Jaki program do pobierania muzyki z YouTube wybrać? Czy to legalne?

Pewnie dla wielu z Was YouTube jest nie tylko serwisem wideo, ale również odtwarzaczem muzyki. Wiąże się to jednak z kilkoma problemami. Np. muzyka wyłącza się po zablokowaniu ekranu na smartfonie. Oprócz tego potrzebny jest oczywiście dostęp do internetu. Poznajcie więc programy, dzięki którym możecie ściągnąć muzykę z serwisu YouTube.

Polecane programy do pobierania muzyki z YouTube

  1. Free YouTube Downloader
  2. 4K Video Downloader
  3. aTube Catcher
  4. Freemake Video Downloader

Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się więcej.

Czy pobieranie z YouTube jest legalne?

Podczas pisania tego tekstu w Redakcji Geex (dziękuję Łukasz) pojawiły się wątpliwości natury prawnej, mianowicie, czy takie pobieranie muzyki z YouTube jest legalne. Oczywiście postanowiłam zgłębić temat i o to co udało mi się ustalić.

Prawo autorskie

Polskie prawo autorskie definiuje pojęcie dozwolonego użytku osobistego i mówi o tym, że można bez zgody twórcy korzystać z rozpowszechnionego już dzieła, ale tylko we własnym zakresie. Niedozwolone jest rozpowszechnianie go np. w serwisach wymiany plików oraz oczywiście za opłatą.

Regulamin YouTube

Jak wygląda sprawa z punktu widzenia regulaminu samego YouTube? Jest w nim zapis mówiący o tym, że osoba udostępniająca swój materiał jest zobowiązana do udzielenia licencji z prawem sublicencji. Dodatkowo musi zgodzić się na bezpłatne korzystanie z zamieszczonych treści, powielanie i rozpowszechnianie ich.

Inny fragment regulaminu dotyczący Uprawnień i ograniczeń w pkt.1 mówi, że: „Użytkownik nie może: uzyskiwać dostępu do jakiejkolwiek części Usługi lub jakiejkolwiek Treści ani jej powielać, pobierać, rozpowszechniać, transmitować, wyświetlać, sprzedawać, licencjonować, zmieniać, modyfikować lub w inny sposób wykorzystywać”.  Na ten zapis serwis może powoływać się, wyrażając swoje niezadowolenie z faktu, że coraz więcej użytkowników zapisuje sobie na dysku udostępnione materiały. Jednak zaraz potem dodaje: „chyba że robi to…zgodnie z obowiązującym prawem”.

To jak to w końcu jest?

Wygląda na to, że jeśli chcecie cieszyć się swoim ulubionym kawałkiem w domowym zaciszu, to z punktu widzenia prawa nie ma przeszkód i według mnie to jest najistotniejsze. Najlepiej jednak jeśli będziecie ściągali utwory z oficjalnych kanałów autora czy wytwórni oraz sprawdzali licencję przed pobraniem.

Jak ściągnąć muzykę z Youtube?  Polecane programy 

Skoro kwestie prawne mamy już wyjaśnione, przejdźmy do rzeczy. Pobieranie muzyki z YouTube nie jest wcale takie skomplikowane, trzeba to tylko zrobić z pomocą odpowiednich programów. Dowiedzcie się zatem jakich programów użyć, aby ściągnąć muzykę z YouTube.  

Free Youtube Downloader – program z prostą obsługą

To całkowicie darmowy program do pobierania muzyki i wideo z serwisu YouTube. W bardzo prosty sposób możecie nie tylko pobierać klipy z YouTube’a, ale i konwertować je do wybranego formatu. Wystarczy, że skopiujecie link z poziomu przeglądarki internetowej i przekleicie go do programu. Później ustawiacie format pliku i jakość w jakim chcecie go zapisać – do dyspozycji są cztery profile jakości: standardowa, wysoka, HD (720p) oraz Full HD (1080p).

Nie musicie zapisywać całego klipu wideo, z Youtube Download możecie wyodrębnić z niego tylko muzykę i zapisać ją w formacie MP3. Z pewnością są takie utwory, które uwielbiacie słuchać, ale sam teledysk jest nie do zniesienia i psuje Wam tylko pozytywne wrażenia. Pozwolicie, że nie będę podawała konkretnych przykładów, a nóż dany artysta jest akurat fanem Geexa.

program do pobierania muzyki z youtube
Źródło: youtubedownloader.com

4K Video Downloader – pobiera muzykę nie tylko z YouTube

To jeden z najlepszych programów do pobierania muzyku z YouTube. Dodatkowo możecie za jego pomocą pobierać także klipy z serwisów Vimeo, SoundCloud, Flickr, Facebook oraz DailyMotion.

Obsługa tego programu także jest bardzo prosta i intuicyjna. Wystarczy pobrać link, wkleić go do programu, dobrać ustawienia i kliknąć „Pobierz”. Przyznacie, że nie ma w tym nic skomplikowanego. Domyślnie program zapisuje pliki na dysku C, ale oczywiście możecie to dowolnie zmieniać. Jeśli skorzystacie z  „Trybu inteligentnego”, program zapamięta zdefiniowane przez Was ustawienia.

W 4K Video Downloader też istnieje możliwość pobrania samego dźwięku z klipu za pomocą prostej funkcji „Wydobądź audio”.

4kdownload - program
Źródło: 4kdownload.com

aTube Catcher – pobiera muzykę z yt i rejestruje obraz pulpitu

To darmowy program umożliwiający pobieranie filmów i muzyki z takich serwisów jak YouTube, MySpace czy Dailymotion. Zapisywać je możecie w wielu formatach, wybierając ten, który obsługiwany jest przez urządzenie, na którym chcecie je oglądać czy odsłuchiwać.

Poza tą podstawową funkcją za pomocą aTube Catcher możecie też rejestrować obraz pulpitu oraz tworzyć kompilacje video i nagrywać je na płyty. Program ma też dyktafon rejestrujący wszystkie dźwięki przechodzące przez kartę dźwiękową komputera, które potem zapisuje w wybranym formacie.

aTube Catcher jest więc kompletnym i wszechstronnym narzędziem do pobierania, konwertowania i nagrywania.

atube - aplikacja do pobierania muzyki z youtube
Źródło: atube.me

Freemake Video Downloader – usuwa reklamy z filmów YouTube

To kolejny program, dzięki któremu ściągnięcie filmy nie tylko z YouTube. Lista stron obsługiwanych przez Freemake Video Downloader liczy ponad 50 pozycji. Zapisywać pliki możecie w wielu formatach i rozdzielczościach – oprócz standardowych dostępne macie Full HD i 4K.

Dużą zaletą programu jest bardzo szybkie pobieranie filmów z serwisów internetowych. Freemake Video Downloader charakteryzuje się również prostotą użytkowania. Aby pobrać muzykę wystarczy:

  • Pobrać i zainstalować aplikację;
  • Skopiować link filmiku z przeglądarki;
  • Wybrać przycisk „Wklej URL”;
  • Wybrać poziom jakości w okienku pobierania i wcisnąć przycisk „Pobieranie”.
freemake-video - program do pobierania muzyki
Źródło: freemake.com

Za pomocą tego programu także możecie wyodrębnić jedynie ścieżkę dźwiękową.  Dodatkowo program posiada możliwość automatycznego usuwania reklam z wybranych filmów z YouTube. To bardzo przydatna funkcja. Chyba nikt nie lubi, kiedy po relaksującej, wyciszającej piosence słuchanej do snu załącza się rycząca reklama, która niemal przyprawia o zawał serca.

W programie możecie pobierać nie tylko pojedyncze klipy, ale również całe kanały i playlisty z kanału YouTube.