Jak włączyć obsługę Dolby Atmos w telewizorach marki Samsung?
W domyślnych, tj. niezmodyfikowanych, ustawieniach fabrycznych Samsung domyślnie przepuszcza Dolby Atmos DD+ (format skompresowany). Aby włączyć pełny Dolby Atmos, należy:
- przejść do trybu HDMI eARC: menu -> ustawienia -> dźwięk -> ustawienia eksperckie -> tryb hdmi-eARC;
- przełączyć z domyślnego „wyłączony” na „auto”;
To sprawi, że przesyłany będzie „Dolby Atmos Multi-Ch. PCM”, ale jeszcze nie pełny Atmos. Dlatego też należy wejść w opcję: menu -> ustawienia -> dźwięk -> ustawienia eksperckie -> format wyjściowego dźwięku cyfrowego i zmienić z „auto” na „przelot (pass-through)”. I dopiero wtedy do głośnika trafi Dolby Atmos / TrueHD.
Krótko mówiąc, kluczowe znaczenia mają dwie czynności:
- przełączenie opcji „tryb hdmi-eARC” na „auto”,
- przełączenie opcji „format wyjściowego dźwięku cyfrowego” na „przelot (pass-through)”.
No dobrze, a nie wystarczy sama opcja nr 2? Okazuje się, że nie. Jeżeli wyłączymy „tryb hdmi-eARC”, dostaniemy Dolby Atmos DD+.
Czy mógłby Pan dopisać instrukcję w jaki sposób prawidłowo skonfigurować połączenie przez eARC/HDMI w telewizowach SONY? Recenzował Pan ich kilka, a tam ustawienia pozwalają na wybór kilku trybów (Auto1, Auto2), co niekoniecznie jest jasno opisane w samym interfejsie – samych opcji związanych z wyjściem jest więcej.
Pisząc ten artykuł planowałem go w późniejszym terminie rozszerzyć o zalecenia dotyczące pozostałych marek. Wybór LG i Samsunga wynikał z prostego faktu, że telewizory tych marek były „na warsztacie” w momencie przygotowywania artykułu. Jeśli chodzi o Sony, to czyta mi Pan w myślach i postaram się zdobyć telewizor tej marki aby dopisać stosowne zalecenia. Ma Pan rację – ustawienie telewizorów Bravia pod Dolby Atmos może sprawiać więcej trudności niż w przypadku pozostałych marek. Pomimo tego jest to możliwe i jak tylko uda się pozyskać telewizor Sony do testów zaktualizujemy nasze zalecenia.
Przyłączam się do pytania. Bardzo mi na tym zależy. Minął już rok, a tu cisza
Panie Tomku kiedy kolejny ranking tv na Pańskiej stronie lub tutaj? Czekam od grudnia 2020, ale dzięki temu wchodzę regularnie na stronę i sprawdzam z cicha nadzieja . Pozdrawiam
Polecane modele telewizorów na początek roku 2022 możesz znaleźć w poniższym artykule:
https://geex.x-kom.pl/wiadomosci/jaki-telewizor-kupic/
Znalazłem ostatnio taką opcję na Yamahę Yas 209 z subwooferem na promce, hot or not?
Witam, a jeśli mój LG SM 8600 nano cell nie ma opcji eARC tylko samo ARC ? Włączam whmg ustawień i nie odpalą mi atmosa mimo że po przełączeniu na glosniki tv atmos jest
Tylko eARC umożliwia korzystanie z Dolby Atmos, ARC ma za małą przepustowość na jego obsłużenie.
Mam LG oled65b19la i soundbara Samsung q990b połączone kablem HDMI tv i bar maja eArc i takowym są połączone. Netflix najdroższa wersja, film dolby atmos i na soundbarze jest wyświetlany co najwyżej dolby digital plus. Co jest nie tak ? Resetowałem tv do ustawień fabrycznych … Nic nie pomogło
Witam, posiadam TV Samsung QE55Q77AAT oraz Soundbar Samsung HW Q700A + głośniki tylne Samsung SWA 9500s. Mam dwa pytania:
1. Tv po wybraniu opcji Pass Trough zmienia sam po czasie na Auto. Co może być powodem? Atmos brzmi dobrze, mimo zmiany na Auto. Czy to jednak niepełny atmos?
2. W opcjach mogę wybrać wyjście dźwięku do soundbara lub też głośnik tv + Soundbar (Samsung nazywa tą opcję Symphony). Czy po wybraniu rzekomo lepszej drugiej opcji tv sobie poradzi z dzieleniem dźwięku DA mimo, że tv nie posiada funkcji odtwarzania DA, a Soundbar tak? Czy nastąpi utrata jakości w na wszystkich głośnikach?
Opcja pass-through to ustawienie manualne, czyli ręczne wymuszenie na sprzęcie pracy w pewnym trybie. Atmosa możemy mieć i w trybie pass-through, i w trybie Auto, pod warunkiem że ten drugi tryb poprawnie rozpozna sygnał na wejściu. Osobiście zawsze preferuję ustawienie ręczne i je Panu polecam. Jeżeli chodzi o funkcję Q-Symphony to nawet mając ten sam soundbar, opcja ta będzie działać różnie w różnych telewizorach, a to ze względu na różne konfiguracje głośników w tych telewizorach. Prywatnie nie jestem jej zwolennikiem, chociaż nie można zaprzeczyć, że wytwarzana wtedy „chmura dźwiękowa” może się podobać niektórym użytkownikom. Proszę wypróbować obie te opcje na materiale, którego efekty są Panu dobrze znane i podjąć decyzję. Kto wie, może w Pańskim pomieszczeniu Q-Symphony się sprawdzi …
U mnie Samsung Q90 + sounbar Q700B + głośniki SWA 9500S i w aplikacji HBO Max gdzie film np Batman jest nagrany w dolby atmos dźwięk przełącza sie na Auto a pass through jest nie dostepny w sensie jest przyciemniony nie można go wybrać, w sumie na wiekszosci aplikacji filmowych tak jest ale juz na PS5 pass through jest normalnie dostępny to samo jak ogladam TV z dekodera
Witam, zakupiłem tv LG Oled55c21la oraz soundbar LG SC9S po przestawieniu na passthrough w wielu aplikacjach np YouTube nie mam dźwięku. Czy to oznacza że standardowo mam mieć ustawione na PCM, a zmieniać na passthrough tylko w trakcie oglądania filmu z dolby atmos?
Opcja passthrough nie ma zastosowania do strumieniowania z wbudowanych aplikacji, lecz służy do tego, aby sygnał audio w zaawansowanym formacie (np. Dolby Atmos) dostarczany z zewnątrz (np. z odtwarzacza Blu-ray, karty dźwiękowej czy innego zaawansowanego źródła) został „przepuszczony” bez zmian do zewnętrznego głośnika, gdzie następnie zostanie zdekodowany i przetworzony.
Witam, czy ktoś mi może pomóc z pewnym problemem. Mam tv lg c2 i soundbar samsung q800c plus dwa tylne dedykowane satelity samsunga. Gdy mam włączony na filmach z atmosem tryb passtrough to praktycznie wogole nie słychać dialogów , na PCm jest spoko. Gdzie może być przyczyna tego problemu , dzieje się to na netflix Disney itp itd.