Jak prawidłowo ustawić telewizor marki Samsung?

Tak się składa, że z punktu widzenia jakości obrazu fabryczne ustawienia telewizora są często dalekie od optymalnych. W związku z tym warto zapoznać się z niniejszymi wskazówkami, które wyjaśnią, do czego służą niektóre ustawienia obrazu i które opcje warto aktywować, a których nie.

Szanujemy prawo każdego konsumenta do wyboru ustawień zgodnych z własnymi upodobaniami i preferencjami, dlatego też niniejszy poradnik niczego nie narzuca – co najwyżej proponuje. Rzecz w tym, że wielu konsumentów nie wie, do czego służą pewne opcje oraz czy w ogóle warto cokolwiek zmieniać w stosunku do ustawień fabrycznych. Co gorsza, niektórzy producenci opisują opcje w sposób niejasny, a czasem nawet błędny.

Dlaczego ustawienia fabryczne nie są optymalne?

Jest tak, ponieważ dominujący w ustawieniach fabrycznych tryb standardowy lub normalny (a czasem nawet dynamiczny lub żywy) nie pokazuje obrazu zgodnie z branżową normą, lecz ma za zadanie, poprzez maksymalizację jasności i kontrastu, pokazać jasny, ostry obraz o przesadnie żywych barwach, aby zwrócić uwagę konsumenta w sklepie na dany model telewizora.

Czy można ustawić telewizor na oko?

Można, ale będzie to czysto subiektywne i najczęściej błędne.

Poniżej lista wybranych opcji i funkcji telewizorów marki Samsung, wraz z krótkim opisem, lokalizacją danej opcji oraz proponowanymi zmianami ustawień domyślnych. Opcje prezentujemy w podziale na te:

  1. które koniecznie trzeba zmienić lub przynajmniej sprawdzić, jak są ustawione,
  2. które można ewentualnie zmienić – zależnie od potrzeb,
  3. których lepiej „nie ruszać”.

Opcje, które koniecznie trzeba zmienić lub przynajmniej sprawdzić, jak są ustawione

Czysty obraz cyfrowy

Wg producenta „redukuje zakłócenia obrazu w celu wyeliminowania np. migotania”. W trybie film domyślne ustawienie to auto, które powoduje utratę niektórych bardzo drobnych szczegółów. Opcję tę można ewentualnie ustawić na auto, gdy chcemy się np. pozbyć pasów (ang. banding) widocznych podczas oglądania mocno skompresowanych materiałów. Działanie tej opcji przedstawiają poniższe zdjęcia:

 

Lokalizacja tej funkcji: ustawienia/obraz/ustawienia eksperckie.

Film

To najlepszy tryb obrazu, zapewniający najmniejsze odstępstwo od norm branżowych i obraz najbliższy zamierzeniom reżysera lub, jak kto woli, najmniej odbiegający od wizji twórców filmu.

tryb film w telewizorze samsung

Lokalizacja tej funkcji: ustawienia/obraz/tryb obrazu.

Dopasuj do ekranu

Tę opcję należy koniecznie włączyć, jeśli nie chcemy oglądać niecałego, tj. obciętego obrazu (z tzw. overscanem).

overscan telewizor samsung

Lokalizacja tej funkcji: ustawienia/obraz/ustawienia rozmiaru obrazu.

Uwaga! Opcja ta może nie być dostępna na materiałach o niskiej rozdzielczości (SD).

Dynamiczny

Tryb obrazu, który ma zniekształconą kolorystykę i mocno wyostrzony obraz. Bezwzględnie należy zmienić na film. Lokalizacja: ustawienia/obraz/tryb obrazu.

Naturalny

Tryb obrazu, który ma zniekształconą kolorystykę i sztucznie wyostrzony obraz. Warto zmienić na film. Lokalizacja: ustawienia/obraz/tryb obrazu.

Ostrość

Wbrew temu, co głosi jej opis („zwiększ ogólną ostrość obrazu, dostosowując poziomy …”), funkcja wcale nie reguluje „ostrości”, lecz stopień sztucznego wyostrzenia obrazu, dlatego warto ustawić ją na zero (i tak jest zazwyczaj ustawiona w trybie film). W trybie dynamicznym ustawiona jest na 12. Lokalizacja: ustawienia/obraz/ustawienia eksperckie.

Podświetlenie

Reguluje ogólną jasność obrazu, a w ustawieniach fabrycznych domyślna wartość jest zazwyczaj zbyt duża do typowego wieczornego oglądania.

podświetlenie w telewizorze samsung

Opcje, które warto przynajmniej sprawdzić (i ewentualnie zmienić)

Aktualizacja automatyczna

Choć funkcjonowanie tej opcji wydaje się oczywiste, warto pod uwagę wziąć dwie kwestie. Po pierwsze, niektóre aktualizacje mogą pogarszać funkcjonowanie telewizora, a nawet (serio – zdarzały się już takie przypadki) całkowicie go zablokować. Po drugie, jeśli ktoś ma skalibrowany telewizor, aktualizacja może (powtarzam: może) zmienić skalibrowane ustawienia obrazu. Co prawda przezorny użytkownik powinien mieć zapisane ustawienia po kalibracji lub zrobione zdjęcia odpowiednich pozycji menu, ale osobom pragnących wykluczyć ewentualny negatywny wpływ wszelkich aktualizacji oprogramowania zalecamy opcję „automatycznej aktualizacji” po prostu wyłączyć.

W takim wypadku same aktualizacje należy albo aplikować ręcznie, albo „automatyczną aktualizację” włączyć na pewien krótki okres i to dopiero po odczekaniu bezpiecznego czasu w celu sprawdzenia, np. na forum dyskusyjnym producenta, czy użytkownicy nie mają przypadkiem problemów po zainstalowaniu danej aktualizacji.

aktualizacja automatyczna telewizora samsung

Lokalizacja: ustawienia/pomoc techn./aktualizacja oprogramowania/.

Gamma

Chociaż przeznaczona jest w zasadzie dla kalibratorów lub zaawansowanych użytkowników, może być bardzo przydatna w sytuacji, gdy nasz telewizor pracuje w bardzo jasnym pomieszczeniu i zauważyliśmy sporą utratę detali w ciemnych partiach obrazu. Aby poprawić widoczność szczegółów w cieniach zwiększamy wartość opcji gamma z 0 np. do 2 lub 3, aż do osiągnięcia najlepszego rezultatu. Lokalizacja: ustawienia/obraz/ustawienia eksperckie.

Redukcja drgań

Ta opcja reguluje stopień kompensacji (tj. upłynnienia) ruchu. W telewizorach Samsung A.D. 2019 domyślnie wybrany jest tryb użytkownika, a redukcja drgań ustawiona jest fabrycznie na 3 (słownie: trzy). Jest to bardzo dobre ustawienie (złoty środek), ale jeżeli zajdzie potrzeba eliminacji zacięć i drgań w filmach niższej jakości (np. z serwisu YouTube), warto upłynnianie zwiększyć wedle uznania.

redukcja drgań TV Samsung

Wysoki kontrast

Zmienia kolor menu na czarny, co może być bardzo przydatne np. podczas zmiany ustawień w trybie HDR, tj. wtedy, gdy podświetlenie telewizora pracuje pełną mocą. Po zmianie menu nie oślepia wtedy użytkownika w takim stopniu jak jasne, które jest domyślne w ustawieniach fabrycznych.

wysoki kontrast w telewizorze samsung

Lokalizacja: ustawienia/ogólne/dostępność.

Opcje, których lepiej nie zmieniać

Jasność

Reguluje poziom czerni i przeznaczona jest dla zaawansowanych użytkowników (do regulacji potrzebna jest specjalna plansza. Lokalizacja: ustawienia/obraz/ustawienia eksperckie.

Kontrast

Reguluje poziom bieli i przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników. Do regulacji, jak w przypadku opcji jasność, również potrzebna jest specjalna plansza. Lokalizacja: ustawienia/obraz/ustawienia eksperckie.

Nie zalecam zmieniać opcji balans bieli oraz ustawienia przestrzeni kolorów. Są one przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, ekspertów i kalibratorów.

Co zrobić gdy zmiany pogorszyły obraz i nie wiemy, jak wrócić do poprzednich ustawień?

W takiej sytuacji można skorzystać z opcji resetowanie obrazu. Jej lokalizacja to: ustawienia/obraz/ustawienia eksperckie (czyli na samym dole menu).