Nowe telewizory LG OLED na 2023 rok. Relacja z wizyty w warszawskim showroomie LG

Na wiosnę wyrastają nie tylko kwiaty, ale także premierowe produkty. Trend ten nie ominął rzecz jasna telewizorów LG, których ofertę na 2023 roku poznaliśmy osobiście w warszawskim showroomie. Wizyta ubiegła przede wszystkim pod znakiem dziesięciolecia telewizorów OLED, których pionierem jest LG. Jakie nowości czekają nas w tym sezonie i jakie innowacje zaserwuje nam koreański gigant? Mamy dla Was informacje z pierwszej ręki!

Telewizory LG OLED. 10 lat innowacji

Historia LG historią telewizorów OLED

W 2013 roku firma LG jako pierwsza wprowadziła na rynek telewizory OLED i od tego czasu pozostaje niekwestionowanym liderem tego segmentu urządzeń – zarówno pod względem sprzedaży, jak i rozwoju samej technologii. Już w 2013 roku wypuściła pierwszy telewizor OLED z zakrzywionym ekranem, a zaledwie rok później pierwszy na świecie telewizor OLED 4K, na dodatek z systemem operacyjnym webOS. W 2015 roku udało się im znacznie „odchudzić” profil telewizora, przenosząc elektronikę do smukłej podstawy.

Telewizory OLED LG to nie tylko ekrany i design, a także autorskie procesory i nowe technologie wyświetlania obrazu. 2016 rok to pierwsze telewizory OLED HDR (która to technologia była wówczas wciąż bardzo świeża) – samoświecące ekrany sprawdzały się do tego idealnie. W 2018 do wybranych urządzeń trafił pierwszy procesor zaprojektowany specjalnie z myślą o telewizorach OLED, a już rok później na rynek trafił pierwszy telewizor OLED 8K. Do dziś LG pozostaje jedynym producentem, który oferuje taką rozdzielczość w TV OLED.

LG OLED77Z29LA
LG OLED77Z29LA

2021 rok, wciąż naznaczony pandemią, nie powstrzymał producenta – dzięki wprowadzeniu technologii EVO ekrany stały się dużo jaśniejsze. Powoli największa bolączka ekranów OLED, czyli relatywnie niska jasność, przestawała być problemem.

Warto także dodać, że w 2020 roku LG wprowadziło telewizory OLED z serii R (od rollable) – ekran rozwijał się z podstawki. W 2022 na rynek zaś trafiły ekrany Lifestyle, które łączyły innowacyjne rozwiązania technologiczne z unikatowym designem. Wśród nich jest m.in. Posé, czyli designerski telewizor wolnostojący oraz LG OLED Flex, czyli telewizor gamingowy, w którym można prezyzyjnie wyregulować zakrzywienie – od zupełnie płaskiego, do aż 900R. Dowiecie się o nich więcej w dalszej części artykułu.

W 2022 roku LG mogło pochwalić się najszerszą ofertą telewizorów OLED, zarówno pod względem rozmiarów, jak designu. Najmniejszy i największy telewizor OLED na świecie były dostępne wyłącznie w portfolio tego producenta.

Nowości technologiczne w 2023 roku – jeszcze lepszy obraz i dźwięk

Historia telewizorów LG była tylko przedsmakiem tego, co producent szykuje w nadchodzących urządzeniach. Wszystko zaczyna się od procesora α9 AI Gen6, który trafi do wszystkich telewizorów LG OLED z serii C3, G3 i Z3.

Funkcja Brightness Booster Max w telewizorach OLED evo z serii G zapewni nawet 70% wyższą jasność od konwencjonalnych telewizorów OLED. To zasługa specjalnych algorytmów oraz architektury układów sterujących jasnością. Telewizory z serii C3, G3 i Z3 dostaną także zestaw funkcji AI Picture Pro, które wykorzystują moc procesora α9 AI Gen6, aby zapewniać lepsze wrażenia wizualne i słuchowe. To m.in. AI Super Upscalling (inteligentne skalowanie do wyższej rozdzielczości i optymalizacja efektów zależnie od gatunku i sceny), dynamiczne odwzorowanie odcieni HDR, uwydatnianie obiektów na ekranie, a także HDR Expression Enhancer – poprawa odwzorowania HDR.

LG OLED 65G3 (po lewej) i 65B3 (po prawej). Dokładne porównanie znajdziesz na początku nagrania na końcu artykułu

Audiofile także mają na co czekać. Nowe funkcje adaptacyjnej regulacji dźwięku Adaptive Sound Control oraz Automatyczna regulacja balansu brzmienia optymalizują dane gatunki i treści z uwzględnieniem właściwości ludzkiego słuchu. Do tego nawet 9-kanałowy dźwięk przestrzenny (9.1.2) dla jeszcze lepszej immersji. Kolejną nowością jest funkcja WOW Orchestra, która pozwala skorzystać jednocześnie z głośników telewizora i soundbara.

A przy soundbarach będąc, soundbar LG SC9 został zaprojektowany z pełnym dopasowaniem do najnowszych modeli z serii C. W najnowszych modelach podstawa telewizora umożliwia dwustopniową regulację wysokości ekranu. Dzięki temu zapewnia idealnie wymierzone miejsce, aby wsunąć tam soundbar. Ponadto dedykowany uchwyt do telewizorów serii C2 i C3 można przymocować do telewizora, dzięki czemu powiesimy soundbar na ścianie pod ekranem (bez wiercenia dodatkowych dziur) albo skorzystamy z niego jak z eleganckiej podstawki.

Telewizor LG OLED 55C3 z soundbarem SC9
Telewizor LG OLED 55C3 z soundbarem SC9

Warto także dodać, że LG jest bardzo pewne jakości swoich telewizorów. Serie LG OLED Z3 i G3 objęte są 5-letnią gwarancją na panel OLED. To, bez dwóch zdań, kluczowy element telewizora, o który dobrze jest się nie martwić przez bardzo długi czas.

Ochrona wzroku i ochrona środowiska

Kolejną nowością w 2023 roku jest ulepszona redukcja światła niebieskiego oparta na sztucznej inteligencji. Każdy piksel jest regulowany do ilości kolorów postrzeganych przez oko, aby zminimalizować zniekształcenia barw i zapewnić naturalny obraz. Daje to nawet o połowę niższą emisję światła niebieskiego w porównaniu z konwencjonalnymi ekranami LED. OLED-y LG to także niemal zerowe migotanie obrazu – zaledwie 1,3 % w porównaniu z 87-procentowym współczynnikiem w ekranach LED. OLED-y LG zapewniają także niewielki poziom odblasków, które mogą powodować dyskomfort.

Dzięki zastosowaniu materiałów kompozytowych telewizory LG są znacznie lżejsze, co obniża emisję CO2 podczas transportu, a także łatwiejsze w recyklingu. Telewizory OLED aż w 92% podlegają recyklingowi – to znacznie wyższy poziom, niż w przypadku ekranów LED. Producent ponadto postawił na ekologiczne opakowania z niebarwionej tektury.

webOS i zastosowanie sztucznej inteligencji

LG, jako pionier systemu operacyjnego skrojonego pod swoje produkty, nie planuje także zwalniać w kwestii swojej platformy. Nowa wersja systemu webOS stawia na szeroką personalizację i łatwy dostęp do najważniejszych aplikacji i funkcji. Dzięki procesorowi α9 wszystkie telewizory OLED z serii C i wyższych błyskawicznie i precyzyjnie rozpoznają mowę w języku polski także bez użycia pilota Magic. Ciekawą opcją jest MultiView, która umożliwia oglądanie obrazu z dwóch źródeł jednocześnie, zarówno w trybie Picture in Picture, jak i obok siebie.

Dzięki technologii Home Hub, która od 2023 łączy się ze środowiskiem Matter, telewizor LG może stać się centrum dowodzenia urządzeniami smart home. Otrzymamy dokładne informacje o jego stanie i aktualnie wykonywanym działaniu. Ponadto środowisko Matter znacznie odciąża sieć Wi-Fi – urządzenia komunikują się między sobą, bez pośrednictwa routera.

A na deser dedykowana kamerka i oprogramowanie do wideorozmów. Kamerka oferuje rozdzielczość 1080p, ale jej głównym atutem jest śledzenie osób w kadrze. Sprawdzi się nie tylko do wideokonferencji czy świątecznych rozmów z rodziną, ale także… do ćwiczeń! Posłuży jako lustro, dzięki czemu na bieżąco będziemy obserwować swoje ruchy podczas oglądania treningu np. na YouTube.

LG OLED 2023 – nowe modele z różnych półek cenowych

Telewizory OLED od LG były oczywiście głównymi bohaterami wizyty w showroomie, co ma związek z 10-leciem wprowadzenia tych urządzeń i pozycji lidera na rynku. Na 2023 rok producent szykuje dla nas następujące serie.

LG OLED B3 o przekątnych 55, 65 i 77 cali. To urządzenia klasy podstawowej w niewygórowanych cenach. Oferują rozdzielczość 4K i odświeżanie 120 Hz, a także sztuczną inteligencję ThinQ dzięki procesorowi α7 4K Gen6. Sprawdzą się do oglądania filmów i seriali, a także rekreacyjnego grania.

LG OLED evo C3 to kontynuacja najpopularniejszej seria telewizorów OLED LG. To zasługa dobrego stosunku jakości do ceny i bardzo szerokiej gamy przekątnych – 42, 48, 55, 65, 77 i 83 cale. Napędza ją procesor α9 4K Gen6, dzięki czemu dostępne są najświeższe innowacje związane ze sztuczną inteligencją, a także funkcja Brightness Booster (modele 55-calowe i większe). Do tego ultra smukły design i wspomniany wcześniej, opcjonalny soundbar LG SC9.

LG OLED evo G3, dostępny w rozmiarach 55, 65, 77 i 83 cale, to seria najlepszych telewizorów LG OLED 4K. Koneserzy nieskazitelnego obrazu docenią funkcję Brightness Booster Max (nawet 2000 nitów jasności), która pozwala na komfortowe oglądanie nawet w jasnych pomieszczeniach. Ponadto ekran pokrywają miliardy miniaturowych soczewek, które redukują refleksy i rozświetlają obraz. W zestawie znajdziemy także specjalny uchwyt, dzięki któremu telewizor niemal idealnie przylgnie do ściany. W ofercie pozostanie wciąż 97-calowy model G2.

Telewizor LG OLED 77G3 przy ścianie
LG OLED 77G3 przylegający do ściany

LG OLED evo Z3 to zaś najwyższa seria telewizorów, oferująca ekrany 8K o przekątnej 77 i 88 cali. Łączy wszystko, co najlepsze z najwyższą dostępną rozdzielczością obrazu. Taki odbiornik to nie tylko radość dla oka, ale także inwestycja na przyszłość – treści w 8K zaczyna stopniowo przybywać, a liczba szczegółów jest oszałamiająca.

Nowe telewizory LG QNED i LED. Satysfakcjonujące wrażenia niezależnie od budżetu

LG nie zapomina także o rozwoju telewizorów LCD. Poznaliśmy nowe telewizory LG QNED i NanoCell, które doczekały się wielu usprawnień.

Telewizory QNED zapewniają nawet 90% pokrycia skali DCI-P3, a QNED MiniLED do 95%. Funkcja precyzyjnego wygaszania to zasługa nawet 6000 diod LED i do 300 stref wygaszania (w przypadku QNED85 o przekątnej 86 cali), a do tego znacznie smuklejszy profil i nowa, regulowana podstawa z systemem zarządzania kablami. Nowe telewizory LG są dzięki temu ładne i z przodu, i z tyłu, niezależnie od rodzaju ekranu – dotyczy to także podstawowych telewizorów LED NanoCell. Ponadto każde urządzenie obsługuje pilot Magic, sztuczną inteligencję ThinQ oraz system webOS.

Oferta telewizor LG QNED i NanoCell na 2023 roku obejmuje poniższe serie:

  • QNED85 (55, 65, 75 i 86 cali) z podświetleniem MiniLED, NanoCell i kropkami kwantowymi. Na pokład trafił procesor α7 4K Gen6 i odświeżanie w 120 Hz.
  • QNED80 (50, 55, 65, 75, 86 cali) z NanoCell i kropkami kwantowymi. Wyróżnia je Super Slim Design (super smukły ekran), wygaszanie Dimming Pro (precyzyjne wygaszanie w modelu 86-calowym) oraz procesor α7 4K Gen6.
  • QNED75 (43, 50, 55, 65, 75 cali) z NanoCell i kropkami kwantowymi. Napędza je procesor α5 4K Gen6, a wśród funkcji nie zabrakło wygaszania Dimming Pro.
  • NANO77 (43, 50, 55, 65, 70, 75, 86 cali) z technologią NanoCell Color i procesorem α5 4K Gen6 (α7 w modelu 86-calowym).

Lifestyle’owe TV od LG – innowacja w parze z designem

Na deser dwa modele z serii telewizorów lifestyle’owych od LG. To urządzenia łączące wysokiej klasy panele OLED z innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i atrakcyjnym designem.

Na pierwszy ogień idzie 42-calowy  LG OLED Flex, czyli telewizor gamingowy. Wyróżnia go regulowane, 20-poziomowe zakrzywienie ekranu do 900R (za pomocą pilota albo głosowo), gamingowy design z podświetleniem RGB, a także wsparcie dla HDMI 2.1 oraz GSync, potwierdzone certyfikatem od Nvidii. Do tego specjalny panel Game Optimizer, który pozwala precyzyjnie dostosować parametry obrazu do gier. Jednocześnie ma wszystkie funkcje telewizora z serii C, w tym Multi View, dzięki czemu w jednym oknie można grać, a w drugim oglądać poradnik.

Działanie mechanizmu w akcji zobaczysz w nagraniu na końcu artykułu. Co istotne, podstawa telewizora pozwala na regulację wysokości, a także kąta nachylenia ekranu. W urządzenie wbudowane są także głośniki z obsługą Dolby Atmos oraz mikrofon z redukcją echa. 

A wisienką na torcie został 42-calowy telewizor LG OLED Posé, który łączy możliwości telewizorów LG OLED z serii C2 z designem 360° w nietypowym, beżowym kolorze. Można go ustawić w dowolnym miejscu – będzie wyglądać dobrze z każdej strony i wpasuje się w eleganckie wnętrze. Posé wykończony jest subtelną tkaniną, a na jego pleckach znalazła się specjalna półeczka, na której można położyć pilota Magic (także beżowego), książki lub dowolne inne drobiazgi. Do półki przymocować można także specjalny organizer.

A co z kablami? Aby nie zakłócić estetyki urządzenia ani pomieszczenia, przewody można poprowadzić przez nóżki urządzenia. Dzięki temu kable są schowane i wystarczy tylko podłączyć przewód zasilający do gniazdka.

Nowe telewizory LG – wideo z showroomu LG

Chcesz zobaczyć telewizory w akcji? Przygotowaliśmy krótki film z nowymi produktami, które można było zobaczyć w showroomie. Który z telewizorów LG na 2023 rok podoba się Wam najbardziej?