10 najciekawszych aplikacji do obróbki zdjęć i filmów

Nie musisz być profesjonalistą, żeby uzyskać efekt wow na Instagramie. Teraz możesz tworzyć materiały na miarę wielkich twórców w kilku prostych krokach. Za chwilę poznasz 10 najciekawszych aplikacji do obróbki zdjęć i wideo, które poprawią jakość i podbiją statystyki Twoich social mediów.

Jakie zdjęcia dodawać na Instagrama?

Żeby zacząć pisać o obróbce zdjęć trzeba najpierw przyjrzeć się ich podstawowym parametrom. Bez nich nawet i najlepiej wykonane zdjęcie może zostać źle przyjęte przez Instagrama i zniszczyć cały Twój wysiłek.

Jakie proporcje powinno mieć zdjęcie?

Idealne proporcje zdjęcia to 1,91:1-4:5, Instagram zaleca rozdzielczość 1080×1080. Wymiary instastories opierają się na bardzo podobnym schemacie – są to proporcje od 9:16 i 16:9 do 4:5.

Jaka rozdzielczość zdjęć na IG?

Trzeba pamiętać, że Instagram po zamieszczeniu zdjęcia automatycznie zmniejsza obraz. Zaleca się więc z tego powodu robienie zdjęć o możliwie jak najwyższej jakości.

Jaka długość wideo?

Standardowy film, dodawany jako post na Instagramie nie może przekroczyć 60 sekund. W przypadku kanału IGTV jest to 15 minut, a w przypadku Instastories 15 sekund. Maksymalny rozmiar pliku to 4 GB, a minimalna liczba klatek obrazu na sekundę wynosi 30.

Zdjęcia robione smartfonem

Adobe Lightroom – najbardziej intuicyjna i funkcjonalna

Adobe Lightroom – aplikacja uznawana za jedną z lepszych aplikacji mobilnych do edycji zdjęć. W porównaniu do standardowego pakietu Adobe jest w pełni darmowa, a cieszyć się z niej możesz tak samo jak z wersji komputerowej. Każdy użytkownik tej aplikacji ma nieograniczony dostęp do wszystkich jej funkcji.

Schemat działania jest prosty. Na początku importuje się wybrane zdjęcia z pamięci telefonu, a później aplikacja tworzy z nich bibliotekę. W taki sposób łatwiej pracować na wyselekcjonowanych plikach niż na całej galerii telefonu. Następnym krokiem jest wybranie jednego zdjęcia z kolekcji i przejście prosto do edycji.

Oprócz standardowych ustawień takich jak przycinanie, obracanie i kadrowanie – Adobe Lightroom skrywa o wiele więcej funkcji.

Między innymi:

 • tonowanie
 • balans kolorów
 • nasycenie
 • kontrast
 • ekspozycje
 • edycja krzywej tonalnej
 • poprawa wyrazistości zdjęć.

Są to świetne opcje dla osób, które cenią sobie prosty design i łatwość w użytkowaniu, ale jednocześnie wymagają od aplikacji dużej ilości ustawień. 

Lightroom pobierzesz ze sklepu Google Play  i App Store

PicsArt – mnóstwo funkcji graficznych i prostota

Kolejna darmowa aplikacja dostępna na iOS oraz na Androida. Tym razem dla osób lubiących efekty graficzne na zdjęciach. Aplikacja oferuje narzędzia malarskie i podobnie jak w programach graficznych Adobe – umożliwia pracę na warstwach.

Oprócz tego w ustawieniach znaleźć możesz:

 • dodawanie ramek
 • dodawanie clipartów, tekstów
 • tworzenie masek i kolaży.

Przy jej pomocy stworzysz ciekawe tła do swoich zdjęć, odwzorujesz grafiki z Pinteresta czy nawet utworzysz wektorowe portrety.

Korzystanie z tej aplikacji jest czasochłonne. Mimo ciekawych efektów trzeba pamiętać o procesach, przy których minuty mijają niepostrzeżenie.

Aplikacje PicsArt pobierzesz ze sklepu Google Play i App Store

 

Tezza – ciekawe poradniki i instrukcje dla początkujących

Dla większości Instagramerów nazwa tej aplikacji wydaję się znajoma. Nieprzypadkowo, utalentowana influencerka i fotograf znana pod nickiem “Tezza” wydała ją po to, aby jedna aplikacja mogła połączyć to, co dobre ze wszystkich innych.

Możesz na niej znaleźć między innymi wskazówki do pozowania przy zdjęciach, fotograficzne poradniki oraz presety – wystarczy jedno kliknięcie, a zdjęcie poddane jest automatycznej obróbce dzięki wcześniej zapisanym ustawieniom.

Oprócz tego aplikacja posiada mnóstwo ciekawych funkcji np. edycja ekspozycji, zmiana temperatury i ustawienie ziarna obrazu.

Dzięki wyżej wspomnianym presetom stworzysz ciekawe fotografie w zróżnicowanym stylu.

 Za darmo dostępne są przykładowo:

 • fresh – aby zdjęcie wyglądało na zrobione najnowszą lustrzanką
 • vintage – dla fanów fotografii analogowej
 • mood – ostatnio co raz bardziej popularny styl obróbki zdjęć na Instagramie, dla użytkowników lubiących ciepłe tony na zdjęciach.

Tezza jest więc aplikacją łatwą w użyciu, a przy tym posiada wiele interesujących funkcji i poradników. Ułatwią one start tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Instagramem.

Aplikacje Tezza pobierzesz ze sklepu Google Play  i App Store

Aplikacja Tezza zdjęcie poglądowe

Facetune – jedyna, która upiększy każde Twoje selfie

Jest to aplikacja, która oferuje z pozoru tylko kilka funkcji. Nie daj się jednak zwieść, jej funkcjonalność w social mediach jest ogromna.

Sposób działania jest prosty, wystarczy zrobić selfie i jednym kliknięciem wrzucić je do aplikacji. Facetune wygładzi Twoją skórę, zniweluje niedoskonałości oraz cienie pod oczami po ciężkiej nocy. Oprócz tego wybieli Twoje zęby, a dokuczliwe rumieńce odejdą w niepamięć.

Aplikacja przydaje się przy zdjęciach portretowych, kiedy chcesz uchwycić makijaż w taki sposób, aby nikt nie zwracał uwagi na niedoskonałości skóry. Jest to częsty trick stosowany wśród wizażystek na Instagramie. Trudno się dziwić – przyjemniej patrzy się na ciekawy makijaż, niż bardziej czy mniej widoczne pory w skórze.
Aplikacje Facetune pobierzesz ze sklepu Google Play i App Store

 

Facetune aplikacja przed i po

Prequel – powrót do retro zdjęć i ciekawych filtrów

Prequel to aplikacja dla fanów lat 80-tych i 90-tych. Dla tych, którzy odnajdują się w fotografii analogowej albo z drugiej strony – uwielbiają bardziej krzykliwe efekty wizualne. Poza tym pozwala ona nagrywać filmy już z włączonymi efektami – tzw. presetami – gotowymi do wrzucenia na relacje na Instagramie.

Aplikacja jest prosta w użyciu – wybierasz zdjęcie z galerii i przystępujesz do obróbki.

Z podstawowych funkcji do wyboru masz chociażby.:

 • zmianę ekspozycji
 • poprawę kontrastu
 • dostosowanie zdjęcia pod rozdzielczość Instagrama.

W wersji darmowej możesz wykorzystać aż 58 filtrów począwszy od efektu światełek po efekt tekstury origami. Aplikacja najbardziej okazuję się być przydatna w końcowych etapach obróbki zdjęcia. Możesz dzięki niej jeszcze bardziej podkręcić efekt wykonanego przez nas zdjęcia czy filmu na Instastories w stylu taśm analogowych i retro dyskotek.

Idealna jest zatem dla użytkowników pragnących nieszablonowych i rzucających się w oczy efektów na fotografii jak i na filmie.

Aplikacje Prequel pobierzesz ze sklepu Google Play i App Store

Photo Retouch – ta, która sprawi, że to co niechciane zniknie

Pewnie nie raz zdarzyło się, że w kadrze Twojego zdjęcia pojawił się obiekt, który nie powinien się tam znaleźć. Rezygnowałeś z tego powodu z wrzucenia go na Instagrama czy inne media społecznościowe. Z aplikacją Photo Retouch usuniesz niepożądany element, tak, że ślad po nim zniknie. Wystarczy zaznaczyć palcem obiekt, który chcemy usunąć i wcisnąć przycisk GO.

Dodatkowo aplikacja nie wpływa na rozdzielczość – w 5 sekund można pozbyć się nieproszonych gości czy obiektów. Tak, aby idealnie pasowały do feedu na Instagramie i nie zaburzały estetyki już powstałych wcześniej fotografii czy grafik.Trzeba również przyznać, że nie ma lepszego sposobu na ukrycie np. tła na zdjęciu z imprezy, która nie powinna wyjść na światło dzienne.

Aplikacje Photo Retouch pobierzesz ze sklepu Google Play i App Store

Filmora Go – ciekawe efekty wizualne i prosty design

Tym razem coś dla fanów nagrywania i edycji filmów. Mimo wielu dostępnych aplikacji do montażu wideo niewiele z nich ma tak wiele funkcji, a tym bardziej w darmowej postaci. Filmora Go pozwala na prosty, podstawowy montaż klipów wideo, jak i dodawanie ciekawych efektów wizualnych.

Dzięki niej możesz standardowo rozdzielić wideo na ustalone przez Ciebie wielkości, wyciąć niepotrzebne wstawki albo w zależności od potrzeb – przyspieszyć lub spowolnić dany fragment. Oprócz tego aplikacja posiada funkcje dodawania tekstu, tworzenia przejść między klipami i nakładania filtrów do stworzenia ciekawych efektów wizualnych.

Warto spojrzeć na efekt reverse dzięki któremu Twoje klipy staną się jeszcze ciekawsze. Działa on na podobnej zasadzie jak cofnięte sekwencje scen w najnowszym filmie Christophera Nolana pt. “Tenet”.

Jeśli chcesz, aby Twoje stories było bardziej unikalne, warto wzbogacić je o intrygujące klipy wideo z ciekawymi przejściami i efektami.

To zdecydowanie aplikacja stworzona dla osób, które mają już pewną wizję w głowie i jedyne czego potrzebują, to dobre narzędzie do jej zdefiniowania.

Aplikacje Filmora Go pobierzesz ze sklepu Google Play i App Store

KineMaster – zaawansowane funkcje, nie tylko dla amatorów

Czy interesuje Cię tworzenie filmów z ciekawym, zaawansowanym montażem? Jeśli odpowiedź brzmi “tak”, to Kine Master jest aplikacją właśnie dla Ciebie. Stworzona do tego, aby zmienić zwykłe wideo ze smartfonu w wideo zmontowane na miarę filmów Tarantino.

Aplikacja oferuje szereg ustawień, od tych podstawowych takich jak:

 • przycinanie
 • dzielenie filmu.

Po zaawansowane funkcje:

 • kontrolowanie dźwięku
 • filtry LUT – które zmieniają kolor filmu
 • zmianę prędkości filmu
 • przejścia 3D
 • technikę chroma key.

Jest to aplikacja idealna dla osób, którzy chcą wyjść poziom wyżej lub mieli wcześniej styczność z podstawowym montażem filmów.

 Warto wspomnieć, że w wersji darmowej na nasze filmy zostaną nałożone znaki wodne po ich zapisaniu.

Aplikacje KineMaster pobierzesz ze sklepu  Google Play i App Store

Inshot – idealna do tworzenia fun contentu

Siła tkwi w prostocie. Czasem najprostsze rozwiązania okazują się być najbardziej przydatne w codziennym życiu. Taką funkcjonalność gwarantuje Ci Inshot – aplikacja stworzona do dodawania materiałów na Instagrama.

Aplikacja wyróżnia się przede wszystkim prostotą i funkcjonalnością. Nie ma lepszego narzędzia do tworzenia filmów specjalnie pod media społecznościowe. Inshot posiada specjalne kanwy, które dostosowują się do parametrów Instagrama czy Tik Toka.
Oprócz dzielenia i skracania naszego wideo możemy dodatkowo użyć naklejek czy emoji aby nanieść je na obraz w naszym filmie.
Dla każdego, kto lubi montować śmieszne filmiki – Inshot oferuje jest w darmową muzykę i efekty dźwiękowe. Tak jak poprzednim razem – aplikacja jest darmowa, ale po zapisaniu filmu zostaje znak wodny.

Aplikacje InShot pobierzesz ze sklepu Google Play i App Store

Quik Video Editor – najszybszy montaż i prostota

Tak jak sama nazwa wskazuje – aplikacja jest naprawdę szybka. Quik od GoPro umożliwia stworzenie filmów w błyskawiczny sposób. Dzięki funkcjom, które gwarantuje, jesteśmy w stanie zmontować klipy wideo podczas porannej kawy, aby 5 minut później dodać je na naszych social mediach.

Jak działa Quik? Wybieramy klipy wideo z galerii, z których chcemy złożyć finalny film. Potem możemy skorzystać z gotowych szablonów lub manualnie poprawić wszystko to, co tylko chcemy. Do wykorzystania są ciekawe animacje, fonty, przejścia, a do tego ścieżki muzyczne – aplikacja daje nam do wykorzystania aż 70 takich plików.
Możesz więc używać jej w różnorodny sposób. Dla osób, które preferują zaoszczędzić trochę czasu – wykorzystanie szablonów będzie ciekawą opcją. Dla tych, którzy piją kawę trochę dłużej – manualna wersja ustawienia parametrów również sprawdzi się bardzo dobrze.

Jest to na pewno jedna z ciekawszych propozycji aplikacji do montażu filmów, która w każdej wersji zdobędzie swoich fanów.

Aplikacje Quik Video Editor pobierzesz ze sklepu Google Play i App Store