Porównanie G4M3R Elite vs G4M3R Hero (Plus). Na którą serię G4M3R postawić?

Za nami premiera odświeżonych komputerów G4M3R Hero i G4M3R Elite, ale ciągle masz dylemat, którą serię wybrać? Jedno pytanie rodzi kolejne, zamiast przynieść oczekiwaną odpowiedź, i nadal nie wiesz, na którą się zdecydować i czy warto dopłacać, a jeśli warto, to z jakich powodów? W takim razie nie mogłeś lepiej trafić. Zapoznaj się z porównaniem całej serii komputerów G4M3R: Hero, Hero+ i Elite, by wybrać odpowiedni komputer dla siebie.

Jakiego G4M3R-a wybrać?

Cały proces składania komputera, który zbudowany jest z wielu zupełnie różnych podzespołów, wbrew pozorom nie jest wcale tak łatwym zadaniem, jak może się wydawać.

Potrzebna jest chociaż podstawowa wiedza, by odróżnić np. jeden procesor od drugiego i zorientować się, który model karty graficznej będzie lepszy od innego. Co więcej, aby w pełni wykorzystać potencjał podzespołów, powinny być one dopasowane. Nie tylko do siebie nawzajem, ale i pod Twoje potrzeby i wymagania. Na koniec pozostaje jeszcze je złożyć (ewentualnie skorzystać z usługi montażowej).

wygląd g4m3r elite 2024
G4M3R Elite w najnowszej odsłonie

Alternatywą dla „składaków”, która pozwala pominąć te kroki, są gotowe zestawy komputerowe. To wygoda, na którą decyduje się przynajmniej część użytkowników. Owszem, nadal musisz wybrać jeden z często wielu różnych modeli PC, ale nie obchodzi Cię cały proces doboru komponentów, bo robi to za Ciebie producent. Masz budżet i jedynie to, co robisz, to decydujesz się na komputer, który się w nim mieści, ufając określonej marce (w przypadku G4M3R-ów nie musisz obawiać się o nieoptymalne dopasowanie podzespołów) i nie zawracając sobie tym wszystkim głowy.

Głowę możesz mieć przeładowaną milionami pytań dopiero wtedy, gdy ten budżet jest elastyczny i zastanawiasz się, czy wybrać tańszy, czy może jednak droższy komputer, a jak ten drugi, to czy w ogóle go wykorzystasz. Niby łatwiej, ale niekoniecznie łatwo.

Jednak wybór zawsze lepiej mieć, niż go nie mieć, nawet jeśli często nie jest on prosty. Mam nadzieję, że niniejsze porównanie komputerów G4M3R (Hero, Hero+ i Elite) rozwieje Twoje wątpliwości oraz ułatwi wybór właściwej serii. Przy okazji dowiesz, czy i kiedy warto inwestować w model z lepszymi podzespołami.

front g4m3r elite 2024
G4M3R Elite

Czym się kierować przy wyborze serii G4M3R-owych komputerów?

Zanim przejdę do technicznego porównania komputerów G4M3R, odpowiedz sobie na kilka względnie prostych pytań:

 • Do czego używasz komputera? (gry, streaming, aplikacje – im bardziej obciążające sprzęt, tym wydajniejszych komponentów potrzebujesz)
 • Jakich aplikacji używasz i w jakie gry oraz w jakich detalach grasz (używasz mniej wymagającego oprogramowania i nie zależy Ci na ustawieniach ultra? Wybierz niższą serię)
 • Jak grasz: w jakiej rozdzielczości i na jakim monitorze? (im wyższe odświeżanie i rozdzielczość, tym więcej mocy potrzebujesz)
 • Jaki masz budżet na komputer i czy jest on choć trochę elastyczny, jeśli niższy przełoży się na model, który nie spełni Twoich oczekiwań względem możliwości PC?

Dlaczego ma to znaczenie? To, do czego używasz komputera, powinno mieć znaczący wpływ na dobór komponentów i ich mocy. Do oglądania filmów czy grania w 1080p możesz zadowolić się G4M3R-em Hero (nawet tym najtańszym). 

Jeśli idziesz w streaming, aplikacje podchodzą pod profesjonalne (np. nieco bardziej zaawansowana obróbka wideo i grafiki) i chcesz grać w największe gry AAA w wyższych rozdzielczościach i detalach ultra, to na modelach z RTX-em 4060 (Ti) nie poszalejesz. Wtedy można myśleć o Hero+ (albo przynajmniej najmocniejszym Hero), a w skrajnych przypadkach o Elite (to najlepsza opcja dla profesjonalistów). 

Gry, w jakie grasz, mają znaczenie, bo w zależności od gatunku i samej produkcji inaczej rozłożysz akcenty na procesor i kartę graficzną. Niektóre tytuły wymagają mocniejszego CPU, a inne – GPU, więc w tym pierwszym przypadku możesz wybrać i7 zamiast tanią i5 w G4M3R-ze Hero. Podobnie ma się sprawa z rozdzielczością, tyle że im wyższa, tym większy nacisk połóż na kartę graficzną. Procesor w 4K nie ma tak dużego znaczenia jak w 1080p.

g4m3r hero 2023 wygląd
G4M3R Hero
wygląd g4m3r hero plus
G4M3R Hero+
wygląd g4m3r elite
G4M3R Elite

To nie koniec zawiłości – im wyższe masz odświeżanie w monitorze, tym potrzebujesz więcej klatek na sekundę w grach. A wtedy szybka karta graficzna będzie potrzebować odpowiedniego towarzysza w postaci równie szybkiego procesora, który będzie w stanie ją dogonić i utrzymać wysokie tempo. W G4M3R-ach nie musisz jednak się nad tym zastanawiać, bo komponenty te są w nich optymalnie dopasowane.

Jeśli jednak chcesz pogłębić swoją wiedzę, przeczytaj więcej o łączeniu CPU i GPU w poradniku:

Porównanie G4M3R Elite vs G4M3R Hero(+). Który (naj)lepszy?

Procesor

Sprawdź: Ranking procesorów i Ranking płyt głównych

Karta graficzna

Sprawdź: Ranking kart graficznych

Pamięć RAM

Sprawdź: Ranking pamięci RAM

Dysk

Sprawdź: Ranking dysków SSD

Zasilacz

Sprawdź: Ranking zasilaczy komputerowych

Chłodzenie procesora

Obudowa

Pozostałe różnice między seriami G4M3R

Właśnie poznałeś główne różnice między G4M3R Elite a G4M3R Hero i Hero+, ale to naturalnie nie wszystkie. Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem?

Możliwości podkręcania procesora

Okablowanie

Gwarancja

Cena

Porównanie powstało na bazie aktualnej oferty komputerów G4M3R. Pamiętaj, że jest ona zależna od dostępności poszczególnych komponentów, np. G4M3R Hero z procesorem Intel Core i5-13400F i kartą graficzną Intel ARC A750 czy modele Hero+ z RTX-ami 4070 i 4080 zostały lub zostaną wycofane ze sprzedaży. W miejsce tych ostatnich wskoczyły naturalnie układy Super.

Co łączy wszystkie serie G4M3R?

Tylko różnice i różnice, a co z podobieństwami? Tych w seriach G4M3R nie brakuje. Oto najważniejsze cechy, które łączą komputery tej marki:

 • najnowsze generacje podzespołów z obsługą nowoczesnych standardów (np. DDR5, Wi-Fi 6E, USB typu C) i technik graficznych (DLSS, DLSS 3, DLSS 3.5, Reflex, ray i path tracing);
 • wysoka wydajność komputera, ale w zależności od serii dopasowana do określonych rozdzielczości (gry) i zastosowań (aplikacje);
 • optymalne połączenie podzespołów (dobrane komponenty współgrają ze sobą w celu maksymalizacji wydajności każdego z nich);
 • solidna kultura pracy (każda seria wyposażona jest w nowe wentylatory i usprawnione chłodzenie);
 • markowa obudowa Fractal Design, która zapewnia dobrą cyrkulację powietrza;
 • świetny design i efektowne, konfigurowalne podświetlenie ARGB;
 • spersonalizowane profile BIOS z optymalnymi ustawieniami podzespołów i krzywej wentylatorów (pod kątem jak najlepszego stosunku temperatur do głośności);
 • starannie złożony komputer z nienaganną organizacją okablowania;
 • opcja rozbudowy komputera bez utraty gwarancji;
 • 3-letnia gwarancja door-to-door i szybki serwis (w razie awarii naprawa do 7 dni roboczych, a do tego wygoda: nie Ty będziesz zajmować się wysyłką komputera do serwisu).
nowa odsłona g4m3r elite

Który G4M3R do jakich zastosowań?

Podsumowując wszystkie serie G4M3R:

 • G4M3R Hero – idealne centrum multimedialne, które posłuży do mniej zaawansowanych działań w aplikacjach oraz do gier w 1080p (Full HD), zwykle przy 60 fps (lub więcej), ale niekoniecznie najwyższych detalach. Dobry wybór również do gier e-sportowych i monitorów 144 Hz+. Jednak najmocniejsze jednostki, z i7 oraz RTX-em 4070 Super, pozwolą na więcej i nadają się nawet do 1440p (WQHD).
 • G4M3R Hero Plus – stworzone z myślą o bardziej wymagającej pracy w aplikacjach i graniu w 1440p+ do nawet 4K (najmocniejsze zestawy) przy wysokim klatkażu (60+ fps) i monitorach 144/165 Hz. Oferują one podzespoły, które dobrze wypadają także w zastosowaniach profesjonalnych. Jest to też świetny wybór do streamingu.
 • G4M3R Elite – najwydajniejsze komputery, skrojone idealnie do rozdzielczości 4K lub UWQHD (3440 x 1440) w wysokich lub najwyższych ustawieniach, włącznie z ray i path tracingiem w kombinacji z technikami DLSS, i dużej liczby fps (60+ fps). To również najlepsze komponenty do wymagających zadań w profesjonalnych aplikacjach przy lepszej kulturze pracy niż w modelu Hero+.

Chcesz grać w 4K i ustawieniach ultra bez jakichkolwiek kompromisów i cieszyć się wysoką kulturą pracy albo zajmujesz się złożonymi projektami w profesjonalnych aplikacjach? Postaw na G4M3R Elite. Grasz w nowości, ale masz monitor Full HD, nie streamujesz, a praca w aplikacjach ogranicza się do używania komunikatorów podczas grania czy prostej obróbki grafiki? Nie przepłacaj – wystarczą podstawowe modele G4M3R Hero.

Jeśli jednak Twojego wymagania urosły, bo grasz w wyższej rozdzielczości (np. 1440p) albo chcesz wyższy fps i cieszyć się wszystkimi wodotryskami? A może zamierzasz strumieniować rozgrywkę na Twitchu albo montować filmy? Wybierz topowy model G4M3R Hero albo celuj w G4M3R-a Hero+ (nawet najtańszą jednostkę, bo ta spełni te oczekiwania z nawiązką).

Wybierz mądrze i dopasuj optymalnie komputer G4M3R

Nie wszystkie różnice między seriami G4M3R są widoczne w specyfikacji. G4M3R Elite to też bardziej przestronna obudowa o lepszej wentylacji i z szerszymi opcjami montażowymi. To także usprawniony system chłodzenia wodnego i inna kombinacja wentylatorów, które procentują niższymi temperaturami i lepszymi możliwościami regulacji obrotów, co może przełożyć się na wyższą kulturę pracy.

Jeśli nie tylko czysta wydajność ma dla Ciebie znaczenie, to przy podobnych podzespołach (np. i9-14900KF i RTX 4090) najwyższa seria będzie lepszym wyjściem od Hero Plus. Osiągi w gruncie rzeczy te same. Ale kultura pracy w modelu Elite będzie zdecydowanie wyższa. To też wynika z doboru lepszych modeli danych komponentów w topowej serii względem Hero (Plus), np. karty graficznej czy zasilacza.

I to jest coś, co sprawia, że G4M3R Elite wyróżnia się na tle Hero czymś, czego nie widać na pierwszy rzut oka w suchych danych. W najwyższej serii po prostu nie ma miejsca na kompromisy, stąd też wyższa cena. Komputery Hero i Hero+ to dobre, bardziej zróżnicowane pod kątem podzespołów, opcje dla mniej wymagających użytkowników lub tych z bardziej ograniczonym budżetem. 

Nie zrozum jednak źle: każda seria G4M3R poradzi sobie z nowymi grami AAA w niezłych lub wysokich detalach przy dobrej płynności i którym niekoniecznie straszne będą nawet bardziej obciążające sprzęt aplikacje (to już zależy od oprogramowania i konfiguracji komputera). Po prostu im wyższa seria, tym lepsze wrażenia (płynność działania gier i aplikacji czy oszczędność czasu w kreatywnych projektach). Wybór powinien być zależny nie tylko od budżetu, ale także od Twoich oczekiwań i po prostu tego, co robisz na PC.

Odświeżone serie Hero i Elite tylko kolejny raz potwierdziły, że marka G4M3R jest godna zaufania. Nowe odsłony komputerów przynoszą wyraźną poprawę tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna, zachowując wszystkie atuty z poprzednich generacji. Przede wszystkim masz gwarancję optymalnie dobranych podzespołów, a to właśnie wydajność jest tym, co powinno być najważniejsze zarówno dla graczy, jak i profesjonalistów.

Chcesz wiedzieć więcej o nowych wydaniach komputerów G4M3R? Przeczytaj również:

Poznaj bliżej komputery G4M3R