Aplikacje mobilne ułatwiają codzienne obowiązki i dostarczają rozrywkę. Korzystamy z mediów społecznościowych, komunikatorów, aplikacji bankowych. Czyż nie jest prościej sięgnąć po smartfon i w kilku krokach dokonać przelewu, zrobić zakupy czy skontaktować się z przyjaciółmi? Tak samo prosta może stać się nauka. Poznaj kilka propozycji aplikacji edukacyjnych dostępnych w Google Play.
Dla wielu osób codziennym rytuałem jest przeglądanie ulubionych portali internetowych i najnowszych postów w mediach społecznościowych. Warto wpleść w to aplikacje edukacyjne i poszerzać, utrwalać oraz sprawdzać swoją wiedzę z różnych dziedzin, w tak samo prosty i swobodny sposób, jak przeglądanie Facebooka.
Z aplikacjami edukacyjnymi można zorganizować czas, usystematyzować zdobytą wiedzę, powtórzyć materiał lub szybko wyszukać przydatne informacje. Taka metoda nauki przypadła do gustu już wielu uczniom i studentom. Zapoznaj się zatem z poniższą listą polecanych aplikacji do nauki dostępnych w Google Play, czyli na urządzeniach z systemem Android, i wybierz najlepsze dla siebie.
Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, również powinieneś sprawdzić ofertę sklepów z aplikacjami. W kategorii Edukacja znajdziesz programy i narzędzia, dzięki którym zmobilizujesz dziecko do nauki albo zainspirujesz się do przeprowadzenia ciekawej lekcji.
Wybór aplikacji edukacyjnych jest bardzo szeroki. Praktycznie każdy przedmiot ma już swoją aplikację – od języka polskiego, po matematykę, biologię i fizykę. Nawet wuefiści znajdą coś ze swojej dziedziny.
Dostępne są także aplikacje, które łączą kilka przedmiotów lub oferują zbiór kursów. Choć te drugie skierowane są głównie dla starszych uczniów i studentów.
Należy jednak uważać, bo obszerny wybór wiąże się z tym, że nie jest łatwo znaleźć dobrą, podkreślam – dobrą, aplikację edukacyjną. W wielu pojawiają się błędy merytoryczne. Inne natomiast mają mało przejrzysty i niezbyt przyjazny interfejs. A przecież grafika powinna zachęcać do nauki, a nie odstraszać.
Pamiętaj zatem, aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat aplikacji – na podstawie jakich materiałów dydaktycznych powstała i czy producenci korzystali z profesjonalnych źródeł.
Zaznaczę jeszcze na początku, że większość polecanych poniżej aplikacji wymaga założenia konta. Dzięki niemu zyskujesz dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak automatyczny zapis postępów i ukończonych kursów. Do wielu z nich możesz się szybko zalogować za pomocą Facebooka lub konta Google.
Założenie konta nie jest jednoznaczne z koniecznością wykupienia płatnej subskrypcji. Zdecydowana większość wymienionych poniżej aplikacji jest darmowa. Dodatkowe płatności mogą dotyczyć jedynie dostępu do rozszerzonych funkcji albo profesjonalnych kursów.
Powrót do szkolnej rzeczywistości najlepiej rozpocząć od spraw organizacyjnych i rozplanowania najbliższego semestru. Pomogą w tym mobilne dzienniki osobiste, w których możesz stworzyć swój harmonogram zadań, zapisać prace domowe i tworzyć szybkie komentarze-notatki.
Jedną z ciekawszych aplikacji, która pomaga w ułożeniu planu dnia i zapisywaniu ważnych wydarzeń, takich jak egzaminy czy długoterminowe prace domowe, jest School Planner. Jego dużą zaletą wśród tłumu podobnych narzędzi jest polskie menu oraz bardzo prosta obsługa.
Warto przygotować się także do nadchodzących ocen i mieć je pod kontrolą dzięki mobilnym wersjom e-dzienników. Tutaj należy wybrać aplikację kompatybilną z używanym przez szkołę programem. Kilka z nich łączy Szkolny.eu z całkiem wysoką notą. A z moich obserwacji wynika, że aplikacje e-dzienników są oceniane raczej na mniej niż 2 gwiazdki. Inna sprawa, czy to zasługa słabego oprogramowania, czy zawartości dzienniczka 😉.
Oto lista najlepszych aplikacji edukacyjnych na Androida, które zawierają zestawy materiałów z danej dziedziny, testy oraz ćwiczenia sprawdzające i utrwalające wiedzę z danego przedmiotu.
Wśród aplikacji dostępnych w kategorii edukacyjnej, zdecydowaną większość stanowią programy do nauki języków obcych. Najpopularniejszą z nich, o bardzo przyjaznej grafice i prostym interfejsie, jest Duolingo.
Naukę można zacząć od podstaw lub wybrać bardziej zaawansowany poziom. Co ciekawe, aplikacja sama na początku zweryfikuje Twoje zdolności językowe. Po wypełnieniu testu rozpoczniesz zatem swój indywidualny kurs, podzielony na kategorie i poziomy.
Na tym poprzestanę, ponieważ więcej propozycji znajdziesz w artykułach:
🇬🇧 Aplikacje do nauki języka angielskiego – dla początkujących i średniozaawansowanych
🇩🇪 Aplikacje do nauki języka niemieckiego – jakie są najlepsze?
Aplikacje pomagające w nauce języka polskiego opierają się głównie na trenowaniu ortografii. Jedną z nich jest Polska ortografia. Znajdziesz tam obszerną bibliotekę testów sprawdzających wiedzę z zasad pisowni.
Atutem tej aplikacji jest informowanie o regułach ortograficznych i interpunkcyjnych od razu po udzieleniu odpowiedzi. To ważne, że użytkownik dostaje konkretne wyjaśnienie popełnionego błędu.
Czas na aplikację z dziedziny historii literatury.
Zbiór najważniejszych informacji o lekturach, epokach i motywach literackich oferuje Lekturowo. Wiadomości podzielone są na trzy kategorie, w których umieszczono streszczenia, opisy bohaterów, ramy czasowe oraz kluczowe pojęcia.
Bezapelacyjnie najlepszymi opiniami wśród aplikacji matematycznych cieszy się Photomath. Bardzo ciekawe jest jej działanie. Po zeskanowaniu zadania pojawia się rozwiązanie i instrukcja, jak krok po kroku wykonać obliczenia.
Znajdziesz tam też kalkulator z zaawansowanymi funkcjami, ułatwiający obliczenie rozbudowanych worów matematycznych. Rodzicu, lepiej jednak uważaj, jeśli nie chcesz, żeby Photomath był jedynym wykonawcą prac domowych dziecka.
Dużym ułatwienie podczas przyswajania królowej nauk jest aplikacja Matematyka na 5! To zbiór wzorów matematycznych z opisami i ilustracjami ułatwiającymi zrozumienie matematycznych zawirowań. Już nie trzeba wertować podręcznika w poszukiwaniu wzorów i objaśnień, co zdecydowanie przyspieszy odrabianie prac domowych.
W tej kategorii nie znajdziesz quizów czy testów. Polecane aplikacje oparte są na esejach dotyczących biografii i twórczości artystów. Wypełnione są także opisami popularnych muzeów i ich zasoby.
Z Google Arts&Culture oraz DailyArt poznasz najważniejsze informacje z dziedziny historii sztuki i obejrzysz wirtualny zbiór dzieł. Ponadto aplikacja DailyArt zadba o to, żebyś codziennie otrzymywał nową porcję wiedzy, wysyłając powiadomienia zachęcające do poznania kolejnego dzieła sztuki.
Nauczyciele nauk przyrodniczych także mają swoich cyfrowych pomocników. Aplikacja Fizyka na 5! działa podobnie jak jej matematyczna wersja. To łatwy w obsłudze program z wzorami fizycznymi i ilustracjami.
Naukę geografii może ubarwić StudyGe. Jest to quiz geograficzny oparty na mapie świata. W formie gry można studiować informacje o krajach wszystkich kontynentów.
To kolejna aplikacja, która dostarczy Ci nową porcję wiedzy, nawet jeśli nie będziesz jej systematycznie odwiedzał. Codziennie na pasku powiadomień znajdziesz wiadomość od StudyGe, zawierającą nazwę państwa i jego stolicę.
Aplikacją, która ułatwi zgłębienie jednego z działów biologii, jest Ciało ludzkie. Znajdziesz tam ułatwiający naukę model człowieka w 3D oraz szczegółowe informacje dotyczące budowy ludzkiego ciała.
A skoro mowa o biologii to warto wspomnieć także o polecanej przez Google Play aplikacji iNaturalist. Jej działanie opiera się na obserwacjach użytkowników, którzy dzielą się zdjęciami najróżniejszych gatunków zwierząt i roślin. Co ważne, podawane przez nich informacje są weryfikowane.
Z dziedziny chemii godną polecenia aplikacją jest Układ Okresowy 2021. Znajdziesz tam nie tylko tablicę Mendelejewa, ale także opisy pierwiastków oraz tabelę rozpuszczalności.
Gdzie jest Mały Wóz? Polecane aplikacje do obserwacji nieba
Jest to aplikacja serwisu edukacyjnego organizacji non-profit, udostępniająca materiały edukacyjne z wielu dziedzin – matematyki, nauk przyrodniczych, ekonomii i finansów, nauk humanistycznych i sztuki oraz informatyki. W każdym dziale umieszczone są kursy w formie filmów, notatki (artykuły, eseje), quizy i testy. Niestety nie wszystkie z nich są dostępne w języku polskim. Mimo to, zasób materiałów jest bardzo szeroki.
Po opanowaniu funkcji aplikacji Khan Academy stanie się ciekawym źródłem materiałów zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Można je wyszukiwać za pomocą kategorii albo wpisując konkretną frazę w wyszukiwarce.
Aplikacja przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1–6. Co prawda nie jest ona darmowa, ale dzięki wersji próbnej możesz sprawdzić, czy spełni swoje zadanie i czy warto w nią zainwestować.
Na platformie edukacyjnej Squla znajdziesz gry, quizy i filmy edukacyjne. Aplikacja ta służy głównie do powtarzania materiału i utrwalania wiedzy poprzez zabawę. Ma prosty i przejrzysty interfejs, a świetna szata graficzna sprawi, że Twoje dziecko z pewnością zainteresuje się aplikacją i skupi na wykonywanych zadaniach. Materiały edukacyjne zostały przygotowane przez profesjonalistów, masz więc pewność, że Twoje dziecko uczy się z wiarygodnych źródeł i nie przyswaja błędów.
Aplikacja Quizlet różni się od tych przedstawionych powyżej. Warto jednak zwrócić na nią uwagę, ponieważ pomoże usystematyzować zdobytą wiedzę. Została stworzona do opracowywania fiszek, czyli wirtualnych karteczek z pojęciami i informacjami na dany temat.
Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu. Wystarczy, że wpiszesz termin, pojęcie czy obcojęzyczne słówko, a w miejscu definicji wprowadzisz wyjaśnienie. Poziom opanowanej wiedzy możesz sprawdzić w automatycznie tworzących się testach otwartych lub zamkniętych oraz grze, w której należy dopasować pojęcie do definicji. Aplikacja umożliwia także przeglądanie zestawów innych użytkowników.
Warto wspomnieć także o nieco poważniejszych aplikacjach, skierowanych do starszych uczniów, studentów i dorosłych. Aplikacja TED oferuje zbiór filmów z konferencji naukowych, na których poruszane były zagadnienia z wielu dziedzin. Tematyka jest naprawdę szeroka: od technologii, przez zdrowie i psychologię, po sztukę.
Prelekcje można wyszukać: wpisując szczegółową frazę, wybierając konkretną kategorię lub prelegenta albo odnajdując interesujące tematy na liście alfabetycznej. Choć prelekcje prowadzone są w języku angielskim, większość z nich została przetłumaczona na język polski (i ponad 100 innych języków).
Pobierz aplikację TED z Google Play
Ciekawym rozwiązaniem dla starszej młodzieży i studentów, którzy mają skonkretyzowane potrzeby edukacyjne, jest również Udemy. Znajdziesz tutaj obszerny zbiór kursów, związanych z rozwojem zawodowym oraz osobistym. Co prawda płatnych, natomiast nie są to kosmiczne ceny, a dodatkowy plus stanowi dożywotni dostęp do wykupionych materiałów.
Kategoria aplikacji edukacyjnych jest niezwykle bogata i mam pewien niedosyt, kończąc tę listę. W Google Play znajdziesz jeszcze wiele ciekawych i pomocnych aplikacji z innych dziedzin. Warto także wypróbować te, oferujące trening mózgu, czyli ćwiczenia na koncentrację, spostrzegawczość czy szybkość, na przykład Lumosity oraz NeuroNation.
Zobacz polecane smartfony i tablety z systemem Android, które sprawdzą się nie tylko podczas korzystania z aplikacji edukacyjnych.