Aplikacje na rower – najlepsze nawigacje rowerowe w smartfonie i nie tylko

Kiedy pogoda sprzyja wtedy nawet ci, którzy lubią spędzać czas w domu, twierdzą, że pora ruszyć w świat (lub chociaż w miasto czy w las). Kto wtedy głodny jest aktywności sportowej, często wybiera rower. Nie każdy jednak wie, gdzie pojechać, zaś inni chcą sprawdzić, jaki dystans pokonali podczas wycieczki. Z pomocą przychodzą aplikacje na rower, które są nieocenionym asystentem podczas każdej trasy. Sprawdźcie, jakie aplikacje przydadzą się na wycieczkę rowerową.

Aplikacje na rower – jakie są najlepsze i do czego mogą się przydać?

Aplikacje na rower są szczególnie przydatne dla osób, które chcą zapisać swoje trasy wraz ze wszystkimi parametrami. Umożliwią więc podgląd całej wycieczki na mapie, pokażą informacje o przejechanym dystansie, średniej prędkości, spalonych kaloriach czy tętnie. Kolejną funkcją jest planowanie trasy, a więc nic innego jak nawigacja rowerowa. Apki rowerowe to także duża społeczność, co pozwala dzielić się swoimi wynikami i wrażeniami z innymi. A w razie potrzeby aplikacja pokieruje też do punktów POI czy serwisów rowerowych.

A jeśli dopiero zastanawiasz się nad zakupem roweru, koniecznie poznaj rowery elektryczne w sklepie al.to.

Najlepsze aplikacje na rower

Linki do pobrania aplikacji na rower znajdziesz na stronach producentów wraz z odnośnikami dla wersji na Androida lub iOS:

Poniżej dowiesz się więcej o tych aplikacjach.

Sprawdź również liczniki i nawigacje rowerowe.

Strava – nawigacja rowerowa z zapisywaniem trasy

Strava po wyłączeniu Endomondo stała się aplikacją numerem 1 dla rowerzystów. Choć wiele osób twierdzi, żeby była jedynym słusznym wyborem już wcześniej. Oprócz rejestracji trasy i parametrów jazdy na rowerze nie ogranicza się tylko do tego sportu. Możliwe jest włączenie treningu biegowego, spaceru, wspinaczki, narciarstwa, pływania czy nawet sportów siłowych. Mam jednak złą wiadomość dla osób, które nie radzą sobie z językami obcymi – Strava nie jest dostępna po polsku.

Dlaczego Strava szczególnie przydaje się rowerzystom? Aplikacja wykorzystuje GPS do śledzenia naszej aktywności. Zbiera w ten sposób niezbędne parametry, jak dystans, średnia prędkość, spalone kalorie czy długość łącznego podjazdu/zjazdu. Jeśli posiadamy opaskę sportową, wystarczy dodać ją w aplikacji i dzięki temu będziemy wiedzieć wszystko o tętnie przez cały czas trwania treningu. Trasa wyrysuje się na mapce, a więc z łatwością później prześledzimy wszystkie miejscówki, jakie mijaliśmy po drodze.

Strava to także społeczność. Taka jest idea aplikacji, by wynikami dzielić się ze znajomymi, komentować je, porównywać i wzajemnie motywować się do sportu. Oczywiście jeśli ktoś rezultaty chce zatrzymać tylko dla siebie, nie musi udostępniać ich dalej. W wersji płatnej dodatkowo możliwe jest planowanie tras, ustawianie celów, a skorzystać da się z planów treningowych czy zaawansowanego monitora tętna.

Komoot – najlepsza alternatywa dla Stravy?

Komoot to aplikacja na rower, która w Polsce dopiero zdobywa popularność, a jest świetną alternatywą dla Stravy. Umożliwia zaplanowanie trasy, a następnie uruchomienie treningu wzdłuż niej. Każdy rowerzysta znajdzie tu typ kolarstwa, który preferuje. Jest to więc zwykła jazda rowerem, a także kolarstwo górskie, przełajowe czy szosowe. Znajdą tu dla siebie odpowiednie dyscypliny także fani biegania, spacerów i wspinaczki.

Komoot również stawia na społeczeństwo. Choć w przypadku tej aplikacji nie chodzi w takim stopniu o porównywanie wyników, a bardziej dzielenie się trasami z innymi. Użytkownicy tworzą własne trasy, udzielają co do nich wskazówek innym i dodają ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. Możemy wybrać się na wycieczkę szlakiem innych użytkowników, a także stworzyć dla nich ciekawe propozycje. Ponadto twórcy Komoota porównują mapy z trasami użytkowników, by na podstawie zebranych danych proponować najlepsze trasy w danym obszarze.

Wszystkie funkcje aplikacji dostępne są za darmo.

Bikemap – ładnie wyglądająca mapa rowerowa

Bikemap to aplikacja rowerowa, która podobnie jak opisany wcześniej Kamoot, skupia się głównie na trasach rowerowych. Trasę możemy więc zaplanować, później jechać wzdłuż niej i zarejestrować wycieczkę, a także skorzystać z propozycji innych użytkowników. Ponadto wybraną mapę można pobrać, by mieć do niej dostęp nawet na końcu świata (tylko po wykupieniu subskrypcji). Apka zbiera także statystyki o wszystkich rowerowych przejażdżkach, jakie zarejestruje.

Całość uzupełnia bardzo ładny interfejs i polska wersja językowa. Dostępna jest również wersja premium, która pozwoli na optymalizację trasy dla określonego typu roweru, a także jej podgląd w trybie 3D.

Relive – tworzenie filmów z trasy

Relive jest jedną z ciekawszych aplikacji, która przyda się rowerzystom. To coś zupełnie innego niż planowanie trasy czy typowe zbieranie z niej parametrów. Relive korzystając z GPS-u zapisuje całą trasę na mapie i umieszcza na niej różne wydarzenia. Może to być postój, na którym zrobiliśmy kilka zdjęć czy moment, w którym jechaliśmy najszybciej. Finalnie aplikacja stworzy z całej trasy film, do którego dodatkowo możliwe jest dodanie ścieżki dźwiękowej.

Aktywność zapisać możemy bezpośrednio w aplikacji lub pobrać z innej (np. Garmin czy Suunto). Darmowa wersja jest dość ograniczona – pozwala dodać 10 zdjęć do filmu (50 w wersji premium). Do wyboru jest tylko jeden podkład muzyczny (26 ścieżek w wersji premium), a wybrać możemy tylko jedną szybkość filmu (w płatnej wersji – wolno, standardowo lub szybko). Relive dostępny jest w polskiej wersji językowej.

A tutaj możecie zobaczyć przykładowy film z jednej z moich tras:

Bike Repair – jak naprawić rower na trasie?

Niestety czasami podczas wycieczki rower może odmówić posłuszeństwa do dalszej jazdy. Nie każdy ma też wiedzę, jak poradzić sobie z niektórymi usterkami, a z drugiej strony niekoniecznie trzeba się z nimi pojawić w serwisie. Z pomocą przychodzi aplikacja na rower BikeRepair, która jest bazą wiedzy o naprawach rowerowych i krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób poradzić sobie z niektórymi problemami, jakie mogą się pojawić w trasie.

Apka nie jest dostępna w języku polskim, trzeba więc wspomóc się nieocenionym Tłumaczem Google, jeśli słownictwo związane z rowerem nie jest Wam znane. Irytujące mogą być też reklamy.

A jeśli Twój jednoślad nie jest jeszcze gotowy do jazdy i zastanawiasz się, co trzeba zrobić, by bezpiecznie wybrać się na wycieczkę, sprawdź jak przygotować rower do sezonu. Kiedy już wybierzesz się w trasę i skorzystasz z jednej z powyższych aplikacji, postaw na dedykowane uchwyty do smartfonów, stworzone dla Twojej wygody. W celu zwiększenia bezpieczeństwa na wycieczce koniecznie zobacz kaski i ochraniacze.

Sprawdź również: