Aktualizacja telewizora Samsung – jak zrobić i czy warto poświęcić na nią czas?

Na komunikaty o aktualizacjach oprogramowania wiele osób reaguje alergicznie i unika ich jak ognia. Warto jednak wiedzieć, że aktualizacja telewizora niesie ze sobą wiele korzyści, a jej przeprowadzenie wcale nie jest straszne. Dowiedz się, jak zrobić aktualizację telewizora Samsung i poznaj zalety instalowania najnowszej wersji oprogramowania systemowego.

Jak zaktualizować telewizor Samsung? Najświeższe oprogramowanie w kilku krokach

Przez internet

Aktualizacja oprogramowania na telewizorze marki Samsung jest bardzo prosta i poradzi sobie z nią nawet laik. Jeżeli twój TV jest podłączony do internetu, wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  • Wywołaj menu telewizora, wybierając na pilocie przycisk oznaczony ikonką domu lub „Smart Hub”.
  • Wejdź w „Ustawienia”.
  • Wybierz „Pomoc techn.”.
  • Kliknij zakładkę „Aktualizacja oprogramowania”.
  • Wciśnij „Aktualizuj teraz”.

Teraz wystarczy uzbroić się w chwilę cierpliwości – jeżeli będzie dostępna, aktualizacja TV Samsung musi się pobrać, a następnie zainstalować. Może to zająć kilka do kilkudziesięciu minut, zależnie od szybkości Twojego łącza internetowego i rozmiaru samej aktualizacji. Jeżeli wolisz, aby telewizor aktualizował się automatycznie, zaznacz „Aktualizacja automatyczna” w zakładce „Aktualizacja oprogramowania”.

Przez pendrive

A co, jeżeli chcesz zrobić aktualizację telewizora Samsung, a nie możesz połączyć go z siecią? Wystarczy pusty pendrive i komputer podłączony do internetu. Chociaż ten proces będzie nieco bardziej czasochłonny, to efekt końcowy wygląda tak samo.

Jak zatem zaktualizować telewizor Samsung za pomocą pendrive’a? Przede wszystkim potrzebujesz pełnej nazwy modelu sprzętu. Znajdziesz go na tabliczce znamionowej na urządzeniu lub w menu telewizora. Wybierz po kolei opcje: „Ustawienia”, „Pomoc techniczna” oraz „O telewizorze”.

Tabliczka znamionowa Samsung 65Q80B
Przykładowa tabliczka znamionowa, model Samsung 65Q80B

Nazwa modelu zapisana? Przejdź do sekcji „Centrum pobierania” na stronie Samsung i wpisz ją w pasku wyszukiwania. Kliknij wynik, który się wyświetli. Możesz także wyszukać telewizor ręcznie, klikając zakładkę „TV/AV”, następnie wybierając kategorię telewizora (QLED, OLED, The Frame itd.) i znajdując na liście swój model.

Teraz zjedź na dół strony do sekcji „Instrukcje i pliki do pobrania” i wyszukaj najnowszy plik z aktualizacją telewizora Samsung. Będzie nazywał się „Upgrade File(USB type)” lub podobnie, a datę jego wydania znajdziesz zaraz obok numeru wersji i rozmiaru pliku. Pobierz plik (będzie w formacie .zip), a następnie rozpakuj go. Wszystkie wypakowane pliki wrzuć na pendrive, a następnie podłącz go do telewizora przez port USB.

Porty USB w telewizorze
Porty USB w telewizorze znajdziesz na krawędzi bocznej lub z tyłu urządzenia.

Teraz wystarczy wykonać te same kroki, co przy aktualizacji przez internet, czyli wejść w zakładkę „Aktualizacja oprogramowania” i wybrać „Aktualizuj teraz”. Voila! Aktualizacja TV Samsung gotowa i możesz już cieszyć się najświeższą wersją oprogramowania. Tylko jaki jest w ogóle sens jej robienia?

Aktualizacja telewizora Samsung – co daje? Zalety nowych wersji systemu

Nie warto się bronić przed aktualizacją oprogramowania telewizora Samsung. Nie bez powodu komunikaty o niej mogą pojawiać się całkiem często, a producent w wyjątkowych sytuacjach informuje o nich nawet w mediach społecznościowych.

A to dlatego, że współczesne smart TV są bardzo podobne do komputerów czy zwłaszcza smartfonów. Tak jak one są połączone z internetem, co naraża je na działanie szkodliwego oprogramowania czy ataki hakerskie. Aktualizacja oprogramowania pozwoli załatać wszelkie luki i zabezpieczy Twój sprzęt przed niebezpieczeństwami, jakie czyhają w sieci. Aktualizacje oprogramowania telewizorów Samsung naprawiają także różnej maści błędy i niedoróbki systemowe. Dzięki temu urządzenie działa szybko, sprawnie i jest niezawodne, a Tobie pozostaje tylko przyjemność z oglądania.

Przyjemność z oglądania po aktualizacji telewizora Samsung

Aktualizacja smart TV Samsung to także nowe funkcje i dostęp do szerszej bazy aplikacji. Większość telewizorów Samsung korzysta z systemu operacyjnego Tizen, który jest stale rozwijany przez koreańskiego producenta. Dzięki temu możliwe jest wprowadzanie nowych funkcji nawet do kilkuletnich już telewizorów. Gwarantuje to długowieczność i niezawodną pracę urządzenia. Ponadto aktualizacje mogą być niezbędne, aby zapewnić kompatybilność z akcesoriami, np. soundbarami Samsung.

Poznaj polecane telewizory Samsung w x-komie