Darmowe aplikacje do biegania – mierz siły na zamiary, wyznaczaj nowe trasy i baw się świetnie

Do biegu, gotowi, start! Po leniwej zimie nadszedł czas na wiosenne porządki i nowe wyzwania. Tutaj mamy spore pole do popisu. Zadbać o zdrowie, poprawić kondycję i zrzucić kilka kilogramów pomoże dobry plan treningowy. Aby całość poszła gładko, warto przejrzeć darmowe aplikacje do biegania. Zobaczcie jakie funkcje oferują i jak z nich skorzystać.

Co nam daje bieganie?

Dla wszystkich, którzy mają dosyć ćwiczeń na domowej macie albo zwyczajnie chcą zacząć przygodę z joggingiem – pomocne w stawianiu pierwszych kroków okażą się darmowe aplikacje do biegania. Ale zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia każdej z nich, zatrzymajmy się na chwilę. Na zadyszkę jeszcze przyjdzie pora, a tymczasem poznajmy odpowiedź na pytanie – jakie są zalety biegania?

A tych jest naprawdę sporo, bo oprócz oczywistych argumentów, że bieganie pomaga spalić zbędne kilogramy, kształtuje kondycję i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy przynosi szereg innych korzyści. To także sposób na poprawę krążenia krwi oraz wydolności tlenowej. Bieganie wzmacnia mięśnie, ale też zwiększa gęstość mineralną kości. Tym samym stają się one mocniejsze, a ryzyko złamania zmniejsza się. Oprócz korzyści dla zdrowia fizycznego, bieg pomaga również w wysypianiu się i łagodzi stres.   

bieganie
unsplash.com/Ev

Bieganie dla początkujących – aplikacja? Najpierw zapoznaj się z podstawami

No dobrze, skoro poznaliśmy już wszystkie zalety biegania, teraz pora na to, aby odpowiednio przygotować się do ćwiczeń. Aplikacje do biegania to jedno, ale najpierw warto zadbać o sportowy outfit. Najważniejsze jest dobre obuwie. Modele dedykowane do joggingu może i wyglądają podobnie do adidasów noszonych na co dzień, ale sam sposób wykonania jest nieco inny. Przede wszystkim chodzi o zminimalizowanie ryzyka kontuzji. Dobre buty są zaprojektowane w taki sposób, aby chronić i podpierać stopę oraz zapewnić amortyzację. Najlepiej wybrać się do sklepu ze sportowymi akcesoriami i poprosić o radę eksperta.

Kiedy już wyposażysz się w odpowiednie obuwie i sportowy strój, warto przejść do planu treningowego. To czy na początku wybierzesz interwały, czy zdecydujesz się na jednostajny bieg, zależy od Ciebie. W planowaniu tras i monitorowaniu postępów pomogą bezpłatne aplikacje do biegania. Które z nich okażą się najlepsze?

pexels

Darmowe aplikacje do biegania – top 5

Aplikacja Zacznij biegać. Bieganie dla początkujących

Dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z joggingiem ta aplikacja pomoże w stawianiu pierwszych kroków. Usystematyzuje plan treningu i pozwoli sprawdzić ilość spalanych kalorii. A oprócz tego po każdym odbytym biegu można prześledzić całą trasę i sprawdzić dane statystyczne.

Ta aplikacja do biegania pomaga też poprawić swoje osiągi. Cały plan treningu składa się z czterech poziomów. Pierwszy z nich to 20 minut biegu. Rozpoczyna się lekko, by nikogo nie zniechęcać. Po czterech tygodniach dokładamy do tego kolejne 10 minut, a potem znów dodatkowe minuty, by na końcu osiągnąć wymarzony cel – bieg przez godzinę. Aby do tego doszło twórcy apki zalecają 3 treningi w tygodniu. Całość jest przewidziana na 46 dni, ale niestety tylko pierwsze 15 dni treningów są bezpłatne. Po tym czasie twórcy aplikacji zachęcają do wykupienia wersji premium.

Aplikacja adidas Running by Runtastic

Popularne aplikacje do biegania oferują wiele przydatnych funkcji, jak np. śledzenie dystansu, tempa, czasu i prędkości. Te parametry pomagają zorientować się, na jakim etapie jesteśmy i czy można już wejść już na wyższy level. Apka adidas sprawdzi się dla fanów różnych aktywności – od biegu, po jazdę na rowerze, a nawet spacery i treningi siłowe.

Dodatkową przydatną funkcją jest także trener głosowy, który udziela wskazówek podczas joggingu. Można też skorzystać z opcji powersong i biegać w rytmie ulubionych piosenek. Dla lubiących rywalizację jest coś jeszcze – możliwość utworzenia grupy w obrębie określonego wyzwania. Razem ze znajomymi zapewnicie sobie konkretną dawkę motywacji. To wszystko w obrębie darmowej wersji. Jest jeszcze auto-pauza, która wstrzymuje licznik, kiedy przychodzi czas na małą przerwę.

Aplikacja Sports Tracker

To kolejny pomocnik podczas joggingu, który pokazuje dokładną trasę treningu oraz najważniejsze dane, takie jak: prędkość, tempo, ilość spalanych kalorii i dystans. W dzienniku treningowym można zapisać swoje wyniki, a potem sprawdzać postępy. Ta darmowa aplikacja również oferuje trenerskie wskazówki głosowe. A oprócz tego pozwala na podzielenie się efektami ćwiczeń (zdjęciami, ulubionymi trasami itp.) w serwisach: Sports Tracker, Twitter i Facebook. To oczywiście dla chętnych.

Bezpłatna wersja aplikacji do biegania daje coś jeszcze – możliwość zaplanowania nowej trasy jeszcze przed rozpoczęciem treningu. Dodatkowo, apka pomaga wyregulować jej odległość i dopasować do indywidualnych możliwości. A jeśli nie masz pomysłu na nowe miejsca do biegania – skorzystaj z tych, które są najbardziej popularne w okolicy.

Aplikacja Strava

Aplikacja, która sprawdzi się zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych osób. Podstawowa, bezpłatna wersja pozwala na rejestrowanie swojej aktywności. Możemy tutaj ustalić swój cel, sprawdzić tempo, prędkość i spalane kalorie. Tak jak w każdej innej popularnej aplikacji do biegania przed rozpoczęciem treningu musimy włączyć czujnik GPS.

Dla tych, którzy lubią dzielić się sportowymi emocjami jest coś jeszcze. Wszystkie dane trasy i zdjęcia można szybko udostępnić i rozpocząć rywalizację z innymi biegaczami. Kolejnym udogodnieniem jest to, że aplikację da się zsynchronizować z większością smartwatchy.

Aplikacja Zeopoxa Bieganie & Jogging

Aplikacja do biegania, która nie wymaga zakładania konta – jaką wybrać? W tym przypadku sprawdzi się Zeopoxa. Wystarczy zainstalować i zabrać ze sobą na trening. Ma czytelny interfejs i działa bardzo intuicyjnie. Oprócz tego daje możliwość obliczenia swojego BMI za pomocą wbudowanego kalkulatora.

Pozwala też na ustawienie celu (na podstawie przebytej odległości, czasu trwania treningu lub spalonych kalorii). Kiedy zadanie zostanie osiągnięte, apka nas o tym powiadomi. W łatwy sposób możemy też monitorować swoje osiągi na wykresach słupkowych. To wszystko w czterech różnych odstępach czasu – tygodniowym, miesięcznym, rocznym i sumarycznym.

Co oprócz apki do biegania?

Bieganie to jeden ze sprawdzonych sposobów na poprawę nastroju, a w dłużej perspektywie utrzymaniu lepszej koncentracji umysłu. Wystarczy założyć sportowe obuwie, strój termiczny i odpalić na smartfonie aplikację do biegania. Można też wybrać ulubioną playlistę z muzyką lub podcastami. A o tym, czego warto słuchać w czasie wolnym po pracy można przeczytać w artykule: Gdzie słuchać podcastów? TOP 5 polecanych aplikacji.

Dla fanów multitaskingu jest też inne rozwiązanie. Można dbać o formę, spalać kilogramy, a przy okazji uczyć się obcego języka lub utrwalać już poznane słownictwo i zwroty. Dla wszystkich zainteresowanych tematem odsyłam do tekstu: Aplikacje do nauki języka angielskiego – dla początkujących i średniozaawansowanych.