Premiera telewizorów Samsung 2024 – zestawienie najnowszych modeli

Podczas konferencji zorganizowanych w marcu i kwietniu 2024 roku firma Samsung przedstawiła informacje o swoich najnowszych telewizorach. Choć większość modeli stanowi łagodną ewolucję w stosunku do swoich poprzedników, nie brak kilku zupełnie nowych konstrukcji. Szczegóły o nowościach znajdziecie poniżej.

Słowa wstępu o nowej gamie telewizorów od Samsunga

Czy wielkość i znaczenie producenta telewizorów można mierzyć liczbą nowych modeli wprowadzanych co roku na rynek? Moim zdaniem tak – takie podejście nie jest pozbawione sensu. Na przykład rodzimy konkurent Samsunga przedstawił „tylko” 60 nowych modeli. Z kolei pewna znana i uznana japońska marka zaszokowała rynek, wprowadzając w roku 2024 tylko … 8 (słownie: osiem) nowych modeli telewizorów. A jak na tym tle wygląda Samsung Electronics? Naliczyliśmy około … 100 nowych modeli, co oznacza, że trzy gwiazdy Samsunga nadal świecą pełną mocą.

nowa powłoka przeciwodblaskowa w modelach z serii S95D polaryzuje opinię; a gdy jedni ją chwalą, a inni ganią, najlepiej wybrać się do sklepu i sprawdzić samemu

Jak rozpoznać nowe telewizory marki Samsung na rok 2024?

Przed opisem poszczególnych serii, zwróćmy uwagę, jak odróżnić nowe modele od starych:

  • telewizory na rok 2023 miały w swoich oznaczeniach literę „C” np.:
    • 50CU8002, 55Q67C lub 65QN92C;
  • telewizory na rok 2024 oznaczono z kolei literą „D”, np.:
    • 50DU8002, 55Q67D lub 65QN92D.

Ile nowych modeli telewizorów wprowadzi Samsung w roku 2024?

Na podstawie zebranych informacji przedstawionych na konferencji naliczyliśmy około 100 modeli telewizorów.

Jak pogrupowane zostaną nowe telewizory?

Idąc od samego szczytu gamy, można wyróżnić następujące grupy modeli:

  • Micro LED;
  • Excellence (LCD 8K);
  • OLED;
  • Neo QLED (LCD 4K);
  • QLED (LCD 4K);
  • Crystal LED (LCD 4K);
  • telewizory niszowe (Frame, Serif, Sero itp.).

Ponieważ ekrany Micro LED będą sprzedawane na zamówienie i tylko za pośrednictwem specjalistycznych sklepów, ich opis pominiemy, także ze względu na bardzo wysokie ceny. To po prostu skrajnie niszowe „telewizory” dla, nie ma co ukrywać, milionerów.

Telewizory Samsung Excellence 2024

Samsung podjął decyzję o zawężeniu oferty telewizorów 8K. Inaczej mówiąc, będziemy mieć tylko dwie, a nie trzy serie, co oznacza, że najtańsza, 60-hercowa seria QN700C nie będzie miała swojego następcy. Pozostałe serie przedstawiają się następująco:

Kwestią otwartą pozostaje ustalenie, czy seria Q700C z roku 2023 będzie nadal produkowana pod starą nazwą, czy też raczej jej produkcja zostanie definitywnie zakończona, a sprzedaż będzie trwać aż do wyczerpania stanów magazynowych.

Telewizory Samsung OLED 2024

Tu mamy sytuację odwrotną niż w telewizorach 8K: oledowych serii będzie więcej, a nie mniej. Krótko mówiąc, zamiast dwóch będziemy mieć trzy serie telewizorów OLED przy założeniu, że S90D, S92D i S94D to warianty tej samej serii:

  • S85D – całkowicie nowa seria;
  • S90D – seria rozszerzona o nowe przekątne 48 i 83 cale;
  • S95D – seria flagowa.

Nowe telewizory Samsung z serii Excellence 2024 znajdziesz w sklepie x-kom

Kilka uwag do powyższej tabeli:

  • wbrew wcześniejszym doniesieniom nie potwierdziły się informacje o dostępności OLED-ów o przekątnej 42 cali; wygląda na to, że niestety nie będą one dostępne w Polsce (a szkoda, no, chyba że producent zmieni zdanie i wprowadzi je na nasz rynek w późniejszym terminie);
  • seria S90 będzie miała dwa dodatkowe warianty: S92D oraz S94D; telewizory z serii S94D będą dostępne tylko w jednej sieci handlowej (wyłączność).

Wielu konsumentów z pewnością będzie nurtować pytanie, jakiego rodzaju wyświetlacze OLED zostaną zamontowane w powyższych seriach telewizorów OLED Samsunga. Sprawa jest tylko częściowo prosta. Otóż:

  • nie ulega wątpliwości, że telewizory OLED Samsunga o przekątnej 48 i 83 cali będą miały matryce WOLED od LG Display; powód jest prosty – Samsung Display nie produkuje matryc QD-OLED o takich przekątnych (z matryc „telewizorowych” wytwarza jedynie 55, 65 i 77 cali);
  • wiele wskazuje na to, że najniższa seria S85D dostanie wyłącznie matryce WOLED, choć zostanie to ostatecznie potwierdzone w testach;
  • najwyższa seria S95D zostanie wyposażona raczej tylko i wyłącznie w matryce QD-OLED.

Powstaje pytanie co z serią S90D i seriami pochodnymi (S92D, S94D). Otóż doniesienia z różnych krajów świata wskazują, że producent zdecydował się (niestety) stosować na jednych rynkach panele QD-OLED, a na innych WOLED.

Na najbardziej przystępne OLED-y z serii S85D czeka wielu. Ich smukła sylwetka jest piękna i kusząca, ale dopiero rzetelne testy wykażą czy i w jakim stopniu inżynierowie Samsunga poradzili sobie z wysterowaniem panelu organicznego z białym subpikselem (WRGB).

Na nauczenie się, jak wysterowywać tego typu panele rywale mieli czas w zasadzie od 2017 roku, podczas gdy Samsung dopiero od 2023 roku (choć w ograniczonym zakresie), a na szerszą skalę dopiero od 2024. Inaczej mówiąc, testy wykażą czy Samsungowi uda się wysterować obce (tj. nietypowe dla siebie) cztero-subpikselowe panele WOLED tak samo dobrze jak rywale, którzy mają w tym dużo większe doświadczenie.

Nowe telewizory Samsung OLED 2024 znajdziesz w sklepie x-kom

Rodzaje panelów w telewizorach Samsung 2024. Jak je rozpoznawać?

Czy jest jakiś sposób na rozpoznanie rodzaju panelu poza użyciem mikroskopu lub szkła powiększającego?

Tak. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji rodzaj panelu (WOLED lub QD-OLED) został zakodowany w symbolu modelu. Niestety, chociaż autor ma już gotowe wyjaśnienie – wstrzyma się on z ogłoszeniem tych informacji do czasu potwierdzenia rzeczywistej zgodności kodu z rodzajem panelu zidentyfikowanym przez mikroskop. Inaczej mówiąc, jak tylko uzyskamy dostęp do telewizorów z serii S85D, S9xD oraz S95D sprawdzimy, czy metoda identyfikacji panelu, którą opracowaliśmy, znajdzie potwierdzenie w rzeczywistości.

Dlaczego rozróżnienie i identyfikacja rodzaju panelu OLED są takie ważne?

Panele WOLED i QD-OLED nie oferują takiej samej jakości obrazu. Różnice są zauważalne przez wymagających i spostrzegawczych użytkowników i dotyczą między innymi reprodukcji kolorów pod kątem, zniekształceń powstających przy przechodzeniu z czerni do przyczerniowych szarości, czy szerokości palety reprodukowanych barw. Są konsumenci, którzy dostrzegają i doceniają te różnice i zdecydowanie preferują jeden rodzaj panelu kosztem drugiego. Inaczej mówiąc, wymagający użytkownicy, którzy są świadomi powyższych różnic chcą mieć pewność, że kupują telewizor z właściwym rodzajem wyświetlacza.

Telewizory Samsung QLED

To najliczniejsza grupa telewizorów – można by rzec, że trzon telewizorowej oferty Samsunga. Mamy tu najwięcej modeli, największe zróżnicowanie przekątnych i parametrów technicznych.

Podstawowy podział to:

  • telewizory Neo QLED (serie QN85D i wyższe);
  • telewizory QLED (serie Q80D i niższe).

Szczegółowe zestawienie dostępnych modeli przedstawiono w tabeli poniżej:

Jak widać, modele o przekątnych 55, 65 i 75 cali występują w każdej serii.

Krótki komentarz do powyżej tabeli:

  • seria Q60D to najtańsze 60-hercowe QLED-y; na serię Q68D wyłączność ma jedna z sieci handlowych w Polsce;
  • seria Q70D obejmuje najtańsze telewizory z matrycami klasy 120 Hz i złączami HDMI 2.1; na serię Q74D wyłączność ma jedna z sieci handlowych w Polsce;
  • seria Q80D to najtańsze telewizory z wielostrefowym podświetleniem (ale jeszcze nie Mini LED);
  • seria QN85D obejmuje najbardziej przystępne Mini LED-y (czyli najtańsze Neo QLED-y);
  • seria QN90D (i Q92D) to bardziej zaawansowane Neo QLED-y;
  • seria QN95 to flagowe Neo QLED-y 4K.

Nowe telewizory Samsung QLED 2024 znajdziesz w sklepie x-kom

Telewizory Samsung Crystal UHD

Tu mamy telewizory LCD 4K dość „zwyczajne”, tj. bez szerokiej palety barw i z matrycami klasy 60 Hz (choć z 1 wyjątkiem).

Krótki komentarz:

  • ciekawostką, a raczej pewnymi rodzynkami są dwa telewizory z ekranami o przekątnej 60 i 70 cali; znajdziemy je tylko i wyłącznie w najtańszej serii, jaką jest DU7172 i mają one najprawdopodobniej matryce od SDP (czyli od Sharpa);
  • okazuje się, że telewizory z matrycami klasy 120 Hz znajdziemy nie tylko w serii Q7xD i wyższych, lecz także pośród modeli Crystal UHD; i znowu mamy tu „rodzynka” w postaci 98-calowego modelu z serii DU9002; pomimo tego, ze względu na rozmiar tej matrycy i związany z nią koszt, najtańsze telewizory klasy 120 Hz znajdziemy jednak w serii Q7xD (choć o mniejszych przekątnych).

Nowe telewizory Samsung Crystal UHD 2024 znajdziesz w sklepie x-kom

telewizor 98DU9002 z matrycą klasy 120 Hz

Pozostałe serie telewizorów Samsunga

Samsung będzie miał jeszcze w ofercie dwa 32-calowe modele z lat ubiegłych:

  • 32T5302 (FHD);
  • 32T4302 (HD).

Modele niszowe (Serif, Sero) pozostaną praktycznie bez zmian. Natomiast brak szczegółowych informacji o zmianach w modelach Frame, chociaż producent przygotował ich nową serię o symbolu LS03D.

Telewizory Samsung Frame 2024 znajdziesz w sklepie x-kom

Odpowiedzi na często zadawane pytania o telewizorach Samsung.

Które telewizory będą mieć wyświetlacze klasy co najmniej 120 Hz?

Tego rodzaju wyświetlacze będą dostępne:

  • we wszystkich OLED-ach
  • w LCD od serii Q70D w górę oraz w modelu 98DU9002.

Które telewizory będą mieć złącza HDMI 2.1 (FRL)?

Tego rodzaju złącza będą dostępne:

  • we wszystkich OLED-ach
  • w telewizorach LCD od serii Q70D w górę.

Czy nowe telewizory dostaną również nowego pilota zdalnego sterowania?

Nie. Pilot ma tylko lekko zmodyfikowaną obudowę.

Czy w nowych telewizorach dostaniemy wreszcie obsługę Dolby Vision?

Niestety nie.

Czy nowe telewizory będą obsługiwać DTS?

Według niepotwierdzonych informacji nie zanosi się na zmianę w stosunku do modeli z lat ubiegłych, czyli nie.

Wstępne wyniki testów nowej linii telewizorów Samsung 2024

Nie ulega wątpliwości, że Samsung ma obecnie najszerszą gamę telewizorów na rynku, w której każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie. Micro LED, Mini LED, QLED czy zwykły elcedek – wybór jest przeogromny. Najbardziej jednak cieszy to, że producent wziął pod uwagę poczynania konkurencji i podrasował parametry techniczne niektórych kluczowych modeli. I tak, na podstawie przeprowadzonych testów i własnoręcznych pomiarów dwóch modeli z serii Q77D (55 i 65 cali), miło mi zakomunikować, że Samsung podniósł w tych modelach maksymalną jasność w trybie HDR aż o 30%. Miejmy nadzieję, że również w innych seriach czekają na nas podobne miłe niespodzianki.

Aktualną gamę telewizorów Samsung na rok 2024 znajdziecie na stronie producenta (www.samsung.pl).