Co zrobić ze starym smartfonem?

Czy Ty też masz w domu pudełko, które otwierasz tylko po to, żeby wrzucić tam kolejny stary smartfon? Często zaraz po przeniesieniu danych na nowe urządzenie, poprzednik ląduje niezdarnie w kącie. A po co ma tam zalegać, skoro to jeszcze sprawny sprzęt? Odkryj, jak wykorzystać stary smartfon i daj mu drugie życie. Na modele, których nie da się odratować, też znajdziesz sposób.

Co zrobić ze starym telefonem?

Najpierw usuń wszystkie dane

Zanim zdecydujesz, co zrobić ze starym smartfonem, dobrze byłoby go odświeżyć. Usunąć wszystkie pliki, dane, aplikacje, ustawienia. Skoro i tak nie planowałeś z niego korzystać, potrzebne zdjęcia, filmy i dokumenty z pewnością przeniosłeś na dysk zewnętrzny, zgrałeś do komputera lub zapisałeś w chmurze. Zatem smartfon można teraz przywrócić do ustawień fabrycznych.

Dlaczego nie może zostać tak, jak jest? Po pierwsze, ciążące na telefonie pliki spowalniają pracę smartfona. Wyczyszczenie wszystkich danych, a może nawet zalegających bez Twojej wiedzy wirusów, może z powrotem przywrócić urządzenie do życia.

Drugi aspekt, który powinien przekonać Cię do przywrócenia ustawień fabrycznych, to ochrona Twoich prywatnych danych. Może Ci się wydawać, że wylogowałeś się ze wszystkich stron oraz aplikacji i nikt nie wykorzysta Twojego konta. Niestety często ponowne zalogowanie na tym samym urządzeniu dzieje się automatycznie. Po twardym resecie w telefonie nie zostanie nawet najmniejsza oznaka po Twoich danych.

Jak przywrócić dane fabryczne i usunąć wszystkie pliki oraz dane?

W zależności od modelu opcja przywrócenia danych fabrycznych i usunięcia wszystkich plików będzie nosiła inną nazwę. W Ustawieniach wyszukaj opcji zawierającej takie zwroty, jak: przywrócenie ustawień fabrycznych, resetowanie, wyzerowanie wszystkich ustawień, wymaż zawartość i ustawienia, itp.

Możesz też skorzystać z następujących kroków:

  1. Wyłącz telefon i odczekaj kilkanaście sekund.
  2. Naciśnij jednocześnie przycisk zasilania (Power) + przycisk głośności (Volume Up) + Home (jeśli nie masz przycisku Home, naciskasz tylko Power + Volume Up).
  3. Po pojawieniu się okienka z opcjami, za pomocą przycisku Volume Down przewiń w dół do opcji wipe data/factory reset i zatwierdź za pomocą przycisku zasilania.
  4. Tym samym przyciskiem zatwierdź komunikat: Yes – delete/erase all user data.

Sprzedaj lub oddaj

Zastanawiając się, co zrobić ze starym smartfonem, pierwsze, co przychodzi do głowy to oczywiście sprzedaż używanego modelu. Jeśli często wymieniasz telefon na nowy, wybierasz średniopółkowce lub flagowce, które po dwóch czy trzech latach wciąż pracują sprawnie, sprzedaż będzie bardzo rozsądną decyzją. Telefon możesz wystawić na aukcję internetową albo przekazać komuś z rodziny czy znajomych. Zamiast naruszać domowe finanse, starsze, mniej zaawansowane modele mogą też posłużyć teraz jako pierwszy telefon dla dziecka lub telefon dla seniora.

Bezpiecznie pozbądź się elektrośmieci

Jeśli stary telefon jest już tak wyeksploatowany, że nie nadaje się do użytku – nie wyrzucaj go do standardowego pojemnika na odpady! W takim wypadku skorzystaj ze specjalnych punktów odbioru elektrośmieci lub poszukaj w swojej okolicy kontenera na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Jednak zanim się go pozbędziesz, zobacz ostatni pomysł z poniższej listy.

Jak wykorzystać stary smartfon?

A może darzysz swój smartfon sentymentem i nie chcesz się go pozbywać? Skoro jest sprawny, zostaw go i uczyń z niego pożyteczny gadżet. Dzięki zaawansowanym funkcjom dzisiejszych urządzeń mobilnych oraz bogatej ofercie sklepów z aplikacjami masz mnóstwo możliwości.

Oczywiście do wielu poniższych zastosowań możesz wykorzystać nowy smartfon. Jednak sięgając po starszy model, odciążasz użytkowany na co dzień telefon od dodatkowych obowiązków i nie zużywasz energii niezbędnej do pozostania w kontakcie. Ponadto z przywróconego do ustawień fabrycznych smartfona, pełniącego teraz nową funkcję, będą mogli korzystać wszyscy członkowie rodziny i znajomi, bez obawy o dostęp do Twoich prywatnych danych. To też dobry sposób, aby zaoszczędzić, przemieniając stary smartfon w zupełnie nowy gadżet oraz postępować w zgodzie z założeniami zero waste, wykorzystując jeszcze całkiem sprawne urządzenia do cna.

Oto kilka sposobów, jak wykorzystać stary smartfon.

Stary smartfon jako router

W dobie pracy i nauki zdalnej jednym z najczęstszych problemów jest połączenie służbowego laptopa czy kilku urządzeń jednocześnie z internetem. Często korzysta się bowiem z modemu USB lub dodatkowej karty SIM z internetem w swoim prywatnym smartfonie. W takich przypadkach doskonale sprawdzi się stary smartfon, który posłuży jako router. Wystarczy przełożyć do niego internetową kartę SIM i skorzystać z funkcji hotspotu.

smartfon laptop notes

Sama zastanawiałam się, co zrobić ze starym smartfonem i to właśnie jest metoda, z której korzystam. Dzięki użyciu poprzedniego modelu nie zużywam energii nowego, prywatnego smartfona i wszyscy domownicy mają stały dostęp do internetu, także gdy nie ma mnie w domu.

Smartfon w roli kamerki internetowej

Wideokonferencje to dziś niemal podstawowa forma komunikacji. Prowadzą je pracownicy na Home Office czy uczniowie i studenci podczas nauczania zdalnego. To też świetny sposób, aby zobaczyć rodzinę i znajomych, z którymi nie można spotkać się na żywo, na przykład z powodu dzielącej rozmówców odległości.

Jeśli korzystasz z komputera stacjonarnego i nie masz kamery internetowej ani monitora z wbudowanym obiektywem, oczko w laptopie odmawia posłuszeństwa lub okropnie zniekształca obraz – możesz wykorzystać swój stary smartfon.

Szybkie ładowanie smartfona

W sklepach z aplikacjami znajdziesz wiele programów, które umożliwią Ci przekształcenie telefonu w kamerę internetową. Przykładowa aplikacja to DroidCam dostępna w Google Play, AppStore oraz AppGallery.

Wiele programów do wideokonferencji ma swoje odpowiedniki w wersji mobilnej, np. Skype czy Teams. Zamiast włączać komputer, możesz zatem pobrać odpowiednią aplikację na stare urządzenie mobilne, aby nie przeciążać użytkowanego na co dzień smartfona. Ponadto rozmowy wideo nie przerwą wtedy połączenia przychodzące, wiadomości czy powiadomienia.

Domowy monitoring

Chcesz widzieć, co dzieje się w domu pod Twoją nieobecność? Oto kolejny sposób na wykorzystanie starego smartfona. Wyjmij zalegające w szufladzie urządzenia mobilne i stwórz z nich domowy monitoring.

Wystarczy pobrać jedną z wielu dostępnych aplikacji, takich jak Alfred czy IP WebCam. Kolejnym krokiem będzie skonfigurowanie ustawień na dwóch (lub więcej) smartfonach – tym, który posłuży do monitorowania i drugim, na którym dostępny będzie podgląd widoku z kamery. W przypadku aplikacji do monitorowania IP podgląd będzie dostępny online, pod wskazanym przez aplikację adresem.

Pamiętaj tylko, że smartfon, który przez kilka dni ma rejestrować na żywo wybrane pomieszczenie, musi być podłączony do zasilania i połączony z internetem.


Elektroniczna niania

Na podobnej zasadzie możesz też przekształcić swój stary telefon w elektroniczną nianię. Oprócz wymienionej wyżej aplikacji Alfred, znajdziesz też wiele innych, przeznaczonych dla rodziców programów (np. BabyCam), które umożliwią Ci monitorowanie dziecka za pomocą drugiego telefonu. Oprócz obserwowania i słuchania dostępne są także opcje mówienia, zdalnego włączania latarki, robienia zdjęć i nagrywania filmów.

Nawigacja GPS

Od czasu do czasu korzystasz z nawigacji, więc w zupełności wystarczają Ci aplikacje dostępne na smartfonie? Często jednak zdarza się, że w czasie pokonywania najbardziej skomplikowanego odcinka drogi dzwoni ważny telefon, który trzeba odebrać, tracąc przy tym kontrolę nad zaplanowaną trasą. A wystarczy skorzystać ze smartfona, który porzuciło się bez serca po zakupie nowego modelu.

nawigacja offline smartfon geex

Oprócz najpopularniejszych Map Google w sklepach z aplikacjami znajdziesz wiele innych nawigacji i map, także tych działających offline. Z łatwością przekształcisz zatem stary smartfon w przydatne akcesorium samochodowe, uwalniając użytkowany na co dzień telefon od dodatkowego obowiązku.

Wideorejestrator

Bogata oferta sklepów z aplikacjami sprawia, że smartfon można przekwalifikować w zupełnie inne urządzenie. Wciąż nie wysiadamy z samochodu, ponieważ kolejna propozycja związana jest z rejestrowaniem obrazu podczas jazdy. Dzięki takim narzędziom, jak DailyRoads Voyager, Dashcam czy Rysiek z łatwością przemienisz stary smartfon w wideorejestrator.

Oprócz odpowiedniej aplikacji wystarczy uchwyt do smartfona i ładowarka samochodowa. Może się też przydać karta pamięci, aby zapisywać nagrania z długich podróży.


Lokalizator. Znajdź swój samochód albo bagaż

Zostając jeszcze przy tematyce motoryzacyjnej, przekształcony w samochodowe akcesorium smartfon przyda się także do odszukania zagubionego na ogromny parkingu pojazdu lub w przypadku (odpukać) kradzieży.

Możliwość zlokalizowania telefonu z włączonym GPS-em daje chociażby Google z usługą Znajdź moje urządzenie. Wystarczy na drugim smartfonie czy komputerze zalogować się do konta Google, a aplikacja wskaże na mapie miejsca, w których znajdują się powiązane z kontem urządzenia.

Smartfon z włączonym GPS-em możesz też wrzucić do bagażu. W razie zagubienia walizki czy torby podręcznej, szybko dowiesz się, gdzie ją odnaleźć.

sposoby na zlokalizowanie smartfona

Poznaj aplikacje, które umożliwiają zlokalizowanie smartfona i przydadzą się nie tylko w przypadku zgubienia samego urządzenia, ale pozwolą przemienić stary smartfon w lokalizator:

Nawigacja rowerowa z prędkościomierzem i licznikiem

Smartfony często wykorzystywane są także jako nawigacja rowerowa. Po co jednak narażać nowy sprzęt na uszkodzenia, skoro można skorzystać z modelu, którego nie będzie żal w razie upadku, przegrzania w słoneczny dzień czy zalania w deszczowe popołudnie.

uchyt do roweru na smartfon

Co więcej, smartfon wyposażony w liczne czujniki z powodzeniem zastąpi również licznik rowerowy – wskaże prędkość, przebyty dystans czy czas podróży. A podczas wieczornych wycieczek przyda się jego wbudowana latarka. Wszystko w jednym urządzeniu, które zamiast zalegać bezczynnie w szafie, zostanie inteligentnym kompanem Twoich wypraw na rowerze bądź hulajnodze.

Telefon alarmowy

Co zrobić ze starym smartfonem, jeśli nadaje się tylko do prostych zastosowań? Z każdego smartfona, nawet bez karty SIM, można obecnie wykonać połączenie alarmowe. Zapasowy telefon warto zatem mieć pod ręką, na wypadek, gdyby codzienny smartfon się rozładował lub nagle odmówił posłuszeństwa. Takie dodatkowe urządzenie przyda się zwłaszcza w samochodzie i domku letniskowym na peryferiach miasta.

Odtwarzacz muzyczny

Często słuchasz muzyki, a ulubiona playlista to dla Ciebie najlepszy sposób na relaks w drodze na wakacje pociągiem lub autokarem? Przemień stary smartfon w odtwarzacz muzyczny z bogatą biblioteką ulubionych utworów, który zabierzesz ze sobą na trening albo w podróż.

smartfon muzyka słuchawki

W starszych modelach znajdują się wejścia minijack do wygodnego podłączenia słuchawek przewodowych, ale bez problemu sparujesz też nowoczesne słuchawkami True Wireless. Nawet bez dodatkowej karty pomieścisz sporo utworów, a multimedialna rozrywka nie zabierze z Twojego smartfona energii potrzebnej do pozostania w kontakcie.

Skorzystaj z opasek naramiennych, które pomogą Ci wygodnie trenować ze smartfonem – czy to w roli odtwarzacza muzycznego, czy urządzenia monitorującego aktywność.

Pilot do telewizora lub innych urządzeń elektronicznych

Nadal zastanawiasz się, co zrobić ze starym smartfonem? Wróćmy do domu. Tutaj Twoje stare urządzenie mobilne może zmienić się w uniwersalny pilot do telewizora i innych urządzeń elektronicznych. Znów wystarczy zajrzeć do sklepu z aplikacjami i wybrać odpowiednie narzędzie.

Sprawa jest banalnie prosta, jeśli Twój smartfon ma czujnik podczerwieni. Taki można spotkać w wielu modelach Xiaomi, ale także Samsung czy Huawei. Za pomocą odpowiedniej aplikacji, takiej jak Mi Pilot w urządzeniach Xiaomi, możesz sterować nie tylko telewizorem, ale także dekoderem, odtwarzaczem czy nawet klimatyzacją.

Jeśli Twój stary telefon nie ma czujnika IR, ale korzystasz z modelu Smart TV, oba urządzenia sparujesz za pomocą Wi-Fi. Smartfon może posłużyć wtedy nie tylko jako pilot, ale także klawiatura do szybkiego wpisywania tytułów wyszukiwanych filmów. Wystarczy połączyć telefon i telewizor z tą samą siecią i skorzystać z odpowiedniej aplikacji. Wielu producentów przygotowało nawet oficjalne programy do sterowania ich urządzeniami.

Zegarek na biurko ze stacją pogodową i budzikiem

Co jeszcze można zrobić ze starym smartfonem? Twój poprzedni model telefonu może teraz stać się takim ciekawym gadżetem, jak zegar biurkowy. Wystarczy odrobina kreatywności, aby zgrabnie ustawić stale podłączone do prądu urządzenie pod czytelnym kątem. Możesz też skorzystać ze stacji dokującej.

stary smartfon jako zegarek

W zoptymalizowaniu telefonu pod nową funkcję pomogą oczywiście aplikacje. W Google Play, AppStore czy AppGallery znajdziesz wiele narzędzi, które przemienią wyświetlacz w pełnoekranowy zegar – cyfrowy czy analogowy. A jeśli po pracy planujesz rowerową wyprawę, smartfon może stać się też stacją pogodową, dzięki której nie zaskoczą Cię deszcze, burze czy silny wiatr. Przykładowe aplikacje dostępne w Google Play to: Ogromny zegar cyfrowy, Weather Night Dock v2 Free czy Digital Alarm Clock.

Cyfrowa ramka na zdjęcia

W pamięci telefonu i w chmurze uzbierałeś tak wiele zdjęć. Ile z nich wywołałeś, oprawiłeś w ramkę i postawiłeś na komodzie, by móc jednym spojrzeniem wrócić do miłych wspomnień? Tutaj z pomocą przychodzą ramki cyfrowe, które wyświetlają zdjęcia w formie pokazu slajdów. Jednak, zamiast kupować nowe urządzenie, możesz skorzystać ze starego smartfona.

smartfon jako cyfrowa ramka

Za pomocą takiej aplikacji, jak Fotoo na Twoim biurku może stanąć telefon wyświetlający wybrane zdjęcia (z galerii lub chmury). Co więcej, możesz połączyć funkcje zegara i ramki. W ustawieniach aplikacji wybierz interesujące Cię opcje, a na ekranie, oprócz zdjęć, wyświetlany będzie też czas, data i pogoda.

Urządzenie do nauki z aplikacjami edukacyjnymi

W Google Play, AppStore czy AppGallery dostępnych jest mnóstwo aplikacji, które pomagają w nauce. Zamiast zajmować miejsce w swoim telefonie, stwórz centrum edukacyjne ze starego modelu. Możesz mieć tam wygodny zbiór słowników, tablic matematycznych, aplikacji językowych, a Twoja pociecha komplet ulubionych programów edukacyjnych.

aplikacje szkolne

Minikonsola do gier

Aplikacje edukacyjne to jedno, ale każdemu potrzebna jest też odrobina rozrywki. Zmień swój stary telefon w minikonsolę do gier dla Twoich dzieci. Zbierz tam bibliotekę ciekawych i dostosowanych do ich wieku gier. To też dobry sposób, aby zachować kontrolę nad tym, ile czasu spędzają przed ekranem i z jakich aplikacji korzystają.

Minikonsola do gier ze starego smartfona może posłużyć także Tobie. Jeśli Twój telefon jest już zapełniony notatkami, narzędziami do pracy, praktycznymi aplikacjami (np. bankowymi czy do zarządzania umowami i rachunkami), nie dokładaj mu więcej pracy.

gry mobilne

Leciwy model smartfona nie nadaje się do ogrywania najnowszych, zaawansowanych tytułów. Poradzi sobie natomiast z popularnymi, relaksującymi czy rozwijającymi grami z takich kategorii jak: łamigłówki, quizy czy gry słowne.

A co powiesz na gry retro? Zapomnij o starym smartfonie – teraz będziesz mógł nazywać go gameboyem! Dostępnych jest wiele emulatorów, dzięki którym przeniesiesz się do spikselowanego świata gamingowych klasyków takich jak Mario, PacMan czy Tetris.

Czytnik e-booków

Smartfon może posłużyć też jako czytnik e-booków lub odtwarzacz audiobooków. Zamiast zapełniać pamięć swojego urządzenia, przemień starszy model w bibliotekę wypełnioną ulubionymi lekturami, książkowymi nowościami czy elektronicznymi czasopismami.

smartfon jako czytnik e-book

Aplikacji i stron jest całe mnóstwo. Znajdź swoją ulubioną, pobieraj książki w wersji elektronicznej i oddawaj się lekturze, gdziekolwiek jesteś – w domu, w parku, na plaży.

W ustawieniach smartfona znajdziesz sporo funkcji związanych z ochroną wzorku. Koniecznie skorzystaj z nich, aby czytanie na ekranie nie było zbyt męczące dla oczu. Sprawdź, jak ograniczyć światło niebieskie na komputerze i smartfonie.

Aparat do kreatywnej zabawy

Twój nowy smartfon ma zapewne dużo lepszy aparat niż poprzednik. Być może zaawansowane możliwości fotograficzne były głównym powodem wymiany urządzenia na nowy model. Słabsza jakość nie przeszkodzi jednak najmłodszym, którzy uwielbiają robić zdjęcia i nagrywać filmy.

Zatem nie narażaj swojego nowego smartfona na nieprzewidziane upadki podczas zabawy na podwórku czy zalanie słodką herbatą. Gdy dzieci poproszą o możliwość porobienia zdjęć, daj im stary model. Wystarczy, że ma aparat i całkiem sporo pamięci (w końcu wcześniej przywróciłeś go do ustawień fabrycznych).

robienie zdjęć smartfonem

Po skończonej sesji fotograficznej dzieciaki mogą też przerobić wszystkie swoje dzieła, ucząc się edytowania zdjęć za pomocą najróżniejszych aplikacji do obróbki:

Smartfon doświadczalny

A co zrobić ze starym smartfonem, który nie nadaje się już do użytku? Sprzęt sam w sobie może być niezłym materiałem badawczym służącym do nauki. Jeśli stary smartfon został już spisany na straty, wykorzystaj go do cna. Sam lub ze swoimi pociechami rozłóż go na czynniki pierwsze i zobacz, co kryje się pod obudową. Sprawdź, z jakich elementów składa się telefon i zobacz je na własne oczy.

budowa smartfona co zrobić ze starym smartfonem

Możesz też, przed przystąpieniem do tych operacji, zamienić się na chwilę w programistę i modyfikować oprogramowanie urządzenia. Pamiętaj tylko, że taka ingerencja w system pozbawia praw do gwarancji i może uceglić telefon. Dlatego przemyśl dobrze, czy nie chcesz jeszcze skorzystać, z któregoś z powyższych sposobów na wykorzystanie starego smartfona.

Co robisz ze starymi smartfonami i gadżetami elektronicznymi?

Wykorzystaj stary smartfon, jako:
  • router,
  • kamerkę internetową,
  • domowy monitoring,
  • elektroniczną nianię,
  • nawigację GPS,
  • wideorejestrator,
  • lokalizator,
  • nawigację rowerową z prędkościomierzem i licznikiem,
  • telefon alarmowy,
  • odtwarzacz muzyczny,
  • pilot do telewizora lub innych urządzeń elektronicznych,
  • zegar na biurko lub stację pogodową,
  • cyfrową ramkę,
  • urządzenie do nauki z aplikacjami edukacyjnymi,
  • minikonsolę do gier,
  • czytnik e-booków,
  • aparat do kreatywnej zabawy,
  • smartfon doświadczalny.
  • Powyższa lista to tylko zbiór kilku pomysłów na to, co zrobić ze starym smartfonem. Z pewnością znalazłoby się dużo więcej propozycji. Jeśli znasz inny sposób na wykorzystanie starego smartfona, podziel się nim w komentarzu. A może skorzystasz z jednej z naszych propozycji?