Jak podłączyć soundbar?

Po poradnikach Co to jest soundbar? oraz Gdzie ustawić soundbar? (linki do obu znajdziecie poniżej) pora na zajęcie się tematyką łączenia soundbara z telewizorem. Sposobów jest wiele i często dają one różne efekty i odmienną jakość brzmienia. W niniejszym poradniku przeanalizujemy tylko trzy najbardziej popularne.

W jaki sposób można połączyć soundbar z telewizorem?

Sposoby połączenia soundbara z telewizorem można klasyfikować różnie. Na przykład według rodzaju połączenia:

 • przewodowe (np. optyczne, HDMI),
 • bezprzewodowe (np. Bluetooth, Wi-Fi),

lub w zależności od rodzaju przesyłanego sygnału:

 • elektryczne (cyfrowe lub analogowe),
 • optyczne (tylko cyfrowe).
porównanie złącz dwóch modeli soundbarów
Konkurencyjne soundbary tej samej klasy mogą mieć różny zestaw złączy (na zdjęciu Sonos Beam 2 na górze i JBL 5.0 MultiBeam na dole).

W naszym poradniku skupimy się na trzech najbardziej popularnych połączeniach: jednym bezprzewodowym i dwóch przewodowych.

 • Bluetooth,
 • optyczne,
 • HDMI.
złącza soundbara polk
Większość typowych grajbelek do 1000-1200 złotych ma zaledwie 2-3 złącza. || Źródło: Polk

Połączenie soundbara z telewizorem przez Bluetooth

Bluetooth jest sposobem komunikacji bezprzewodowej wykorzystującej sygnał cyfrowy. Jest to bardzo popularny sposób połączenia telewizora z soundbarem z powodu licznych zalet:

 • prostej konfiguracji,
 • braku jakichkolwiek przewodów.

Niestety, Bluetooth ma też i wady:

 • jest wrażliwy na zakłócenia elektromagnetyczne;
 • sygnał jest mocno skompresowany, a jakość (gęstość) sygnału jest niższa niż w przypadku połączenia optycznego.

Największymi wadami Bluetootha (przynajmniej w wersji wykorzystywanej w typowych telewizorach i soundbarach) są:

 • brak możliwości przesłania dźwięku wielokanałowego (np. 5.1);
 • mnogość stosowanych kodeków i wynikające stąd nieporozumienia i komplikacje.

Pierwsza wada jest oczywista i trudna do zaakceptowania dla miłośników filmów. Z kolei miłośnicy muzyki przesyłanej przez Bluetooth są w lepszej sytuacji, ze względu na liczne usprawnienia, tj. lepsze kodeki (aptX HD, LDAC) wprowadzone z czasem do specyfikacji Bluetooth. To właśnie kodek określa sposób, w jaki odbywa się transmisja danych pomiędzy źródłem (tu: telewizorem), a odbiornikiem (w naszym przypadku grajbelką). To właśnie kodek koduje i odkodowuje dane w danym formacie.

Problem w tym, że wielu użytkowników posiadających np. smartfona czy tablet z obsługą aptX HD lub lepszego kodeka zapomina, że aby korzystać z możliwości przesyłana przez Bluetooth sygnału wyższej jakości, zarówno urządzenie nadające, jak i odbierające muszą obsługiwać ten sam kodek wyższej klasy (np. aptX HD). Jeżeli tak nie jest i tylko jedno z urządzeń jest w stanie kodować sygnał z wyższą jakością (tj. mniejszą kompresją), połączenie między nimi zostanie sprowadzone do najmniejszego wspólnego mianownika, tj. przeprowadzone za pomocą podstawowego kodeka SBC. Jest on obowiązkowy, lecz w jego przypadku prędkość przesyłu danych nie przekracza 320 kb/s. Z kolei aptX HD oferuje 576 kb/s, a kilkanaście lat starsze od Bluetootha złącze optyczne ponad 3 Mb/s (czyli ok. 3072 kb/s).

Połączenie soundbara z telewizorem przez Bluetooth sprawdza się dobrze na wiadomościach, programach publicystycznych lub przy słuchaniu muzyki już mocno skompresowanej przez źródło (YouTube, Spotify itp.).

Połączenie optyczne (Toslink)

Jest to najprostsze i najbardziej stabilne połączenie pomiędzy telewizorem i soundbarem. Wykorzystuje światłowód wykonany (najczęściej) z tworzywa sztucznego lub (rzadziej) ze szkła. Oferuje minimalną gwarantowaną przepustowość rzędu 3 Mb/s, a więc kilkakrotnie więcej niż Bluetooth.

W przeciwieństwie do połączenia przez złącza HDMI nie wymaga skomplikowanej, dwukierunkowej wymiany danych pomiędzy soundbarem a telewizorem, która niekiedy prowadzi do problemów. Połączenie optyczne sprawdza się lepiej niż Bluetooth na filmach, bowiem jest już w stanie obsłużyć prostsze skompresowane formaty dźwięku wielokanałowego jak np. Dolby Digital.

Wadą połączenia optycznego jest brak zaawansowanych funkcji jak np. regulacja głośności soundbara za pomocą pilota od telewizora (co jest możliwe przy HDMI). Inną wadą jest wrażliwość kabla światłowodowego na złamanie (przy silnym zgięciu).

Połączenie soundbara za pomocą kabla HDMI

Najbardziej zaawansowany rodzaj połączenia, mający największe możliwości, ale też najbardziej skomplikowany i nastręczający najwięcej problemów. Umożliwia przesyłanie dźwięku wielokanałowego w najbardziej zaawansowanych niekompresowanych formatach jak np. DTS-X, Dolby Digital True HD czy Dolby Atmos.

złącza hdmi w soundbarze

Użycie złącza HDMI daje także dodatkowe możliwości:

 • regulację głośności grajbelki za pomocą pilota od telewizora,

Niestety, połączenie za pomocą HDMI ma też liczne wady:

 • problemy z dogadaniem się obu połączonych urządzeń,
 • notoryczne domyślne nieprzepuszczanie sygnału Dolby Atmos przez większość telewizorów w ustawieniach domyślnych.

Najwięcej problemów sprawia korzystanie z najnowszych formatów dźwięku przestrzennego, zwłaszcza Dolby Atmos. Bardzo często okazuje się, że telewizor z obsługą Dolny Atmos nie przekazuje do soundbara pełnego, nieskompresowanego sygnału DA, lecz tylko w wersji skompresowanej do Dolby Digital+ lub nawet PCM. Jest kilka powodów tego stanu rzeczy:

 • Dolby Atmos jest formatem stosunkowo nowym i nie wszyscy producenci wdrożyli jego obsługę;
 • większość serwisów VoD, tj. strumieniujących oferuje skompresowaną wersję Dolby Atmos przesyłaną jako Dolby Digital+, w związku z czym telewizory często domyślnie wysyłają do soundbara ten rodzaj sygnału.

Jedynym źródłem nieskompresowanego Dolby Atmosa są płyty blu-ray (niekoniecznie 4K, mogą być zwykłe blu-raye 1080p). Aby przesłać taki sygnał z odtwarzacza do soundbara przez telewizor, i to w jego oryginalnej, niezmienionej i nieokrojonej postaci, należy zmienić w telewizorze szereg ustawień.

Jakie to ustawienia i co krok po kroku trzeba zmienić, wyjaśniamy poniżej na przykładzie telewizorów dwóch popularnych marek.

Jak włączyć obsługę Dolby Atmos w telewizorach marki LG?

W ustawieniach fabrycznych obsługa treści Dolby Atmos z gniazd HDMI jest domyślnie wyłączona. Aby ją aktywować, należy:

 • menu -> wszystkie ustawienia -> dźwięk -> zaawansowane ustawienia -> obsługa eARC;
 • włączyć obsługę eARC, przesuwając przełącznik w prawo;
 • menu -> wszystkie ustawienia -> dźwięk -> zaawansowane ustawienia -> wyjście dźwięku cyfrowego;
 • przełączyć z „PCM” na „pass through”.

Jak poszczególne opcje wyglądają w menu pokazuje galeria poniżej:

Jak włączyć obsługę Dolby Atmos w telewizorach marki Samsung?

W domyślnych, tj. niezmodyfikowanych, ustawieniach fabrycznych Samsung domyślnie przepuszcza Dolby Atmos DD+ (format skompresowany). Aby włączyć pełny Dolby Atmos, należy:

 • przejść do trybu HDMI eARC: menu -> ustawienia -> dźwięk -> ustawienia eksperckie -> tryb hdmi-eARC;
 • przełączyć z domyślnego „wyłączony” na „auto”;

To sprawi, że przesyłany będzie „Dolby Atmos Multi-Ch. PCM”, ale jeszcze nie pełny Atmos. Dlatego też należy wejść w opcję: menu -> ustawienia -> dźwięk -> ustawienia eksperckie -> format wyjściowego dźwięku cyfrowego i zmienić z „auto” na „przelot (pass-through)”. I dopiero wtedy do głośnika trafi Dolby Atmos / TrueHD.

Krótko mówiąc, kluczowe znaczenia mają dwie czynności:

 1. przełączenie opcji „tryb hdmi-eARC” na „auto”,
 2. przełączenie opcji „format wyjściowego dźwięku cyfrowego” na „przelot (pass-through)”.

No dobrze, a nie wystarczy sama opcja nr 2? Okazuje się, że nie. Jeżeli wyłączymy „tryb hdmi-eARC”, dostaniemy Dolby Atmos DD+.

Jest jeszcze opcja „zgodność z Dolby Atmos”. Jest ona fabrycznie włączona, ale jeśli ją wyłączymy, to dostaniemy na wyjściu tylko sygnał PCM.

Jak poszczególne opcje wyglądają w menu, pokazuje galeria poniżej:

Na koniec dodam, że można połączyć soundbar z telewizorem za pomocą trzech ww. metod i przełączać się dowolnie między nimi. No w zasadzie to prawie dowolnie, bowiem coraz więcej producentów soundbarów, które mają zarówno złącza optyczne i HDMI, tnie koszty i na pilotach zdalnego sterowania umieszcza tylko 1 przycisk (zazwyczaj TV). Jeżeli połączyliśmy soundbar z wykorzystaniem tych dwóch sposobów, to soundbar będzie preferował HDMI i sam się na to złącze przełączy. Jedynym wyjściem, aby przełączyć się na złącze optyczne, jest wtedy wyjęcie kabla HDMI z gniazda.