Don’t look up – Nie patrz w górę. Film Netfliksa z Leonardem DiCaprio i Jennifer Lawrence bije rekordy popularności w Polsce

Choć premiera „Don’t look up” na Netflix miała miejsce w Wigilię, 24 grudnia, to już teraz produkcję tę można śmiało nazwać absolutnym hitem końcówki 2021 roku. Czarna komedia w reżyserii Adama McKaya z gwiazdorską obsadą właściwie od momentu premiery szturmem zdobywa serca widzów. O czym opowiada i co jest jej najważniejszym przesłaniem? Sprawdźmy to.

Don’t look up – o czym opowiada produkcja od Netflix?

Film Nie patrz w górę to oryginalna produkcja Netfliksa, która od momentu premiery cieszy się niesłabnącą popularnością. Jej niebywałą siłę i wyjątkowość potwierdzają niemilknące głosy zachwyconych widzów, które spotkać można np. na social mediowych platformach. 

Amerykański film z Leonadrem DiCaprio i Jennifer Lawrence w rolach głównych, opowiada o dwójce nieprzeciętnych naukowców – studentce astronomii Kate i jej profesorze doktorze Randallu Mindy’m. To właśnie oni odkrywają, że w stronę Ziemi zmierza olbrzymia asteroida i rozpoczynają kampanię, mającą na celu ostrzeżenie ludzkości przed nadciągającą zagładą.

dont look up nie patrz w górę
fot. Netflix

Prosta fabuła, która pokazuje wielki problem

Niestety, jak to w życiu bywa, nie wszystko jest tak proste i oczywiste, jak mogłoby się wydawać. W rzeczywistości, nieskomplikowana fabuła filmu stanowi pretekst do pokazania problemów współczesnego świata i poziomu ignorancji społeczeństwa, który reżyser i autor scenariusza Adam McKay przedstawia w charakterystyczny dla tego typu komedii, nieco prześmiewczy sposób.

Jednym słowem Don’t look up staje się pewnego rodzaju metaforą dla sytuacji charakterystycznych dla dzisiejszego świata. Obrazuje, jak bardzo ludzie są skupieni na sobie, totalnie nie przyjmując do wiadomości, że coś w ich dotychczasowym życiu może ulec zmianie. Na wszelkie informacje, dotyczące potencjalnej katastrofy reagują wręcz niedorzecznie, np. poprzez śmiech, dowcip lub przesadną panikę. 

Czarny humor i obsada aktorska to strzał w dziesiątkę

Oprócz niecodziennego przesłania, Don’t look up charakteryzuje niekonwencjonalna forma, która prowokuje do egzystencjonalnych rozważań. Całość okraszono sporą dawką wysublimowanego, czarnego, czasem nawet bardzo mocnego humoru. 

Niepodważalnym plusem produkcji Netfliksa jest też obsada aktorska, wśród której, poza głównymi bohaterami, znalazły się takie osobistości hollywoodzkiej śmietanki, jak: Meryl Streep, Cate Blanchett czy Ariana Grande.

Oglądaj Don’t look up  w serwisie Netflix

Koniecznie sprawdź także:

🎬 Najlepsze filmy 2021 – tych pozycji nie może przegapić żaden kinoman

🎄 Najlepsze filmy na święta. Wybieramy produkcje, które pozwolą poczuć klimat Bożego Narodzenia

Sięgni po sprzęt idealny dla kinomaniaków:


Źródło: netflix.com, wikipedia.pl, opracowanie własne