Pod koniec listopada 2022 roku rozpoczynają się w Katarze Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Wydarzenie to będzie stanowić bodziec, powód, a może i doskonałą wymówkę do zakupu nowego, lepszego telewizora. A zatem jeśli zastanawiasz się, jaki telewizor kupić do oglądania sportu, a w szczególności piłki nożnej, niniejszy poradnik nie tylko podsunie Ci kilka najlepszych (naszym zdaniem) modeli, lecz także wskaże, na co zwrócić szczególną uwagę, aby wymarzony telewizor do piłki nożnej spełnił pokładane w nim oczekiwania.
Dodatkową zachętą będzie możliwość oglądania tych mistrzostw w rozdzielczości 4K, na przykład na kanale TVP 4K (przynajmniej taką obietnicę złożyła TVP). I to właśnie było powodem, dla którego, podpowiadając Wam, jaki telewizor do sportu wybrać, pod uwagę wzięliśmy tylko i wyłącznie modele z ekranami o rozdzielczości 4K.
Dobry telewizor do oglądania programów sportowych, w tym meczów piłki nożnej, powinien mieć:
Najlepiej, gdyby telewizor posiadał wszystkie ww. cechy, ale niestety niewiele modeli może się tym pochwalić. Co gorsza, im tańszy telewizor, tym spełnienie tych warunków jest trudniejsze. W związku z tym, prezentując zestawienie polecanych telewizorów do oglądania sportu i piłki nożnej, kierowałem się następującymi wytycznymi:
Największą trudność sprawia spełnienie warunku nr 4, tj. braku zjawiska brudnego ekranu (ZBE). Zjawisko to dotyczy telewizorów LCD i polega na tym, że np. podczas meczów piłki nożnej, gdy kamera szybko przesuwa się w poziomie, starając się nadążyć za akcją, na ekranie widać, większe lub mniejsze, plamy, pasy lub paski, co sprawia wrażenie, jak gdyby ekran był w niektórych miejscach zakurzony (stąd angielski termin dirty screen effect). Na (nie)szczęście ZBE może być tylko cechą danego egzemplarza lub danej partii telewizorów, w związku z czym, jeśli jeden egzemplarz ma widoczne ZBE, drugi może go nie mieć wcale lub przejawiać ZBE w stopniu znikomym, lub niedokuczliwym.
W związku z tym zakup telewizora LCD zawsze jest pewnego rodzaju loterią i nigdy nie możemy mieć pewności, że polecany model będzie ZBE całkowicie pozbawiony. Takie są niestety realia wielkoseryjnej produkcji.
Oto lista polecanych modeli:
Choć 43 cale może się wydawać ekranem bardzo małym, model ten dedykujemy tym użytkownikom, którzy nie mają miejsca na większy telewizor lub których budżet jest mocno ograniczony. 43-calowy Samsung ma co prawda wyświetlacz klasy 60Hz, lecz jego ostrość obrazów ruchomych jest typowa dla najlepszych telewizorów z tego typu matrycami. Pozostałe zalety tego telewizora to m.in.:
Więcej informacji znajdziesz w naszej recenzji Samsunga 43Q67B.
Seria C2 może poszczycić się nie tylko czterema pełnymi złączami HDMI 2.1 klasy 48 Gb/s czy bardziej zaawansowanym procesorem obrazu, lecz także, a może przede wszystkim, matrycą OLED klasy 120Hz. Inne zalety to:
Więcej informacji znajdziesz w naszej recenzji LG OLED48C2.
Oto lista polecanych modeli:
Już od kilku lat seria X85 obejmuje bardziej zaawansowane modele telewizorów Bravia. W porównaniu do niższych serii (jak np. X81) producent wyposaża te telewizory w wysokokontrastowe matryce LCD typu VA i to w dodatku klasy 120Hz. Ich pozostałe zalety to m.in.:
Więcej informacji znajdziesz w naszej recenzji SONY 55X85K.
Choć są tacy, którzy uważają, że telewizory OLED oferują taką samą jakość obrazu, nasze testy temu przeczą. Przetestowany przez nas 55-calowy model z serii B2 miał oczywiście typowe zalety OLED-ów jak głęboka czerń i wysoki kontrast, jednakże tym, co go wyróżniało to wybitnie dobra reprodukcja przyczerniowych detali i to już w ustawieniach fabrycznych. I właśnie tym górował nas pozostałymi przetestowanymi OLED-ami tej marki. Pozostałe zalety tego modelu to:
Więcej informacji znajdziesz w naszej recenzji LG OLED55B2.
Chociaż niektórzy mogą marudzić, że w 55-calowym telewizorze OLED z serii A2 zastosowano „tylko” wyświetlacz klasy 60Hz, nie powinno to odstraszać prawdziwych miłośników piłki nożnej – wprost przeciwnie. Zważywszy, że ostrość obrazów ruchomych w seriach wyższych (B2, C2 itd.) zauważalnie spadła w stosunku do modeli z roku 2021 (wyjaśnienie tego zjawiska znajdziecie w recenzjach), oraz biorąc pod uwagę niewielkie smużenie i oraz bardzo krótki czas reakcji organicznego panelu, możliwości LG 55A2 w zakresie reprodukcji obrazów ruchomych są lepsze, niż wynika to z samych suchych pomiarów. Oglądanie materiałów sportowych (piłka nożna, wyścigi F1) nie dało podstaw do żadnej istotnej krytyki. Ponadto, z powodu braku zjawiska brudnego ekranu 55A2 będzie górował nad większością telewizorów LCD. I to właśnie było powodem, dla którego dla LG 55A2 zrobiliśmy wyjątek od zasady opisanej we wstępie do niniejszego artykułu. Poniżej zalety tego modelu:
Więcej informacji znajdziesz w naszej recenzji LG OLED55A2.
Oto lista polecanych modeli:
Producent zapewnia, że telewizory z serii C2 wyposażono w wyświetlacz organiczny najnowszej generacji. Nasz test potwierdził, że 65-calowy panel OLED EX (zwany też Evo) rzeczywiście może poszczycić się wyższą jasnością, co przełoży się na lepszy obraz nie tylko w dzień, lecz także podczas oglądania wymagających treści HDR. A zatem najważniejsze zalety telewizora LG OLED65C2 to:
Więcej informacji znajdziesz w naszej recenzji [już wkrótce].
Podobnie jak powyższy rywal, również i 65-calowy QLED z serii Q80B jest telewizorem „granicznym” bowiem rozgranicza modele wyposażone w jaśniejsze i bardziej zaawansowane podświetlenie wielostrefowe (w 65Q80B stref jest 48) od krawędziowych LED-ów z serii niższych (Q77B itp.). Zalety modelu 65Q80B to m.in.:
Więcej informacji znajdziesz w naszej recenzji [już wkrótce].
Oto polecane modele:
Najważniejszymi zaletami tego telewizora są 120-hercowa matryca LCD typu VA i związana z tym wysoka ostrość obrazów ruchomych – typowa dla najlepszych telewizorów solidnej klasy średniej. Inne zalety to m.in.:
Więcej informacji znajdziesz w naszej recenzji Samsung 75Q77B.
„Niecodzienna hybryda” – tak można by w skrócie określić ten telewizor. Zastosowanie matrycy LCD typu ADS nie jest rozwiązaniem, które wzbudza natychmiastowy i niepohamowany aplauz, ale gdy sobie uświadomimy, że mamy tu również niezwykle zaawansowane 900-strefowe podświetlenie Mini LED, sytuacja diametralnie się zmienia. Dzięki tej niecodziennej kombinacji 75QN85B ma wiele zalet, w tym m.in.:
Więcej informacji znajdziesz w naszej recenzji Samsung 75QN85B.
Nie poleca Pan żadnego OLED-a? Szok i niedowierzanie. Aż tak widać na nich ZBE?
Zaskoczę Pana: wszystkie OLED-y do roku 2020 nadają się znakomicie do sportu. Przepraszam, że tego nie napisałem w tekście, ale dla mnie była to oczywistość. Poza tym, OLED-y mają przewagę przy zwiększaniu jasności ekranu bowiem, elcedeki tracą wtedy korzyści wypływające z BFI czy DFI lub innych sposobów poprawy ostrości obrazów ruchomych. Jedyną niewiadomą są 60-hercowe OLED-y z gamy modelowej na rok 2021 – tych nie testowaliśmy i o nich nie możemy się wypowiadać. Dlatego też napisałem, że „wszystkie OLED-y do roku 2020 nadają się znakomicie do sportu”, bowiem jak spiszą się 60-hercówki LG z serii A, tego po prostu jeszcze nie wiemy (czekamy na dostawę tych modeli do x-komu). I jeszcze jedno: w OLED-ach nie występuje ZBE. W ogóle. Poza tym, w artykule prezentujemy tylko modele aktualnie dostępne w x-kom. W planach mamy jednakże test najnowszego modelu 65B1, który jest aktualnie dostępny w x-komie. Jeżeli spełni oczekiwania, z przyjemnością dopiszę go do listy polecanych modeli.
Witam. Zamierzacie przetestować tcl c825? Zastanawiam się nad zakupem, ale mało recenzji jak na razie jest tego modelu.
Tak, oczywiście. Jak tylko będzie dostępny napiszemy jego recenzję.
Jako, że potrzebuję „mniejszego” telewizora, to wybrałbym z tego zestawienia Philipsa. Raz, że mam zaufanie do tej marki, a dwa że ma ambilight, który tworzy fajny klimat podczas oglądania piłki nożnej, w dodatku telewizor wydaje się wizualnie większy 😉
Samsung qn85 tak a qn91 nie ?
Testowałem zarówno 55QN85A jak i 55QN91A i do oglądania piłki nożnej ten pierwszy nadawał się lepiej – miał bowiem mniejsze ZBE (zjawisko brudnego ekranu) oraz lepsze kolory pod kątem. Telewizory te stały obok siebie i różnice było widać gołym okiem. Tak więc 55QN85A jest lepszy do sportu, ale 55QN91A lepszy do kina domowego.
Panie Tomaszu (mój imienniku), dziękuję serdecznie za tak wnikliwe testy i analizy.
Dlaczego brak Philips 58PUS7555 w polecanych. Uważam, że to lepszy produkt niż Samsung 55TU7122. Dlaczego? Trzy cale więcej w tej samej cenie, ta sama czerń bo matryca VA. Phillips jest też lepiej wykończony i ma lepszą trwałość (wszystkie dotąd kupione Samsungi – 3 modele mi się zepsuły, a stary Phillips z 2013 nadal działa).
Jak można polecać droższego lg c2, kiedy mamy lepszy pod absolutnie każdym względem samsung s95b? Liczne porównania na yt I w necie nie pozostawiają cienia wątpliwości.
Ktoś tu nie uzupełnił wiedzy…
Artykuł z przed roku powinien być zaktualizowany !
Zaktualizowaliśmy ten artykuł 7 listopada 2022 😉
Witam serdecznie czy można się spodziewać testu 65q80b? 🙂
Pracujemy nad testem tego modelu, ale potrzebujemy jeszcze chwili, aby opublikować wyniki.