Strefolucja, czyli nowe telewizory Sony 2023

W dniach 22-23 lutego firma Sony pokazała wybranym europejskim dziennikarzom branżowym najnowsze telewizory Bravia na rok 2023. Pokaz fizyczny miał miejsce 22 lutego w siedzibie Sony Europe w podlondyńskim Weybridge, natomiast paneuropejska konferencja online odbyła się dzień później. Embargo informacyjne obowiązywało do 1 marca do godziny 16:00 naszego czasu. Czy warto było czekać na nowe telewizory Bravia? Moim zdaniem tak.

Oznaczenia telewizorów Sony na rok 2023

Na początek dwie ważne informacje. Po pierwsze, chciałbym zwrócić uwagę, że podane niżej informacje mają charakter wstępny i nieostateczny. Pełną gamę telewizorów Sony przeznaczonych na rynek polski poznamy wiosną 2023 roku.

Druga informacja dotyczy symboli stosowanych w nowych modelach. Otóż w symbolu telewizora Sony zawsze zakodowana jest informacja o roku (modelowym), z którego on pochodzi. I tak:

 • „H” – to modele z roku 2020;
 • „J” – to modele z roku 2021;
 • „K” – to modele z roku 2022;
 • „L” – to najnowsze modele z roku 2023, które tu opisujemy.
Widok zbiorowy nowe telewizory Sony 2023

Czy w nowej gamie telewizorów Bravia zaszła jakaś diametralna, a nawet rewolucyjna zmiana?

Nie. Zmiany mają charakter ewolucyjny i wydaje się, że idą w dobrym kierunku (przynajmniej tyle możemy wywnioskować, z tego co ujawnił producent).

Co można uznać za najważniejszą zmianę w nowej gamie telewizorów Sony?

Choć ważnych zmian jest kilka i wszystkie one zasługują na uwagę, moim zdaniem najbardziej zaskakujące jest… istotne podrasowanie najtańszej serii telewizorów 120-hercowych. W 2022 zaszczyt bycia najtańszą serią 120-hercową przypadł serii X85K z podświetleniem bezpośrednim (można rzec „jednostrefowym”). Z kolei w roku 2023 pałeczkę po X85K przejmie seria X85L, ale otrzyma ona istotne wzmocnienie w postaci wielostrefowego podświetlenia (ang. Full Array LED Backlight). Inaczej mówiąc:

X85L = X85K + wielostrefowe podświetlenie

Widok z przodu pod kątem Sony 65X85L nowe telewizory Sony 2023
seria X85 po raz pierwszy w historii zyskuje wielostrefowe podświetlenie

Odpowiedzi na pytania dotyczące gamy telewizorów na 2023 rok

Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat nowej gamy telewizorów Sony.

Co z następcą udanej ubiegłorocznej serii X90K?

Następcą serii X90K będzie seria X90L. Sony obiecuje, że telewizory te będą miały podświetlenie LED z jeszcze większą liczbą stref niż poprzednia seria X90K.

Widok z boku pod kątem Sony 65X90L nowe telewizory Sony 2023
seria X90L będzie głównym orężem Sony do walki o portfele bardziej wymagających konsumentów

Ile to będzie stref, niestety nie wiadomo. Przedstawiciele producenta nie chcieli podać tej informacji.

Pomimo tego można się domyślać, że skoro będzie to więcej niż w roku 2022, to można się spodziewać, że następca modelu 65X90K z 2022 r. (54 strefy), czyli Bravia 65X90L, będzie miał więcej stref. Ile konkretnie, aktualnie nie wiadomo. Prywatnie stawiam na około 80.

Ile stref będzie w telewizorach z serii X85L?

Nie znamy jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Pomimo tego prawa ekonomii są nieubłagane i o wszystkim zadecydują koszty (a w zasadzie japońscy księgowi). Jeżeli firma Sony planuje zwiększyć liczbę stref w serii X90L (następcy serii X90K) i jednocześnie wprowadzić wielostrefowe podświetlenie do niższej serii X85L (której poprzedniczka, seria X85K go nie miała), to jak myślicie, jakie rozwiązanie jest najprostsze z punktu widzenia ekonomii produkcji?

Moim skromnym zdaniem jest wielce prawdopodobnie, że nowa seria X85L po prostu … odziedziczy podświetlenie po udanej serii X90K z roku 2022, natomiast seria X90L dostanie całkowicie nowe podświetlenie z większą liczbą stref. Takie rozwiązanie jest najprostsze i najtańsze – po prostu nie trzeba opracowywać nowego modułu podświetlenia ani dopasowywać algorytmów sterujących: po prostu przenosimy sprawdzone rozwiązania z serii wyższej.

Widok z tyłu Sony 65X85L nowe telewizory Sony 2023
Czy seria X85L będzie czarnym koniem oferty telewizorów Bravia na rok 2023? Pożyjemy, zobaczymy. W każdym razie widok z tyłu modelu 65X85L udowadnia, że Sony nadal preferuje zintegrowany zespół gniazd, tj. boczny (a nie dzielony, tj. boczno-dolny jak niektórzy rywale).

To oczywiście moja hipoteza i teoretycznie możliwe jest opracowanie zupełnie nowych modułów podświetlania do obu nowych serii, ale moim zdaniem to nie ma ekonomicznego sensu, zwłaszcza w obecnej sytuacji rynkowej. W związku z tym odziedziczenie przez serię X85L sprawdzonego wielostrefowego podświetlenia z serii X90K jest bardzo zasadne z punktu widzenia ekonomii produkcji.

Jest jeszcze inny powód. Otóż:

Jeżeli seria X85L dziedziczy podświetlenie po serii X90K z roku 2022, to co z następcami modeli 43- i 50-calowych? One nie mają przecież czego dziedziczyć po serii X90K, bowiem seria ta zaczynała się od 55 cali i nie obejmowała modeli o niższych przekątnych?

I to jest właśnie to, co może pośrednio potwierdzać moją tezę. Ponieważ w serii X90K nie było modeli z ekranami mniejszymi od 55-cali, w serii X85L (która według mojej teorii będzie faktyczną następczynią X90K) modeli 43- i 50- calowych po prostu nie będzie.

Fakt ten potwierdzili przedstawiciele Sony obecni na konferencji (w tym Takuma Hosomi, który odpowiedział na wiele z moich pytań). 

A co z miłośnikami dużych ekranów? Czy Sony ma w zanadrzu jakąś niespodziankę?

Tak. Oferta dużych telewizorów zostanie poszerzona o dwa ważne modele:

 • 77-calowy QD OLED z serii A95L oraz
 • 98-calowy telewizor LCD z serii X90L.

W roku 2022 w poprzednikach powyższych serii nie było aż tak dużych ekranów:

 • seria A95K kończyła się na 65 calach;
 • a seria X90K kończyła się na 85 calach.

Nie ulega więc wątpliwości, że producent ewidentnie poszerza ofertę o duże ekrany.

nowe telewizory Sony 2023 Sony 77A95L OLED
Ci, którzy kręcili nosem na mały wybór dużych telewizorów OLED w ofercie Sony, nie będą mieli już powodów do narzekań; na zdjęciu 77-calowy QD OLED z flagowej serii A95L.

Ile serii telewizorów będzie w roku 2023?

Konsumenci będą mogli wybierać spośród 7 nowych serii. Będą nimi:

 1. A95L (QD OLED): 55, 65, 77 cali;
 2. A80L (WOLED): 55, 65, 77, 83 cale;
 3. X95L (LCD): 65, 75, 85 cali;
 4. X90L (LCD): 55, 65, 75, 85, 98 cali;
 5. X85L (LCD): 55, 65, 75 cali;
 6. X80L (LCD): 43, 50, 55, 65, 75, 85 cali;
 7. X75WL (LCD): 43, 50, 55, 65, 75 cali.

Do powyższych dojdą oczywiście modele z roku 2022, których produkcja będzie kontynuowana.

Które serie będą kontynuowane z roku 2022?

Kontynuowana będzie produkcja telewizorów 8K (seria Z9K) oraz telewizorów OLED z serii A90K. To właśnie tylko i wyłącznie w tej ostatniej serii dostępne będą OLED-y z ekranami przekątnych 42- i 48-cali. 

Celowo i świadomie użyłem słowa „skazany” w cudzysłowie ponieważ modele te będą otrzymywać aktualizacje oprogramowania do najnowszej wersji, więc nie powinniśmy mieć obaw, że będą funkcjonalnie ustępować swoim nowszym braciom z literka „L” na końcu.

Nóżka Sony 65X80L nowe telewizory Sony 2023
Seria X80L obejmować będzie telewizory LCD z wyświetlaczami klasy 60Hz; najprawdopodobniej tak jak i w roku 2022 również i w 2023 będziemy mieli tu miks matryc ADS oraz VA z dominacją tych pierwszych (VA będzie zapewne tylko w modelu 50-calowym).

Słyszałem, że wraz z nowymi telewizorami zostaną wprowadzone nowe procesory. Czy to prawda? Jak będą się nazywać i jakie nowe możliwości przyniosą?

Sprawa procesorów nie została do końca wyjaśniona. Wszelkie przedkonferencyjne plotki o zastosowaniu nowych procesorów Pentonic firmy Mediatek, Sony skwitowała całkowitym milczeniem — o tych procesorach nie było w ogóle mowy. Co gorsza, zaprzyjaźniony ze mną dziennikarz, który był obecny w Weybridge, nie został dopuszczony do telewizorów i nie mógł własnoręcznie sprawdzić, czy faktycznie pracuje on na czymś nowszym niż np. ubiegłoroczne Mediateki MT5895.

Inaczej mówiąc, na odpowiedzi na pytania związane z nowymi procesorami musimy jeszcze poczekać. Jeżeli Sony zorganizuje (jak co roku) krajową konferencję z cyklu Sony Open House (a wszystko wskazuje na to, że tak) na pewno nie omieszkam sprawdzić, jakie symbole mają procesory w nowych telewizorach.

Czy w związku z nowymi procesorami jest szansa na to, że seria X85 będzie wreszcie poprawnie reprodukować pełną rozdzielczość 4K na złączu HDMI przy 120Hz?

Taka szansa teoretycznie istnieje, ale dopiero testy pokażą, jak jest w rzeczywistości.

Czy wraz w nowymi procesorami w telewizorach Bravia 4K na rok 2023 konsumenci dostaną 4 gniazda HDMI 2.1?

Na razie nie znamy definitywnej odpowiedzi na to pytanie, ale większość źródeł wskazuje na to, że niestety nie. Inaczej mówiąc, spośród 4 gniazd tylko dwa będą klasy HDMI 2.1.

Widok z tyłu Sony 65A95L nowe telewizory Sony 2023
Widok na tylną ściankę modelu 65A95L pokazuje nie tylko piękny wzór widoczny na plecach telewizora, lecz także dwa otwory kanałów basrefleksu, dzięki czemu można spodziewać się ponadprzeciętnie dobrego basu.

Jakie nowe funkcje dla graczy pojawią się w telewizorach Sony 2023?

Na uwagę zasługuje kilka funkcji. Pierwszą jest Game Menu, czyli pasek gracza, który będzie integrował najbardziej przydatne graczowi funkcje. Niestety, choć widziałem, jak ten pasek wygląda i mam nawet jego zdjęcie, nie mogę go opublikować, ponieważ nie jest to wersja ostateczna. Producent wyraźnie prosił, aby nie publikować zdjęcia Game Menu, a więc z ciężkim sercem muszę zastosować się do jego życzenia.

Drugą funkcją przydatną dla graczy jest automatyczna konwersja tonalna (ang. Auto HDR Tone Mapping), którą docenią gracze korzystający z gier HDR.

Trzecią funkcją jest możliwość zmiany wielkości ekranu podczas gry. Będzie to bardzo przydatne dla tych, którzy chcą, aby gra zajmowała mniejszą powierzchnię ekranu, niż ma nominalnie ich telewizor. Dzięki tej funkcji będzie można zmniejszyć ekran do takiego rozmiaru, abyśmy mogli komfortowo objąć całą grę naszym wzrokiem bez konieczności odsuwania się od ekranu.

Ostatnią funkcją, którą wymienię tylko z nazwy, jest Black Equalizer, czyli możliwość rozjaśnienia ciemniejszych obszarów sceny w grze w celu łatwiejszego dostrzeżenia przeszkód lub przeciwników.

Które telewizory będą mieć matryce klasy 120Hz?

Tego typu wyświetlacze będą dostępne w seriach od X85L w górę. Tym samym będzie to oznaczać, że aż 18 z 29 nowych telewizorów Bravia 4K będzie mieć matryce wyższej klasy (tj. 120Hz).

Które z nowych modeli będą mieć złącze HDMI 2.1?

Wszystkie elcedeki od X85L w górę. No i oczywiście wszystkie OLED-y.

Czy w ofercie Sony na rok 2023 pojawią się WOLED-y z najnowszymi wyświetlaczami w technologii MLA?

Najprawdopodobniej nie. Przedstawiciele Sony nic o takowych nie wspominali. Ponadto nie wydaje się, aby miało to sens, ponieważ WOLED-y MLA, nawet jeśli pod względem jasności dorównają QD OLED-om, nie będą w stanie nawiązać równorzędnej walki pod względem wolumenu (wielkości) odwzorowywanej przestrzeni barw. Dlaczego? Bowiem nadal będą posiadać biały subpiksel, który negatywnie wpływa na saturację barw. Sony jako pierwsza firma na rynku postawiła na QD OLED-y i jest w tym konsekwentna. Tak trzymać!

Nóżka Sony 75X95L nowe telewizory Sony 2023
prosta minimalistyczna nóżka 75-calowego modelu z serii X95L (Mini LED)

Czy QD OLED-y z serii A95L będą wyposażone w najnowsze, tj. jaśniejsze panele drugiej generacji?

Tak.

Jaki system operacyjny będzie w telewizorach Bravia 2023?

W telewizorach od X80L w górę będzie to Android w odmianie Google TV. Co do najtańszej serii X75WL, to brak informacji na temat Google TV, choć z pewnością systemem będzie nadal Android.

Czy Sony będzie oferować w roku 2023 telewizory bez systemu Android?

Według posiadanych informacji wszystkie nowe telewizory będą działać pod kontrolą systemu Android.

Czy w ofercie Sony będą telewizory z ekranami o rozdzielczości Full HD lub mniejszej?

Podczas konferencji nic o takowych modelach nie wspomniano. W związku z tym w najbliższych czasie zapytamy, czy takie modele jak np. 32W800 będą kontynuowane.

Czy któreś serie telewizorów z roku 2022 zostaną w roku 2023 wycofane, tj. nie doczekają się swoich następców?

Tak. Aktualnie wiadomo o jednej takiej serii. Będzie nią oledowa seria A75K, która w roku 2023 nie doczeka się niestety swojego następcy, a jej produkcja zostanie zakończona. Świadomie piszę „niestety”, bowiem nasz test Sony 55A75K wykazał, że są to bardzo dobre i udane telewizory.

Sony 65A80L nowe telewizory Sony 2023
po „skasowaniu” serii A75K rolę najbardziej przystępnych OLED-ów będą pełnić modele z serii A80L; na zdjęciu model z ekranem o przekątnej 65 cali

Czy znane są już polskie ceny nowych modeli?

Niestety nie.

Jak można jednym słowem podsumować nową ofertę telewizorów Sony na rok 2023?

Dla mnie osobiście jest to mała strefo(rewo)lucja, bowiem zwiększanie liczby stref podświetlenia i to w aż trzech seriach telewizorów (X85L, X90L oraz X95L) zdarza się (przynajmniej u japońskich producentów) naprawdę nieczęsto. Ale właśnie ta zmiana cieszy mnie najbardziej.