Aplikacje edukacyjne w Google Play, które naprawdę pomogą w nauce

Aplikacje mobilne ułatwiają codzienne obowiązki i dostarczają rozrywkę. Korzystamy z mediów społecznościowych, komunikatorów, aplikacji bankowych. Czyż nie jest prościej sięgnąć po smartfon i w kilku krokach dokonać przelewu, zrobić zakupy czy skontaktować się z przyjaciółmi? Tak samo prosta może stać się nauka. Poznaj kilka propozycji aplikacji edukacyjnych dostępnych w Google Play.

Dlaczego warto?

Dla wielu osób codziennym rytuałem jest przeglądanie ulubionych portali internetowych i najnowszych postów w mediach społecznościowych. Warto wpleść w to aplikacje edukacyjne i poszerzać, utrwalać oraz sprawdzać swoją wiedzę z różnych dziedzin, w tak samo prosty i swobodny sposób, jak przeglądanie Facebooka.

Z aplikacjami edukacyjnymi można zorganizować czas, usystematyzować zdobytą wiedzę, powtórzyć materiał lub szybko wyszukać przydatne informacje. Taka metoda nauki przypadła do gustu już wielu uczniom i studentom. A jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem, również powinieneś zapoznać się z ofertą Google Play. W kategorii edukacyjnej znajdziesz aplikacje, dzięki którym zmobilizujesz swoje dziecko do nauki albo sam zainspirujesz się do przeprowadzenia ciekawej lekcji.

aplikacje do nauki

Rozsądny wybór

Wybór aplikacji edukacyjnych jest bardzo szeroki. Praktycznie każdy przedmiot ma już swoją aplikację – począwszy od języka polskiego, przez matematykę, na biologii kończąc. A pewnie i wuefiści znajdą coś dla siebie. Są także aplikacje, które łączą kilka przedmiotów lub oferują zbiór kursów, choć te skierowane są głównie dla starszych uczniów i studentów.

O dziwo nie jest łatwo znaleźć dobrą, podkreślam dobrą, aplikację edukacyjną. W wielu pojawiają się błędy merytoryczne. Niektóre posiadają mało przejrzysty i niezbyt przyjazny interfejs. A przecież grafika powinna zachęcać do nauki, a nie odstraszać.

Pamiętaj, aby szukając aplikacji zapoznać się z informacjami na jej temat – w oparciu o jakie materiały dydaktyczne powstała i czy producenci korzystali z profesjonalnych źródeł.

aplikacje do nauki wybór

Zaznaczę jeszcze na początku, że w większości aplikacji wymagane jest założenie konta. Dzięki temu masz dostęp do rozszerzonej wersji – dodatkowych funkcji, automatycznego zapisu postępów i ukończonych kursów. Do większości z nich możesz się szybko zalogować za pomocą Facebooka lub konta Google.

Sprawy organizacyjno-porządkowe

Powrót do szkolnej rzeczywistości najlepiej rozpocząć od spraw organizacyjnych i rozplanowania najbliższego semestru. Z mobilnych dzienników osobistych, w których możesz stworzyć swój harmonogram zadań, zapisać prace domowe czy tworzyć szybkie komentarze-notatki, najlepszymi ocenami cieszy się School i School Planner. 

aplikacja School
Aplikacja School || Źródło: Google Play
aplikacja School Planner
Aplikacja School Planner || Źródło: Google Play

Warto przygotować się także do nadchodzących ocen i mieć je pod kontrolą dzięki mobilnym wersjom e-dzienników. Tutaj należy wybrać aplikacje kompatybilną z używanym przez szkołę programem. Kilka z nich łączy aplikacja Szkolny.eu i ma całkiem wysoką notę. A z moich obserwacji wynika, że aplikacje e-dzienników są oceniane raczej na mniej niż 2 gwiazdki. Inna sprawa czy to zasługa słabego oprogramowania, czy zawartości dzienniczka 😉.

Aplikacje do nauki

W tej kategorii przedstawię najlepsze aplikacje, które skupiają zestawy materiałów z danej dziedziny i/lub testy oraz ćwiczenia sprawdzające bądź utrwalające wiedzę z danego przedmiotu.

Języki obce

Zdecydowaną większość, z oferowanych w kategorii edukacyjnej, stanowią aplikacje do nauki języków obcych. Najpopularniejszą z nich, o bardzo przyjaznej grafice i prostym interfejsie, jest Duolingo. Naukę można zacząć od podstaw lub wybrać bardziej zaawansowany poziom. Jednak aplikacja sama na początku zweryfikuje Twoje zdolności językowe. Po wypełnieniu testu rozpoczniesz swój indywidualny kurs, który jest podzielony na kategorie i poziomy.

aplikacja Duolingo
Źródło: Google Play

Język polski

Aplikacje pomagające w nauce języka polskiego opierają się głównie na trenowaniu ortografii. Jedną z nich jest Polska ortografia. Znajdują się tam testy sprawdzające wiedzę z zasad pisowni. Po udzieleniu odpowiedzi wyświetlają się reguły ortograficzne, interpunkcyjne i zasady pisowni. To ważne, że użytkownik dostaje konkretną informację o poprawnej odpowiedzi i wyjaśnienie.

aplikacja polska ortografia
Źródło: Google Play

Z dziedziny historii literatury zbiór najważniejszych informacji o lekturach, epokach i motywach literackich oferuje aplikacja Lekturowo. Wiadomości podzielone są na trzy kategorie, w których znajdziesz streszczenia, opisy bohaterów, ramy czasowe czy kluczowe pojęcia.

aplikacja lekturowo
Źródło: Google Play

Wartą polecenia aplikacją jest także J. polski. To bardzo prosta w użyciu i przejrzysta aplikacja, która łączy naukę o języku i literaturze. Składa się głównie z informacji w pigułce oraz testów wielokrotnego wyboru.

Matematyka

Bezapelacyjnie najlepszymi opiniami, wśród aplikacji matematycznych, cieszy się Photomath. Bardzo ciekawe jest jej działanie. Po zeskanowaniu zadania, pojawia się rozwiązanie i instrukcja, jak krok po kroku wykonać obliczenia. Posiada też kalkulator z zaawansowanymi funkcjami, ułatwiający obliczenie rozbudowanych worów matematycznych. Lepiej jednak uważać, jeśli nie chcesz, żeby Photomath był jedynym wykonawcą prac domowych dziecka.

Dużym ułatwienie podczas nauki jest aplikacji Matematyka na 5! Znajdziesz tam zbiór wzorów matematycznych z opisami i ilustracjami ułatwiającymi zrozumienie matematycznych zawirowań. To duże ułatwienie i przyspieszenie pracy, gdy nie trzeba wertować podręcznika w poszukiwaniu wzorów i objaśnień.

aplikacja matematyka na 5

Historia sztuki

W tej kategorii nie znajdziesz quizów czy testów. Polecane aplikacje oparte są na esejach dotyczących biografii i twórczości artystów  oraz opisujących muzea i ich zasoby. Z Google Arts&Culture oraz DailyArt poznasz najważniejsze informacje z dziedziny historii sztuki oraz obejrzysz wirtualny zbiór dzieł. Ponadto aplikacja DailyArt dba o to, żebyś codziennie otrzymywał nową porcję informacji i wysyła powiadomienia zachęcające do poznania kolejnego dzieła sztuki.

aplikacja DailyArt
Aplikacja DailyArt || Źródło: Google Play

Nauki przyrodnicze

Nauczyciele nauk przyrodniczych także mają swoich cyfrowych pomocników. Aplikacja Fizyka na 5! działa podobnie jak jej matematyczna wersja. To łatwa w obsłudze, prosta aplikacja z wzorami fizycznymi i ilustracjami.

aplikacja fizyka na 5
Źródło: Google Play

Naukę geografii może ubarwić StudyGe. Jest to quiz geograficzny oparty na mapie świata. W formie gry można studiować informacje o krajach wszystkich kontynentów. To kolejna aplikacja, która dostarczy Ci nowe informacje nawet jeśli o niej zapomnisz. Codziennie na pasku powiadomień znajdziesz wiadomość od StudyGe zawierającą nazwę państwa i jego stolicę.

Aplikacją, która ułatwi przyswojenie jednego z działów biologii jest Ciało ludzkie. Znajdują się tam informacje o budowie ludzkiego ciała oraz ułatwiający naukę model człowieka w 3D. 

aplikacja ciało ludzkie
Źródło: Google Play

A skoro mowa o biologii to warto wspomnieć także o polecanej przez Google Play aplikacji iNaturalist. Jej działanie opiera się na obserwacjach użytkowników, którzy dzielą się zdjęciami najróżniejszych gatunków zwierząt i roślin. A podawane przez nich informacje są weryfikowane.

aplikacja inaturalist
Źródło: Google Play

Natomiast polecaną aplikacją z dziedziny chemii jest Układ Okresowy 2020. Znajdziesz tam nie tylko tablicę Mendelejewa, ale także opisy pierwiastków czy tabelę rozpuszczalności.

Aplikacja Układ Okresowy 2020
Źródło: Google Play

Wiele dziedzin naukowych w jednym miejscu

Khan Academy

Jest to aplikacja serwisu edukacyjnego organizacji non-profit. Znajdziesz tam materiały lekcyjne z wielu dziedzin – matematyki, nauk przyrodniczych, ekonomii i finansów, nauk humanistycznych i sztuki oraz informatyki. W każdym dziale umieszczone są kursy w formie filmów, notatki (artykuły, eseje), quizy i testy. Niestety nie wszystkie z nich są dostępne w języku polskim. Mimo to, zasób materiałów jest bardzo szeroki.

Po opanowaniu funkcji aplikacji, Khan Academy stanie się ciekawym źródłem materiałów dla uczniów i nauczycieli. Można je wyszukiwać za pomocą kategorii albo wpisując konkretną frazę w wyszukiwarce.

aplikacja Khan Academy
Źródło: Google Play

Squla

Aplikacja przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas 1­–6. Co prawda nie jest ona darmowa, ale wersja próbna, z którą możesz poznać podstawowe funkcje aplikacji, wywołuje bardzo pozytywne wrażenia.

Na platformie edukacyjnej Squla znajdziesz gry, quizy i filmy edukacyjne. Aplikacja ta służy głównie do powtarzania materiału i utrwalania go poprzez zabawę. Ma prosty i przejrzysty interfejs. Wysoki poziom grafiki sprawi, że Twoje dziecko z pewnością zainteresuje się aplikacją i skupi na wykonywanych zadania. Materiały edukacyjne zostały przygotowane przez profesjonalistów, masz więc pewność, że Twoje dziecko uczy się z wiarygodnych źródeł i nie przyswaja błędów.

Quizlet

Aplikacja ta różni się od tych przedstawionych powyżej. Jest natomiast warta uwagi, ponieważ pomoże usystematyzować zdobytą wiedzę. Została stworzona do opracowywania fiszek, czyli w tym wypadku, wirtualnych karteczek z pojęciem i informacjami na dany temat.

Aplikacja jest bardzo prosta w użyciu. Wystarczy, że wpiszesz termin, pojęcie czy słówko obcojęzyczne, a w miejscu definicji wprowadzisz wyjaśnienie. Poziom opanowanej wiedzy możesz sprawdzić w automatycznie tworzących się testach otwartych lub zamkniętych oraz grze, w której musisz dopasować  pojęcia do definicji. Aplikacja umożliwia także przeglądanie zestawów innych użytkowników.

Aplikacja Quizlet
Źródło: Google Play

Dla nieco starszych poszukiwaczy wiedzy

Warto wspomnieć także o nieco poważniejszych aplikacjach, skierowanych do starszych uczniów. Aplikacja TED oferuje zbiór filmów z konferencji naukowych z wielu dziedzin. Tematyka jest naprawdę szeroka: od technologii, przez zdrowie i psychologię, po sztukę. Prelekcje można wyszukać wybierając konkretną kategorię lub prelegenta, tematy z listy alfabetycznej albo wpisując szczegółową frazę, słowa klucze. Choć prelekcje prowadzone są w języku angielskim, większość z nich została przetłumaczona na język polski (i ponad 100 innych).

Ciekawym rozwiązaniem dla starszej młodzieży i studentów, którzy mają skonkretyzowane potrzeby edukacyjne, jest Udemy. Znajdziesz tutaj zbiór kursów, co prawda płatnych, ale nie są to kosmiczne ceny. Dodatkowym plusem jest to, że zyskujesz do nich dożywotni dostęp.

Kategoria aplikacji edukacyjnych jest niezwykle bogata i mam pewien niedosyt kończąc tę listę. W Google Play znajdziesz jeszcze wiele ciekawych i pomocnych aplikacji z innych dziedzin. Warto także wypróbować te, oferujące trening mózgu, czyli ćwiczenia na koncentrację, spostrzegawczość czy szybkość, na przykład Lumosity oraz NeuroNation.

Zobacz polecane smartfony z systemem Android, które sprawdzą się nie tylko podczas korzystania z aplikacji edukacyjnych