Nauka może być łatwiejsza. Oto polecane aplikacje edukacyjne Apple

Sporo już pisaliśmy o programach i aplikacjach, które ułatwiają organizację lekcji i zajęć edukacyjnych – także tych zdalnych. Ale dla pełnego obrazu warto jeszcze przyjrzeć się rozwiązaniom oferowanym przez Apple. I od razu zaznaczam, że choć autorskie aplikacje dostępne są wyłącznie na urządzenia z jabłkiem, to mogą także stanowić inspirację dla tych, którzy takich gadżetów nie posiadają. Oto krótki przegląd aplikacji edukacyjnych od Apple.

Podstawy, czyli Pages, Numbers i Keynote

Pisanie i edycja testów. Wykonywanie wykresów i zestawień danych. Tworzenie efektownych prezentacji. Chyba każdy doskonale pamięta to ze szkolnych lekcji informatyki (i nie tylko). Cóż, w gruncie rzeczy to bardzo przydatne umiejętności, a ich dobre opanowanie pozwala w dorosłym życiu częściej robić sobie przerwę na kawę wykonywać jeszcze więcej obowiązków. Żarty na bok, oto aplikacje Apple, które posłużą właśnie do wymienionych wyżej czynności.

 • Pages – jabłkowy edytor dokumentów, który doskonale sprawdza się do przygotowywania publikacji tekstowych, listów motywacyjnych, CV, a nawet raportów czy plakatów. Jego obsługa jest intuicyjnie prosta, a dodatkowym wsparciem są przygotowane przez Apple szablony.
 • Numbers – aplikacja do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych. Przejrzysty interfejs umożliwia szybką pracę, w czym dodatkowo pomaga szybki dostęp do najczęściej używanych szablonów.
 • Keynote – program do przygotowywania prezentacji. Dzięki dostępności wielu motywów i gotowych kształtów pozwala w mgnieniu oka stworzyć przykuwające uwagę dzieło – także dzięki wykorzystaniu animacji. Mało tego, posiadacze iPhone’ów lub iPadów mogą nanosić na slajdach odręczne poprawki.
 

Wymienione wyżej aplikacje dostępne są bezpłatnie w App Store (na iPady i iPhone’y) oraz w Mac App Store.

lekcje z APple

Aplikacje Apple do zarządzania pracą w klasie czyli Klasa i Zadane

Jeśli nauczyciel ma rozbudzać w uczniach ciekawość świata i kreatywność, to na pewno przydadzą mu się aplikacje i programy, które wesprą go w takich zadaniach, jak przydzielanie pracy i monitorowanie postępów. Dzięki takiej pomocy udaje się skutecznie oszczędzać uciekające minuty, które można wykorzystać na efektywną pracę i omawianie wyników. Oto krótka charakterystyka aplikacji Apple dla nauczycieli:

 • Klasa – inteligentny asystent każdego nauczyciela. Dzięki tej aplikacji opiekun zyskuje podgląd ekranu każdego iPada lub Maca, na którym pracują uczniowie. Łatwiej jest więc monitorować przebieg prac oraz utrzymywać uwagę młodzieży na zagadnieniach. Warto jeszcze wspomnieć, że szybką wymianę plików umożliwia AirDrop.
 • Zadane – prosty sposób na przydzielanie uczniom zadań, sprawdzanie postępów ich realizacji oraz dzielenie się indywidualnie dopasowanymi do potrzeb każdej osoby wskazówkami. Co ważne, zadane prace automatycznie wyświetlają się na ekranach obsługiwanych przez młodzież urządzeń, grupując się przy tym według przedmiotów i terminów – to pierwszy krok do dobrej organizacji.
Obie aplikacje dostępne są w sklepie App Store po uprzednim utworzeniu kont szkolnych w usłudze Apple School Manager. Więcej informacji znajduje się tutaj.

Swift Playgrounds i Xcode – nauka kodowania już od najmłodszych lat

Apple twierdzi, że każdy może kodować. I w myśl tego hasła udostępnia dwa programy, które przeprowadzą młodszych i starszych adeptów tej technologicznej sztuki przez kolejne etapy opanowywania języka Swift (to właśnie w nim profesjonaliści tworzą programy na urządzenia Apple). Warto tylko dodać, że zdobywaniu tej umiejętności towarzyszy rozwój logicznego myślenia i rozpoznawania związków przyczynowo-skutkowych.

 • Swift Playgrounds – ta aplikacja to sposób na naukę kodowania przez zabawę, idealny już dla dzieci od ósmego roku życia. Poznawanie podstaw języka Swift odbywa się tu poprzez układanie interaktywnych puzzli i wykonywanie zadań, jak na przykład uruchomienie drona i wzniesienie go w powietrze.
 • Xcode – profesjonalne narzędzie developerskie do tworzenia aplikacji na iPhone’y, iPady, MacBooki. Jest na tyle elastyczne, że użytek zrobią z niego zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani użytkownicy.
apple swift playgrounds
Swift Playgrounds to świetna zabawa ||Źródło: Apple
Więcej informacji o nauce programowania z Apple jest dostępnych pod tym linkiem. A obie aplikacje można bezpłatnie pobrać z App Store oraz Mac App Store.

Inspiracje Apple dla nauczycieli

Jak rozbudzać zainteresowanie lekturami? W jaki sposób sprawić, by nauka geografii była dla uczniów wielką przygodą? Czym urozmaicić zajęcia z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych? Odpowiedzi na te pytania – wraz z przykładowymi zastosowaniami produktów i aplikacje Apple – czekają tutaj.

Wybrane aplikacje Apple do nauki i pracy z wykorzystaniem iPada

iPad z powodzeniem może zastąpić kartkę papieru i długopis. I nie mam tu na myśli wyłącznie przeogromnych możliwości, jakie daje to urządzenie, ale także wygodę. A ta w przypadku tabletu od Apple stoi – rzecz jasna – na najwyższym poziomie. Bo nie dość, że po ekranie można pisać jak długopisem w notatniku, to jeszcze nie trzeba przejmować się zużytymi kartkami. No a ewentualne błędy są wyjątkowo łatwe w poprawie.

Aplikacje do notowania

Przegląd aplikacji do pracy i nauki na iPada zacznijmy więc od tych, które pomagają sprawnie i wygodnie sporządzać notatki. Oto:

 • Microsoft OneNote – intuicyjnie prosta i przyjemna w obsłudze apka, która stanie się cyfrowym notatnikiem. Pozwala tworzyć na przykład przypomnienia i listy, do tego z wykorzystaniem materiałów graficznych.
 • GoodNotes 5 – praktyczne narzędzie wspomagające produktywność. Umożliwia m.in. błyskawiczne nanoszenie odręcznych poprawek na gotowe pliki graficzne.
 • Notability – ciesząca się niesłabnącym uznaniem aplikacja, która pozwala nie tylko notować, ale i nagrywać uwagi. Dzięki wsparciu dla funkcjonalności iCloud przechowywanie plików jest znacznie łatwiejsze.
 • Flexcil – proste sterowanie gestami i łatwy system zarządzania notkami gwarantują najwyższą przyjemność z codziennego użytkowania.

Aplikacje do skanowania notatek

 • ScanbotPro – świetna aplikacja do mobilnego skanowania dokumentów, która zapewnia wysoką jakość i wspiera wysyłanie skanów w formie faksu. Co najlepsze, ScanbotPro posiada funkcję przechwytywania ze skanów tekstu. O jej przydatności chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Aplikacje do rysowania i szkicowania

 • Linea Sketch – superprosta obsługa, wzbogacona o intuicyjny system gestów (wystarczy na przykład dotknąć ekranu dwoma palcami, aby cofnąć wprowadzone zmiany), to atut nie do przecenienia. Ponadto świetny system zarządzania plikami, a także system rysowania na warstwach sprawiają, ze to obowiązkowa propozycja dla każdego miłośnika tej sztuki.
apple ipad

Aplikacje do tworzenia map myśli

 • MindNode – MindMap – przejrzysta aplikacja, która pomoże uporządkować myśli. Dzięki niej spisywanie pomysłów i ciekawych idei jest jeszcze prostsze, a wszystkie pliki można szybko przesyłać do innych aplikacji, jak na przykład Apple Reminders.

Aplikacje do pisania

 • Ulysses – doskonała propozycja dla wszystkich trudniących się pracą z różnego rodzaju tekstami – czy to hobbystycznie, czy zawodowo. Dzięki prostym funkcjom formatowania autor może po prostu skoncentrować się na tekście – o wygląd zadba później, oczywiście ze specjalistycznym wsparciem. Co ważne, wpisy blogowe tworzone w WordPressie można publikować dosłownie w biegu – wszystko z poziomu aplikacji.

Aplikacje do tworzenia fiszek

 • Quizlet – fiszki to nieoceniona pomoc w nauce, a Quizlet to nieocenione wsparcie w ich samodzielnym tworzeniu. Wystarczy kilka ruchów dłonią, żeby przygotować dostosowane do potrzeb materiały dydaktyczne.

Lista aplikacji edukacyjnych dostępnych w App Store

Jeszcze więcej możliwości – tak nauczycielom, jak i uczniom – dają dostępne w App Store aplikacje edukacyjne. W ich pokaźnym zestawieniu znaleźć można na przykład te przeznaczone do szlifowania umiejętności językowych, ułatwiające organizację pracy, doskonalące zdolności manualne, zachęcające do czytania i ćwiczące muzykalność.

Pełna lista aplikacji edukacyjnych dostępnych w App Store


Apple pokazuje, że nauka to coś więcej niż tylko wykonywanie kolejnych zadań. To wspaniała przygoda, która łączy ludzi i pozwala im wspólnie tworzyć optymalne, satysfakcjonujące rozwiązania, dzięki którym świat staje się lepszym miejscem.

Jeszcze więcej dowiecie się o tym z poniższego wideo:

Sprzęt Apple, czyli iPady, Macbooki oraz komputery Mac znajdziesz w ofercie x-kom. Warto przyjrzeć się też akcesoriom do iPadów.

A tu dowiesz się, jak przygotować urządzenia Apple do nauki zdalnej