DVB-T2 a ustawienia anteny i telewizora
Czy po ww. zmianach będę musiał kupić nową antenę?
Niekoniecznie.
Czy po przejściu na standard DVB-T2 konieczna będzie zmiana położenia anteny?
Emitel obiecuje, że ponowne ustawienie anteny nie będzie konieczne. W praktyce może być różnie.
Czy będę musiał przestroić kanały?
To zależy. Wiele odbiorników telewizyjnych ma fabrycznie aktywną funkcję wyszukiwania nowych kanałów i informuje użytkownika o nowych kanałach. Jeżeli telewizor nie posiada takiej funkcji lub jest ona wyłączona, użytkownik może ręcznie uruchomić proces strojenia w menu.
Czy nie za dużo tych zmian? Niedawno była cyfryzacja telewizji, a teraz znowu kolejne zmiany? Czy to nie jest przypadkiem jakiś spisek producentów sprzętu (telewizorów, dekoderów itp.)? Kiedy wreszcie będzie spokój?
Nie, to nie jest spisek. Zmiany wymusza postęp techniczny. Głównym „winowajcą” jest telefonia komórkowa 5G, ale zmiany wynikają także z przepisów UE.
Nie wiem, czy mój obecny telewizor obsługuje DVB-T2? Jak mogę to sprawdzić?
Możliwości jest kilka:
- instrukcja obsługi,
- specyfikacja na stronie www,
- sprzedawca w sklepie,
- infolinia producenta lub inne źródło.
Pomimo tego, nawet jeżeli sprawdzenie ww. źródeł potwierdzi nam, że nasz odbiornik obsługuje DVB-T2, nie ma nic lepszego jak własnoręczne sprawdzenie, czy rzeczywiście odbiornik potrafi odbierać sygnał DVB-T2. W tym celu można wykorzystać liczne emisje testowe, jakie Emitel prowadzi obecnie w wielu regionach kraju. Poniżej przedstawiamy listę nadajników, które prowadzą emisję testową w nowym standardzie.
Jeżeli będziecie szukać tunerów DVB-T2 to na tej liście macie zebrane wszystkie recenzje wideo takich tunerów, myślę że warto sie zapoznać przed zakupem –
Źródło:
warto zobaczyć które modele mają taki tuner bo to najważniejsze w tym wszystkim 😛 np. nano cella od LG
Ja myślę że to oszustwo