Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się więcej.
Czy pobieranie z YouTube jest legalne?
Podczas pisania tego tekstu w Redakcji Geex (dziękuję Łukasz) pojawiły się wątpliwości natury prawnej, mianowicie, czy takie pobieranie muzyki z YouTube jest legalne. Oczywiście postanowiłam zgłębić temat i o to co udało mi się ustalić.
Prawo autorskie
Polskie prawo autorskie definiuje pojęcie dozwolonego użytku osobistego i mówi o tym, że można bez zgody twórcy korzystać z rozpowszechnionego już dzieła, ale tylko we własnym zakresie. Niedozwolone jest rozpowszechnianie go np. w serwisach wymiany plików oraz oczywiście za opłatą.
Regulamin YouTube
Jak wygląda sprawa z punktu widzenia regulaminu samego YouTube? Jest w nim zapis mówiący o tym, że osoba udostępniająca swój materiał jest zobowiązana do udzielenia licencji z prawem sublicencji. Dodatkowo musi zgodzić się na bezpłatne korzystanie z zamieszczonych treści, powielanie i rozpowszechnianie ich.
Inny fragment regulaminu dotyczący Uprawnień i ograniczeń w pkt.1 mówi, że: „Użytkownik nie może: uzyskiwać dostępu do jakiejkolwiek części Usługi lub jakiejkolwiek Treści ani jej powielać, pobierać, rozpowszechniać, transmitować, wyświetlać, sprzedawać, licencjonować, zmieniać, modyfikować lub w inny sposób wykorzystywać”. Na ten zapis serwis może powoływać się, wyrażając swoje niezadowolenie z faktu, że coraz więcej użytkowników zapisuje sobie na dysku udostępnione materiały. Jednak zaraz potem dodaje: „chyba że robi to…zgodnie z obowiązującym prawem”.
To jak to w końcu jest?
Wygląda na to, że jeśli chcecie cieszyć się swoim ulubionym kawałkiem w domowym zaciszu, to z punktu widzenia prawa nie ma przeszkód i według mnie to jest najistotniejsze. Najlepiej jednak jeśli będziecie ściągali utwory z oficjalnych kanałów autora czy wytwórni oraz sprawdzali licencję przed pobraniem.
Nie napisaliście o najwyższej funkcji czyli pobieranie całego kanału youtube i playlisty w 4k dowlander