Jaką aplikację dla dziecka wybrać? Polecane gry na smartfon dla najmłodszych

Każdy z nas wie, że nie ma bardziej wymagającego audytorium niż dzieciaki. Mali geniusze potrafią zaskakiwać błyskotliwością, umiejętnościami, skojarzeniami, a przy tym wszystkim niebywałym potencjałem do nauki i zabawy. Czy istnieje jednak sposób, aby skutecznie zająć ich uwagę na dłużej niż chwilę? Co więcej, czy da się, aby czas ten nie był czasem straconym? Z pomocą przychodzą ciekawe aplikacje i gry na telefon dedykowane milusińskim. Sprawdźcie nasze TOP 5 propozycji aplikacji na smartfon dla dzieci.

Aplikacje i gry dla dzieci

Istnieje wiele szkół odnośnie tego, kiedy zacząć zaznajamiać dziecko z technologią i umożliwić mu korzystanie ze smartfonowych rozrywek. Ba! Niektóre teorie spekulują nawet nad tym, czy w ogóle na to pozwalać. Przyznaję, że sama dziecka nie mam, ale pewnie gdybym miała, to kierowałabym się nieśmiertelną zasadą, że dziecko uczy się wszystkiego w oparciu o to, co dostaje od dorosłych. Jeśli będzie to dobre, sprawdzone i rozwijające, to dlaczego nie? Nawet, jeśli pośrednikiem do tego jest smartfon? Pora pogodzić się z tym, że żyjemy w świecie technologii. Technologii, która dobrze wykorzystywana może przynieść naprawdę sporo dobrego.

Nie oszukujmy się też, że aplikacje i gry dla dzieci to programy, które napisane są przez osoby kochające małe szkraby. Świadczy o tym ich forma oraz pełnowartościowe dla malucha treści. Ale nie to jest najważniejsze. W dobie pandemii, kiedy młodzi rodzice wraz ze swoimi pociechami muszą #zostaćwdomu, aplikacje i gry dla dzieci w wersji online na smartfon czy tablet, pomagają dbać o prawidłowy rozwój dziecka – motoryczny, kreatywny czy edukacyjny. Wszystko to świadczy o tym, że wyselekcjonowanie najbardziej wartościowych aplikacji i gier dla najmłodszych oraz odpowiednie dawkowanie ich w wolnym czasie malucha daje więcej dobrego, niż złego. Jak jednak to zrobić?

Dzieci i urządzenia mobilne

Jaką aplikację dla dziecka wybrać?

Oczywiście, jak już napisałam wcześniej, najważniejszym kryterium przy wyborze odpowiedniego z nich,  powinna być zawartość merytoryczna i faktyczna korzyść, jaką może przynieść dziecku. Niemniej, czy jest coś na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Aplikacje i gry na smartfon to programy, które uruchomimy na smartfonach i tabletach, zgodnie z dedykowanym im systemem operacyjnym – najczęściej będzie to Android lub iOS. Dlatego na samym początku ważne jest określenie tego, na jakim sprzęcie będziecie instalować taką aplikację.

Co więcej, aplikacje na telefon dla dzieci oprócz tego, że edukują i pomagają w szerokopojętym rozwoju dziecka, są również doskonałą formą rozrywki i spędzania wolnego czasu. Przez wzgląd na to, warto również zadbać, aby ich oprawa była kolorowa, budząca miłe skojarzenia i skutecznie przykuwająca uwagę dziecka. Zachowajmy jednak zdrowe proporcje i zadbajmy również o odpowiednią estetykę oraz segregację informacji, w tym przejrzyste i intuicyjne menu – tak, aby dziecko nie czuło się zdezorientowane i mogło swobodnie korzystać z ich dobrodziejstw. 

Polecane aplikacje i gry dla dzieci

Gra edukacyjna dla dzieci po polsku (Booki odkrywca)

Tytuł tej aplikacji może wydawać się dość banalny, ale trzeba przyznać, że jej zawartość jest bardzo imponująca. Gra edukacyjna dla dzieci po polsku to zbiór 24 kategorii, które pozwalają najmłodszym poznawać świat, a konkretniej: cyfry, litery, owoce, warzywa, zwierzęta, kwiaty i wiele, wiele innych. Menu w języku polskim, przejrzysta i kolorowa oprawa graficzna, a także mnóstwo wartościowych, edukacyjnych treści oraz lektor, który pomaga je zrozumieć gwarantują, że każde dziecko będzie wprost zachwycone tą aplikacją na smartfon i tablet.

Gra edukacyjna dla dzieci po polsku jest dostępna na urządzenia z systemem Android.

Pidżamersi: Akademia bohaterów

Kolejna aplikacja dla dzieci to gra, która przynosi mnóstwo rozrywki, a przy tym doskonale rozwija umiejętności naukowe, technologiczne, inżynieryjne oraz matematyczne. W mgnieniu oka wprowadza dziecko w świat zabawy, gdzie animowana akcja przeplata się z pełną emocji rywalizacją. 

Rozwiązywanie zagadek i poznawanie zależności rządzących światem gwarantuje, że dziecko rozwinie u siebie umiejętność logicznego myślenia, a przy tym wszystkim pokocha świat Pidżamersów. Elementy edukacyjne są tu naturalnie zintegrowane z fabułą gry, dzięki czemu dziecko przyswaja mnóstwo nowych informacji poprzez zabawę.

Grę pobierzecie w Sklepie Play oraz w AppStore.

Puzzle dla Dzieci: Gra edukacyjna dla najmłodszych

Rozwijająca propozycja dla przedszkolaków. Aplikacja ta doskonale rozwija percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo-ruchową, sprawność manualną, koncentrację i uwagę dziecka. 

Edukacyjne puzzle pozwalają też na szybką i efektywną naukę języka angielskiego połączona z doskonałą zabawą. Forma graficzna i dźwiękowa aplikacji jest bardzo przyjemna dla oka i oferuje mnóstwo motywów, uwzględniających m.in.: pełną gamę zwierząt, owady, zabawki czy pojazdy. Program oferuje też różne stopnie trudności, przez co mamy pewność, że dziecko szybko się nim nie znudzi.

Puzzle dla Dzieci uruchomicie na urządzeniach z Android oraz iOS.

Dinozaur – gra dla dzieci

Kolejna aplikacja to zbiór gier i zabaw edukacyjnych, które doskonale rozwijają takie umiejętności, jak: logiczne myślenie, sprawne rozumowanie czy pamięć. Piękne obrazki i animacje skutecznie przyciągają uwagę dziecka, a realistyczne dźwięki i tematyczna muzyka pomagają rozwiązywać kolejne zagadki. Do dyspozycji malucha jest tu aż 16 różnych gier, m.in.: pamięciowa, ucząca kształtów, trenująca matematykę, a nawet wyścigowa, która skutecznie zadba o refleks i spryt dziecka.

Grę Dinozaur pobierzecie w Sklepie Play.

My profession (Mój zawód)

Fajna i bardzo rozwijająca propozycja dla milusińskich, polegająca na łączeniu pasujących do siebie tabliczek w pary. Każda runda przewiduje ich 5. Gra ma formę dopasowywanki i z pewnością pomoże dzieciom poznać świat możliwych do wykonywania zawodów. Oprócz tego genialnie rozwija percepcję wzrokową i umożliwia sprawne kategoryzowanie zdobytych podczas zabawy informacji. Atrakcyjności aplikacji dodaje fakt, że posiada opcję nagrywania głosu, która skutecznie pomaga w rozwiązywaniu zagadek.   

Aplikację My profession pobierzecie z AppStore.