Na wiosnę wyrastają nie tylko kwiaty, ale także premierowe produkty. Trend ten nie ominął rzecz jasna telewizorów LG, których ofertę na 2023 roku poznaliśmy osobiście w warszawskim showroomie. Wizyta ubiegła przede wszystkim pod znakiem dziesięciolecia telewizorów OLED, których pionierem jest LG. Jakie nowości czekają nas w tym sezonie i jakie innowacje zaserwuje nam koreański gigant? Mamy dla Was informacje z pierwszej ręki!
W 2013 roku firma LG jako pierwsza wprowadziła na rynek telewizory OLED i od tego czasu pozostaje niekwestionowanym liderem tego segmentu urządzeń – zarówno pod względem sprzedaży, jak i rozwoju samej technologii. Już w 2013 roku wypuściła pierwszy telewizor OLED z zakrzywionym ekranem, a zaledwie rok później pierwszy na świecie telewizor OLED 4K, na dodatek z systemem operacyjnym webOS. W 2015 roku udało się im znacznie „odchudzić” profil telewizora, przenosząc elektronikę do smukłej podstawy.
Telewizory OLED LG to nie tylko ekrany i design, a także autorskie procesory i nowe technologie wyświetlania obrazu. 2016 rok to pierwsze telewizory OLED HDR (która to technologia była wówczas wciąż bardzo świeża) – samoświecące ekrany sprawdzały się do tego idealnie. W 2018 do wybranych urządzeń trafił pierwszy procesor zaprojektowany specjalnie z myślą o telewizorach OLED, a już rok później na rynek trafił pierwszy telewizor OLED 8K. Do dziś LG pozostaje jedynym producentem, który oferuje taką rozdzielczość w TV OLED.
2021 rok, wciąż naznaczony pandemią, nie powstrzymał producenta – dzięki wprowadzeniu technologii EVO ekrany stały się dużo jaśniejsze. Powoli największa bolączka ekranów OLED, czyli relatywnie niska jasność, przestawała być problemem.
Warto także dodać, że w 2020 roku LG wprowadziło telewizory OLED z serii R (od rollable) – ekran rozwijał się z podstawki. W 2022 na rynek zaś trafiły ekrany Lifestyle, które łączyły innowacyjne rozwiązania technologiczne z unikatowym designem. Wśród nich jest m.in. Posé, czyli designerski telewizor wolnostojący oraz LG OLED Flex, czyli telewizor gamingowy, w którym można prezyzyjnie wyregulować zakrzywienie – od zupełnie płaskiego, do aż 900R. Dowiecie się o nich więcej w dalszej części artykułu.
W 2022 roku LG mogło pochwalić się najszerszą ofertą telewizorów OLED, zarówno pod względem rozmiarów, jak designu. Najmniejszy i największy telewizor OLED na świecie były dostępne wyłącznie w portfolio tego producenta.
Historia telewizorów LG była tylko przedsmakiem tego, co producent szykuje w nadchodzących urządzeniach. Wszystko zaczyna się od procesora α9 AI Gen6, który trafi do wszystkich telewizorów LG OLED z serii C3, G3 i Z3.
Funkcja Brightness Booster Max w telewizorach OLED evo z serii G zapewni nawet 70% wyższą jasność od konwencjonalnych telewizorów OLED. To zasługa specjalnych algorytmów oraz architektury układów sterujących jasnością. Telewizory z serii C3, G3 i Z3 dostaną także zestaw funkcji AI Picture Pro, które wykorzystują moc procesora α9 AI Gen6, aby zapewniać lepsze wrażenia wizualne i słuchowe. To m.in. AI Super Upscalling (inteligentne skalowanie do wyższej rozdzielczości i optymalizacja efektów zależnie od gatunku i sceny), dynamiczne odwzorowanie odcieni HDR, uwydatnianie obiektów na ekranie, a także HDR Expression Enhancer – poprawa odwzorowania HDR.
Audiofile także mają na co czekać. Nowe funkcje adaptacyjnej regulacji dźwięku Adaptive Sound Control oraz Automatyczna regulacja balansu brzmienia optymalizują dane gatunki i treści z uwzględnieniem właściwości ludzkiego słuchu. Do tego nawet 9-kanałowy dźwięk przestrzenny (9.1.2) dla jeszcze lepszej immersji. Kolejną nowością jest funkcja WOW Orchestra, która pozwala skorzystać jednocześnie z głośników telewizora i soundbara.
A przy soundbarach będąc, soundbar LG SC9 został zaprojektowany z pełnym dopasowaniem do najnowszych modeli z serii C. W najnowszych modelach podstawa telewizora umożliwia dwustopniową regulację wysokości ekranu. Dzięki temu zapewnia idealnie wymierzone miejsce, aby wsunąć tam soundbar. Ponadto dedykowany uchwyt do telewizorów serii C2 i C3 można przymocować do telewizora, dzięki czemu powiesimy soundbar na ścianie pod ekranem (bez wiercenia dodatkowych dziur) albo skorzystamy z niego jak z eleganckiej podstawki.
Warto także dodać, że LG jest bardzo pewne jakości swoich telewizorów. Serie LG OLED Z3 i G3 objęte są 5-letnią gwarancją na panel OLED. To, bez dwóch zdań, kluczowy element telewizora, o który dobrze jest się nie martwić przez bardzo długi czas.
Kolejną nowością w 2023 roku jest ulepszona redukcja światła niebieskiego oparta na sztucznej inteligencji. Każdy piksel jest regulowany do ilości kolorów postrzeganych przez oko, aby zminimalizować zniekształcenia barw i zapewnić naturalny obraz. Daje to nawet o połowę niższą emisję światła niebieskiego w porównaniu z konwencjonalnymi ekranami LED. OLED-y LG to także niemal zerowe migotanie obrazu – zaledwie 1,3 % w porównaniu z 87-procentowym współczynnikiem w ekranach LED. OLED-y LG zapewniają także niewielki poziom odblasków, które mogą powodować dyskomfort.
Dzięki zastosowaniu materiałów kompozytowych telewizory LG są znacznie lżejsze, co obniża emisję CO2 podczas transportu, a także łatwiejsze w recyklingu. Telewizory OLED aż w 92% podlegają recyklingowi – to znacznie wyższy poziom, niż w przypadku ekranów LED. Producent ponadto postawił na ekologiczne opakowania z niebarwionej tektury.
LG, jako pionier systemu operacyjnego skrojonego pod swoje produkty, nie planuje także zwalniać w kwestii swojej platformy. Nowa wersja systemu webOS stawia na szeroką personalizację i łatwy dostęp do najważniejszych aplikacji i funkcji. Dzięki procesorowi α9 wszystkie telewizory OLED z serii C i wyższych błyskawicznie i precyzyjnie rozpoznają mowę w języku polski także bez użycia pilota Magic. Ciekawą opcją jest MultiView, która umożliwia oglądanie obrazu z dwóch źródeł jednocześnie, zarówno w trybie Picture in Picture, jak i obok siebie.
Dzięki technologii Home Hub, która od 2023 łączy się ze środowiskiem Matter, telewizor LG może stać się centrum dowodzenia urządzeniami smart home. Otrzymamy dokładne informacje o jego stanie i aktualnie wykonywanym działaniu. Ponadto środowisko Matter znacznie odciąża sieć Wi-Fi – urządzenia komunikują się między sobą, bez pośrednictwa routera.
A na deser dedykowana kamerka i oprogramowanie do wideorozmów. Kamerka oferuje rozdzielczość 1080p, ale jej głównym atutem jest śledzenie osób w kadrze. Sprawdzi się nie tylko do wideokonferencji czy świątecznych rozmów z rodziną, ale także… do ćwiczeń! Posłuży jako lustro, dzięki czemu na bieżąco będziemy obserwować swoje ruchy podczas oglądania treningu np. na YouTube.
Telewizory OLED od LG były oczywiście głównymi bohaterami wizyty w showroomie, co ma związek z 10-leciem wprowadzenia tych urządzeń i pozycji lidera na rynku. Na 2023 rok producent szykuje dla nas następujące serie.
LG OLED B3 o przekątnych 55, 65 i 77 cali. To urządzenia klasy podstawowej w niewygórowanych cenach. Oferują rozdzielczość 4K i odświeżanie 120 Hz, a także sztuczną inteligencję ThinQ dzięki procesorowi α7 4K Gen6. Sprawdzą się do oglądania filmów i seriali, a także rekreacyjnego grania.
LG OLED evo C3 to kontynuacja najpopularniejszej seria telewizorów OLED LG. To zasługa dobrego stosunku jakości do ceny i bardzo szerokiej gamy przekątnych – 42, 48, 55, 65, 77 i 83 cale. Napędza ją procesor α9 4K Gen6, dzięki czemu dostępne są najświeższe innowacje związane ze sztuczną inteligencją, a także funkcja Brightness Booster (modele 55-calowe i większe). Do tego ultra smukły design i wspomniany wcześniej, opcjonalny soundbar LG SC9.
LG OLED evo G3, dostępny w rozmiarach 55, 65, 77 i 83 cale, to seria najlepszych telewizorów LG OLED 4K. Koneserzy nieskazitelnego obrazu docenią funkcję Brightness Booster Max (nawet 2000 nitów jasności), która pozwala na komfortowe oglądanie nawet w jasnych pomieszczeniach. Ponadto ekran pokrywają miliardy miniaturowych soczewek, które redukują refleksy i rozświetlają obraz. W zestawie znajdziemy także specjalny uchwyt, dzięki któremu telewizor niemal idealnie przylgnie do ściany. W ofercie pozostanie wciąż 97-calowy model G2.
LG OLED evo Z3 to zaś najwyższa seria telewizorów, oferująca ekrany 8K o przekątnej 77 i 88 cali. Łączy wszystko, co najlepsze z najwyższą dostępną rozdzielczością obrazu. Taki odbiornik to nie tylko radość dla oka, ale także inwestycja na przyszłość – treści w 8K zaczyna stopniowo przybywać, a liczba szczegółów jest oszałamiająca.
LG nie zapomina także o rozwoju telewizorów LCD. Poznaliśmy nowe telewizory LG QNED i NanoCell, które doczekały się wielu usprawnień.
Telewizory QNED zapewniają nawet 90% pokrycia skali DCI-P3, a QNED MiniLED do 95%. Funkcja precyzyjnego wygaszania to zasługa nawet 6000 diod LED i do 300 stref wygaszania (w przypadku QNED85 o przekątnej 86 cali), a do tego znacznie smuklejszy profil i nowa, regulowana podstawa z systemem zarządzania kablami. Nowe telewizory LG są dzięki temu ładne i z przodu, i z tyłu, niezależnie od rodzaju ekranu – dotyczy to także podstawowych telewizorów LED NanoCell. Ponadto każde urządzenie obsługuje pilot Magic, sztuczną inteligencję ThinQ oraz system webOS.
Oferta telewizor LG QNED i NanoCell na 2023 roku obejmuje poniższe serie:
Na deser dwa modele z serii telewizorów lifestyle’owych od LG. To urządzenia łączące wysokiej klasy panele OLED z innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i atrakcyjnym designem.
Na pierwszy ogień idzie 42-calowy LG OLED Flex, czyli telewizor gamingowy. Wyróżnia go regulowane, 20-poziomowe zakrzywienie ekranu do 900R (za pomocą pilota albo głosowo), gamingowy design z podświetleniem RGB, a także wsparcie dla HDMI 2.1 oraz GSync, potwierdzone certyfikatem od Nvidii. Do tego specjalny panel Game Optimizer, który pozwala precyzyjnie dostosować parametry obrazu do gier. Jednocześnie ma wszystkie funkcje telewizora z serii C, w tym Multi View, dzięki czemu w jednym oknie można grać, a w drugim oglądać poradnik.
Działanie mechanizmu w akcji zobaczysz w nagraniu na końcu artykułu. Co istotne, podstawa telewizora pozwala na regulację wysokości, a także kąta nachylenia ekranu. W urządzenie wbudowane są także głośniki z obsługą Dolby Atmos oraz mikrofon z redukcją echa.
A wisienką na torcie został 42-calowy telewizor LG OLED Posé, który łączy możliwości telewizorów LG OLED z serii C2 z designem 360° w nietypowym, beżowym kolorze. Można go ustawić w dowolnym miejscu – będzie wyglądać dobrze z każdej strony i wpasuje się w eleganckie wnętrze. Posé wykończony jest subtelną tkaniną, a na jego pleckach znalazła się specjalna półeczka, na której można położyć pilota Magic (także beżowego), książki lub dowolne inne drobiazgi. Do półki przymocować można także specjalny organizer.
A co z kablami? Aby nie zakłócić estetyki urządzenia ani pomieszczenia, przewody można poprowadzić przez nóżki urządzenia. Dzięki temu kable są schowane i wystarczy tylko podłączyć przewód zasilający do gniazdka.
Chcesz zobaczyć telewizory w akcji? Przygotowaliśmy krótki film z nowymi produktami, które można było zobaczyć w showroomie. Który z telewizorów LG na 2023 rok podoba się Wam najbardziej?
Zobacz także recenzje telewizorów poprzedniej generacji:
Oczekiwałem w tym artykule, że pojawi się wzmianka o W-OLED odpowiedzi LG na technologię OLED QD wypuszczoną przez Samsung. Technologia ta podobno nie wypala pikseli i nie zostawia śladu na wyświetlaczu tzwm „paska”. Czy ktoś wie, czy LG już produkuje OLEDy w tej technologii? Bo nigdzie tej informacji nie potrafię znaleźć