pracy wymagają cierpliwości.

Ale Stardew Valley to nie tylko farma. Równie ważne są interakcje z mieszkańcami doliny. Gracz może rozmawiać z różnymi postaciami, wręczać im prezenty, a nawet rozwijać romantyczne relacje. Każdy mieszkaniec ma unikalną osobowość i historię, które gracz może poznać poprzez regularne interakcje. To uczy empatii, budowania relacji i znaczenia drobnych gestów w podtrzymywaniu więzi.

Co ciekawe, gra porusza także ważne tematy społeczne i ekologiczne. Jednym z wątków jest wpływ korporacji Joja na dolinę – gracz może zdecydować, czy wspierać lokalną społeczność, czy ulec korporacyjnej ekspansji. To skłania do refleksji nad wartością wspólnoty i konsekwencjami naszych wyborów.

Przeczytajcie również:

Stardew Valley

Spyro Reignited Trilogy (PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch)

Spyro Reignited Trilogy to zestaw trzech odświeżonych klasycznych gier platformowych z PlayStation, dostępny na PC, PS4, Xbox One i Nintendo Switch. Gracz wciela się tu w Spyro, młodego fioletowego smoka, który przemierza różnorodne krainy, pokonuje przeciwników i rozwiązuje proste zagadki w celu uwolnienia swoich pobratymców i pokonania złego Nasty’ego Norka.

Zestaw ten jest o tyle wyjątkowy, że łączy pokolenia graczy. Oryginalne gry Spyro zadebiutowały na pierwszym PlayStation pod koniec lat 90., stając się ukochanymi tytułami dla wielu ówczesnych dzieci. Teraz – za sprawą Reignited Trilogy – te same osoby, już jako dorośli, mogą ponownie przeżyć przygody Spyro, a jednocześnie podzielić się nimi ze swoimi dziećmi.

Reignited Trilogy to pełne remaki, z całkowicie przebudowaną grafiką w wysokiej rozdzielczości, odnowioną ścieżką dźwiękową i udoskonaloną rozgrywką. Dzięki temu nowe pokolenie graczy może doświadczyć tych klasyków w nowoczesnej, atrakcyjnej formie.

Sama rozgrywka w Spyro polega na eksploracji kolorowych, otwartych poziomów, zbieraniu klejnotów i pokonywaniu przeciwników poprzez taranowanie ich lub zianie ogniem. Te proste, ale satysfakcjonujące mechaniki uczą zręczności, timingu i rozpoznawania wzorców.

Gry Spyro zawierają także elementy lekkiej logiki i rozwiązywania zagadek. Niektóre sekrety i obszary są dostępne tylko po rozwiązaniu prostych łamigłówek środowiskowych, co ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia.

Ring Fit Adventure (Nintendo Switch)

Unikalna tytuł, dostępny wyłącznie na Switcha. Gra łączy elementy RPG z ćwiczeniami fizycznymi. W zestawie z grą znajduje się specjalny kontroler w kształcie elastycznej opaski (Ring-Con) oraz pasek na nogę (Leg Strap), które monitorują ruchy gracza i przenoszą je do świata gry.

W Ring Fit Adventure gracz wciela się w rolę sportowca, który musi pokonać złego smoka Drago i jego armię potworów, wykonując różne ćwiczenia fizyczne. Bieganie w miejscu przesuwa postać po wirtualnym świecie, a ściskanie i rozciąganie Ring-Cona pozwala atakować przeciwników i pokonywać przeszkody.

Gra zawiera szeroki wachlarz ćwiczeń, od klasycznych przysiadów i plancków po jogę i pilates. Każde ćwiczenie jest dokładnie objaśnione i zademonstrowane przez wirtualnego trenera, co uczy poprawnej formy i techniki. Co ważne, gra pozwala dostosować poziom trudności do kondycji gracza, dzięki czemu jest odpowiednia zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych.

Ring Fit Adventure to nie tylko zbiór ćwiczeń, ale pełnoprawna gra RPG. Gracz rozwija swoją postać, zdobywa doświadczenie i odblokowuje nowe umiejętności. To motywuje do regularnego ćwiczenia i daje poczucie postępu. Tytuł oferuje także różnorodne minigry i wyzwania, które urozmaicają rutynę ćwiczeń.

ring fit adventure grafika

Poza trybem przygodowym, Ring Fit Adventure oferuje także tryb pojedynczych ćwiczeń oraz tryb rytmiczny, w którym gracz wykonuje ruchy w takt muzyki. Gra rejestruje także statystyki, takie jak spalone kalorie czy czas ćwiczeń, co pozwala śledzić swoje postępy.

Dla 9-latka Ring Fit Adventure może być świetnym wprowadzeniem do regularnej aktywności fizycznej. Gra pokazuje, że ćwiczenia mogą być zabawne i satysfakcjonujące, szczególnie gdy są wplecione w angażującą historię. Co więcej, wspólne granie z rodzicami czy rodzeństwem może stać się okazją do budowania zdrowych nawyków i więzi rodzinnych.

Just Dance (różne platformy)

Popularna seria gier tanecznych, dostępna na różnych platformach, w tym na konsolach Nintendo Switch, PlayStation, Xbox, a nawet na urządzeniach mobilnych. Gra wykorzystuje kamerę (na Kinect) lub kontrolery ruchowe, aby śledzić ruchy gracza i oceniać, jak dokładnie naśladuje on choreografię wyświetlaną na ekranie.

Każda odsłona Just Dance zawiera szeroki wybór piosenek z różnych gatunków i epok, od hitów pop po klasyki rock’n’rolla. Do każdego utworu przypisana jest unikalna choreografia, którą gracz musi odwzorować. Taneczne ruchy są pokazywane przez tancerzy na ekranie i odpowiednio oznaczone, aby ułatwić ich naśladowanie.

Dla 9-latka Just Dance może być świetnym sposobem na rozwijanie poczucia rytmu, koordynacji i pewności siebie. Tańczenie do ulubionych piosenek jest nie tylko zabawne, ale także pomaga rozwijać świadomość własnego ciała i ekspresję ruchową. Regularne granie w Just Dance może być też formą ćwiczeń, poprawiającą kondycję i gibkość.

Just Dance to także świetna gra dla całej rodziny. Tryb multiplayer pozwala na wspólne tańczenie i przyjacielską rywalizację. To okazja do wspólnej zabawy i budowania więzi.

Ratchet & Clank: Rift Apart (PS5)

Przepiękna odsłona popularnej serii gier platformowych z elementami strzelanki, stworzona ekskluzywnie na konsolę PlayStation 5. Gracz wciela się w Ratcheta, ostatniego przedstawiciela rasy Lombaksów, oraz jego wiernego towarzysza, robota Clanka, w ich misji ocalenia galaktyki przed złowrogim Doktorem Nefariousem.

Rift Apart wprowadza do serii nową bohaterkę – Rivet, żeńską przedstawicielkę rasy Lombaksów z alternatywnego wymiaru. Gracz kontroluje zarówno Ratcheta, jak i Rivet, przemierzając różnorodne planety, walcząc z hordami wrogów i rozwiązując proste zagadki środowiskowe.

Gra wyróżnia się niezwykle dynamiczną i widowiskową akcją. Bohaterowie mają do dyspozycji szeroki arsenał kreatywnej broni, od klasycznych blasterów po broń zamieniającą wrogów w rośliny lub zmuszającą ich do tańca. Walka jest szybka, efektowna i satysfakcjonująca, a jednocześnie dostosowana do młodszych graczy – przemoc jest symboliczna, a pokonani wrogowie po prostu znikają z ekranu.

Ratchet & Clank: Rift Apart w pełni wykorzystuje moc PlayStation 5. Gra zachwyca piękną, szczegółową grafiką, natychmiastowymi wczytywaniami poziomów i wykorzystaniem haptycznych funkcji kontrolera DualSense. Przechodzenie przez portale między wymiarami odbywa się płynnie, bez ekranów ładowania, co dodaje grze niesamowitego tempa i rozmachu.

Dla 9-latka Rift Apart może być świetnym wprowadzeniem do gier akcji. Kolorowy, science-fiction świat, sympatyczni bohaterowie i humor sprawiają, że jest to tytuł przyjazny dla młodszych graczy. Jednocześnie gra rozwija zręczność, refleks i umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami.

Kirby And The Forgotten Land (Nintendo Switch)

Najnowsza odsłona serii gier platformowych z sympatycznym, różowym stworkiem Kirby w roli głównej, stworzona na konsolę Nintendo Switch. Po raz pierwszy w historii serii gra oferuje w pełni trójwymiarowe poziomy, porzucając dotychczasowy styl 2D na rzecz swobodnej eksploracji i akcji w 3D.

W Forgotten Land Kirby trafia do tajemniczego, opuszczonego świata, pełnego ruin i dziwnych stworzeń. Jego zadaniem jest uratowanie Waddle Dee – przyjaznych stworków porwanych przez złowrogą siłę. Aby tego dokonać, Kirby musi przemierzyć różnorodne środowiska, od zielonych łąk po pustynne miasta, pokonując wrogów i odkrywając sekrety.

Kirby ma do dyspozycji swoją charakterystyczną umiejętność – wchłanianie przeciwników i kopiowanie ich zdolności. Po wchłonięciu wroga Kirby może zyskać jego moce, takie jak władanie mieczem, strzelanie ogniem czy zamrażanie. To wprowadza dużo różnorodności do rozgrywki i zachęca do eksperymentowania.

kirby samochód

Forgotten Land wprowadza także nowy element – Mouthful Mode. Kirby może wchłonąć niektóre duże obiekty, takie jak samochody czy automaty, i używać ich w kreatywny sposób do pokonywania przeszkód i rozwiązywania zagadek środowiskowych.

Gra zachwyca kolorową, bajkową grafiką, pełną uroczych detali i efektów wizualnych. Świat gry jest pełen życia, z interaktywnymi elementami i ukrytymi sekretami do odkrycia. Całości dopełnia pogodna, melodyczna ścieżka dźwiękowa, idealnie pasująca do przyjaznego tonu gry.

Dla 9-latka Kirby And The Forgotten Land może być świetnym wyborem. Urocza estetyka, prosty, ale angażujący gameplay i umiarkowany poziom wyzwania sprawiają, że jest to gra przyjazna dla młodszych graczy. Jednocześnie rozbudowane poziomy i opcjonalne wyzwania oferują sporo contentu dla zaawansowanych graczy.

Tekst został przygotowany we współpracy z firmą Gigabyte