Jaki telewizor kupić – LG czy Samsung? Poznaj urządzenia od koreańskich producentów

Zakup telewizora to prawie jak wybór samochodu. Ma służyć przez lata, działać niezawodnie, spełniać nasze potrzeby i po prostu dostarczać mnóstwo przyjemności. Na rynku nowoczesnych smart TV prym wiodą niepodzielnie dwaj koreańscy giganci. LG czy Samsung – którego z nich wybrać? Poznaj najważniejsze informacje o telewizorach tych producentów i wybierz sprzęt, który zostanie z Tobą na długo.

LG czy Samsung – jak dobrze znają się na telewizorach?

Zarówno Samsung, jak i LG to ścisła czołówka najpopularniejszych marek telewizorów na świecie. Chociaż to Samsung od kilkunastu lat pozostaje liderem, LG depcze mu po piętach, zajmując mocne, drugie miejsce na globalnym rynku. To zasługa wieloletniego doświadczenia obydwu producentów, których wejście na rynek odbiorników TV przypadł na przełom lat 60. i 70. XX wieku. Zastanawiając się między LG czy Samsungiem, możesz być pewnym, że jedna i druga marka ma za sobą kawał historii i wiedzy.

Każdy z producentów zalicza na swoje konto także sporo innowacji. Samsung szczyci się m.in. wprowadzeniem na rynek pierwszego zakrzywionego telewizora UHD, pierwszego telewizora LED 3D, a także technologią ekranów QLED. LG również ma powody do dumy – prezentowali pierwsze w historii telewizory 55-, 71-, 84- a nawet 98-calowe. Ponadto wprowadzili na rynek pionierski telewizor OLED 4K z obsługą technologii HDR, a także znacznie spopularyzowali tę technologię ekranów.

Zobacz także:

Historia telewizorów – lata 2009-2017

Jak widać, każdy z koreańskich producentów zasłużył się dla rynku telewizorów. To solidne, dobrze znane marki, które co rusz wprowadzają innowacyjne rozwiązania do swoich urządzeń. Podejmując decyzję, jaki telewizor kupić – LG czy Samsung, trzeba więc przyjrzeć się szczegółom.

Design i jakość wykonania, czyli pierwsze wrażenie

Chociaż w swojej historii Samsung czy LG mieli sporo oryginalnych, a niekiedy wręcz fikuśnych pomysłów na design, współcześnie obydwaj producenci stawiają na prostotę i minimalizm. Niewielka grubość obudowy i cienkie ramki ekranu powodują, że każdy z telewizorów można wkomponować w niemal dowolną przestrzeń.

Obydwaj producenci stworzyli nawet specjalne linie telewizorów, których zadaniem jest scalić się z wystrojem domu czy mieszkania. Samsung The Frame to urządzenia, które można „oprawić” w specjalne ramki, dzięki czemu przypominają obraz. Telewizory LG OLED evo Gallery Edition natomiast niemal idealnie przylegają do ściany, co nie tylko dobrze wygląda, ale też jest praktyczne, gdyż można łatwo ukryć przewody.

Samsung The Frame

LG OLED evo Gallery Edition

Słowem podsumowania, wybierając pomiędzy TV Samsung czy LG możesz liczyć na nowoczesny design, a także unikatowe rozwiązania konstrukcyjne dodatkowo wtapiające urządzenie w przestrzeń. Niezależnie od preferowanej marki, doświadczenia estetyczne będą stały na bardzo wysokim poziomie.

To, co najważniejsze. Ekrany stosowane w telewizorach Samsung i LG

W telewizorach Samsung znajdziesz ekrany:

  • LED,
  • QLED,
  • Mini LED (Neo QLED),
  • OLED (od połowy 2022 roku).

LG oferuje następujące ekrany:

  • LED,
  • NanoCell,
  • Mini LED (QNED),
  • OLED.

A teraz dowiedz się dokładnie, czym wyróżniają się dane technologie i który z producentów się w nich specjalizuje.

Standardowe ekrany LED

W ofercie telewizorów LG czy Samsunga znajdziesz podstawowe, niedrogie modele z podświetleniem LED. Oferują one rozdzielczość 4K, odświeżanie 60 Hz, obsługę treści w standardzie HDR10, a także funkcje smart TV. Pod względem wyglądu również niewiele się między sobą różnią. Dlatego ostateczna decyzja zakupowa powinna zależeć od takich czynników, jak liczba i rodzaj dostępnych złącz, wymiary czy preferowany system operacyjny.

Dowiedz się więcej z recenzji telewizorów LED Samsung:

Poznaj telewizory LED Samsung i LG


NanoCell a QLED – podobieństwa i różnice

W nieco wyższej półce cenowej trafisz na technologie QLED oraz NanoCell. To konkurencyjne i pod wieloma względami podobne technologie, które odpowiadają za ogólną poprawę jakości wyświetlanego obrazu. Wśród propozycji telewizorów Samsung czy LG trafisz i na podstawowe odbiorniki o funkcjach zbliżonych do modeli LED, jak i na zaawansowane urządzenia skierowane do graczy i wymagających kinomanów. Oferują one odświeżanie 120 Hz czy nowoczesne algorytmy poprawiające obraz.

Technologię QLED wprowadził Samsung w 2017 roku i można ją spotkać także w telewizorach innych producentów, m.in. TCL. Nazwą tą określa się telewizory LCD, w których module podświetlenia umieszczono folię z kropkami kwantowymi (stąd skrót – Quantum dot LED). Konwertują one część niebieskiego światła z podświetlenia do barwy zielonej i czerwonej. W rezultacie poprawie ulega nasycenie kolorów.

Technologia NanoCell została wprowadzono na rynek w 2019 roku przez LG, które ma wyłączność na jej stosowanie. Na matrycy LCD umieszcza się warstwę nano-cząstek o średnicy około 1 nm, które pochłaniają nadmiar strumieni światła o określonej długości. Dzięki temu kolory nie są wyblakłe albo nie wpadają w inne odcienie. 

Technologia QLED uważana jest za znacznie skuteczniejszą i jest obecnie bardziej rozpowszechniona. Dotyczy to zwłaszcza Samsunga, gdyż producent oferuje większość swoich telewizorów właśnie w tej technologii. Dzięki temu dostępne są i modele relatywnie niedrogie, i propozycje z najwyższej półki. Samsung ma zatem do zaoferowania relatywnie więcej, ale telewizory LG NanoCell także są warte wzięcia pod uwagę, zwłaszcza jeżeli funkcje smart lub design bardziej przypadną Ci do gustu.

LG ostatecznie wprowadził kropki kwantowe do swoich telewizorów, nazywając je QNED. Jednocześnie ograniczył ofertę modeli NanoCell. O technologii QNED przeczytasz w dalszej części artykułu.

Dowiedz się więcej z recenzji niedrogich telewizorów NanoCell i QLED z 2021 roku:

napis QLED TV

Samsung QLED czy LG OLED?

LG to globalny lider telewizorów OLED, czyli wykorzystujących organiczne diody elektroluminescencyjne. Można powiedzieć, że w telewizorach OLED każdy piksel emituje własne światło. W związku z tym nie potrzeba dodatkowego podświetlenia, jak ma to miejsce w przypadku telewizorów opartych na technologii LCD. Panele OLED cechują się głęboką czernią, niemal nieskończonym kontrastem oraz niewielkim spadkiem jakości obrazu, gdy na ekran patrzy się pod kątem. Ponieważ każdy piksel można precyzyjnie regulować, świetnie sprawdzają się do treści HDR. Ich jasność maksymalna jest jednak zwykle niższa od QLED-ów.

Poznaj telewizory LG OLED w x-komie


QLED-y mogą być włączone nieprzerwanie przez długi czas, bez ryzyka wypalenia, co potrafi dotknąć panele OLED. Ponadto są łatwiejsze (i przez to tańsze) w naprawie. Przejawiają jednak typowe wady telewizorów LCD, takie jak smużenie, gorsze kąty widzenia czy niższy kontrast.

Co ważne, wśród QLED-ów dostępne są zarówno podstawowe modele, jak i wszechstronne urządzenia do gier i multimediów, odświeżane w wysokiej częstotliwości i naszpikowane dodatkowymi funkcjami. Telewizory OLED to w większości wyższa półka. Nie są tanie, ale już na start oferują wiele bajerów, którymi poszczycą się wyłącznie lepsze QLED-y.

Zatem Samsung QLED czy LG OLED? Decyzja zależy od potrzeb i budżetu. Telewizory OLED nadają się szczególnie dobrze do oglądania w zaciemnionym pomieszczeniu. Wynika to z głębokiej czerni i bardzo wysokiego kontrastu. Dobry telewizor QLED sprawdzi się w natomiast niemal we wszystkich zastosowaniach, między innymi ze względu na wysoką jasność. Ponadto QLED-y mogą pracować dłużej bez przerwy, a także są zwykle nieco tańsze.

Zdjęcie końcowe LG OLED65C2

Warto zaznaczyć, że w 2022 roku Samsung zaprezentował nowe telewizory OLED, wracając do tej technologii po wieloletniej przerwie. Wybór na rynku może się zatem zrobić znacznie większy i ciekawszy, a rywalizacja na polu „TV LG czy Samsung” jeszcze bardziej zażarta.

Dowiedz się więcej:

Jaki telewizor wybrać: OLED czy QLED?

A może Mini LED? Best of Both Worlds

Od niedawna na rynku dostępna jest nowa technologia – Mini LED. Łączy ona zalety ekranów LED i OLED. Opiera się bowiem na podświetlanym panelu LCD, ale podświetlenie to można strefowo wygaszać, dzięki zastosowaniu licznych, miniaturowych diod LED. W ten sposób obraz jest nie tylko bardzo jasny, ale cechuje się świetnym kontrastem i głębokimi czerniami.

Zarówno Samsung (Neo QLED), jak i LG (QNED) oferują tego typu rozwiązania w swoich telewizorach. Chociaż TV Mini LED należą raczej do wyższej półki cenowej, to połączenie najlepszych cech ekranów OLED i LED zdecydowanie jest warte sypnięcia groszem. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie technologia ta będzie zyskiwać na coraz większej popularności, a ceny telewizorów Mini LED powinny spadać.

Sprawdź telewizory Samsung Neo QLED oraz LG QNED w x-komie


Systemy operacyjne. Kto oferuje więcej funkcji smart TV – Samsung czy LG?

Niezależnie od wybranego telewizora, LG czy Samsung, praktycznie każdy z nich to Smart TV. Telewizory Samsung pracują na autorskim systemie Tizen, natomiast LG na rozwijanym przez siebie systemie webOS. Instalowanie własnego oprogramowania na swoich urządzeniach to duża zaleta, gdyż gwarantuje wysoką kulturę pracy i wiele unikatowych rozwiązań. Obydwa systemy są przejrzyste, intuicyjne i proste w obsłudze, a liczba dostępnych aplikacji jest bardzo podobna.

Zastanawiając się, jak telewizor kupić – LG czy Samsung – warto więc wziąć pod uwagę, czy posiadamy lub planujemy zbudować ekosystem urządzeń danego producenta. Może to zapewnić najbardziej intuicyjną obsługą całego smart domu, a także specjalne funkcje – np. łącząc soundbar i telewizor Samsung.

Telewizory Samsung wepniesz do ekosystemu SmartThings (rozwijanego przez Samsunga), wiele telewizorów LG można natomiast włączyć do ekosystemu Apple HomeKit. Co ciekawe, obydwaj producenci oferują zgodność z Apple AirPlay 2, czyli bezprzewodowego przesyłania treści z urządzeń Apple na ekran telewizora. Ponadto liczne telewizory Samsung oferują dostęp do asystenta głosowego Bixby, natomiast wieloma telewizorami LG można sterować głosowo dzięki Asystentowi Google lub Amazon Alexa.

W związku z tym producenci mają różne podejście do pilotów. Piloty do TV Samsung są minimalistyczne i w większym stopniu opierają się na nawigowaniu po interfejsie oraz komendach głosowych. Magic Remote od LG wygląda bardziej tradycyjnie, głównie za sprawą klawiatury numerycznej, ale poza obsługą głosową posiada także wbudowany żyroskop, co dodatkowo rozszerza możliwości interakcji z telewizorem.

Telewizor LG czy Samsung – wybór to kwestia indywidualna

Jak wspomniałem już na samym początku, zarówno Samsung, jak LG to liderzy rynku telewizorów. Obaj oferują wysokiej jakości sprzęt w różnych przedziałach cenowych – Samsung świetnie rozgościł się w średniej półce cenowej (choć szczyci się też modelami QLED i Neo QLED z najwyższej półki), a LG to lider telewizorów premium, głównie za sprawą szerokiej oferty modeli OLED. Decydując się na którąś z tych technologii, warto zacząć od Samsunga i LG.

Na decyzję może też wpłynąć posiadany przez nas ekosystem urządzeń. Samsung najlepiej dogada się z innymi Samsungami, LG natomiast z urządzeniami HomeKit. Każdy z producentów ma także swoje autorskie technologie poprawy obrazu, np. upłynniania, wyostrzania czy korygowania kolorów. Może się także zdarzyć, że dwa modele w podobnej cenie będą oferować odmienne funkcje. Co wówczas zrobić?

Ludzie oglądają film

Ostateczny wybór powinien  zależeć m.in. od stosunku ceny względem oczekiwanych przez nas parametrów. Dlatego warto porównywać ze sobą modele, dokładnie sprawdzać ich specyfikację, a także czytać recenzje TV na portalu Geex.

A czasami to po prostu kwestia gustu i zaufania dla danej marki. Niezależnie od tego, którą wybierzesz – LG czy Samsung – możesz być spokojny o najwyższą jakość wykonania, nowoczesne funkcje i mnóstwo satysfakcji z oglądania.

Sprawdź pełną ofertę telewizorów Samsung i LG w x-komie