Poznajcie 5 szybkich sposobów na zlokalizowanie smartfona

Założę się, że wypełniacie smartfony wieloma, mniej lub bardziej potrzebnymi, aplikacjami. Ale czy znajduje się wśród nich taka, dzięki której zlokalizujecie telefon? Moim zdaniem powinna być jedną z pierwszych, jakie pobierzecie. Dlaczego tak uważam? Odpowiedź znajdziecie poniżej wraz z opisem pięciu aplikacji, które w mojej opinii są najlepsze do zlokalizowania smartfona.

Zgubiliście smartfona – i co teraz?

Znacie ten moment, kiedy podnosi Wam się ciśnienie i gorączkowo szukacie telefonu pełni obaw, że go zgubiliście? Ja znam doskonale. Całe szczęście w większości takich przypadków okazuje się, że to tylko roztrzepanie albo do tej pory niewytłumaczalne zjawisko drugiego dna w kobiecej torebce. Życzę wszystkim, aby zawsze tylko tak się to kończyło. Jeśli natomiast znajdziecie się w sytuacji, w której rzeczywiście zgubiliście swojego smartfona, warto wiedzieć, co robić dalej.

Pierwsze, co przychodzi na myśl, to zadzwonić na swój numer i liczyć na uczciwość ewentualnego znalazcy. Nawet jeżeli finalnie okaże się to nieskuteczne,  nic nie tracicie – warto spróbować. Natomiast jeśli telefon zniknął Wam z kieszeni np. podczas podróży autobusem i jesteście przekonani, że smartfon został skradziony, pamiętajcie proszę, aby zgłosić to na policję. 

Jeśli posiadacie zainstalowane aplikacje bankowe, to w pierwszej kolejności poinformujcie bank o konieczności zablokowania mobilnego kanału komunikacji oraz powiązanych kart płatniczych. Kiedy już wykonacie te pierwsze kroki, możecie działać za pomocą narzędzi, które przedstawiam poniżej.

Google znajdź moje urządzenie/ Find My Device

Jest to narzędzie Google, które daje możliwość zdalnego dostępu do tabletu lub smartfonu z systemem Android połączonego z kontem Google. Dostęp do usługi macie nie tylko z poziomu aplikacji mobilnej, ale także komputera czy dowolnej przeglądarki internetowej. 

Dzięki Find My Device możliwa jest lokalizacja urządzenia, uruchomienie głośnego dzwonka na nim, zablokowanie lub w ostateczności wyczyszczenie wszystkich danych osobistych zapisanych w telefonie. Program dostępny jest za darmo. Do jego działania konieczna jest stała łączność z siecią komórkową, a także aktywny moduł GPS.

aplikacja find my device
Źródło: Google Play

Cerberus – lokalizator na wypadek kradzieży

To rozbudowany lokalizator, chwalony przez specjalistów od zabezpieczeń. Aplikacja pozwala zdalnie kontrolować smartfona przez stronę internetową lub wiadomość SMS. Z pierwszej opcji skorzystacie wyłącznie, gdy urządzenie będzie połączone z internetem, w innym przypadku musicie skorzystać z wiadomości SMS. Jeśli mowa o zdalnej kontroli, ważną funkcją jest SIM Checker, który autoryzuje kartę SIM i powiadamia, jeśli ktoś spróbuje uzyskać dostęp do telefonu za pomocą innej karty.

Cerberus pośród wielu swoich funkcji umożliwia między innymi:

  • sprawdzenie aktualnego położenia telefonu;
  • zablokowanie smartfona kodem – Cerberus umożliwia blokadę przycisku zasilania, by nie można było wyłączyć urządzenia bez jego odblokowania. Aplikacja może też wygenerować obraz nieprawdziwego menu zasilania, w którym pokaże się opcja wyłączenia urządzenia. Jeśli zatem złodziej skorzysta z tej opcji, zobaczy fikcyjną animację zamknięcia systemu, a telefon przestanie reagować na przycisk zasilania przez kilkadziesiąt sekund. Złodziej będzie przekonany, że telefon jest wyłączony, a Wy w tym czasie będziecie mogli go zlokalizować;
  • włączenie głośnego alarmu, nawet jeśli urządzenie jest wyciszone;
  • robienie zdjęcia z zagubionego urządzenia – po kilku nieudanych próbach wpisania hasła na urządzeniu, aplikacja automatycznie zrobi zdjęcie za pomocą przedniego aparatu, następnie zdjęcie to zostanie wysyłane SMS-em lub na e-mail, w zależności jaką opcje wybraliście w ustawieniach;
  • przechwycenie ostatnich rozmów;
  • nagrywanie dźwięków z otoczenia.

Oczywiście w ostateczności możecie także usunąć dane znajdujące się na zagubionym telefonie i karcie microSD. Poza tym Cerberus działa dyskretnie, w tle, bez wyświetlania jego ikony w liście aplikacji. Te wszystkie funkcje sprawiają, że jest to aplikacja, która wyjątkowo dobrze sprawdzi się w sytuacji kradzieży. 

Aplikacje do przetestowania dostajecie za darmo, po tygodniu prób możecie wykupić stały dostęp za cenę 5 euro za cały rok – to rozsądna cena za tak rozbudowaną aplikację. Cerberus dostępny jest dla użytkowników systemu Android.

aplikacja cerberus
Źródło: cerberusapp.com

Prey – szybki sposób na odnalezienie smartfona

Prey to aplikacja na Android i iOS, która podobnie jak inne programy tego typu pozwala na lokalizowanie smartfona z wykorzystaniem modułu GPS. Odnalezienie sprzętu przy użyciu tej aplikacji jest usprawnione dzięki możliwości analizowania otoczenia Wi-Fi. Dodatkowo aplikacja może czytać adresy MAC – oznacza to, że nawet jeżeli ktoś zmieni kartę SIM lub adres IP, nadal będziecie mogli udowodnić, że smartfon należy do Was.

Oprócz podstawowej funkcji lokalizacji możecie też zdalnie wymazać zawartość pamięci telefonu, zrobić zdjęcie twarzy złodzieja za pomocą przedniego aparatu w telefonie, a także wyświetlić zdefiniowaną wiadomość na ekranie zagubionego sprzętu. W ramach bezpłatnej wersji aplikacji macie możliwość monitorowania nawet do trzech urządzeń. Płatna wersja daje Wam opcje wymazywania pamięci, a także monitorowania większej liczby urządzeń – nawet do 500 jednocześnie, od tego ile ich wybierzecie zależy jej koszt, który zaczyna się od 5 USD miesięcznie.

aplikacja prey
Źródło: Google Play

Przezorny zawsze ubezbieczony, czyli rodzina pod kontrolą…

Jak widzicie, możliwości do namierzenia telefonów komórkowych jest wiele. Warto zapobiegawczo zainstalować aplikację, aby prościej odnaleźć zagubiony czy skradziony telefon. Jednak lokalizacja smartfona przydaje się nie tylko w momencie kradzieży czy zagubienia go. 

Ważną funkcją, a nawet taką, która może okazać się przydatna każdego dnia, jest lokalizowanie telefonów komórkowych należących do członków rodziny. Najczęściej z tego typu aplikacji korzystają zaniepokojeni o swoje pociechy rodzice, warto jednak pamiętać, że można wykorzystać je także w przypadku seniorów.

Family Locator – rodzinny lokalizator

To typowa aplikacja rodzinna. Za pomocą tego programu w prosty sposób zlokalizujecie kilka telefonów komórkowych należących do członków Waszej rodziny, dowiecie się, czy dzieci są bezpieczne i w razie czego będziecie mogli szybko zareagować.

W ramach aplikacji do dyspozycji macie szereg narzędzi ułatwiających monitorowanie i szybkie reagowanie w sytuacjach zagrożenia. Jednym z nich są tzw. panic signals – to szybkie wiadomości, które w razie niebezpieczeństwa możecie wysyłać do osób podłączonych do sieci urządzeń. W aplikacji możecie także ustalić zasady dotyczące poruszania się z określona prędkością. 

Jeśli wiecie, że Wasze dziecko odbiera ze szkoły babcia – królowa szos, nieprzekraczająca nigdy prędkości 50 km/h nawet w terenie niezabudowanym, i taki limit prędkości ustawicie w aplikacji, urządzenie niezwłocznie powiadomi Was, jeśli ta prędkość zostanie przekroczona – to sygnał, że może dziać się coś niepokojącego. Aplikacja jest dostępna nie tylko na smartfonach oraz tabletach z Androidem, ale także z iOS

Możecie pozwolić aplikacji tworzyć samej – wtedy za Was dobierze fragmenty filmików, ułoży je w odpowiedniej kolejności i wymiesza z wybranymi fotografiami, a nawet zaproponuje podkład muzyczny. Jeśli jednak chcecie zmontować filmik samodzielnie, bo np. macie na swojej rolce zdjęcia, które nie powinny dotrzeć do szerszego grona odbiorców, macie do wyboru 25 różnych motywów. Każdy z nich różni się od siebie stylem, kolorami, czcionkami, efektami przejść i animacjami. Jedyne co musicie zrobić to wybrać zdjęcia lub filmy, które chcecie ze sobą połączyć. Możecie też m.in. dodać do nich tekst, obrócić je czy ustawić czas trwania filmiku. Do każdego szablonu przypisana jest domyślna muzyka, ale jeśli chcecie, możecie wybrać ją sami.

Quik to bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze aplikacja. Możecie ją wykorzystać nie tylko do Insta Story, ale stworzyć po prostu pamiątkowy film np. z okazji pierwszej rocznicy ślubu, stworzony ze zdjęć z tej uroczystości oraz wspólnych chwil spędzonych podczas całego roku.

Co ważne aplikacja jest bezpłatna i dostępna zarówno na Android jak i iOS.

aplikacja family locator
Źródło: Google Play

Life360 – lokalizator rodem z USA

Ten lokalizator powstał z myślą o rynku amerykańskim. Z tego powodu aplikacja została wyposażona, między innymi, w opcje powiadamiania w razie wystąpienia tornad czy napadów z bronią w ręku. Z powodu licznych zagrożeń tego typu, aplikacja ta cieszy się w Stanach Zjednoczonych dużą popularnością. Na naszym gruncie posłuży Wam z powodzeniem po prostu jako aplikacja rodzinna. 

Aplikacja wysyła natychmiastowe powiadomienia, kiedy osoba, której urządzenie śledzicie, opuści dom, szkołę, czy miejsce pracy. Możecie wyświetlić historię lokalizacji namierzanego urządzenia. Oprócz tego, w ramach aplikacji, za darmo wysyłacie do siebie wiadomości oraz zdjęcia. Aplikacja jest bezpłatna i dostępna zarówno na Google Play, jak i App Store.

aplikacja life360
Źródło: Google Play

Permanentna inwigilacja?

Wiecie już, że do lokalizacji czy śledzenia smartfona nie potrzebujemy w tych czasach żadnego specjalistycznego i drogiego sprzętu. O ile możliwość lokalizacji własnego smartfona w przypadku zagubienia i kradzieży wydaje się mieć same plusy, o tyle kontrolowanie miejsca pobytu innych osób może budzić kontrowersje. 

Pamiętajcie jednak, że, aby funkcja ta zadziałała, trzeba wyrazić zgodę na urządzeniu, które ma być śledzone. Jednak nawet jeżeli korzystacie z tych funkcji w relacji rodzic-dziecko, nie korzystajcie z nich, aby zaspokoić własną ciekawość,  tylko zgodnie z przeznaczeniem, a więc w trosce o bezpieczeństwo bliskich.