Jak udostępnić Internet z telefonu?

Czy wiesz, że Twój smartfon może stać się routerem? W jaki sposób to zrobić? Wydawać by się mogło, że to kwestia dość oczywista, jednak w obliczu skomplikowanych nazw i mnogości ustawień może stanowić problem. A gdy przyjdzie pracować na laptopie w miejscu, gdzie nie ma Wi-Fi/LAN… Houston, mamy problem.

Hotspot, czyli tethering

Potrzeba korzystania z Internetu udostępnionego ze smartfona pojawia się w życiu przeciętnego użytkownika stosunkowo rzadko. A jak coś jest niepotrzebne, to po co sobie tym zawracać głowę… Druga sprawa to nazewnictwo, które dla osób mniej zorientowanych w technologiach może być dezorientujące. Czy Hotspot to sposób uruchomienia kamery termowizyjnej? A może wyszukiwarka najgorętszych imprez w okolicy? Tethering? Brzmi jak niemiecka choroba. Jakby nie dało się podpisać tej funkcji po prostu „Udostępnij Internet”… Ale przecież Wi-Fi, 3G czy LTE to też nie jest najczytelniejsza nomenklatura, jednak powszechność występowania znacznie ułatwia osadzenie jej w konkretnym kontekście.

Są jednak sytuacje, w których taka opcja może okazać się zbawieniem. Jeśli jesteś posiadaczem modemu, który wpinasz przy pomocy USB, nie będziesz mógł podłączyć go do konsoli albo służbowego laptopa bez uprzednio zainstalowanych odpowiednich zezwoleń. A może zechcesz podzielić się swoim pakietem ze znajomym, który wyczerpał swój limit albo nie posiada abonamentu internetowego?

Zdarza się, że router odmawia posłuszeństwa bądź inne niedogodności sprawiają, że nie możesz połączyć się z Internetem – złośliwość rzeczy martwych. Z tym jednak też możesz sobie poradzić dzięki smartfonowi.

W jaki sposób można udostępnić Internet z telefonu?

Przejdźmy zatem do konkretów: jak udostępnić Internet z telefonu? Niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, pierwszym krokiem jest upewnienie się, czy posiadane urządzenie ma stosowną funkcję. Po prostu wpisz w Google nazwę modelu z dopiskiem hotspot lub tethering. W zależności od potrzeb czy możliwości urządzenia możesz skorzystać z trzech opcji udostępniania. Hotspotu, czyli stworzenia z telefonu przenośnego punktu Wi-Fi, tetheringu przez Bluetooth lub modemu USB.

Hotspot to zdecydowanie najwygodniejsza opcja. Wówczas wystarczy, że inne urządzenia włączą Wi-Fi i wyszukają Twoją sieć. Zero kabli czy dodatkowych ustawień połączenia. Jednak nie każde urządzenie ma taką możliwość, dotyczy to na przykład starszych modeli laptopów. W tym lub podobnym wypadku dobrym wyborem będzie stworzenie z telefonu modemu USB i połączenie urządzenia odpowiednim kablem – minusem jest to, że takowy trzeba posiadać. Na szczęście kable i przejściówki nie są dużym wydatkiem.

Podwójny SIM

Obecnie większość smartfonów ma funkcję Dual SIM, która umożliwia korzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie. (A niektóre modele smartfonów zmieszczą nawet trzy). Ta opcja może się przydać także podczas problemów z połączeniem internetowym, które wynika z niedogodności sprzętowych.

Jeśli korzystasz z Internetu na kartę, przełóż ją z modemu, routera bądź innego urządzenia do smartfona i posłuż się nim do udostępnienia sieci. Dobra rada – uważaj, aby nie wykonywać z tego numeru połączeń. Spowoduje to naliczenie dodatkowych kosztów. Na szczęście Twój telefon jest bardzo komunikatywny i przed wykonaniem połączenia każe Ci wybrać kartę SIM, z której chcesz zadzwonić czy wysłać wiadomość SMS.

Po włożeniu karty internetowej do smartfon, wyszukaj w ustawieniach zarządzanie kartami SIM. W tym miejscu wybierzesz odpowiednie ustawienia dotyczące korzystania z konkretnych kart. Aby udostępnić Internet z drugiej karty, musisz zmienić domyślność dla transmisji danych. Teraz każde internetowe działanie będzie korzystać z pakietu danych tej właśnie karty.

zarządzanie kartami sim huawei
Ustawienia Huawei

Cenna porada

Zanim przystąpisz do udostępniania Internetu innym urządzeniom, sprawdź czy Twój smartfon ma włączoną transmisję danych. To ona jest odpowiedzialna za połączenie z siecią. Działanie połączenia jest możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy smartfon ma dostęp do sieci LTE i aktywowany transfer danych przez sieć komórkową. Telefon w tym układzie zastępuje router z modemem GSM.

UWAGA: W zależności od modelu telefonu i jego systemu, nazwy zakładek różnią się. W związku z tym, przy każdej nazwie podam kilka możliwości. Pamiętaj także, że zakładki te mogą się pojawić dopiero po rozwinięciu listy, czyli wybraniu więcej.

Przenośny punkt Wi-Fi

  1. Wejdź w ustawienia telefonu.
  2. Wyszukaj zakładkę, która dotyczy sieci ­– Sieci zwykłe i bezprzewodowe/Sieci/Połączenia.
  3. Tutaj w zależności od modelu, nazw może być wiele. Musisz odnaleźć zakładkę, która mówi o udostępnianiu Internetu, używając takich bądź podobnych sformułowań – Tethering i przenośny hotspot/Udostępnianie internetu/Tethering danych/Router Wi-Fi.
  4. Aby użyć bezprzewodowego połączenia w formie hotspotu, w tym miejscu musisz wybrać opcję o nazwie: Przenośny punkt Wi-Fi/Przenośny hotspot/Hotspot osobisty bądź zbliżonej.

Włącz opcje i skonfiguruj ustawienia punktu dostępu. Ustaw nazwę sieci lub pozostaw domyślną – ważne, aby wiedzieć z jakim Wi-Fi masz się połączyć. Ustal hasło – pamiętaj, że tylko mocne hasło uchroni Cię przed połączeniem obcego użytkownika.

W ustawieniach możesz ustalić także limit danych. Po osiągnięciu limitu transmisji punkt dostępu wyłączy się automatycznie. Jeśli obawiasz się wykorzystania całego pakietu Internetu, jaki posiadasz na swojej karcie SIM, ustaw ograniczenie do 10 MB, 50 MB czy 100 MB, w zależności, jakie masz możliwości.

Jeżeli natomiast nie jest Ci potrzebne takie ograniczenie − pamiętaj, aby ustawić brak limitu. Inaczej punkt dostępu będzie się co jakiś czas wyłączał. A gdy korzystasz intensywnie z Internetu i podłączone urządzenie będzie pobierało duże ilości danych, ciągłe rozłączanie Wi-Fi będzie bardzo irytujące.

Możesz także ustawić czas, po którym punkt dostępu automatycznie się wyłączy, gdy nie będzie do niego podłączone żadne urządzenie wykorzystujące pakiet danych. Gdy skończysz korzystanie z Internetu na zewnętrznym urządzeniu, a zapomnisz wyłączyć hotspot w telefonie, smartfon zrobi to za Ciebie po określonym czasie bezczynności – kilku czy kilkunastu minutach.

Gdy skonfigurujesz ustawienia, będziesz mógł szybko udostępniać Internet, wybierając opcję na pasku zadań.

Teraz wystarczy włączyć Wi-Fi na drugim urządzeniu – laptopie, tablecie czy konsoli, wyszukać swoją sieć, wpisać ustalone hasło i można swobodnie korzystać z Internetu. Oczywiście na tyle swobodnie, na ile pozwala Twoja osobista konfiguracja.

Ogniem i mie… Bluetoothem i kablem

Ale co w przypadku, jeśli korzystasz np. z komputera stacjonarnego, a Twój domowy dostawca ma awarię? Albo w laptopie padł moduł Wi-Fi? Bez obaw, są sposoby i na to. Będąc ubezWiFionym, możesz skorzystać z tetheringu także z użyciem kabla lub łączności Bluetooth. Ważne: komputery Mac nie mogą używać tetheringu z urządzeń z Androidem.

Tethering przez Bluetooth

W przypadku „Blututa” postępujemy podobnie, jak w przypadku Wi-Fi, tylko dodatkowo uruchamiamy stosowną opcję na smartfonie. Rzecz jasna, urządzenie docelowe musi posiadać moduł Bluetooth, by doszło do połączenia.

  1. Wejdź w ustawienia telefonu i w zakładkę dotyczącą połączenia – Sieci zwykłe i bezprzewodowe/Sieci/Połączenia.
  2. Odnajdź zakładkę dotyczącą udostępniania Internetu – Tethering i przenośny hotspot/Udostępnianie internetu/Tethering danych/Router Wi-Fi i udost. internetu.
  3. Tutaj odnajdziesz zakładkę, która dotyczy połączenia internetowego przez Bluetooth. Może ona brzmieć – Tethering przez Bluetooth/Router Bluetotooth.
  4. Teraz wystarczy sparować dwa urządzenia. Włącz Bluetooth na telefonie i urządzeniu, któremu udostępniasz Internet.
  5. Pamiętaj, aby sprawdzić w ustawieniach, czy Twoje urządzenie jest widoczne oraz jaką ma nazwę.
  6. Wejdź w ustawienia Bluetooth na urządzeniu docelowym i wyszukaj swój smartfon.
  7. Sparuj urządzenia i gotowe. Teraz masz dostęp do Internetu na obu z nich.

Jednak nie każde urządzenie ma moduł Bluetooth. Tyczy się to chociażby starszych modeli laptopów. W takim wypadku konieczne będzie skorzystanie z trzeciej opcji, czyli połączenia przez kabel USB.

Modem USB

Aby udostępnić Internet z telefonu za pomocą USB, najpierw musisz podłączyć telefon do komputera, używając odpowiedniego kabla. W przypadku laptopa, który ma złącze USB, wystarczy kabel, którym ładujesz telefon. Natomiast jeśli jest to urządzenie, które posiada jedynie złącza micro USB, musisz wyposażyć się w odpowiednią przejściówkę.

Sprawdź także, czy Twój smartfon obsługuje standard USB OTG. Mimo że większość smartfonów wyposażono w możliwość dwukierunkowej komunikacji między urządzeniami, aby mieć pewność, możesz to sprawdzić za pomocą aplikacji – USB OTG Checker.

  1. Wejdź w ustawienia i wybierz zakładkę dotyczącą połączeń i sieci – Sieci zwykłe i bezprzewodowe/Sieci/Połączenia.
  2. Przejdź do zakładki – udostępnienie Internetu – Tethering i przenośny hotspot/Udostępnianie internetu/Tethering danych/Router Wi-Fi i udost. internetu.
  3. W tym miejscu wybierz interesującą Cię opcję, czyli – Modem USB/Router USB.
  4. Powiązanie gotowe. Nie musisz już wybierać żadnych ustawień na laptopie. Twój telefon zostanie rozpoznany jako modem. Możesz korzystać z sieci internetowej.
  5. Jeśli urządzenie nie odczytało połączenia internetowego, sprawdź w jego ustawieniach czy Twój smartfon jest widoczny jako podłączone urządzenie USB.

Plusem takiego połączenia z komputerem jest fakt jednoczesnego ładowania telefonu. Przyda się zatem podczas dłuższej pracy.

Udostępnianie Internetu z iPhone’a

System iOS oferuje identyczne możliwości udostępniania Internetu ze smartfona na inne urządzenia.

Wejdź w ustawienia i odszukaj zakładkę Hotspot osobisty. Może się ona znajdować na głównej stronie ustawień lub w opcji Sieć komórkowa. Włącz hotspot – przesuń suwak – aby Twój iPhone był wykrywalny dla innych urządzeń.

iphone udostępnianie internetu
Źródło: support.apple.com

W tym miejscu pamiętaj także, aby skonfigurować hasło. Unikniesz wówczas połączeń przez obce urządzenia. Nikt niepowołany nie wykorzysta Twojego pakietu danych.

W zakładce Hotspot osobisty znajdziesz informację o trzech opcjach udostępniania Internetu – Łączenie przez Wi-Fi, Łączenie przez Bluetooth i Łączenie przez USB.

Aby połączyć się przez Wi-Fi, teraz wystarczy sięgnąć do drugiego urządzenia. Włącz na nim Wi-Fi i w dostępnych sieciach odszukaj swój iPhone. Połącz się z nim i wprowadź hasło.

Aby połączyć się przez Bluetooth, włącz go na swoim iPhonie. Teraz na drugim urządzeniu wyszukaj iPhone w ustawieniach Bluetooth i sparuj je. Hotspot osobisty przez Bluetooth nie jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami. Jeśli masz problemy z takim połączeniem, zalecane jest połączenie przez Wi-Fi.

Połączenie iPhone’a z innym urządzeniem poprzez USB, czy jest to Mac, czy PC, wymaga zainstalowania najnowszej wersji aplikacji iTunes. Podłącz iPhone lub iPad udostępniający hotspot osobisty do drugiego urządzenia za pomocą kabla USB. Wówczas powinien wyświetlić się komunikat, z prośbą o potwierdzenie zaufania – Czy zaufać temu komputerowi. Zezwól i korzystaj z Internetu.

Na co uważać podczas udostępniania Internetu?

Jak w przypadku każdej sieci, ktoś może nam się do niej włamać i przechwytywać nasze dane lub drenować transfer. Dlatego ważne jest, aby ustawić mocne hasło dostępu: nie krótsze niż 8 znaków, najlepiej z użyciem dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych (np. !, ?, |, & itp.). Wskazane jest też, aby nie używać istniejącego słowa zapisanego w całości. Dodatkowo, część urządzeń posiada funkcję podglądu listy połączonych odbiorców sieci. Jeśli zauważymy jakiegoś nieautoryzowanego użytkownika, możemy zepsuć mu zabawę.

oprogramowanie vpn na smartfonie

Inna metoda ochrony to oprogramowanie zewnętrzne, które zastąpi wbudowane opcje systemowe smartfona. Daje ono więcej opcji kontroli nad udostępnianą siecią, np. limit transfery czy lepszą kontrolę użytkowników. No i ostatni, będący pierwszym: dobry antywirus, najlepiej wyposażony w VPN lub inną metodę szyfrowania danych. Jako ofiara kradzieży danych — wiem, co mówię. Warto. To tyle w tym temacie. Miłego surfowania w sieci (mówi się tak jeszcze?).