Jak otrzymać dofinansowanie na zakup odbiornika zgodnego z DVB-T2?

Znamy już szczegóły dotyczące rządowego wsparcia finansowego w zakupie odbiornika zgodnego ze standardem DVB-T2. Zakwalifikowane gospodarstwo domowe może otrzymać albo warty 100 zł bon na dekoder DVB-T2, albo 250 zł na telewizor zgodny z nowym standardem telewizji naziemnej. Co ważne, procedury ograniczono do minimum, a sam kod wsparcia dostaje się w chwilę po wypełnieniu wniosku. I dobrze, bo zmiany są już w toku. Sprawdźcie więc, jak otrzymać dofinansowanie na DVB-T2.

Nowy standard telewizji naziemnej – najważniejsze informacje

W Polsce proces przechodzenia na nowy standard telewizji naziemnej rozpoczął się 28 marca 2022 r. Wynika on z konieczności zmiany pasma częstotliwości, w którym nadawany jest sygnał naziemnej TV. Przy okazji tzw. refarmingu częstotliwości wprowadzony zostanie także efektywniejszy standard kompresji danych, czyli HEVC (H.265). To właśnie z nim musi być zgodny odbiornik.

Więcej informacji o DVB-T2 i o korzyściach płynących z przejścia na ten standard znajdziecie w artykułach:

Kto może dostać wsparcie finansowe przy zakupie DVB-T2?

Wniosek o dofinansowanie zakupu odbiornika DVB-T2 może złożyć osoba, która ukończyła 18 lat i jest zameldowana na terenie Polski na pobyt stały albo czasowy powyżej 30 dni. Kolejnym warunkiem jest dołączenie oświadczenia potwierdzającego, że sytuacja finansowa gospodarstwa domowego jest na tyle trudna, że brakuje środków na samodzielny zakup urządzenia. Co ciekawe nie wyszczególniono tu żadnego konkretnego kryterium dochodowego.

Co ważne na jedno gospodarstwo domowe może być przyznane tylko jedno dofinansowanie. Warto też wspomnieć, że wniosek można złożyć w imieniu członka bliskiej rodziny lub innego domownika.

rodzina przed telewizorem

Jak uzyskać dofinansowanie na DVB-T2?

Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od tego, którą z opcji (czyli 100 czy 250 zł) wybierzecie, procedura jest dokładnie taka sama. Wniosek o dofinansowanie odbiornika DVB-T2 złożycie na odpowiedniej stronie w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.

Co jest potrzebne do złożenia wniosku?

Będziecie do tego potrzebować jednego z tych rozwiązań:

  • profilu zaufanego,
  • podpisu kwalifikowanego,
  • e-dowodu.

Oprócz tego przyda się standardowy pakiet danych osobowych (z numerem PESEL, adresem e-mail oraz numerem telefonu komórkowego). Jeśli natomiast działacie w roli pośrednika, zostaniecie poproszeni o podanie danych osoby, w imieniu której składacie wniosek, oraz własnych.

różowa świnka skarbonka

Gdzie zrealizować bon na odbiornik DVB-T2?

Kod świadczenia możecie zrealizować zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Ważne jest, aby sprzedawca figurował na liście podmiotów, które przystąpiły do programu. Koniecznie się upewnijcie, że tak jest, ponieważ w przeciwnym wypadku kod po prostu nie zadziała.

Czy w x-komie można wykorzystać dofinansowanie na odbiornik DVB-T2?

Tak. W x-komie możecie łatwo i szybko wykorzystać dofinansowanie 250 zł na zakup telewizora wyposażonego w dekoder DVB-T2. Więcej szczegółów znajdziecie na specjalnej stronie promocji. Wystarczy, że klikniecie w banner:

Dofinansowanie na DVB-T2 a abonament

Na koniec ciekawa kwestia. Dużo słyszy i czyta się o tym, że wzięcie dofinansowania na dekoder będzie równoznaczne z przyznaniem się do posiadania telewizji naziemnej, a w konsekwencji – zobowiązaniem się do płacenia abonamentu. W uzasadnieniu dołączonym do ustawy znajduje się jednak taka informacja:

Podczas projektowania przepisów ustawy wyważono wszystkie aspekty ochrony danych osobowych. Zgodnie z zasadą ograniczenia celu, dane świadczeniobiorców będą przetwarzane tylko i wyłącznie do celów przyznania świadczenia, a ich zakres zgodnie z zasadą proporcjonalności ograniczony jest do danych niezbędnych do realizacji świadczenia oraz został określony w art. 20 ustawy.

Oznacza to, że zebrane dane mogą być wykorzystane wyłącznie do przyznania dofinansowania. Nie mogą zostać przetworzone w innych celach.

Źródła: gov.pl, treść ustawy