Aplikacje do nauki języka angielskiego – dla początkujących i średniozaawansowanych

Język angielski to obecnie język uniwersalny, posługują się nim ludzie na całym świecie. Warto więc zacząć się go uczyć, a można to robić w wygodny sposób, korzystając z przeznaczonych do tego aplikacji na smartfony. Sprawdźcie wybrane apki, które pomogą w nauce od podstaw, a także inne sposoby uczenia się, np. w formie słuchania muzyki czy oglądania programów telewizyjnych.

Najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego

Oto najlepsze aplikacje do nauki języka angielskiego, które zainstalujesz na swoim smartfonie lub tablecie:

  • Tongo
  • Babel
  • Rosetta Stone
  • News in Levels
  • Radio USA
  • Lyrics Training
  • English Club TV
  • Tandem

Aplikacje do nauki angielskiego – którą wybrać?

Jeśli szukacie aplikacji do języka angielskiego od podstaw, w standardowej formie, zapoznajcie się z tymi, które w mojej opinii są warte uwagi.

Tongo

Tongo to jedna z ciekawszych aplikacji do nauki języka angielskiego (i nie tylko). Podzielona jest na tematy, które dotyczą małej ilości słówek – wystarczy kilka minut dziennie, by poznać np. dni tygodnia czy nazwy miesięcy. Śmietanką aplikacji są książki, które dostępne są na różnych stopniach trudności. Oczywiście nie musicie martwić się, jeśli czegoś nie zrozumiecie, ponieważ możecie włączyć tłumaczenie. Książek możecie również słuchać.

I co najważniejsze – apka wraz z całą, bogatą zawartością dostępna jest za darmo. Mój zdecydowany numer 1 w ostatnim czasie.

Babel

Babel to bardzo wygodna aplikacja do nauki języka angielskiego (oraz innych). Możecie zacząć lekcje od najbardziej podstawowego dzień dobry i do widzenia lub przejść na wyższy poziom zaawansowania. Ponadto są też kursy słownictwa biznesowego w języku angielskim, a także słówka i zwroty, które przydadzą się w zwykłych, codziennych konwersacjach. Jeśli Wasz angielski jest na poziomie przynajmniej średnio zaawansowanym, możecie również posłuchać podcastów.

Aby zaplanować sobie naukę, możliwe jest ustawienie tygodniowego celu, ustalenie ile ćwiczeń chcecie wykonać, ile razy i w jakich porach uczyć się, a aplikacja do Waszych preferencji dostosuje plan nauki.

Wersja podstawowa to ograniczona ilość kursów. Jeśli więc stwierdzicie, że Babel Wam odpowiada, pełną wersję wykupicie za 105 zł na 3 miesiące lub 250 zł na rok. Wersję premium możecie testować za darmo przez 7 dni.

Rosetta Stone

Rosetta Stone to aplikacja, która oprócz języka angielskiego umożliwia naukę również innych. Lekcje podzielone są na tematyczne moduły, w których możecie ćwiczyć słownictwo, umiejętności mówienia i słuchania, a także gramatykę. Modułów jest 20, a więc liczbę, która wystarczy na opanowanie języka przynajmniej w średniozaawansowanym stopniu. Możliwe jest również ustawienie poziomu, na którym jesteście. Nie musicie więc powtarzać podstaw, jeśli już je znacie.

Wersja podstawowa jest bardzo ograniczona, warto więc przetestować wersję premium przez darmowe 3 dni i stwierdzić czy apka jest tym, czego szukacie. Później zapłacicie 205 zł za 3 miesiące, 510 zł za rok lub 920 zł przy wyborze dożywotniej subskrypcji.

Więcej aplikacji do nauki od podstaw znajdziecie w tekście Anity: Angielski, niemiecki, hiszpański lub francuski w Twoim smartfonie? Oto darmowe aplikacje do nauki języków obcych.

Aplikacje do nauki angielskiego dla średniozaawansowanych

Angielskiego można uczyć się też w bardziej niestandardowy sposób i są do tego aplikacje. Polecam je osobom, które już przeskoczyły poziom początkujący i chcą kontynuować naukę w alternatywny sposób lub uzupełnić swoją wiedzę.

News in Levels

Jest to aplikacja, w której możecie czytać aktualności w języku angielskim. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, w końcu takich narzędzi jest bardzo dużo. Ale News in Levels to apka typowo do nauki języka angielskiego. Na początku warto wykonać krótki test, polegający na nazwaniu przedmiotów znajdujących się na obrazkach. Dzięki temu dostosujecie poziom newsów do Waszych umiejętności językowych – dostępne są trzy takie poziomy lub możecie wybrać news w wersji oryginalnej.

Ponadto wiadomości można posłuchać w trzech prędkościach. Trudniejsze słówka są zaznaczone, a także objaśnione. Jeśli tekst mimo wszystko wydaje się zbyt trudny lub po prostu chcecie sprawdzić czy rozumiecie go dobrze, jednym kliknięciem przeniesiecie go do tłumacza Google. Jeśli obawiacie się poprawności takiego przekładu, zajrzyjcie do tekstu: Tłumaczenie dłuższych wypowiedzi przez Google Translator.

Nowe wiadomości dodawane są regularnie, możecie również wybrać najbardziej interesującą Was kategorię albo przejrzeć same hot newsy. W wersji płatnej możliwe jest pobieranie artykułów, by móc je czytać w trybie offline. Obejmuje ona również wyłączenie reklam, choć nie ma ich wiele i nie przeszkadzają w nauce. Wersja pro kosztuje 23 zł za miesiąc lub 215 zł za rok.

Radio USA

Aplikacja, która umożliwia słuchanie amerykańskich stacji radiowych. Wybór jest naprawdę duży i apkę polecam tym, którzy chcą osłuchać się w języku angielskim. Szczególnie dobre do tego będą stacje radiowe bazujące głównie na wiadomościach. A jeśli ktoś preferuje brytyjską wersję języka angielskiego, dostępne jest także radio w Wielkiej Brytanii.

Apka zawiera w sobie nieco reklam i jeśli chcecie je usunąć, możecie to zrobić za 11 zł jednorazowo.

Lyrics Training

A gdyby angielski szlifować przez muzykę? Takie możliwości ma Lyrics Training, apka, dzięki której wskoczycie na wyższy poziom języka angielskiego przy ulubionych piosenkach. Ma to jeszcze jeden plus – będziecie w mniejszości, która zna anglojęzyczny tekst i rozumie, o czym śpiewają największe gwiazdy.

Wybieracie jeden z czterech poziomów zaawansowania, a następnie dopasowujecie słówka do tekstu, słuchając ulubionej piosenki. Możecie ją też zatrzymać lub cofnąć, jeśli nie udało Wam się dosłyszeć tekstu. Za poprawne odpowiedzi zdobywacie punkty, a słówka dodają się do słowniczka. Dostępne jest więc karaoke, dlaczego by nie śpiewać po angielsku?

W wersji podstawowej możecie przesłuchać trzech utworów na pół godziny. Jeśli wykupicie subskrypcję możecie słuchać, tłumaczyć i mieć dostęp do całej bazy bez limitów. Wersja premium kosztuje 22 zł miesięcznie lub 130 zł na rok.

English Club TV

English Club TV to aplikacja do nauki języka angielskiego przez oglądanie programów telewizyjnych. Obejmują one wiele zagadnień: od gramatyki po słówka, które mogą sprawiać problemy. Możecie uczyć się na pięciu stopniach zaawansowania: od A1 do C1, są też programy dla dzieci. Aplikacja jest przygotowane typowo pod naukę, a więc nie musicie martwić się, że znajdziecie tam np. program o fizyce kwantowej w języku angielskim.

Wersja podstawowa zawiera tylko pierwsze dwa odcinki każdego programu. Poza tym apka podzielona jest na 3 taryfy, które określają poziom dostępu do treści, a także czas trwania subskrypcji: na miesiąc, 3 miesiące, rok lub dożywotnio. Koszt pełnej i nieograniczonej czasowo wersji to 195 zł.

Tandem

A gdyby poczatować z Anglikiem lub Amerykaninem i w ten sposób rozwijać swoją wiedzę językową? Umożliwia to aplikacja Tandem, która przeznaczona jest dla ludzi z całego świata, jeśli więc znacie inne języki, również będziecie mogli z nich korzystać. Wystarczy znaleźć osobę, z którą chcecie porozmawiać, a dodatkowo Wy, a także Wasz rozmówca macie możliwość poprawy wiadomości w przypadku błędów. W końcu aplikacja ma uczyć, a ponadto to dobra okazja, by poznać ciekawe osoby z innych krajów.

Korzystanie z aplikacji kosztuje 31 zł miesięcznie, 52 zł na 3 miesiące lub 155 zł rocznie. Nie ma wersji darmowej, ale bezpłatnie przez 7 dni apkę możecie przetestować.