Elektronika a światło niebieskie
Powiedzmy sobie wprost, praca w trybie Home Office i nauka zdalna nie sprzyjają ograniczeniu korzystania z urządzeń elektronicznych, a te emitują ogromne ilości światła niebieskiego. Smartfony, tablety, laptopy oraz telewizory, znajdujące się w każdym domu, to główne narzędzia do nauki, pracy, rozrywki i komunikacji w dzisiejszym świecie, zatem nie sposób z nich zrezygnować.
Niemniej, od dawna wiadomo, że korzystanie z elektroniki wyposażonej w ekrany niesie za sobą plusy i minusy. Nie bez powodów nasi rodzice mówili: „usiądź z daleka od telewizora”, a jeszcze do niedawna na monitory nakładano specjalne osłony, mające chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem. Dzisiaj, jak wszystko, technologia poszła naprzód i oferuje bardziej dyskretne systemu ochrony oczu, które zaimplementowane są w wyświetlaczach w niewidoczny na pierwszy rzut oka sposób. Czy to jednak wystarczy?
Jak ograniczyć światło niebieskie na komputerze i smartfonie?
Lekarka z Wielkiej Brytanii, dr Victoria Revell, twierdzi, że urządzeń emitujących światło niebieskie nie powinno używać się minimum 2 godziny przed próbą zaśnięcia, bo zamiast usypiać mózg, jeszcze bardziej go pobudzamy do aktywności, a światło niebieskie z zasady źle wpływa na zasypianie poprzez zahamowanie wydzielania melatoniny.
Mając na uwadze powyższe, trzeba zatem zdać sobie sprawę, że kluczową kwestią w ograniczeniu niekorzystnego wpływu niebieskiego światła na nasze oczy i organizm w ogóle, jest odpowiednia higiena obcowania ze sprzętem elektronicznym, w tym ze smartfonem i laptopem.
Chcąc nieco ułatwić to zadanie, poniżej zostawiam pakiet inspiracji i proponowanych rozwiązań, pozwalających ograniczyć negatywne działanie światła niebieskiego, podczas korzystania ze smartfona i laptopa. Zachęcam do korzystania z nich w codziennym życiu.
Kontroluj czas, który spędzasz z elektroniką
Pierwszą i najprostszą zasadą jest po prostu ograniczenie korzystania z elektroniki, posiadającej wyświetlacze. Zdaję sobie sprawę, że w dzisiejszych, pandemicznych czasach może brzmieć to nieco abstrakcyjnie, ale może warto spróbować?
Na początek ograniczmy korzystanie ze smartfona i laptopa tuż przed snem. Idąc za radą dr Revell, niech będą to przykładowo dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Jeżeli natomiast praca lub okoliczności sprawiają, że tak czy siak musisz skorzystać z urządzeń z ekranem w godzinach wieczornych, to warto wiedzieć, że istnieje szereg sposobów, aby jak najbardziej ograniczyć ich wpływ na organizm – zarówno w przypadku komputera, jak i smartfona możesz np. samodzielne podrasować ustawienia jasności wyświetlacza.
Zazwyczaj masz też możliwość skorzystania z predefiniowanych trybów, np. trybu nocnego, trybu ciemnego czy trybu ochrony wzroku. Niektóre systemy, np. Android, oferują również nazwany wprost: filtr światła niebieskiego. Oto miejsca, gdzie możemy znaleźć je w smartfonach z tym systemem: