Premiera telewizorów LG 2024 – co nowego przyniosą odświeżone modele?

W czwartek 25 kwietnia 2024 roku firma LG Electronics zorganizowała w swojej warszawskiej centrali spotkanie z dziennikarzami. Zaprezentowano nową gamę telewizorów OLED i LCD na rok 2024 oraz sprzęt powiązany, w tym też najnowsze modele soundbarów. Jeżeli chcecie wiedzieć, co nowego czeka nas w telewizorach tej koreańskiej firmy oraz jakie modele dobrze rokują, przeczytajcie naszą relację z premiery telewizorów LG 2024.

Słowa wstępu o nowej gamie telewizorów od LG

Zacznijmy może od kilku cytatów. Spotkanie otworzył Daniel Czok dyrektor ds. marketingu LG Electronics, który powiedział między innymi:
Jesteśmy przekonani, że przy obecnych możliwościach, jakie daje internet, streaming itd., tak naprawdę najprawdziwsza zabawa, jeśli tak można powiedzieć, będzie się rozgrywała na systemach [operacyjnych], stąd nacisk na naszą platformę webOS, którą wprowadziliśmy ponad 10 lat temu. Jeżeli pomyślimy, że ta platforma webOS rozszerza się nie tylko na telewizory, ale będzie już na monitorach i w samochodach, nic dziwnego, że strategia platformy webOS staje się jedną z najbardziej nadrzędnych kategorii, jeśli chodzi o szeroko rozumiany home entertainment (rozrywkę domową – TCh), lecz także car entertainment itd.
Przemawiający po nim specjalista ds. szkoleń Aleksander Dołżyński powiedział:
Jedenaście lat z rzędu LG Electronics jest liderem w telewizorach OLED. […] Nie byłoby dzisiaj telewizorów OLED w tym wymiarze, gdyby LG Electronics w 2013 roku nie wprowadziło odważnie telewizorów z panelem OLED. [ …] Większość marek wybiera na swój flagowiec właśnie telewizor OLED.

Krótko mówiąc, LG stawia na OLED-y i swój aktualizowany i unowocześniany system webOS. Jego nową wersję opiszemy po przetestowaniu pierwszego telewizora z gamy na rok 2024, a w niniejszej relacji skupimy się na nowościach sprzętowych.

z punktu widzenia zwykłego Kowalskiego najbardziej rokującą serią telewizorów LG na rok 2024 wydają się być OLED-y B4, a to dzięki bardzo dużej liczbie pozytywnych zmian (w tym nowy procesor i dwa razy więcej złącz HDMI 2.1 niż w serii B3 z roku 2023)

Jak rozpoznać nowe telewizory LG na rok 2024?

Zanim zajrzymy do poszczególnych serii, mamy istotną informację dotyczącą tego, jak odróżnić starą gamę od nowej:

 • stare modele z gamy na rok 2023:
  • telewizory LCD miały w swoich oznaczeniach literę „R” (np. 55QNED863R);
  • telewizory OLED miały w swoich oznaczeniach cyfrę „3” (np. OLED65C3);
 • nowe modele z gamy na rok 2024:
  • telewizory LCD oznaczono literą „T” (np. 55QNED85xT, który jest następcą modelu 55QNED863R);
  • telewizory OLED będą miały cyfrę „4” (np. OLED65C4).

Ile nowych modeli telewizorów wprowadzi LG w roku 2024?

Na podstawie informacji przedstawionych na konferencji naliczyliśmy aż 60 modeli telewizorów.

Ile będzie modeli LG OLED w 2024?

W roku 2024 na polskim rynku będzie można wybierać spośród 19 modeli telewizorów OLED pogrupowanych w 4 seriach:

 • B4 (najmniej zaawansowana, choć sporo zmieniona);
 • C4 (następca znanej i lubianej C3 z roku 2023);
 • G4 (MLA+);
 • M4 (MLA+, bezprzewodowy transfer sygnałów wizji i fonii).

Szczegółowe zestawienie dostępnych modeli przedstawiono w tabeli poniżej:

Uwaga! W chwili publikacji niniejszego artykułu nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja czy na rynku polskim seria B4 będzie obejmować model 48-calowy, czy też nie. Jak tylko sprawa się wyjaśni, zaktualizujemy powyższą tabelę.

Jakie zmiany czekają nas w OLED-ach?

Do najważniejszych trzeba zaliczyć:

 • wyższą jasność (nie tylko w modelach z MLA, lecz także w modelach 42- i 48-calowych – LG obiecuje tu „jakościowy skok”);
 • szybsze działanie (dzięki nowym procesorom i zoptymalizowanemu systemowi webOS);
 • nowe opcje łączności jak np. Chromecast;
 • nowe podstawy, wykończenie i stylistykę.

Co nowego w serii B4?

Seria B4 została gruntownie zmieniona i to do tego stopnia, że obecnie pod względem stylistyki bliżej jej do serii A2, niż do B3. Zamiast podstawy mamy teraz nóżki i to w dodatku metalowe, co ucieszy wszystkich tych, którzy narzekali na jakość plastikowej podstawy w B3.

dzięki parze metalowych nóżek OLED-y z serii B4 będzie teraz łatwiej odróżnić od pozostałych OLED-ów (ciekawostka: 42-calowy OLED z serii C4 też będzie miał nóżki, ale niestety nadal plastikowe jak w roku 2023)
Najważniejszą zmianą w B4 jest procesor K24 (alpha8), który zastępuje K8HPP i który nie tylko pozwolił na podwojenie liczby złącz HDMI 2.1, lecz także na przyspieszenie działania telewizora.
porównanie pleców telewizora z serii B4 (z lewej) z serią C4 (z prawej)

Jakie zmiany czekają w serii C4?

C4 zastępuje popularną serię C3 z roku 2023 i oprócz wyższej jasności nie spodziewamy się w niej większych zmian. Dostępne calaże to 42, 48, 55, 65, 77 i 83 cale, co czyni C4 najbardziej rozbudowaną serią telewizorów OLED.

telewizory OLED z serii C4 będą miały teraz ściankę tylną stylizowaną na wzór kamienia szlachetnego; przedstawiciele LG z dumą podkreślali właśnie tę cechę nowej serii; notabene widoczny na zdjęciu model OLED65C4 nie stoi na własnej podstawie, lecz na specjalnej podstawie dopasowanej do nowych soundbarów LG

Co nowego w serii G4?

Seria G4 pozostanie najniższą serią, której modele będą mieć nie tylko podnoszące jasność obrazu mikrosoczewki MLA (ang. Micro Lens Array), lecz także 5 lat gwarancji na panel OLED. Telewizory z serii G4 dostaną także najnowszy procesor alpha11. Jednakże dla mnie jedną z najbardziej oczekiwanych zmian jest wprowadzenie dwóch wariantów telewizorów z serii G4: standardowej G4 oraz G4D (na zdjęciu poniżej).

Otóż seria G3 z roku 2023 miała jeden mankament, który nie podobał się niektórym konsumentom – telewizory te były dostarczane tylko z wieszakiem naściennym, ale bez podstawy. W nowym modelu G4 będzie można wybierać pomiędzy dwiema opcjami:

 • G4 – z wieszakiem (jak w G3);
 • G4D – z podstawą zamiast wieszaka.

Jest to moim zdaniem właściwa decyzja i ukłon w stronę tych konsumentów, którzy z góry wiedzą, że nie powieszą telewizora na ścianie. Oczywiście, jeżeli konsument zmieni z czasem zdanie (na przykład po przeprowadzce do nowego lokum), zawsze będzie mógł wieszak dokupić: czy to firmowy LG, czy to uniwersalny.

Ukoronowaniem OLED-ów LG będzie oczywiście najwyższa seria M4, ale ponieważ są to telewizory niszowe (czytaj: bardzo drogie), tylko je wzmiankujemy.

Ile będzie modeli telewizorów LG LCD w 2024?

W roku 2024 firma LG wprowadzi do sprzedaży co najmniej 39 modeli telewizorów LCD. Napisałem „co najmniej” ponieważ ważą się jeszcze losy telewizorów z serii QNED99T. Są to modele 8K, a LG prowadzi obecnie rozmowy z partnerami handlowymi. Jak tylko zapadnie decyzja co do losów modeli 8K, zaktualizujemy niniejszy artykuł.

Telewizory LCD firmy LG będą występować w trzech grupach:

 • serie LR i UT – zwykłe LCD;
 • NanoCell;
 • serie QNED.

Co nowego w telewizorach QNED i NanoCell?

W roku 2024 LG postanowiła ograniczyć liczbę modeli z podświetleniem Mini LED. Aktualnie to rozwiązanie znajdziemy tylko w seriach QNED90T oraz QNED99T, natomiast seria QNED85T otrzyma podświetlenie krawędziowe. Inaczej mówiąc, seria QNED86xR z roku 2023 miała podświetlenie Mini LED, ale jej następczyni (tj. QNED85T) już tylko krawędziowe.

Szczegółowe zestawienie dostępnych calaży telewizorów QNED i NanoCell znajdziecie w tabeli poniżej:

Uwagi:

 • wśród telewizorów LCD A.D. 2024 obsługę Dolby Vision będą mieć tylko modele z serii QNED99T (8K);
 • nie ma 100% pewności, czy telewizory z serii QNED99T trafią ostatecznie do krajowych sklepów (LG nadal prowadzi rozmowy z partnerami handlowymi);
 • serie QNED85T i QNED80T mają teraz tylne ścianki wykonane z tworzywa sztucznego (rok temu był to metal);
 • QNED-y z serii 85T będą miały opcję wąskiego lub szerokiego rozstawu nóżek (na zdjęciu poniżej).

Telewizory LG LCD klasy budżetowej

Poniżej tabela przedstawiająca najmniej zaawansowane telewizory LCD firmy LG na rok 2024:

Uwagi:

 • wszystkie modele z serii UT mają matryce klasy 60 Hz;
 • model 32LR60 ma ekran o rozdzielczości niższej od 4K.

Odpowiadamy na typowe pytania o nowych seriach telewizorów LG

Które telewizory będą mieć wyświetlacze klasy co najmniej 120 Hz?

Tego rodzaju wyświetlacze będą dostępne:

 • we wszystkich OLED-ach;
 • w LCD od serii QNED85T w górę.

Które telewizory będą mieć złącza HDMI 2.1 (FRL)?

Tego rodzaju złącza będą dostępne:

 • we wszystkich OLED-ach;
 • w telewizorach LCD od serii QNED85T w górę.

Czy nowe telewizory dostaną również nowego pilota zdalnego sterowania?

I tak, i nie. Nowy model będzie miał co prawda inne oznaczenie (MR24 zamiastMR23), ale pod względem wyglądu i funkcjonalności będzie w zasadzie identyczny z pilotem z roku 2023. Niestety, pilot MR24 nie będzie miał podświetlanych klawiszy (na co czekało wielu miłośników marki).

Cele, jakie stawia sobie LG na najbliższy rok

Zaczęliśmy od cytatu, więc zakończymy również cytatem. Podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor do spraw marketingu Daniel Czok powiedział:

Jak doskonale wiecie, ostatni rok był dość trudnym rokiem dla nas jako LG Polska. Ale ten czas już minął i w każdej dywizji, również telewizorowej, osiągamy zyski. Udział w rynku w Polsce jest już na wystarczającym poziomie, aby powiedzieć, że mamy mocną pozycję nr 2 i wracamy na należne nam miejsce udziałem w rynku powyżej 20%. A od marca znowu jesteśmy nr 1 jeśli chodzi o telewizory OLED.

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć firmie LG, aby umacniała swoją pozycję rynkową, a nam konsumentom, aby nowe telewizory spełniły pokładane w nich nadzieje.

Na koniec chciałbym jak zwykle zaznaczyć, że część podanych tu informacji ma charakter nieostateczny i może ulec zmianie.

Aktualną gamę telewizorów LG na rok 2024 znajdziecie na stronie producenta (www.lge.pl).

Najnowsze telewizory LG kupisz w sklepie x-kom