Filmy z Leonardo DiCaprio. Zestawienie najlepszych tytułów

Był jednym z najgorszych złoczyńców XX wieku i jednym z najbardziej ukochanych romantycznych bohaterów w historii kina. Niektórzy nie potrafią przestać myśleć o nim przez pryzmat roli w Titanicu, choć od tamtej pory wielokrotnie zdążył udowodnić że wielkim aktorem jest. Mowa oczywiście o Leonardo DiCaprio, który – czy komuś się to podoba czy nie – jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych aktorów naszych czasów.

Leonardo DiCaprio – aktor (nie)doceniony?

Przez długi czas Leonadro DiCaprio był traktowany jedynie jako bożyszcze nastolatek. Jego widok przyprawiał je o mocniejsze bicie serca, a jego twarz widniała na plakatach, które zdobiły ich pokoje. Był ikoną i marzeniem dziewcząt od połowy do późnych lat 90-tych.

Swoją karierę Leo rozpoczął bardzo wcześnie i od samego początku było jasne, że jest niesamowicie utalentowanym aktorem. Zdobył uznanie dzięki, takim filmom jak This Boy’s Life, a już w 1993 roku otrzymał nominację do Oscara za wcielenie się w rolę upośledzonego umysłowo nastolatka w Co gryzie Gilberta Grape’a?

Jego zabójcze połączenie chłopięcej urody i wysoko rozwiniętych talentów aktorskich (co szczególnie imponowało w zestawieniu z jego młodym wiekiem) sprawiło, że po swoich pierwszych filmach miał szansę podjąć współpracę z tak uznanymi reżyserami jak Baz Luhrman ( Romeo + Julia ) i James Cameron ( Titanic ).

DiCaprio mógł z łatwością czerpać korzyści z sukcesu jednego z najdroższych filmów w historii kina i do końca swojej kariery odcinać kupony od sławy. Zamiast tego do swojej popularności dodał ambicję, które w połączeniu z jego talentem pozwoliły mu zerwać z wizerunkiem słodkiego chłopca i podejmować coraz to nowe wyzwania aktorskie. Swoje możliwości mógł wykazać pracując z reżyserami takimi jak Steven Spielberg, Quentin Tarantino, Ridley Scott i, co najważniejsze, Martin Scorsese – z tym ostatnim nakręcił pięć filmów ( i szósty Killers of the flower moon w drodze).

Leonardo DiCaprio - filmy

Filmy z Leonardo DiCaprio

Poniższe zestawienie to subiektywny zbiór filmów, w których zagrał Leonardo DiCaprio. Niektóre z nich są ważne dla jego kariery ze względu na kreacje, jakie udało mu się stworzyć na ekranie. Inne są po prostu tytułami, które dały mu duży rozgłos. Jednak wszystkie łączy jedno – słysząc tytuły tych produkcji, nie mamy wątpliwości, że zagrał w nich Leo.

Titanic (1997)

Już słyszę te lamenty spowodowane tym, że Titanic znalazł się w zestawieniu. I tak, też nie uważam, że jest to film wybitny i wiem, że Leonardo nie miał tam dużych szans, żeby wykazać się aktorsko i także nie rozumiem, dlaczego nie wszedł na drzwi dryfujące na wodzie razem z Rose. Niemniej ten głośny tytuł z pewnością pozwolił mu wypłynąć na szerokie wody (hehe) i choćby ze względu na to, jak mocno ten film wpłynął na jego karierę, nie mogłam go pominąć w tym zestawieniu.

Rekord kasowy Jamesa Camerona z 1997 roku, zdobywca 10 Oscarów i jeden z bardziej charakterystycznych, popkulturowych tworów filmowych był najdroższą produkcją swoich czasów.

Choć Titanic to przepełniony efektami specjalnymi film katastroficzny, trudno go postrzegać wyłącznie przez pryzmat pokazanej tragedii. Większość ludzi najmocniej wspomina ten film wspominając opowiedziany w nim romans. Można to potraktować jako zarzut, bo rzeczywiście scenariusz jest bardzo ckliwy. Nie można jednak nie zwróci uwagę na role zagrane przez Leo i Kate. Te dwie młode gwiazdy tchnęły w swoje postaci tak dużo autentyczności i emocji, że trudno nie dać się wciągnąć w ich, skazany na zagładę, romans. 

Django (2012)

W tym filmie DiCaprio zagrał jedną drugoplanowych ról, co nie zdarza się zbyt często. To była pierwsza współpraca aktora ze słynnym reżyserem Quentinem Tarrantino. W filmie Leo stworzył niezwykłą, złowrogą, ale i pełną humoru, postać Monsieur Candie. Za tę rolę DiCaprio otrzymał nominację do Złotego Globa dla Najlepszego aktora drugoplanowego. 

Pokój Marvina (1996)

W 1996 roku Leonardo DiCaprio wystąpił w emocjonalnym dramacie familijnym Pokój Marvina. Film został przeniesiony na ekran przez nieżyjącego już Scotta McPhersona z jego sztuki teatralnej.

Mimo że Leonardo dzielił przestrzeń ekranową z takimi legendami jak Meryl Streep, Diane Keaton i Robert De Niro, udało mu się stworzyć postać, która robiła i robi na ekranie ogromne wrażenie.

Leonardo DiCaprio wcielił się w rolę niespokojnego nastolatka, który podpala dom swojej matki i trafia do szpitala psychiatrycznego.  Później matka zabiera go do domu jego ciotki Bessie, o której istnieniu Hank, grany przez Leo, nie miał pojęcia. Początkowo relacje pomiędzy nimi nie są najlepsze, ale to z czasem ulega zmianie, a Hank zaczyna zdawać sobie sprawę, jak ważna w jego życiu jest rodzina.


Romeo + Julia (1996)

Ambitna adaptacja sztuki Williama Szekspira w reżyserii Baza Luhrmanna okazała się wielkim hitem, w dużej mierze dzięki gwiazdorskiej sile DiCaprio i uchwyceniu tekstu, przekonująco przetłumaczonego dla młodszej publiczności. Do dziś pamiętam pierwszy raz, kiedy zobaczyłam tę ekranizację.

Ta nowoczesna wersja sporu między Kapuletami i Montekimi wzbudzała skrajne emocje, ale finalnie pozostaje jedną z najbardziej wpływowych dzieł Szekspira przełożonych na duży ekran.

Tragedia Williama Szekspira Romeo i Julia, przeniesiona została we współczesne realia subkultury rywalizujących gangów. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Verona Beach na Florydzie u schyłku XX wieku. Rozpoczyna się na stacji benzynowej, gdzie dochodzi do strzelaniny między zwalczającymi się gangami, związanymi z dwoma najważniejszymi rodzinami w mieście: Kapuletów i Montekich. Na tym tle rozwija się wątek miłości dwojga młodych ludzi — Romea (Leonardo DiCaprio) i Julii (Claire Danes). 

Zjawa (2015)

Wspaniale nakręcony film w reżyserii Alejandro G. Iñárritu z Leonardo DiCaprio w roli głównej opowiada historię badającą brutalność człowieka i natury. 

Obraz wykreowany w filmie jest niezwykle realistyczny, przez co film Inarritu może być czasem trudny do zniesienia dla widza. Dzięki szeregowi zbliżeń i półzbliżeń oraz subiektywizacji niektórych ujęć twórcy wyciągają widzów z bezpiecznego miejsca w domowym zaciszu i umieszczają go w centrum filmowych wydarzeń. 

Iñárritu jest bezlitosny dla nas, odbiorców. Razem z Glassem walczymy z niedźwiedziem, zostajemy żywcem pogrzebani i uciekamy przed Indianami. Desperacko próbujemy przeżyć. Jednak trzeba przyznać, że reżyser mimo tych dramatycznych i ciężkich w odbiorze scen stworzył film przepiękny.

Duża jest w tym zasługa oszałamiającej scenerii i niezrównanych zdjęć Emmanuela Lubezkiego oraz oczywiście gry DiCaprio, który wypełnia prawie każdą scenę dobierając z odpowiednią intensywnością dramaturgię. Wysiłek, który bez wątpienia musiał włożyć w tę rolę, mu się opłacił, bowiem w końcu otrzymał swojego pierwszego Oscara.

Wyspa tajemnic (2010)

DiCaprio w Wyspie tajemnic zagrał Teddy’ego Danielsa, weterana drugiej wojny światowej, który przybywa na przypominającą fortecę wyspę, na której znajduje się szpital dla szaleńców. W opowieści, opartej na powieści Dennisa Lehane’a z 2003 r., zagrali także Ben Kingsley, Mark Ruffalo i Max Von Sydow. 

Podobno Leonardo DiCaprio wyznał, że praca nad thrillerem Martina Scorsese Wyspa tajemnic była jego najtrudniejszym doświadczeniem na ekranie w historii: „Muszę powiedzieć, że Wyspa tajemnic była jednym z najbardziej intensywnych, hardkorowych doświadczeń filmowych, jakie kiedykolwiek miałem, kiedy badaliśmy, z czym musieli się zmierzyć chorzy psychicznie w czasach, gdy szpitale psychiatryczne nazywano zakładami dla obłąkanych” – powiedział. „To było naprawdę bardzo traumatyczne i nie mówię tego zbyt często o filmie. Chodziłem w różne miejsca i odkrywałem pewne rzeczy, do których nie sądziłem, że jestem zdolny. To było jak emocjonalny tort, który stawał się coraz głębszy”.

Pewnego razu w Hollywood (2019)

Film Pewnego razu w… Hollywood otrzymał 7-minutową owację na stojąco po premierze na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Quentin Tarantino przeniósł na ekran historię opartą na faktach.  To opowieść o aktorze na zakręcie kariery Ricku Daltonie i jego przyjaźni z dublerem, kaskaderem Cliffem Boothem. W tych rolach Leonardo DiCaprio oraz Brad Pitt. Nadzieja na zmianę sytuacji zawodowej przychodzi nie tylko wraz z propozycją wyjazdu do Europy, ale przede wszystkim z nowymi sąsiadami, którzy wprowadzają się do domu obok. To Roman Polański (Rafał Zawierucha) i jego piękna żona Sharon Tate (Margot Robbie).

Wilk z Wall Street (2013)

Zazwyczaj poważny i udręczony na ekranie, Leo najwyraźniej dobrze się bawił na planie Wila z Wall Street pracując u boku Jonah Hill i Margot Robbie. Jest to w ogóle jeden z najśmieszniejszych filmów Scorsese w jego historii.

Oparty na wspomnieniach Jordana Belforta Wilk z Wall Street , przedstawia nieprawdopodobną karierę i dramatyczny upadek maklera giełdowego urodzonego na Long Island. 

Film, który podzielił krytyków i publiczność, odniósł sukces finansowy i otrzymał pięć nominacji do Oscara, w tym dla głównego bohatera zagranego przez Leonardo DiCaprio. Jednak wbrew oczekiwaniom Leo statuetki nie otrzymał.

Złap mnie, jeśli potrafisz (2002)

Film jest oparty na prawdziwej historii Franka Abagnale’a, najmłodszej osoby w historii, która znalazła się na liście najbardziej poszukiwanych przestępców FBI. Frank Abagnale nie był zwykłym złodziejem, nie włamywał się do domów i nie kradł kosztowności. Jego specjalnością stały się banki i linie lotnicze.

Frank dokonał wszystkich swoich fałszerstw w przeciągu pięciu lat, zarobił ponad 2,5 mln dolarów we wszystkich stanach Ameryki i w 26 krajach. W ciągu swojej złodziejskiej „kariery” wielokrotnie wcielał się w przedstawicieli różnych profesji – był pilotem linii lotniczych Pan-Am, lekarzem, profesorem Uniwersytetu, a nawet asystentem prokuratora generalnego.

W tym hicie Stevena Spielberga DiCaprio gra główną postać, czyli Franka Abagnale. Ta rola doskonale uchwyciła aktora w momencie, gdy przekształcał się z romantycznego młodzieniaszka o świeżej twarzy w młodego mężczyznę, który potrafi pokazać ponurą postać, choć wciąż potrafiącego grać niewiniątko.

W pierwszej połowie filmu, gdy jego bohater obserwuje rozpad małżeństwa jego rodziców, jego złamane serce jest tak namacalne, że przez chwilę mamy poczucie, że widzimy prawdziwe emocje Leo. Pod koniec filmu widzimy już zupełnie inną osobę. Dzięki tak nietypowej postaci, Leo mógł pokazać cały wachlarz swoich możliwości aktorskich w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut trwania filmu.

Film znalazł się również w naszych zestawieniach:

Co gryzie Gilberta Grape’a (1993)

W 1993 roku Leonardo DiCaprio otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu za film Co gryzie Gilberta Grape’a. 19-letni wówczas Leo miał wkrótce zostać najbardziej pożądanym młodym aktorem na świecie. Chociaż film nie był kasowym sukcesem, do dziś uchodzi za dzieło kultowe.
Oparty na książce Petera Hedgesa (który napisał także scenariusz) film opowiada o perypetiach dwudziestoczteroletniego Gilberta (Johnny Depp), mieszkańca małego miasteczka. Chłopak po samobójczej śmierci ojca stał się głównym żywicielem rodziny. Fabuła skupiała się na jego relacjach z matką (Darlene Cates), która od kilku lat nie opuszczała rodzinnego domu, upośledzonym bratem Arniem (Leonardo DiCaprio) oraz Betty (Juliette Lewis), przyjezdną zbłąkaną duszą.

Wykreowana przez Leo postać Arniego zebrała entuzjastyczne recenzje zarówno krytyków, jak i widzów. Sam DiCaprio bardzo starannie przygotował się do swojej roli. Ponieważ jego postać w Co gryzie Glberta Grape’a była upośledzony umysłowo, DiCaprio postanowił przez rozpoczęciem nagrań odwiedzić dom dla dzieci upośledzonych umysłowo. Tam robił notatki na temat zachowań każdego dziecka, a później część z nich wykorzystał do zbudowania swojej postaci. Co, jak już wiemy, doskonale się udało.


Chłopięcy Świat (1993)

1993 rok był bardzo udany dla bohatera tego artykułu, bowiem właśnie wtedy trafił do kin drugi bardzo dobry obraz, w którym 19-letni wtedy aktor zagrał świetną rolę. Tym razem sprawdził się w starciu z Robertem de Niro i wypadł znakomicie. Zresztą głównie dzięki tej dwójce film Michaela Catona-Jonesa doskonale uchwycił niezwykle skomplikowaną relację pomiędzy wchodzącym w dorosłość synem a ojczymem, który kompletnie nie potrafi zbudować relacji z chłopakiem na zdrowych zasadach co chwila, uciekając się do przemocy.

Incepcja (2010)

Incepcja opiera się na życiu Dom Cobba, utalentowanego złodzieja, który podczas snu wykrada cenne sekrety z ludzkiej podświadomości. W celu przeprowadzenia tego nietypowego napadu tworzy specjalny. Głównym zadaniem Cobba i jego zespołu jest zaszczepianie nowych pomysłów w umysłach ludzi bez ich wiedzy. W obsadzie Incepcji znaleźli się Leonardo DiCaprio jako Cobb, Joseph Gordon-Levitt jako Arthur, Ellen Page jako Ariadne, Tom Hardy jako Eames, Ken Watanabe jako Saito, Cillian Murphy jako Robert Fischer, Dileep Rao jako Yusuf i Pete Postlethwaite jako Maurice Fischer.

Jak film z tak bizantyjską fabułą i tak niecodzienną scenografią stał się kiedykolwiek tak wielkim hitem? Ogromna w tym zasługa Nolana, który zręcznie przeprowadza nam przez dialogi i zazębiające się sceny. Nie można jednak zapomnieć o bohaterze tego artykułu. DiCaprio zagrał tu genialnego, udręczonego złodzieja, który próbuje — i bez powodzenia — trzymać własne demony na dystans. Postać ta, mimo że zagrana świetnie, jest dosyć niedocenianą i rzadko wspominaną rolą Leo.

Oczywiście to zestawienie jest niepełne i stworzone zostało na podstawie subiektywnej opinii. Filmami także są godnymi uwagi są m.in.:

  • Człowiek w żelaznej masce,
  • Nie patrz w górę,
  • Wielki Gatsby,
  • J. Edgar,
  • Droga do szczęścia,
  • Infiltracja,
  • Aviator,
  • Gangi Nowego Jorku,
  • Niebiańska plaża,
  • Przetrwać w Nowym Jorku,
  • Trujący bluszcz.


Jeśli szukasz więcej propozycji filmowych, koniecznie zapoznaj się z naszymi rankingami filmowymi: